Knihotyna Knihotyna komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Několik let jsem se chystala na nějakou knihu od Aleny Mornštajnové a tak jsem letos sáhla po její nejnovější knize - Les v domě!
Musím říct, že u nás v knihovně jsou na ni rezervace snad až do roku 2025!
O knize jsem slyšela (letmo) - některé články a nadpisy člověk nepřešel bez povšimnutí - ale čtenářský zážitek mi to nijak neovlivnilo! Ba naopak - věděla jsem, jaké těžké téma se v knize řeší a možná je to třeba pro citlivější jedince lepší vědět předem :).

Musím se také přiznat, že jsem u knihy nakukovala na další strany :D a tak jsem během čtení ze strany 100 nalistovala třeba stranu 200, abych věděla, jak to teda bude!

Dysfunkční rodina, jedna vesnice, jedno tajemství. Nedůvěra, lži, pocity viny, studu, prázdnoty.
To, o čem dále kniha pojednává se můžeme dočíst v mnoha recenzích či článcích - to nechám na každém, ale ráda bych napsala pár pocitů a situací, které jsou v knize velmi zdařile zpravovány a popsány:

- lhaní - jak snadné je lhaní vzít za vlastní, když se s ním setkávám každý den, jak lež dokáže ovlivnit životy nevinných
- frustrace, nervozita, vztek
- pocit méněcennosti, zbytečnosti
- pocit nezdaru, obviňování všech kolem
- pocit samoty, prázdnoty
- pocit odcizení, nedůvěry

13.10.2023 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Příběh sledujeme očima čtyřech vypravěčů - Emilie, Floriana, Joany a Alfreda.
Kapitoly jsou velmi krátké (ideální pro ty, co čtou po kapitolách! :)) - o to více je kniha čtivá a člověka "nutí" pokračovat!
Jsem jeden z těch lidí, kteří mají změny rádi, takže styl střídání vypravěčů mi vyhovoval, nevadilo mi to, ba naopak, bylo to příjemné zpestření.
Každý z vypravěčů má jinou národnost, jinou povahu a přesto spolu v momentě, kdy se jejich cesty protnou jsou schopni komunikovat, vyjít si vstříc či si pomoct.
Kniha se odehrává v roce 1945 během Operace Hannibal - sledujeme cestu hlavních hrdinů až k jedné z lodí, která jim má zachránit život a zajistit jim bezpečí - loď nese název Wilhelm Gustloff.

Na databázi knih jsem četla názory, že kniha je plochá a samotné situaci na lodi se nevěnuje. Já nesouhlasím! Autorka mi stejně jako v předešlé knize V šedých tónech, kterou jsem letos přečetla, zprostředkovala vhled do situace, kterou jsem neznala! Výborně mi popsala prostředí i rozdílnosti v kulturách, seznámila nás s lodí Wilhelm Gustloff a nastínila, co se stalo - jedná se o beletrii, pokud by chtěl člověk zjistit více, myslím, že autorka nám vypsala dosti zdrojů, ze kterých čerpala, abychom byli schopni se o této lodi dozvědět více :).

Jedna z knih, která mě uchvátila! Jedna z těch knih, o které chcete mluvit! Chcete se podělit o tom, co jste se dozvěděli! Na gymnáziu jsem měla dějepisné semináře jako volitelné předměty a na VŠ mám vystudovaný obor, který s historií úzce souvisí a přesto mě tady překvapilo tolik věcí a tolik věcí konečně po těch letech zapadlo do sebe! Ruta Sepetys umí napsat čtivý příběh, jehož děj si pamatujete a chcete si ho pamatovat a díky tomu v sobě nesete kus historie!

02.08.2023 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Musím se přiznat, že před pár lety, kdy vycházely první knihy od Ruty Sepetys mě to nějak minulo. Zaznamenala jsem obálky v knihkupectví, ale nikdy jsem se více nezajímala.
Letos jsem konečně začala :).
Chtěla jsem si přečíst grafický román - V šedých tónech - jenže mě napadlo, že jsem nečetla knihu. Tak jsem si půjčila rovnou oboje :). A četla to zároveň :).

