kofina kofina komentáře u knih

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Ani nevím, kdy jsem naposledy četla nějaké fantasy, ale po tomhle se k němu zase vrátím. :-D Příběh Kvotheho se ke mně dostal úplnou náhodou, chytl mě do svých spárů a pustil až po těch skoro 2000 stranách (i se Jménem větru). Občas je Kvothe sice trošku sebestředný a namyšlený, ale to mu tak nějak skoro vždy odpustíte. Co mě ale absolutně nadchlo byla nápaditost příběhu, barvitost vyprávění i bohatost jazyka (celá Kronika královraha je plná krásných přirovnání, popisů a originálních nápadů). Ač je kniha rozsáhlejšího charakteru, tak nudných částí je tam opravdu poskrovnu a po dočtení Vám bude smutno, že není ještě další díl... 5 hvězd a doporučuji!

02.10.2017 5 z 5

Špulka modré nitě Špulka modré nitě Anne Tyler

Ta kniha je v podstatě popis historie jedné rodiny ale bez nějaké zápletky, vyvrcholení děje, něčeho, co by knihu udělalo zajímavou. Dočetla jsem jen s nechutí a s velkým přeskakováním, protože jsem stále věřila, že tam "to něco", co mě chytne objevím, ale bohužel ne. Jedna hvězda za styl psaní, autorka vypráví moc hezky.

20.07.2017 1 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Počáteční nadšení vystřídala poněkud rozpačitost. Nejdřív to vypadá na super námět o "hledání" štěstí po rodinné tragédii, pak se to ovšem nějak rozpadne do obyčejného zrychleného popisu jejich života plného občas obtížně uvěřitelných situací. Jáchymova část je hodně o náhodě, často měl prostě kliku, Veroničina zase připomíná lepší Lenku Lanczovou.
Pokud od toho nebudete nic očekávat, nebudete zklamaní. Jinak nemyslím si, že by jedna část byla lepší než druhá, ale spíše doporučuji začít Jáchymem. Je v něm méně "informací" a Veroničina část to dobře doplní.

11.04.2017 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

V první půlce se ne a ne začíst..občasné moudro a pár vtipných momentů nevyváží celkový dojem knihy, kdy mi přijde, že se autor "až moc snažil" ... Navíc ta proměna nerudnýho dědka v hodnýho dědečka ze sousedství je taková nepřirozená ;)

16.01.2017 3 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Doporučeno jako oddechovka - no myslím, že víc jsem od toho ani nečekala, a tak mě to nemohlo ani zklamat. Každopádně příběh je nápaditý, ale to je tak všechno. Je to nedotažené a vyplněné bezduchým tlacháním. Plus ty růžové, obláčkové momenty se mi taky tak nějak příčí. Začíná to být klišé těchto moderních autorek....

30.08.2016 2 z 5

Destrukční deník Destrukční deník Keri Smith

Absolutně nechápu negativní komentáře.. mám s touto "knihou" 2 zkušenosti, vždycky jsme si ho pořídili ve skupině lidí na vícedenní akci (trek, tábor) a vždy to byla super zábava a my máme nevšední památku. Nemělo by se to brát tak vážně..

27.09.2015 4 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Když ji chci někomu doporučit, mám až hloupý pocit, když popisuji ten děj.. Ale: jako oddechovka naprosto super a mám dojem, že nic nevinnějšího a čistějšího jsem nikdy nečetla. :-)

11.06.2015 4 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Kniha nepotřebuje happyend, aby byla dobrá a tahle dobrá je, přesto mám vtíravý pocit, že zde absence šťastného konce byla jen způsobem, jak sérii nějakým velkým způsobem odlišit od jiných knih a sérií, se kterými je srovnávaná..

29.09.2014 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Nebýt japonských jmen a názvů, nepostřehla bych asi, že se to tam celé odehrává. Rozhodně stojí za přečtení!

