Knihotyna Knihotyna komentáře u knih

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Když jsem knihu objevila v edičním plánu, tak jsem se moc těšila - nalákala mě obálka (ta je super! :)) i anotace.
Po pár stránkách jsem byla nadšená - sranda, vtip, pár mladých lidí, co hrad neviděli ani z dálky a teď tam budou vládnout? Paráda! Služebnictvu stávaly vlasy hrůzou na hlavě! :D
Ale pak se to pro mě pokazilo a prakticky zbytek knihy se řešil nebo spíše táhl vztah hlavní postavy s jinou postavou. A opravdu se táhl. Vlastně se nic nedělo. Věděla jsem, jak to dopadne, věděla jsem, co se bude dít a co všechny postavy budou řešit. Takže jsem se nudila a do čtení se nemohla donutit! Ale nakonec jsem se donutila! A mám knížku dočtenou.
A byť byl konec krásný :), asi bych se bez této knihy v seznamu přečtených knih obešla.

08.06.2023 2 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Stále skvělé, ale pro mě nejslabší díl.

Introvertka se vdá, co čeká jí a manžela během svatby, po svatbě, během prvního společného bydlení a jak to skončí? Koukněte se a zjistěte sami :).

Můžu říct, že první roky vztahu jsme to doma měli dosti podobné :D, takže je pro mě knížka milým připomenutím našich společných začátků - střední škola, vysoká škola, svatba, první společné bydlení, státnice, narození syna, nové bydlení, vlastní bydlení! :)
A v mnoha věcech stále nejsme dospělí, stejně jako Debie a Jason :)!

27.05.2023 4 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Panda a dráček.
Příběh o putování pandy a dráčka. Oba přátelé putují celý rok - přes čtyři roční období. A v nich si vzájemně kladou otázky a hledají společně odpovědi.
Knížka Panda a dráček je stylem velmi podobná knížce Chlapec, krtek, liška a kůň. Četla jsem na začátku roku. U mě vede Panda a dráček :).
Líbí se mi, že autor se snaží člověka a jeho životní situace začlenit do koloběhu přírody a jejích vlastních strastí a následného řešení.
Koloběh života. Koloběh roku. Jedinečnost každé živé bytosti. Originalita každého z nás. Síla, která v nás je. Čerpání síly. Potřeba odpočinku. Naslouchání. Přátelství. Láska. Život.
Kniha je samozřejmě krásná i po grafické stránce, ilustrace jsou jemné a krásně zapadají do kontextu knihy!

Třešeň se nikdy neporovnává s jinými stromy ... prostě kvete.

26.05.2023 5 z 5

Tajemství v lahvi: příběh hrdinství Ireny Sendlerové Tajemství v lahvi: příběh hrdinství Ireny Sendlerové Anna Czerwinska-Rydel

Kniha, která nemá ani sto stran. Kniha, u které Vás možná zamrazí, možná budete plakat, možná se usmívat.

Kniha nám představí příběh Ireny Sendlerové, Polky, která za druhé světové války pomáhala Židům ve varšavském ghettu, jenže měla pocit, že nosit léky či jídlo je málo, obzvláště potom, co velké skupiny lidí, mnohdy jí velmi blízké, viděla odjíždět vlakem, který je odvážel do Treblinky. Rozhodla se proto, že je potřeba děti z ghetta vyvést a schovat. A povedlo se. Zachránila kolem 2500 dětí.

Kniha je krásně ilustrovaná, ilustrace jsou k tématu, mnohdy k celému odstavci k textu, jsou srozumitelné, výstižné a člověka až mrazí.

Kniha nabízí na svém konci náhled na celý život Ireny Sendlerové v datech. Dozvídáme se, co dělala po konci války, zda měla děti, jak se jí vedlo, zda byla znovu vdaná a jakého (úctyhodného) věku se dožila.

