Knihomolka506 Knihomolka506 komentáře u knih

Čuňa, Zulu a Ferda Čuňa, Zulu a Ferda Bohumil Matějovský

Příběh o dobrodružství třech zvířat.
Šimpanz, pes , prasátko,
říkala jsem si, že chybí ještě koťátko.
Učí se žít jako lidé,
Nějak jim to nejde.
Spolu chtějí utéct,
Hlavně se nechtějí vracet!

19.01.2023 5 z 5

Nový domov Nový domov Lizzie Page

" víkendovka"
V některých dnech můžou být slova velmi zrádná. Hlavně v těch válečných. Jedna skončila, hned je tu druhá. Přináší nejen hodně úmrtí, ale taky bezpočet hodin ukrývání a strachu. Ten se nevyhýbá ani Vivienne. Musí se obrnit notnou dávkou trpělivosti, aby se podílela na utajované misipři záchraně děti. Z dětí, které má "adoptovat a být jejím rodičem" ji náhoda vybere malou, ale milou Pearl, se kterou bude muset společně bydlet. Ať sama chce nebo ne , možná se tím něco změní pro obě. Ty dvě toho sice spolu moc nenamluví, ale věci si řeknou i beze slov. Pokud jde o vztahy s manželem, které v případě mladé ženy nejsou takové, jaké by si představovala, Pearl ma jasno.
Válečné vyprávění se vrací do minulosti , kdy Vivienne vzpomíná na svatbu a ne příliš šťastné manželství.

15.01.2023 5 z 5

Ty a já, navždy Ty a já, navždy Jill Mansell

Když nadejde den D, alias narozeniny , nemůže se Lily dočkat. Během let, co přišla o mámu si našla svou zajetou rutinu. Každé ráno v určitý den roku otevře jeden dopis , který dostala od mamky . Samozřejmě, že ten kdo zemřel už není schopný nijak komunikovat, ale všechny dopisy pro svou dceru napsala v době, kdy jeste žila, aby si je každým rokem mohla dcera otevřít a říct si : je tady se mnou máma a mluví ke mě, dneska je můj den !
v mezičase bujarých oslav se seznámí se slavným Eddiem a zjistí, že máma v mládí také nebyla úplně "svatá" Románek , který jak Jane tak Declane byli nuceni přerušit trval příliš krátce. Vyřeší se záhady minulosti?

13.01.2023 5 z 5

Střípek nebe Střípek nebe Jarmila Dědková

" stokrát nic umořilo osla."
Chtěla jsem napsat stokrát nic umořilo mě, protože jsem schopná nad takovou malichernosti přemýšlet 10 minut pokud ji neznám :) Naštěstí jsem využila služeb moderní technologie a význam již vím.
Ke knize: podle mé vtipné hrátky se slovem si můžete myslet, že jde o veselý příběh, ale po pár stránkách věřím, že pointa dojde každému.
Příběh nejen o zranění, které musí malá holka léčit celý život a k tomu žije už jen s maminkou , protože jedna smrtelná nemoc je připravila o tatínka a manžela, ale hlavně o tom , jak přijmout v jakémkoliv kolektivu nejen v tom třídním žáka, člověka s postižením . Smutný příběh, který ale těm, kdo se zrovna s někým takovým v kroužku, škole setkali pomůže pochopit, co cítí a jak pomoct.

10.01.2023 5 z 5

Návrat Pařížana Návrat Pařížana Julia Stagg

Hodnocení duologie: bezstarostná Stephanie, její starostlivá dcera Chloe,
bezzubá a legrační Annie. Několik z mnoha obyvatel nevelké vesnice, kde se na území dvou okresů úplně běžně místní hádaji. Malé město ležící mezi dvěma okresy je kromě místa sloužící ke zklidnění obou protichůdných stran , ale taky " uzlem z dvou stran" na pokec s kamarády a schůzováním. Vítejte na schůzi a zároveň v prvním díle. Oblíbené místo , kde je croissant skoro zdarma maji v zájmu koupit cizinci! Všude vládne anarchie a starosta Papen je jako ďas. Proč?
Druhý díl bude ještě větší detektivka...
Fabián, rodinný příbuzný místní hokynářky si dělá zálusk na jeji zdroj příjmů v podobě lokálu a bytu zároveň. Během let je z něj neskutečný lakomec, jakoby vypadl z románu Moliéra. Ochotní obyvatelé jdou na pomoc.