12.06.2013 5 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Pro mě je to óda na devadesátky. A já to miluju! :D

31.01.2024 5 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Jako takhle, není to žádné hluboké veledílo, příběh je celkem o ničem, žádná výrazná zápletka v něm nefiguruje a konec je vyloženě useknutý (možná se záměrem v příběhu pokračovat další knihou?)...spousta důvodů, proč knihu vůbec nečíst nebo ji odsoudit.
Ale jako člověka podobně starého, vyrůstajícího za podobných podmínek (seriálů, pogů atp. :D) mě to neskutečně vtáhlo a navodilo skvělou melancholickou náladu. Hodnotím jako supr oddechovku. :)

07.01.2022 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Jak už tady níž někdo zmiňuje, do 3/4 je to pro poměrně zdařilý i zajímavý příběh.
Posledních pár kapitol to ale dost kazí..

29.01.2021 3 z 5

Vražda na Velký pátek Vražda na Velký pátek Lee Harris (p)

Příběh na mě působil nějak stručně. Kniha nepostrádá spád, ale celé je to napsané tak jako nudně. Vše je popsané krátkými oznamovacími větami bez jakékoliv nápaditosti.
Příběh to byl nicméně zajímavý a nebýt čtenářské výzvy, asi bych se k němu nedostala.

01.12.2020 3 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Vzala jsem to do ruky jako oddechovku a moc jsem od toho nečekala. Vyplatilo se :)
Neurazí, ale k přečtení dalšího dílu nenadchne..

30.10.2020 3 z 5

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

Pro mě to bylo celé takové hezky uvěřitelné. Myslím tím celé to chování umírajícího člověka, vnitřní boj, občasné zkratkovité chování, "spratkovitost", někdy zádumčivost a deprese, jindy snahu o vytřískání z toho zbytku života ještě něco navíc.
Věřím, že je to kniha, která ve Vás něco probudí, ať už třeba uvědomění si vlastního zdraví nebo štěstí. Mě to donutilo přemýšlet i nad tím, jak bych se asi chovala a co bych chtěla v její situaci já.
A taky kdy se doopravdy cítíme naživu?

09.07.2020 5 z 5

Les sebevrahů Les sebevrahů Jeremy Bates

Na rovinu, žádný literární skvost to není, ale kvůli tomu se takovýhle knihy stejně asi nečtou, ne? Tohle je prostě čistá zábava a oddechovka bez přidaný hodnoty. Každopádně je to poměrně napínavý a má to takovej spád, že se tím dá prosvištět bez skrupulí za 2-3 večery.

Jak mrkám do komentářů, nejsem jediná, komu všechny postavy přišly jako hrozně hloupý a nepřemýšlející jedinci, ale to už se tak občas stane.. :D Co mi ale vadí víc je, jak se to z tajemný první půlky přehoupne do tý kovbojky na konci....

05.06.2020 3 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Některé básně na můj vkus byly spíš rozkouskované věty.
Něco doopravdy chytne pomyslně za srdíčko, ale něco jiného působí naopak tak banálně.. Nevím, okolo tohohle dílka moc nechápu celý ten hype..

21.04.2020 3 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Není to náhled do zákulisí spisovatelského povolání, ale pouze pohled do zákulisí Murakamiho. To z toho bohužel dělá nebetyčnou nudu pro všechny, kdo jeho knihy vyloženě nevyhledávají..

13.04.2020 2 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Kniha popisuje život několika lidí na maloměstě. Nic víc nic míň. Hlubší zápletku v tom nehledejte.

10.02.2020 3 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Z téhle knihy jsem tak nějak rozpolcená. Četla se mi dobře, jednotlivé části se četly lehce a obsahovaly spoustu zajímavých slovních spojení, metafor, přirovnání, ale i třeba myšlenek a obecně témat k zamyšlení.

Co mě ale dost zklamalo, je naprostá roztříštěnost příběhu. Čekala jsem nějaké větší propojení těch částí, povídek a střípků. Kniha obecně působí jako zápisky z nějakého deníku. A ne jako souvislé zápisky, ale jako takový neucelený, chaotický výběr z těch zápisků. Chybí nějaká návaznost, posloupnost příběhů nemá žádný smysl a v konečné fázi kniha postrádá i nějaký závěr... Nebo to byl záměr? Těžko říct.

26.08.2019 2 z 5