Za sebe musím říci, že ač mám maturitu z dějepisu a na VŠ vystudovaný obor, který má velmi blízko k historii (a za manžela vystudovaného historika), příběh Ireny Sendlerové jsem neznala. A vřele knihu doporučuji.
Kniha není vulgární, nezachází do drobných detailů a přece je v ní vše, co se během 2. světové války dělo. Bude vám běhat mráz po zádech, protože budete vědět, že tohle není vymyšlení příběh, ale bohužel příběh dle skutečných událostí. Že takto se to stalo.
Starším dětem na ZŠ krásně doplní pohled na toto období. Bez nutného "šprtání" získají celistvý obraz jedné doby. A budou znát hrdinku, kterou bezpochyby paní Irena Sendlerová byla a je.

21.04.2023 5 z 5

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

Když jsem tento měsíc projížděla seznam v knihovně, kterou e-knihu bych si půjčila do třetice všeho dobrého, zrak mi padl právě na Ženy z Bohnic. Jednak mě zaujala obálka na první pohled, poté následná anotace a také jakési pochopení, neboť někdo má s "psychickými stavy" více zkušeností :).

Každopádně se v knížce seznámíme s příběhem dvanácti žen, které se ocitnou v léčebně v Bohnicích. Jednou z nich je i sama autorka, která zde nějaký ten čas trávila. S anotace bych si nejspíše vypůjčila větu - "Nebere si servítky a ukazuje lehkost i tíži reality za mřížemi nemocnice."

Každému styl psaní nesedne, nesednou mu popisy, někomu chybí "více omáčky", více popisu prostoru léčebny. A každý jsme jiný. Mě se kniha líbila. Nešlo o to, psát líbivě, psát to, co by se "prodalo", šlo o skutečnost a bylo to znát! Ale v tom nejlepším!

Pokud chcete poznat, jak to v takové léčebně vypadá, koho zde můžete "potkat" a zda se třeba dále přátelíte či si pomáháte, koukněte se po této knížce.

07.04.2023 4 z 5

20 výjimečných dívek, které změnily svět 20 výjimečných dívek, které změnily svět Rosalba Troiano

Kniha má krásné grafické zpracování. Najdeme zde 20 osobností (žen :)), v grafické podobě zde má každá portrét jako malá holčička a následně jako dospělá žena. Příběh je vždy uveden jménem dané ženy, datem narození, popřípadě i úmrtí a profesí, kterou vykonávala. Následuje text, který je psaný v ich formě, jedná se tedy o krátké vyprávění samotné malé holčičky na první ilustraci, která vypráví o svém dětství a následné cestě ke své vysněné profesi.
Kniha mě velmi překvapila tím, že se jedná o vyprávění! Příběhy působí velmi mile, lehce, skvělé pro malé čtenáře :).

10.03.2023 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

(SPOILER) Dočteno. Všechny prozatím vydané komiksové příběhy Srdcerváčů už mám!

(MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY)

Pro mě osobně je tento čtvrtý díl vážnější. Řeší se zde více do hloubky Charlieho problémy s jídlem i jeho celkový psychický stav.
Klobou dolů, že za pomoci Nicka (a ten zase za pomocí své maminky) dokázal Charlie sebrat odvahu a řešit své problémy včas!
Jako velké plus vidím řešení problematiky anorexie u muže! Stále u mnoha lidí platí, že je to nemoc pouze modelek či "vychrtlých" děvčat. Není tomu tak! I silnější člověk může trpět anorexií! A postupně váhu ztrácet. Stačí se dívat kolem a sledovat signály. Stejně, jako to dělal Nick!
Psychické problémy jako takové jsou zde také nakousnuté. Líbí se mi, že jsou v knize popsány i reakce rodičů/rodiny. Maminka Nicka je prostě zlatá :). Na druhou stranu maminka Charlieho už takové pochopení pro Charlieho kolikrát nemá, přesto stojí při něm!

Doporučila bych tyto komiksy ne jen -náctiletým či trošku starším, kteří chtějí vědět, o co v této oblíbené sérii jde :), ale i rodičům. Rodičům všech pubertálních dětí, aby si příběh přečetli a podívali se na to, s jakou láskou a klidem kolikrát rodiče jednají. Jak jsou oporou svým dětem :). A to je to hlavní :).
Za mě skvělá série a nelituji přečtení :).