Co se mi líbilo:
- každý příběh, který nese poselství skutečných událostí je pro mě důležitý - Ruta Sepetys má ne jen dar psaní, ale i stylistiky - krátké kapitoly vám budou rychle ubíhat a bude chtít číst dál
- pohledy na celou situaci z očí dětí - v příběhu se jich vyskytne hned několik - nemusí být nutně hlavní postavou, abychom si dokázali představit, co cítí
- povaha a síla člověka - láska, trpělivost, víra, empatie
- lidská společnost, společenství
- lidské nápady - člověk by nevěřil, co vše dokáží lidé v potřebě nouze vymyslet, aby přežili - jak spojí síly, dokáží i nemožné
- Kreckij - ne vše je na první pohled takové, jak se zdá :)
- situace po roce 1954, utrpení lidí, které muselo po dlouhá léta zůstat tajemstvím

26.06.2023 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Jedná se o komiks, černobílý a s úžasným tématem - jaké to je být knihomolka - co děláme, co neděláme, co nesneseme a jak trávíme svůj život s knihami :).
Co velmi oceňuji je fakt, že v knize jsou zmíněná ne jen knihkupectví, ale také knihovny! A jaké to je být knihomolem v knihovně, kde je tolik knih, ale i půjčování knih má svůj limit :D.

09.05.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Romeo, Julie a tma je pro mě srdcovou záležitostí. Byla to jedna z prvních knih, která mě z mého seznamu literatury k maturitě opravdu silně zasáhla.
Jedná se o příběh mladých lidí - Pavla a Ester - za doby Heydrichiády.
Já jsem příběh četla třikrát, v roce 2013, někdy kolem roku 2019 a dnes. Poprvé jsem byla skoro maturantka, čerstvě zamilovaná, takže jsem si užívala lásku Pavla a Ester, cítila jsou přesně to, co cítí oni :).
Podruhé se pro mě jednalo o milé připomenutí něčeho, co jsme měli s manželem společné.
A dnes. Třetí čtení. Jsem dospělejší. Starší. Možná moudřejší. Mám více zkušeností a zážitků. Pár let jsem vdaná a co je nejvíce, mám svého milovaného syna. Právě pro poslední dva body pro mě tentokrát čtení bylo jiné. Více mě zaujaly povahy hlavních hrdinů - Pavel jako logicky a stoicky uvažující muž, Ester jako citlivá a velmi emoční dívka brouzdající svými myšlenkami, pochybnostmi a sny - úžasné spojení mužské a ženské energie, která se skvěle doplňovala a vzájemně se respektovala. Jako další stěžejní bod jsem více vnímala rodiče Pavla. A to především jeho tatínka. Lásku k synovi, pochopení nepochopitelného a snaha pomoct.
Myslím, že až budu opět starší a syn větší, najdu zde nové body k zamyšlení, které mě opět chytnou za srdíčko.

19.03.2023 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Já patřím k těm, kteří ke klasice tíhnou. A to opakovaně.
Letos jsem se rozhodla vrátit k divadlu, aspoň skrze divadelní hry a tak nemohla chybět Maryša!
Knihu jsem si kupovala někdy v době své maturity (to už je pár let :D) a měla jsem to štěstí, že v té době jsme dokonce s gymnáziem na představení šli do divadla, Maryša ve skvělém podání Romany Goščíkové! Do teď si celé představení pamatuji! Nádherný zážitek!
Jak na popis tohoto díla,, jak najít její hlavní body - nářečí, vesnice, mládí, stáří, peníze, chamtivost, chtivost, láska, neštěstí, vojna, bolest, smrt.
Zbytečné psát, o čem toto dílo je. Myslím, že jej každý více či méně zná z různých scének či "hlášek", které se nám dávno dostaly pod kůži třeba z doby, kdy je používaly naše babičky.
Knihu jsem nečetla naposledy :).
P. S. Musím říct, že až tentokrát jsem si všimla, jak velký věkový rozdíl je mezi Maryšou a jejími rodiči či Franckem a jeho maminkou!