Autorka vzpomíná na dobu, kdy žila v jednom takovém krámku a zpracovala vše do ne tak známých , ale vtipných románů.

07.01.2023 5 z 5

Školní výlet do vesmíru Školní výlet do vesmíru Mauri Kunnas

Výzvy : databazeknih.cz, téma 18 - kniha o vesmíru

Vyprávění pojaté encyklopedicky a trochu naučně nás vezme spolu s žáky jedné třídy a veškerým osazenstvem, co k výletu patří na zajímavou exkurzi do vesmíru. A protože je v knize všechno v budoucnosti pro nás mnoho let vzdálené, informace ohledně výletu a jeho prožívání můžou působit lehce nepravdivě, ale fakta o galaxii a planetách už jsou založena na ověřených zdrojích.

Lucinka a kouzelná zvířátka Lucinka a kouzelná zvířátka Eliška Mauleová

Výzvy: databázeknih, téma 17: kniha se žlutou obálkou

Tlusťoch, Dlouhán nebo Prďola. Tihle a další kamarádi poznali Lucinku. Malou, ale veselou holčičku. Spolu s její rodinou v krátkých kapitolách půjdeme mezi zvířata nebo do školy.

Mami, tati, chceme pejska Mami, tati, chceme pejska Vendula Hegerová

Rereading po letech
výzvy : databáze knih, téma 11: kniha, kterou nebudu číst poprvé
Knížka plná ilustrací a vysvětlivek pro ty, kteří se nebojí pejsků a chtějí některému z nich nabídnout nový domov.
Pasáže "popisují " pejsci, abychom věděli, jak se k nim máme správně chovat, co jim škodí. Doprovodné ilustrace ukazuji, co dělat u veterináře nebo co vše je potřeba vzít s sebou na venčení.

05.01.2023

Jak tukoni zachránili strom Jak tukoni zachránili strom Oksana Bula

Výzvy: databáze knih: téma 6: kniha od ukrajinského autora /autorky

Tvorové- zachránci lesa a jejich příběh.

05.01.2023 5 z 5

Dita Krausová, jméno ještě dnes málo známé. Divka narozena v české židovské rodině se svými sny a hodně dlouhým životem stejně jako jiné děti jejího věku. Ten její zůstal odložený na mnoho let. Po pár stranách jsem plně pochopila celou podstatu hrůzného příběhu. Ve své biografii popisuje jak krásné dětství (později život po osvobození) tak osudový transport, jak sem tam přelstila kápa, esesáky, aby si zachránila život. Nebo krásnou vzpomínku z Terezína, kde se účastnila ve slavné opeře Brundibár, aby na chvíli všichni zapomněli na to špatné...
Vyprávění v ich-formě je doplněno autorčinymi kresbami namalovanými v Terezíně a rodinnými fotografiemi z archivu, které jsou teď pro jednu z několika set přeživších holocaustu vzácnou vzpomínkou.