21.01.2023 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Už 3. díl!
V tomto díle se Nick, Charlie a jejich kamarádi dostávají v rámci školního výletu do Francie!
Není to sice to samé, ale Nick s Charliem mi svými tajnými okamžiky připomněly náš školní výlet ve 4. ročníku do Prahy, když už jsem taky chodila s manželem :D a holky a kluci bydleli zvlášť, ale díky chápavému panu učiteli se náhodné páry objevovali v noci na chodbách :D.
Skvělé! Líbí se mi, kam směřuje vývoj vedlejších postav. Jak se s tím ostatní učí žít, sžívají se s tím. A začnou jejich lásku akceptovat! :) Více takových kamarádů! :)

20.01.2023 5 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Mně tato knížka sedla :).
Musíte do ní zkrátka jít s tím, že dostanete slaďárnu a tu já jsem dostala a usmívala jsem se jako puberťačka, i když už ji nějaký ten pátek nejsem.

Kniha je velmi čtivá. Graficky je vymyšlená přímo geniálně.
Oceňuji, že v knize nejsou žádné drogy, alkohol, apod. (i u YA je toto dosti v módě).
Hlavní mužské postavy byly k sežrání (jsem tým Liam :D), ale miluju i Avu, její nápady a praštěnost. O Mei by se dalo uvažovat, ale nemusí nám sednout všechny postavy ;).
Filmové, knižní a seriálové hlášky zapojené do kontextu knihy mě velmi bavily a oživily děj :).

Na tuto knihu si zkrátka zvolte dobu, kdy budete chtít číst něco naivního, přeslazeného a vtipného :).

Mně se příběh líbil, byl pro mě zapamatovatelný a určitě se pustím i do dalších dílů :).

05.01.2023 5 z 5

Neústupná princezna Neústupná princezna Meghan March

U této autorky jsou druhé díly asi mé nejoblíbenější. Nebo aspoň během nich vždy najdu cestu k hlavním hrdinům.
V tomhle případě se konečně dozvídáme jméno hlavního hrdiny - Kane - a já jsem si ho naprosto zamilovala :D. To snad ani nešlo jinak.

Kane a Temperance se sblíží a začnou být partnery. Kane Temp opatruje, ale zároveň ví, že mu dochází čas a na konci toho času bude pouze zlomené srdce.

---CO SE MI LÍBILO---
- Kane je úplně jiný než Lachlan - dokonce si je sám už někdy na začátku knihy vědom toho, že Temp miluje! Což je prostě pecka! :)
- chemie mezi hlavními hrdiny
- napětí a rozplétání zápletky a problémů bratra Temperance
- opětně scény s uměním
- 5 minutové rande :D - ti lidi, co tam chodili snad nemohli být normální :D - jeden horší případ než druhý
- líbilo se mi, že byť se Kane živil tím, čím se živil, nakláněl se k té dobré straně, i když svým osobitým způsobem :)

Tohle na mě přesně působilo tak, jak jsem potřebovala. Napětí, tajemství. Drsňák, který nikomu krom jí neotevře srdce, ale když už to udělá, dá ji ho se vším. Každý krok, který Kane udělal byl poznamenaný tím, co cítil k Temp a bylo to vidět! Moje srdce romantika mělo opravdu radost! :) Celkově mi tahle série oproti Mount Trilogy přijde jemnější (či jak to říct :D).

