Knihomolka506 Knihomolka506 komentáře u knih

V knihovně je lev V knihovně je lev Michelle Knudsen

Víkend krásné zakončený nejen knihou , ale zvláštním pocitem , že dnes dočitam poslední knihu jako 22 letá , zítra novou jako 23 letá :)
Na úvod řeknu, že takovou paní Kábrtovou máme v místní knihovně, teda měli jsme , dokud neodešla do důchodu :)
Lev v knihovně ? Paní knihovnice ani tamější děti, kterým předčítá pohádku proti němu nic nemají, vždyť i zvíře, král zvířat může být velkým pomocníkem. Hop a už jede dítě na hřbetu, vozí je nejen pro radost volně po knihovně , ale malým a vášnivým čtenářům pomáhá zdolat překážky v podobě poliček a vysokých regálů. Jednou se ale něco změní, řád knihovny je nutno dodržovat...

12.03.2023 5 z 5

Noční můry nespí Noční můry nespí * antologie

Cesta rychle ubíhá, když Vás honí kniha.
Čtěte rychle , možná mezi řádky uvidíte ducha .
Jiné strašidlo můžete čekat taky ,
Nohy za vás pak utíkají jako fretky.
Řada studentů napsala povídky, kde se vypravěč nedožije konce, čtenáři asi po jejich dočtení končí v hrobce.
Jestli jsem se ho dožila já ,
To "říká" má recenze z básní složená.

10.03.2023 5 z 5

Hračky z půdy Hračky z půdy Jaroslav Němeček

KV: databáze knih , téma 13.- kniha s místnosti v nazvu aneb opět čtení po letech :)

Příběhy nejen slavných zvířecích kamarádů, kteří v tomto díle zachrání staré a opotřebované hračky z místa, kde je možno nalézt téměř cokoliv , ale také další dobrodružství mladé čarodějnice Morganky s její "velitelkou" Morgavsou nebo Metloděje s kouzelným zvířetem Baltazarem, dokáže chrlit oheň, tak bacha :)

08.03.2023 5 z 5

Sběratelka Sběratelka Zuzana Zimmermannová

KV: databázeknih.cz, téma č.9 : kniha z bazaru na DK
Posílám dále mezi rodinné příslušníky :)
Krasně napsané povídky, s humorem podané (ke konci hlavně), ale důvod mého pomalého tempa na mé poměry je z malé části nezáživnost povídek. Ano, teď lituji, že jsem nečetla komentáře. Kočičáci souhlasím s vámi :)
Příběhy lidí , které spojuje nejenom příběh...

28.02.2023 3 z 5

Darebák David a duchové Darebák David a duchové Francesca Simon

Další série o příhodách zlobivého kluka rozečtená.
Tentokrát to ale nejsou příhody darebáka Davida jak je někteří z nás známe, ale jednotliví průvodci o různých tématech. V tomhle tenkém se dozvíte - ráda bych řekla vše, ale už teď vim, že to nebude pravda - nějaké informace o duchách a jiných strašících přizracích. BAF! Příjemnou zábavu :)

24.02.2023 5 z 5

42 dnů 42 dnů Silène Edgar

Historický román o dvou bratrech, které pošlou rodiče ke strýci pod tajnou záminkou. Pravda je bohužel horší než se zdá a tu dva sourozenci zjistí od lidí, kteří se také skrývají. Ale z jiného důvodu než Saša a Jacob. Co je špatného na tom mít v době války jinou národnost?
Pro Němce tehdy stačilo málo. Fantasy - válečný román s trochou humoru zaujme i starší generace.

21.02.2023 5 z 5

Borůvky na prodej Borůvky na prodej Alena Čálková

Edice: druhé čtení
Když umře zvíře, je to hodně smutné, ale když někdo ztratí některého člena rodiny, je to tisíckrát horší...
Rozárka je bez sestřičky, oba rodiče jsou moc smutní a v takových těžkých chvílích někdy i dospělí nezvládají věci, které zvládne malé dítě . Proto je Rozárka doma a stará se teď ona o ně . Při pohledu z okna zjistí, že je tam někdo, koho nikdy neviděla. Tak se seznámí se stejně starou Márinkou, která to má snad v životě ještě těžší než ona. Pěkný příběh o tom, že kamarádství přemůže ty nejtěžší okamžiky.