25.01.2023 5 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Za sebe musím říct, že tento díl - Introvertka v hlučném světě - za mě zatím vítězí na plné čáře!
Nejsem jediná, kdo při zvonění mobilu utíká nebo ho dává pod polštář aby ho nemusel brát? Bojí se jít do práce, školy, protože je všude moc lidí? Je nadšený, když někdo zruší oslavu? Chce poznat všechny ty fajn lidi, ale to by se nejdříve musel měsíce připravovat, aby takovou nálož lidí vůbec zvládl?

Paráda. Poznávala jsem se snad ve všem. Doporučuji všem. Nám introvertům i extrovertům - protože aspoň pochopíte, proč se chováme tak, jak se chováme! :) A že to mnohdy opravdu není lehké.

27.05.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Další z historických románů od Ruty Sepetys, tentokrát odehrávající se v Rumunsku v roce 1989, v Rumunsku, ve kterém vládne totalitní režim, pod vedením diktátora N. Ceaușesca. Celá země je v rozkladu, živí ji strach. Strach o rodinu, přátele, životní jistoty, ale zároveň i strach z přátel či rodiny - nikdo si totiž není jistý kdo na koho donáší - a cena informací může být vysoká. Dokonce vás může stát život!
Myslím, že jsem měla jistou výhodu - když jsem chodila na gymnázium, má profesorka češtiny jela na "exkurzi" do Rumunska, po jejím návratu jsme místo hodiny českého jazyka měli hodinu o "Rumunsku". Dozvěděli jsme se věci, které ona sama věděla už v 90. letech, dozvěděli jsme se vše o tom, jaký byl v Rumunsku režim a kdo zde vládl, co se stalo s půdou, domy, rodinami. Všichni jsme tenkrát poslouchali s otevřenou pusou a myslím, že nejeden z nás ještě doma hledal více informací! Paní profesorka měla i obrazový materiál a "historky" ze současnosti - především chválila přátelskost, lidskost a otevřenost všech obyvatel Rumunska, se kterými se na své cestě setkala!
Historický kontext této knihy mi tedy byl "bližší", protože už jsem měla možnost o této éře (o které se u nás dle mého běžně neučí) slyšet od člověka, který si pamatoval ne jen současnost, ale především minulost!
Ruta Sepetys je skvělá! Ta práce, která stojí za jejími knihami musí být obrovská! Nenajdete zde hluchá místa, vše zapadá do sebe, vše je historicky podložené a vyhledatelné. Já se přiznám, že jsem typ člověka, který si čte i rešerše a použitou literaturu!
Konkrétně v tomto díle jsem hltala osobní dramata hlavních postav! To, kde je vlastně pravda. A jak pravdu vidíme v jednotlivých obdobích svého života. A kde je vlastně ta skutečná pravda?
Pokud chceme, aby mladí lidé měli potuchy o tom, co se dělo v různých historických obdobích a nabité informace jim dělaly radost, doporučuji jim podstrčit knihy od Ruty Sepetys!

24.09.2023 5 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Zápisník jedné lásky je mou první knihou od Nicholase Sparkse. A mohu říci, že za mě skvělé! :) Obě díla - jak film, tak kniha - jsou skvělé zpracované, ale u mě vede kniha :).
Tolik lásky, laskavosti, podpory, ohledu se jen tak nevidí. V knize je dáno více prostoru staršímu Noahovi a Allie (nebo mi to tak aspoň přišlo) a mohu říct, že tyto pasáže jsou opravdu nádherně popsané. Takovou lásku by chtěl zažít každý :).

"Odloučení je tak bolestné proto, že naše duše jsou spojené. Možná vždycky byly a budou."