14.05.2024 5 z 5

Moderní džentlmen Moderní džentlmen Meghan Quinn

Wes je pravým moderním džentlmenem, má rád svůj pořádek, klid a způsoby!
June je oproti němu jako živelné tornádo, které se vymyká všem zásadám 21. století! :D
Jak to ale dopadne, když se jejich cesty zkříží a navíc je v sázce Wesova práce?
Samotná anotace vám dosti jasně prozradí, že je to příběh, který už tady byl stokrát. A tak to taky očekáváte. Zjistíte, že kamarády Wese byste nejraději praštili něčím po hlavě, že Wes je v reálném světě spíše takové přerostlé trdlo a June fandíte od začátku do konce!
Zábavná romantika, která možná mnohdy dávala na jedno místo až moc klišé, ale já jsem si ji užila! :)

19.02.2024 4 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Patříte mezi milovníky češtiny? Nebo jste ti, kteří bohužel měli vždy v každém textu gramatické chyby, chyběla jim interpunkce či měli od p. učitelek a profesorek v textu hromadu šipek ohledně slovosledu?

Ať tak či tak, pokud máte rádi mnohdy až trošku morbidní humor, koukněte po tomto komiksu! Korektor se nevyjadřuje jen ke své práci, ale i k životu jako takovému či tomu, co si myslí o lidech, kteří mu své práce nosí (a to vícekrát!).

Některé stripy byly vtipné, u některých měl člověk celkem strach :D - grafika je velmi jednoduchá, ale povedená - musím říct, že se mi velmi líbil korektorův "ďábelský výraz" (jak jsem si ho pojmenovala :D).
Černobílý komiks rozdělený na stripy skládající se z třech obrazů. Nic víc netřeba!
Ale pozor, po přečtení už možná nikdy nebudete chtít nikomu ukazovat svůj psaný projev! :D

05.09.2023 4 z 5

Láska přes hranice světů Láska přes hranice světů Josie Williams

Představte si dva mladé lidi na střední škole.
Maggie je samotářka a podivínka, žije u pěstounů a snaží se trávit čas se svou nemocnou babičkou, líbí se jí jeden z kluků ze školy, ale ani nedoufá, že by ho někdy mohla zajímat.
Ryder je sportovec, je milý, gentleman tělem i duší. Zamiloval se do Maggie.
Nuda, že? Jenže je tu problém. Ryder je už pět let mrtvý. Tak jak je možné, že s Maggie mluví a schází se s ní?

Celé čtení jsem byla na vážkách. Kniha je napsaná ze dvou pohledů - Maggie a Rydera. Ryder je mrtvý a tak se v knize poměrně často objevuje téma smrti či umírání - pokud jste citlivější povahy, možná vám to nebude dělat dobře (mně mnohdy nedělalo). Pak se odvíjí příběh, který mě nějak více nezasáhl. Dva mladí lidé. Ale posledních 50-60 stran mé hodnocení a dojem z knihy změnilo!

Máte rádi film Duch nebo Město andělů? A zajímalo by vás, jak by příběhy vypadaly propojené a jejich hlavním hrdinům by bylo -náct? Pokud ano, tak se po knize podívejte!

Mnohdy silné čtení s koncem, který jsem rozhodně nečekala!

29.08.2023 4 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

(SPOILER) Dvě ženy. Dva pohledy. Dva příběhy. Jeden muž, který je spojuje.

Kniha nás zavádí do dne, kdy do butiku Lucie přijde Anna. Lucie je manželkou Hynka a Anna je jeho milenkou. Během toho, co si Anna zkouší kabát se dostáváme do jejich příběhu - od minulosti až do současnosti - každá z hrdinek nám otevře své srdce a mysl a my poznáváme ne jen její vztah s Hynkem, ale její život, rodinu i bolest.

Co se mi líbilo:
- postavy se ve vyprávění střídají, je však velmi rychlé se zorientovat, která žena nám právě přibližuje svůj příběh
- obě ženy mě svými příběhy zaujaly (musím přiznat, že mi byla sympatičtější Lucie)
- sledujeme uspořádání rodin, manželství, přátelství, mileneckého vztahu - to, jak něco naoko vypadá a jaké to ve skutečnosti je - co je realita a co dovolíme, aby bylo realitou?
- postava Hynka byla velmi zvláštní a já musím říct, že pro mě velmi nesympatická (ale napsaná byla skvěle!)

Mohu doporučit! Kniha ze života, kde není nic černobílé ani růžové. Je to takové, jaké dovolíme, aby to bylo. To, co skryjeme či neřekneme ostatní neví. To, zda je to správné, už je věc druhá.