13.02.2023 5 z 5

Jak se žije medvědům v různých částech světa Jak se žije medvědům v různých částech světa Katie Viggers

KV: databázeknih.cz, téma 4. - kniha obsahující mapu

To, že nejrychlejší zvíře je třeba medvěd Baribal nebo hnědý a který dravý plyšáček nepohrdne termity se dozvíte v medvědy nacpané knize.
Chválím jak za obohacující fakta tak za ilustrace, které se jen tak nevidí:)

Marta si vzpomíná Marta si vzpomíná Petr Hugo Šlik

Není jednoduché psát jakýkoliv příběh o smrti. A pro děti už vůbec ne. Ale autorovi se to povedlo. Stane se každému z nás, je smutná a nečekaná. Takhle zastihne rodinu Marty. Zpráva od maminky, že babička umřela zasáhne všechny. Nejvíce ale Martu, která si na ni celou knížku vzpomíná. Připomíná si, jaké to bylo , když ještě žila, co vše spolu dělaly. Teď už ale ví , že nebe bohužel není telefonní ústředna.
Sama bych tam ráda zavolala a řekla pár slov svý kámošce než sedla na motorku: Zase zítra ve škole , Kájo!
+19/3/2018

Zimný palác Zimný palác Michaela Ella Hajduková

Tri menovkyne a jeden "vladca." Spája ich nielen minulosť v Rusku, ale tiež jeden historický artefakt, časť oblečenia- kokošník.
Rusko, väznica: Dom vyvolávajucí spomienky na zlé časy. Mladá Taťjana si z neho odniesla čosi tajomné. Dievča, ktoré bolo zaľúbené do slávneho a vlivného človeka, neprežilo..
Súčasnosť, Rusko: Poplach v Zimnom paláci, nález dievčata v kamennej rakvi
Praha: Odhalenie ťaháku pri skúške prinesie pre Táňu výsledky. No napriek událostiam sú celkom zvláštne. Vycestuje s kamarádkou a spoločnou spolubyvajúcou do Francúzka, nech tam urobí skúšky. Akokeby stresu už aj tak nebolo priveľa, snívajú sa jej akési čudesné sny o Zimnom paláci, nezvyčajnom oblečení a osud ju dostane až na KGB, no našťastie iba cez internet.

Pravdupovediac, taký skvelý s humorom napisaný román na celkom vážnu tému som azda ešte nečítala. Istotne odporúčam všetkým, koho história raz pohlti do svojej hľbky :)

10.02.2023 5 z 5

Střepy života Střepy života Brian Wallace

E-kniha
Je jedno jestli je člověk Arab nebo Žid. Je stále člověk, ale to za války neplatilo. Hlavně pro Němce...
Přiběh muže, který po celou dobu měl nejen naději, ale i po dobu, co přežil a žil v sobě skrýval malého Szmulka (po osvobození Osvětimi dostal jméno Steve) , jako připomínku toho, co prožil .
Pan Ross bohužel před několika lety zemřel...

05.02.2023 5 z 5

Tajomstvo tvojho rodu Tajomstvo tvojho rodu Michaela Ella Hajduková

KV: databáze knih, téma 7- kniha o zakázané lásce
Sny sú niekedy čarovné. Rozhovor na porade môže byť dôkazom.
Každý z tímu jedneho slovenského časopisu má písať na inú tému z akéhokoľvek obdobia. Prítomna je aj mladá reportérka Adriana skúsená z písania článkov do časopisu Živé dejiny najmä o tajomstvami zahalenými hradmi, kaštieľmi a inými pamätihosnosťami.
Popri čakaní, kým na ňu príde rad, celkom nedôverivo listuje knihou od nového autora. Lacramioara- Vulturi.
Keďže dakedy mozog myslí rýchlejšie ako bysme chceli, Adriane nakoniec nezostáva nič iné ako priniesť do termina rozhovor s tajomným neznámým.
Novinár pre takmer nemožnú vec urobí všetko a Adrianin prípad nie je vynímkou. Zrazu sa z celkom kľudnej civilizácie dostane na samotu dakde v Rakúsku. Tam sa jej dobrodrúžstvo ešte len začina...

Na celej knihe oceňujem informácie nielen o pamiatkach, ale aj o rumunskej kultúre a legendách.

05.02.2023 5 z 5

Pohádky Václava Říhy Pohádky Václava Říhy Václav Říha (p)

Přečteno v knihovně 3/3
Nejen nadherné, ale až s historickým nádechem psané pohádky jsou v téhle knize .
Jo, ty , co jsem znala , jsem přeskočila, ale zaujala mě Zvířatka s Petrovští. Nevím jak by to dopadlo dnes, kdyby chtěla zvířata branit něčí chajdu :)
Ke konci se mi moc libil slovník významu slov použitych v pohádkách. Byly ponechány v nářečí.

Lesní noviny Lesní noviny Ljuba Štíplová

Přečtená v knihovně 2/3
Život lesních strážců sepsaný do několika kratkych basní.

