konicekbily konicekbily komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

První díl kroniky ztraceného města Karviná - Doly (původní Karviné) mne přivedl v úžas. Román na pozadí historických událostí popisující těžký život v tehdejší době rozvíjejícího hornictví postupně odhaluje spoustu myšlenek a činů v jednání hlavních hrdinů a dovozuji, že jsou obecně použitelné a platné. Současně se autorce podařilo beletrií seznámit velkou část spoluobčanů o zčásti utajované historie Karvinska či Těšínska a okrajově o osudu Polska po skončení První světové války. Ke složitosti vývoje regionu si dovolím jeden vtip: O občanovi narozeném v roce 1915 v Karviné, který zemřel v roce 1995 - opět v Karviné a buší na nebeskou bránu a Svatý Petr ho vyslýchá: Kde jsi se narodil: V Rakousku Uhersku, kde jsi chodil do školy: v Československu, kde jsi narukoval na vojnu (1938) - v Polsku, kde jsi se oženil(1941) v Německu, a tak dále, ČSR, ČSSR, ČSFR, Česko-Slovensko, Česká republika. Svatý Petr rozhodne - Běž pryč - Světoběžníky do nebe nebereme. Nebožtík - Ale Svatý Petře já jsem se za celý život z Karviné nehnul!!!

30.07.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dokonale napsáno! Vše do sebe zapadá a odpovídá realitě - jak to tenkrát bylo! Vykreslení postav a mezilidských vztahů výtečné! Skloubení časových návazností je obdivuhodné a vysvětlující! Je to jeden z nejlepších románů v souvislosti s druhou světovou válkou, které jsem četl. Skláním autorce velkou poklonu a slibuji, že si od ní přečtu více.

14.07.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Příběhy obyčejných lidí, nejlépe několika generací příbuzných a jejich okolí, zasazených do historických souvislostí umí autorka napsat dokonale. A věrohodně! Zajímám se o historii, nejenom psanou historiky, ale celoživotním nasloucháním pamětníků a mohu potvrdit, že takto nějak se odvíjely osudy spousty našich občanů ve století dvacátém. A poválečné období po druhé válce znám již z vlastního života. Tak nějak to bylo!

11.04.2021 5 z 5

Do Havířova jsem se přiženil v roce 1970 a bydleli jsme v zemědělské usedlosti - hned u lesa - za nímž se asi po půl kilometru nacházejí Životice. 6.8.1944 měl můj švagr křtiny v evangelickém kostele v Dolních Bludovicích a podle vyprávění mé tchyně, když odjížděli na křtiny, bylo slyšet střelbu. Tchyně měla v té době v Životicích bratra a sestru, oba měli volksliste - bratr musel na frontu a její sestra byla svědkem událostí popisovaných autorkou. Dokonce jiná teta mojí manželky z tchánovi strany pracovala na Landrátě v Těšíně a musela se podílet na vypracování zmiňovaných seznamů. Tak tomu skutečně bylo. Nejenom o životických událostech, ale o celé historii Těšínska jsem se zajímal - pro rodáka z Prahy to byly úžasné novinky. Jsem rád, že se našla rodačka z tohoto opomíjeného regionu a popisuje utajovanou historii. Děkuji.

20.09.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Z mého života: Narodil jsem se v Praze, ženil jsem se v evangelickém kostele v Dolních Bludovicích - nyní součást města Havířova - a nevěsta byla polské národnosti. A na všech rodinných sešlostech byla příbuznými probírána historie dvacátého století do tehdejší doby - stačilo pouze naslouchat dříve narozeným. Potom jsem si vše dával do souvislostí a zjišťoval, kdo z pamětníků je blíže reálné pravdě o událostech, které proběhly v jejich životech. A nyní se klaním před autorkou - její románová kronika je založena na faktech a je nejblíže i mému poznání tehdejší historie! Děkuji.

17.06.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Moje druhá kniha autorky, po "Haně". Jako pamětník, který prožil většinu této doby, do které jsou oba příběhy zasazeny. Děj odpovídá realitě jak jsme to prožívali. Mistrně zvládnutý jazyk a přesně vykreslené postavy mne potěšily. A navíc v knize je spousta prostoru k vlastním úvahám: jak jsem to prožíval já a jak to prožilo mé okolí. Mně nezbývá nic jiného než jít si opatřit další knihu autorky.