SPOILER
- v knize se objevuje alkohol (ve větší míře), sebepoškozování či smrt blízkých osob

18.08.2023 4 z 5

Atentát Atentát Loïc Dauvillier

Co se mi honilo hlavou při čtení:
- je dobré mít před čtením aspoň nějaké znalosti o Izraelsko-palestinském konfliktu - aspoň já jsem to, co jsem dokázala ze své hlavy vydolovat ze svých dějepisných seminářů ocenila
- dostáváme se do úplně jiného světa, pro Evropana možná nepředstavitelného
- setkáváme se s mnoha lidmi - s mnoha povahami, názory, cíli, sny a boji (ať už těmi vnitřními nebo vnějšími)
- přicházení o rozum, upnutí se k něčemu tak moc, že si nechci nechat pomoc (i když mi mnozí radí opak)
- ztráta identity - kde jsem doma a kdo vlastně jsem?
- pochopení ostatních
- detailní vyobrazení emocí - po grafické stránce výborné!

Jsem ráda, že jsem si knihu půjčila a přečetla, ale znovu už se do ní nejspíš nikdy nepustím. Je to velmi silné čtení - možná ne pro slabší povahy - s historickým i aktuálním kontextem.

02.08.2023 5 z 5

Fotograf z Mauthausenu Fotograf z Mauthausenu Salva Rubio

Příběh bývalého fotografa Francisca Boixe. Španěla, který se ocitá v Mauthausenu a ocitá se zpět ve svém původním zaměstnání. Jenže to, co bude cílem fotek by nikdo nečekal. Jak by taky mohl? Cílem je dostat negativy těchto fotek za zdi tábora, aby všichni věděli, jak to doopravdy bylo. Ale pokud přežijí, bude to vůbec někoho zajímat?

Co je třeba vyzdvihnout
- grafické zpracování - barevná paleta, emoce postav, prostředí, rozdílnost krajin - preciznost veškerého vyobrazení, detaily - nádherná a skvělá práce (a velmi důležitá!)
- komiks není dlouhý, ale já mám po jeho přečtení pocit, jako bych četla knihu o pěti set stranách - komplexní příběh a obraz jedné doby, jednoho místa a jedné snahy o to, aby lidé znali pravdu
- hlavní postava Francisco Boix je Španěl - mám pocit, že v našich zemích se celkově v rámci dějepisu na tuto stranu mince zapomíná, musím se přiznat, že o Španělsku, potažmo jejích obyvatelích za druhé světové války jsem nevěděla prakticky nic - v tomto směru pro mě byl komiks velkým překvapením a obohacením!
- velký rozdíl ve vnímání a postavení přeživších po koncentračních táborech - tento moment pro mě byl velmi šokující a nejemotivnější z celé knihy

Velké doporučení!

29.07.2023 5 z 5

Melissa Melissa Alex Gino

(SPOILER) Příběh George, který chodí do čtvrté třídy, ale už teď s jistotou ví, že je něco špatně, ví totiž, že uvnitř sebe je dívka - dívka s nádherným jménem - Melissa.

Co se mi líbilo:
- kniha je velmi srozumitelně napsaná, vystavěná na jednoduchém příběhu, který neobsahuje hluchá místa a promítne zde pocity samotné Melissy, její rodiny, přátel, spolužáků, ale i těch, kdo ji zkrátka nemají rádi
- vážné téma - trans dítěte - bude pro naše děti daleko "běžnější", než bylo za nás, kdybych chtěla svému synovi vysvětlit, co se může i někomu z jeho okolí dít, sáhnu po této knize - krom toho kniha je krásně psaná z pohledu toho, že respektovat by se měli všichni (jakákoliv odlišnost :))
- líbilo se mi chování paní ředitelky - není nad to, když děti mají oporu ne jen v rodině, ale i ve školách
- maminka Melissy se se situací nevyrovnává lehce, i toho je dle mého názoru důležité zmínit - každý člověk potřebuje jinou "porci" času, aby se se situací vyrovnal
- Kelly je prostě báječná kamarádka :)
- a mou nejoblíbenější postavou byl Scott :) - takového úžasného puberťáka bych chtěla mít doma :D - respekt k tomu s jakou otevřeností a upřímností mluvil se svým mladším sourozencem! :)

Kraťounký příběh, který předá mnohé :).