Kráska a zvíře Kráska a zvíře An Leysen

Přečteno v knihovně 1/3
Krásně zpracovaný příběh nejen podle filmu. Tahle pohádka se v něčem trochu liši . Místo jedné dcery jsou dvě, jedna hezčí než druhá. Podle svého jména pak čelí nejen zlému "chlupáči" , ale hlavně kletbě. Podaři se zlomit prokletí?

01.02.2023 5 z 5

Lidé pravěku Lidé pravěku kolektiv autorů

KV : databázeknih, téma 15: kniha dvou a více autorů
Encyklopedická příručka nabízí jedinečný pohled do světa pravěkých lidí, jejich obydlí a způsobu života. Protože je to kniha z edice Vidět, poznat , vědět, můžete doopravdy vidět nejen pravěké nástroje využívané k lovu , ale taky poznat jak to bylo s Piltdownským člověkem.

31.01.2023 5 z 5

Hitlerovi sirotci Hitlerovi sirotci David Laws

3 roviny napínavého příběhu z války.
Na samém začátku se seznamujeme se skupinou letců, kteří ve svém letounu museli nečekaně přistát a našli dlouho hledané útočiště v opuštěném mlýně.
V průběhu čtení nás překvapí nejen další dva osudy jiných postav, ale také odvaha a schopnost udržet vše v tajnosti na úkor životů dalších lidí a špionáž, kterou disponují. Příběh mladé učitelky , která se vzepřela režimu a pomáhá s ukrýváním dětí s viditelnou "jinakostí".
Zatímco se Claudia bojí nejen o svůj život, vstupuje na scénu špión Peter. Dostane za úkol zničit železnici na úkor zdraví a životů svých přátel. Při úkonu se seznámí s Claudii a dětmi skrytými v tajemném" bludišti." Ty dva spojuje nejen odvaha pomocí druhým, ale vzpomínky na událost pár let starou, tzv. dětský transport, pomoc v exportu židovských děti neznámo kam, ve kterých oba sehráli menší roli jako dobrovolníci.

29.01.2023 5 z 5

Bavorský případ Bavorský případ Eva Bešťáková

Dvě hvězdy dolů za nepovedený a trochu zdlouhavý začátek, ale pak jsem se nemohla odtrhnout!
Mladý vyšetřovatel " nehrdina" , který zatím nechce být jmenovaný si otevírá soukromou detektivní kancelář. Na jeho jeho příjmení s poněkud vtipným významem dojde později.
S naléhavou prosbou neodkladného vyřešení rodinného dramatu přijde za soukromým detektivem německý baron, který evidentně neumí česky žbleptnout ani slovo :) Díky otci a jeho přístupu tak mladý detektiv Herman Trapný nepociťuje žádné nedostatky v jazyce, který ovládá. Jak zjistil z výpovědi německého příslušníka, jde o vydírání manželkou dopisem, ve kterém tvrdí, že je baronovo příjemní zcela určitě spojeno s příjmením muže, který je zapojený v nacistické machinaci a jedné z tehdejších stran NSDAP. Tehdejších v dnešní době, ale tenhle příběh se odehrává v době války r.1936, takže nicnetušící detektiv se zamotává do éry, ve které lidé ztrácí svou identitu...

25.01.2023 3 z 5

Dítě z trosek Dítě z trosek Mechtild Borrmann

KV: databáze knih, téma 12: kniha od začínajícího autora
Hanno se sestrou a matkou uklízí všechno, co najdou po domech nebo na zemi. Dělají to stejně, jako hodně lidí po válce, protože je hladomor a nejenom místní nemají co jíst. Když ale jednou při prohlídce některého z rozbořených domů objeví mrtvou ženu a hned nato kluka, který toho moc nenamluví , v jejich životě se toho dost změní.
O mnoho let později se rozvedená žena Anna chystá vyřešit dodnes nevyřešené tajemství vlastní rodiny.
Vyprávění sleduje taky třetí děj, ve kterém se odvíjí příběh Annina dědečka a jeho příbuzných.

22.01.2023 5 z 5

Had a hůl Had a hůl Barbara Wood

KV: databazeknih.cz, téma 1. autor, který nosí brýle
Šla jsem do historického románu s tím, že než jej dočtu, bude to trvat rok nebo ho rovnou ani neotevřu. Nestalo se ani jedno. Ano, trvalo mi to pár dní, ale dočetla jsem ji. Život klade lidem do cesty mnoho překážek. Osmnáctileté Lee dál jednu životní.
"Vdej se za něho nebo si najdi někoho jiného. Epileptika v rodině trpět nebudeme! "
může čtenář vyčíst mezi řádky striktní otcův nesouhlas. Bohatý stavitel dřevěných plavidel se naštve do té míry, že rodinu Ley začne vydírat. Buď se za jejich dceru ožení nebo se členům rodiny přihodí něco strašného...

20.01.2023 5 z 5