24.07.2020 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Díky nějakému neznámu pomocníkovi, tuším, že by to mohl být virus, snad z Číny, který mi umožnil, že jsem potřetí do rukou vzal tuto trilogii a osvěžil si paměť. A koukám, že jsem neměl čas zde poznamenat, jak se mi kniha líbila - nic jsme nenapsal. Neváhám trilogii jako celek označit za nejpromyšlenější dílo detektivní literatury, jaké kdy bylo napsáno. Podle mne je lepší než seriál od Jo Nesba, ten určitě nevěděl při psaní prvního dílu, kam jeho hrdina doputuje. A Stieg Larsson to musel vědět, neboť ta provázanost všech dílů je obdivuhodná. Škoda, že autorovi nebylo dopřáno napsat další romány. Čest jeho památce!

24.04.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Od jisté doby před čtením nějaké knihy nečtu doporučení vydavatelů, literárních kritiků a ani upoutávky či reklamy k dílu. Tak někdy nevím, co přesně, pokud je to neznámý autor, budu číst. A zpočátku četby tohoto díla jsem byl poněkud zmaten: co to je? Je to vědecká studie, literatura faktu, příběhy z policejní praxe, biografie - ale koho? Je to pro mne pěkně napsaný biografický román na pozadí historických událostí z překrásného prostředí na pomezí Moravy a Slovenska ukazující, že pokud člověk "nezapadne do průměrné šedi - jak je od něho požadováno", a moc z tohoto vybočuje, tak to má za každého režimu těžké!

19.05.2022 4 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Stanovil jsem si svůj "návrat ke kořenům" - přečíst si po mnoha desetiletích knihy svého dětství či mládí. Tím je i Bílý tesák. Autor ho napsal počátkem minulého století - chápal jsem ji jako dobrodružnou literaturu o přírodě, zvířatech a lidech žijících v drsných podmínkách severu - určenou dětem. Je to nádherná kniha a splnila svůj účel - baví mladé čtenáře více než sto let. Já, nyní jako téměř kmet, v ní vidím paralelu se životem člověka, trpícího při svém osudu - který se nevzdává a hledá cestu ke svému štěstí cestou poznávání nových životních zkušeností!

19.06.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Autorka má skvělý styl psaní, píše poutavě a kniha se čte sama. Tentokrát si zvolila téma "Ságu rodu dědy Leopolda ve stoletím dvacátém" a o každé důležité postavě doplnila podrobné speciální vyprávění, což činí příběh rozkouskovaným a místy nepřehledným. Ale pěkné odpočinkové čtení to určitě je!

27.11.2020 4 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Autorka si vzala pořádné sousto: ilegální imigrace, konfliktní vztahy mezi matkami a dospívajícími dcerami, prostituci, obchod s bílým masem a zamotané příběhy z okolí hlavní hrdinky. Tak jsem si říkal: "holka- jak z toho vybruslíš?". Podle mne dobře, podstatné dotáhla do konce a něco opomenula dovysvětlit. Možná to bude v dalším díle. Každopádně je to pěkné čtení!

09.02.2020 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Memoár drogově závislé dívky napsaný stylem literatury faktu na základě jejího vyprávění v době, kdy jí bylo šestnáct let. Přiznám se, že jsem se o příčinách vzniku závislosti a důsledcích braní drog ve společnosti vůbec nezajímal. Ani o to, že v době kdy mi dorůstaly děti se mohly s tímto zlým návykem setkat. Kniha samotná tvrdě zobrazuje tvrdou realitu života narkomanů - a to je dobře! Doufám, že mnohého či mnohou odradí od toho, aby se "sjížděl".

04.12.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Pokus o science fiction podle mne není moc zdařilý. Byl bych potěšen, pokud by byl děj zasazen do raného období "budování komunismu" po roce 1948 - tam se děla spousta nepravostí! Celkově je román napsán velice hezky - reportážní styl je vhodně smíchán s osudy hlavních postav a mám ze čtení hezký pocit.