16.05.2023 5 z 5

Nevhodné! Nevhodné! Vi Keeland

Já mám Vi Keeland prostě ráda!
Znám její styl psaní i humoru a vím, co mám čekat :).
Ireland dostane vyhazov z práce, který za ní není oprávněný, stačí pár skleniček a napíše mail o tom, co si o této situaci myslí přímo nejvyššímu šéfovi - Grantovi. A to je značně nevhodné! Grant nicméně vezme situaci poměrně s humorem a je na Ireland zvědavý. Osud tomu chce, že jejich osudy se protnou, v Grantově minulosti je však něco, co jejich vztahu brání.
Mám ráda knihy, kde je humor, hlavní postavy jsou své a vědí, co chtějí. Grantovo tajemství bylo opravdu tíživé a mě slzička ukápla. Na těchto knihách oceňuji především upřímnost, která mezi hlavními postavami je! Žádná přetvářka či faleš - a i ty tajemství se nakonec dořeknou celé :)!
Co mě ale rozčilovalo byly chyby v textu (a bohužel docela dost) a volení českého překladu u erotických scén.

09.01.2024 4 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Kniha Konec civilizace byla napsána už v roce 1932!
Já jsem zahlédla tohle komiksové zpracování a musím se přiznat, že jsem vůbec nevěděla, do čeho jdu!
No a teda, tohle byl mazec!
Komiks je kolorovaný, mě se grafika líbila, ale samozřejmě nesedne všem.
Ocitáme se v prostředí, kde se lidé nerodí, ale vytváří a už od počátku své existence jsou předem rozděleni do kast. Jsou pomoci fyzické i psychické manipulace "vloženi" do své role.
Je zde svět, kde zdánlivě neexistují pocity jako štěstí, smutek, zlost, vztek, láska. A především rodina. Každý patří každému. Všichni jsou spokojeni, dělají svou práci, ke které byli určeni a ve volných chvílích se baví pomocí jisté drogy a užívají si orgie, ať už řízené či neřízené.
V každém takovém systému je však někdo, kdo pochybuje a jinak tomu není ani zde.
Navíc stále existuje Divočina a divoši, kteří žijí zastaralým způsobem a ke kterým se dá zajet na jakousi exkurzi. A jeden z nich je potomkem ženy, která z civilizace zmizela a nyní se i se synem vrací zpět.
Ale je možné, aby člověk, který vnímá lásku a rodinu a má city chápal lidi, kteří jakoby city neměli?

Velmi silné a dle mého (bohužel) reálné! Šílené, že dílo pochází z roku 1932! Rozhodně doporučuji se po přečtení podívat i na komentáře na DK nebo na to, proč autor toto dílo napsal!

21.09.2023 5 z 5

Metráček aneb Nemožně tlustá holka Metráček aneb Nemožně tlustá holka Stanislav Rudolf

(SPOILER) Kniha Metráček aneb nemožně tlustá holka je příběh dospívající dívky Jitky, který nás seznámí s klasickými problémy dospívání - kamarádi, záliby, platonická láska, ale i láska pravá :). Vše je navíc zasazeno do kontextu toho, že Jitka má nějaké to kilo navíc a snaží se prosadit ve vybíjené, aby dokázala, že na něco má! Jenže to by na ni na turnaji nesměl jeden kluk zařvat - Metráček! A přesto právě tento kluk dá Jitčině životě jiný směr :).
Osobně mám moc ráda filmové zpracování a to knižní mě nezklamalo! :) Kniha, kterou jsem četla já je z roku 1974, problémy, které řeší Jitka jsou však aktuální i v roce 2023! :)

16.04.2023 5 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Od Colleen Hoover jsem před lety četla Ztracenou naději a Život jedna báseň (ta u mě teda z těchto dvou vedla :)).

Tak jsem si letos řekla, proč se do ní nepustit znova? A rovnou s její novinkou!

Co se mi líbilo:
- prakticky hned na prvních stranách pochopíme, proč se kniha jmenuje tak, jak se jmenuje
- jsem jeden z těch lidí, kteří když si nejsou jistí, že je to OK, prolistují kus knihy (a tím vlastně všechno zjistí :D), aby si byli jistí, zda jim to sedne nebo ne - musím říct, že v momentě, kdy jsem se dozvěděla, co Kenna udělala jsem si říkal - Ou, tak to asi ne, tohle asi nedám, to bude jako v pohodě? A jak? To přece není možné? - No, po prolistování se oči zalily slzami a možné to bylo :)
- vztah Ledgera a Diem
- vztah Kenny a Scottyho
- vztah Scottyho zřejmě s kýmkoliv :) - je úžasné, když vás mají lidé rádi
- dopisy
- síla a odhodlanost Kenny, zároveň i její sebereflexe a to, že jí stačilo, aby Diem byla šťastná
- síla lásky, Diem byla šťastná holčička a to, jak vzala Kennu to jen dokazovalo - láska je nejvíc :)
- situace, kdy Grace přijde za Kennou (tohle pro mě bylo asi nejemotivnější)
- vzpomínky - a to všech :)