09.07.2023 4 z 5

Chaloupka na muřích nožkách Chaloupka na muřích nožkách Sophie Anderson

Anotace zní jako pohádka, že? Až na svět mrtvých.
Knihu jsem v půlce odložila. Chvíli jsem potřebovala, aby se ve mě příběh usadil, našel si své místo, pochopení a prostor.

Co se mi líbilo:
- kniha je geniálně zpracovaná - téma smrti - které je zde velmi hezky popsáno - to, jak se lidé odebírají na věčnost - a kam se dostanou - myslím, že každý si v tom může najít to svoje správné východisko, kterému chce věřit :)
- chaloupka na muřích nožkách - super! Všechny chaloupky byly bezvadné! Nejlepší kamarádi všech jag! To, že stavěly jagy na první místo z nich dělá opravu nejlepší přátele :)
- proces nočních oslav
- vztah baby jagy a Márinky
- touha Márinky po normálním životě, po přátelích
- Benjamin a jeho tatínek :)
- společenství jag - nikdo si nic nezávidí, přejí si jen to dobré, mají o sobe starost
- pochopení, že lidé mohou být zlí, zákeřní, ale také milí a člověk či jaga v nich může najít celoživotního parťáka :)
- Krák :)

"Kozel je nebezpečný zepředu, kůň zezadu a živí ze všech stran."

28.06.2023 4 z 5

V šedých tónech (grafický román) V šedých tónech (grafický román) Andrew Donkin

Půjčila jsem si grafický román i původní knihu.
Četla jsem stylem tím, že jsem přečetla kus v knize a následně si stejný kus přečetla v grafické verzi :).
Celý příběh tak byl celistvý, krásně propojený a následně obohacen i o obrazový materiál :).
Grafické zpracování díla je krásná záležitost. Barevná paleta volená dle míst, okolností, vzpomínek - krása! Emoce, víra, boj, nemoci.
Není potřeba číst knihu, aby měl člověk příběh ucelený (já jsem si nebyla jistá a tak jsem pro jistotu četla i knihu :)), ale samozřejmě se do něj nevleze vše a já jsem ráda, že jsem četla i knihu! Ta u mě vede! :)
Velké doporučení! Jedna kapitola naší evropské historie. Jedna rodina. Jeden národ. Jedno utrpení. Jeden boj o přežití.

26.06.2023 4 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

Romantiku mám ráda, ale tady to bylo moc rychlé i na mě :D. Nejdříve pouze jeden den (a to ještě pár minut!), po pěti letech týden - a láska jako trám - a po měsíci zásnuby :D. Na druhou stranu, když ji miluješ, není co řešit :).

Co se mi líbilo:
- Chelsea - musím uznat, že tvrdohlavá byla správně :D, ale některá její rozhodnutí mi hlava nebrala
- Chris - to by byly filozofické otázky na mě - takového bráchu bych teda chtěla :D
- Luna, super holčička :), všetečné otázky dětí se hodí za každé situace
- Damonovy nápady "jak Chelsey zaměstnat" - no kdo by nechtěl srovnávat seznam čísel podle abecedy :D?

Co se mi nezdálo:
- kniha začne scénou, která zkrátka nedává smysl - tohle by snad nikdo neudělal :D
- opravdu na sebe lidé po pár minutách (a ty navíc nekončí zrovna šťastně) myslí následujících 5 let?
- sexuální scény asi nebyly jedny z těch, které by se mi líbily, spíše jsem se smála :D

Kniha je čtivá, místy vtipná. Hlavní postavy však nelze brát moc vážně (nebo na mě to tak aspoň působí) :).

06.06.2023 3 z 5