01.06.2022 4 z 5

Potřetí v cíli se čtením celého Milenia. Jak píše Annie 10, že tento třídílný soubor je tak skvělý, že se k němu vrátí, a udělá dobře. Taková "multi-zápletka" se hned tak nenajde. Pokusím se o shrnutí: odhaleny skandální vztahy dvou rodin, sexuální zneužívání také nejméně na dvou místech, neobvyklá "záhada zamčeného pokoje" v díle prvním, tyranie v rodině, zapojení tajných služeb, kritika politické a soudní moci, souboj novinářů s bohatým okolím, hackerské a počítačové dovednosti a to vše propojeno, skvěle napsáno a vysvětleno! Poznámka na závěr: k pokračování příběhu od jiného autora nemám odvahu, asi bych při četbě nenacházel požadovanou kvalitu. Anebo to mám zkusit?

25.04.2020 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Spousta hlubokých myšlenek, a to nejen v monologu hlavní postavy, ale i v dalším textu této špičkové novely, vyprávěné na pozadí historických skutečností krásnou a vybranou češtinou. Ukazuje, jak je snadné manipulovat s myšlením jednoduše uvažujících lidí a převrátit jim jejich život vzhůru nohama a navíc je přesvědčit, že to, co dělají je jediné správné! Neváhal bych tuto knížku srovnávat s románem Victora Huga Devadesát tři, který popisuje chaos po francouzské revoluci v roce 1793.

13.12.2020 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Upoutávka nám tvrdí, že se jedná o knihu ve stylu paní Agathy. Tím chce naznačit, že to není "severská krimi", ale klasická detektivka. Jeto rozvláčnější čtení než psala královna detektivek - navíc s odbočkami se soukromým hlavních postav. Závěrečné zhodnocení případu je dokonalé - vše objasněno. Lehké dovolenkové čtení.

08.03.2023 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Román beru jako moc hezky napsanou fikci na pozadí historických událostí. Není mým úkolem řešit, kdo a za co je zodpovědný, ať už je to období před Mnichovem, Protektorát, a doby po válce - do roku 1948, komunistický puč, před rokem 1968 a po něm. A temný osud hlavní hrdinky se takto mohl odehrát a je pěkně vyobrazen. Připadá mi ale, že je trochu nevyvážený - některé historické události jsou probírány až moc podrobně - a jejich vliv na životní osudy hlavní hrdinky mi nebyl zcela objasněn. Na rozdíl od jiných obdobných románu vztahujících se k této době.

07.06.2022 4 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Autorce se podařilo vyváženě zpracovat dva případy - a obě témata jsou k zamyšlení, zda motivy vrahů by byly možné i v reálném životě. Domnívám se, že ano. Oba případy myjí společné to, že motivem k činu je zvrácená - podle autorky vražedná mysl. Opomíjím drobné chyby policejního sboru - autorka je využívá k navození scén s napětím.

11.11.2022 5 z 5

Klikatá cesta Klikatá cesta Brian Freeman

Pro čtenáře napínavých thrillerů, a to hodně zamotaných a s rychlým tempem postupujícím dějem je toto jedinečná lahůdka. Cesta ke spravedlnosti je hodně klikatá, ale je vůbec možné při vyšetřování po ní ke spravedlnosti dojít, když autor klade do cesty jednu překážku za druhou a náš hrdina mnohdy neví jak a s kým dál? Po poutavém vyprávění jsme s hrdinou dorazili k cíli - ale je to cíl? Skvěle vystavěný příběh s náznakem možného pokračování!

13.01.2022 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Světoznámý a oblíbený autor se tentokrát pustil do science fiction - do cestování časem. Záminku si vybral: změnit svět k lepšímu tím, že se podaří zabránit atentátu na prezidenta USA v Dallasu v listopadu 1963. Vypravěčem se stává hlavní hrdina románu a ten přináší své zážitky ze současného života a i z cest do historie. To umožňuje autorovi nastolovat otázky, zda by bylo vhodné měnit dějiny a jaké by to mohlo mít důsledky. Asi je dobře, že cestovat lidé neumí - nebo se to mají naučit? Skvělé čtení!

24.12.2021 5 z 5