Colleen píše vždy knihy, které chytnou za srdce, musím se přiznat, že tady jsem tedy čekala, jak se to vyvine - skvěle. Síla odpuštění a lásky, ale zároveň i vnitřní síly a odhodlání je úžasná!

27.07.2023 4 z 5

Loupežník Loupežník Karel Čapek

(SPOILER) Musím se přiznat, že krom dětských knih Dášenky a Pudlenky jsem se do teď autorovi vyhýbala. Přitom nevím proč. Přišlo mi, že Karel Čapek nebude nic pro mě, Dášenku jsem četla jako dítě a nejspíše jsem si jeho styl zapamatovala jako zdlouhavý a pro mě v té době nudný. K maturitě jsem si žádné z jeho děl nevybrala do svého seznamu a tak jsem na něj na pár let zapomněla. A jsem ráda, že teď se to změnilo!
Jako první divadelní hru jsem si vybrala tu, která je považována za tu "prvotinu" či ne tak propracovanou. Uslyšíte také, že si hru daleko více užijete na divadle než v psané formě.
Mě se hra líbila. Byť jednodušší a ohranější téma. Rozhodně bych doporučila!
Máme zde střet mladé a starší generace a jejich pohled na lásku, na život či zodpovědnost a pravidla. Byť jako starší bráníme tomu, aby se mladí měli rádi a byli spolu, v hloubi duše jsme kdysi doufali v podobné dobrodružství. Jen jsme dospěli a náš pohled na svět a lásku se změnil. Loupežník a pan profesor jsou naprosté protiklady a dokonalá souhra dialogů.
Doporučuji :). Já se určitě chystám na nějaké z dalších děl Karla Čapka!

28.01.2023 4 z 5

Milada Horáková Milada Horáková Zdeněk Ležák

Komiks je krásně zpracován jak graficky tak informacemi. Čtenáře nezahltí "nepotřebnými daty a fakty", ale během čtení se mu v hlavě vytváří obraz a příběh jedné doby naprosto přirozeně.

Mám vystudovanou humanitní část gymnázia, na VŠ vystudovaný obor, který s historií úzce souvisí a za manžela vystudovaného historika a musím říct, že za celou dobu studia mi informace tak dobře nezacvakly na to správné místo jako po přečtení tohoto komiksu.
Pokud píšete ve škole test na toto období, máte mít referát, máte před maturitou či dokonce před zkouškou na VŠ v oblasti dějin 20. století (a já ji měla :D), doporučuji podívat se po tomto komiksu. Informace, které se zde dozvíte totiž budete chtít sdílet s ostatními. Říct jim, kolik toho vlastně po přečtení přirozeně víte, co jste zjistili, co jste si uvědomili :).

Já už to dnes řešila právě s manželem historikem. A i on mi u některých faktů řekl, že to nevěděl :).

21.05.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

(SPOILER) Co se mi líbilo:

- kniha je čtivá, je to jedna z těch knih, kterou budete brát ve volných chvílích do ruky, protože "odsypá", zasmějete se nad humornými scénami a budete trpět s hlavními hrdiny při mnoha trapasech
- prostředí VŠ, postgraduální studium - navíc přírodovědného směru!
- zpracování tématu žen ve vědě a celkově chování k nim - v rámci katedry, kolegů, konferencí
- vysvětlení Adama, proč se jako mentor chová ke svým studentům tak, jak se chová (a že to má svůj význam)
- chování Adama k Olivii (takového Adama by chtěla každá :))

Ale bohužel byly i věci, které mi na knize vadily:

- vulgarity (a že jich tam je, mnohdy zbytečně)
- konstatování, že Adam je - Adam "sprosté slova" Carlsen - a hlavně na začátku je toto konstatování snad co druhou stranu - opravdu by to člověk pochopil hned napoprvé :), není nutné to stále opakovat
- kniha by ode mě získala 5*, kdyby postavám bylo o 10 let méně. Mnohdy mi přišlo, že jim je sotva 18. Bohužel, v jejich věku mi už zkrátka některé situace nepřišly příliš reálné
- Adam je samozřejmě dokonale sexy chlap :D (jak už to tak bývá) - ale to si toho všichni všimli až v době, kdy byl na univerzitním pikniku bez trika?
- neustálé pochybování Olivie

Zvláštní kategorií je sexuální scéna. Na druhou stranu si říkám, že s povahami a zkušenostmi Adama a Olivie (a s jejím sebevědomím) by to takhle nějak asi vypadalo :).

Kniha je milá, romantická, zasmějete se. Ale v tomto žánru se dají najít i větší poklady :). Přesto nelituji čtení :).

08.05.2023 3 z 5

Cizinci v noci Cizinci v noci Kent Haruf

Příběh vypráví osud dvou sousedů. Dvou starých sousedů. Addie a Louise. Díky odvaze Addie se jejich osudy propletou. Stanou se společníky v noci. V okamžicích dne, kdy je pro ně být sám nejtěžší. Jenže žijí na malém městě. Kde každý ví vše a o všech. A změny, natož změny v jejich zralém věku (70+) se nepřipouští.

Kniha o lásce, o minulosti, pochopení, společnosti, společenství, rodině. Ale také kniha o závisti, o boji, nevěře, smrti, nepochopení.

Kniha se mi líbila už před pár lety, nyní o to více. Stačí málo, abychom jako členové jedné rodiny ovlivnily život jiného člena rodiny. A to ne vždy v dobrém. Přejme ostatním štěstí a lásku a to v jakémkoliv věku. A nehleďme na to, co si o tom myslí okolí. Hleďme jen na to, jak se mění člověk před námi, který tu lásku potřebuje :).

20.01.2023 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

I z druhého dílu jsem nadšená!
Tyhle dva prostě nejde nemilovat :).
Milé, sladké, reálné.
Kéž by více rodičů v podobné situaci dokázalo svým dětem vyjádřit stejnou podporu a lásku jako to umí rodiče Charlieho a maminka Nicka! :)

20.01.2023 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Knížka/komiks je krásně zpracovaný, upřímně i v této knižní verzi mi přišlo, jako bych nečetla, ale koukala na seriál. Charaktery Charlieho i Nicka jsou nádherně vykreslené právě díky ilustrace! Ty emoce!
Musím říct, že jsem si oba hned oblíbila. Culila jsem se od začátku do konce :). A těším se na další díly.
Pokud hledáte něco, co vám bude připadat jako pohádka, byť z reálného světa a okořeněná troškou peripetií, první díl mohu vřele doporučit! :)

19.01.2023 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

O knize jsem poprvé slyšela na youtube kanálu Míši z Radši knihu a chtěla jsem si ji moc přečíst.
O tom, že knížečka je plná krásných ilustrací a inspirativních vět není pochyb. Já mám své lepíky aktuálně ještě stále součástí knihy, ale už se chystám si vybrané pasáže přepsat :).
Přesto jsem čekala asi trošku jiný příběh. Ale nejsem zklamaná.
Dle mého osobního názoru a zkušeností bych knížku doporučila každému, kdo byl v minulosti souzen za to, kým je. Souzen za to, co dělá. Za to, že není výjimečný (dle ostatních lidí, dle měřítek společnosti, ve které žije). Za to, že není hoden být milován. Za to, že neví, co má na světě dělat a proč tady je.
Jsme dokonalí jací jsme a sami o sobě jsme zázrakem. Mějme rádi sebe. A buďme laskaví k ostatním. A otevřeme své srdce i svou mysl :). Přijměme lásku a naučme se ji dávat. A hledejme krásu a smysl života kolem sebe a v našich blízkých. A potom budeme šťastní.

19.01.2023 4 z 5