Coco Coco Walt Disney

Výzvy: databazeknih, téma 16: kniha, která má na databázi štítek" tajemstvi."

film + kniha : Co vše může způsobit porušení jednoho zákazu dodržovaného již po mnoha staletí?
Hurá do Mexika ! Jak přes televizní obrazovku tak listováním stranami knížky z firmy Disney.
Málého hudebně zdatného Miguela, který vzhlíží ke svému talentu Ernestu de la Cruze čeká mnoho překvapení.
Chce se stát kytaristou , ale přes rodinný zákaz vydávání jakéhokoliv zvuku se to zdá být nemožné
Jak o pár milisekund později zjistí, slavný hudebník z utržené fotky a rozbitého rámečku patří k nim do rodiny. Nebo spíše patřil. Miguel si dal za úkol zmizení pradědečka vyřešit sám. Zjeví se v hrobce odkud mu zemřelí příbuzní ukážou cestu na "druhou stranu", kde může najít pomoc nebo taky ne. Aby se mohl dostat do světa živých je nucen se vzdát toho, co ho sem dostalo - hudby. Toho ale není schopný. Musí mu pomoct kostra... teda pardon , příbuzný , sice už není mezi živými, ale pomoci jeho slov malý chlapec pochopil, jak to celé bylo.

Na konec jen zkráceně pár slov o filmu: Líbilo se mi ztvárnění jak postav s maskami kostlivců tak připomínka svátků, že něco takového někde na světě existuje.

04.01.2023 5 z 5

Dobrý den, lvíče! Dobrý den, lvíče! Nathalie Choux

Výzva: databázeknih, téma 14. : kniha, která je součástí série
Moje první přečtená série a kniha tohoto roku- Dobrý den :
7 dní sedmi různých zvířat a věcí. Od letadélka po lvíčka,
úsměv nám udělá červená líčka.
Krátké texty popisují celé dny,
divím se, že dětských recenzi nejsou plné noviny.
Jsou psány ve verších,
kratších, ale o to krásných .

Na celé edici se mi líbily jak ilustrace tak text přibližující, co zhruba zvířata dělají jak zkrátka tráví dny po svém. Jo a nesmím zapomenout na ono plechovo- kovové monstrum :)

01.01.2023 5 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Když teprve šestnáctileté Holly zemře matka, je ve všech zpravodajích. Zkrátka zpráva, která obletí svět. Ale Holly se ani nedotkne. Ta nejen, že netruchlí, jak se na dceru sice nevlastní , ale pořád dceru patří , ale nebožce matce vyrabuje šatník. Zlom nastane po návštěvě tři zvláštně oblečených strašidel, kteří "svaté" Holly ukážou tři důležité časy v životech nás všech. Hollyin čas se krátce na to naplní a pro většinu známých na světě zemřela, ale vlastně pracuje v utajení jako jeden z duchů.
Na příběhu oceňuji " pokračování" knih od Dickense- přejmenování hlavních i vedlejších postav na jména z knížek.

30.12.2022 5 z 5

Americké zápisky Americké zápisky Barbora Jiříčková

Anna studuje školu v Čr. Jednou se rozhodne udělat změnu a jet desítky tisíc kilometrů za tím, co ji táhne na univerzitu- jeji celoživotni lásky v podobě četby a studia literatury, ale hlavně sportu spojeným s honbou za žlutým míčkem. Je to holka jako každá jiná, které ne úplně vše vychází , ale teď je ji snad konečně splní sen! Kniha nám kromě sportu, hledání nových přátel vysvětluje život v zahraničí.

Fantom školy Fantom školy Thomas Brezina

Další díl je tady zas,
špetka napětí pro každého z nás.
Návrat z prázdnin neni jednoduchý,
pátrači si pořád musí dávat pozor na duchy.
Někdo běhá po škole a skrývá se v kabinetech,
školník si tře kolena: "ach to moje revma po těch letech."
Práce zbyla na naši partu,
fantom v převleku si vybral špatnou osudovou kartu.
Chycen a odhalen,
v pasti lapen.
kdy vyjde pokračování,
další kus zábavy , který úsměvu nebrání?

Kuřátko a obilí Kuřátko a obilí František Hrubín

" Z doby kamenné"
Tur domácí poletuje, pípá, pípá dokud nenajde svou rodinu. Krásný příběh i po letech.

Hledej a najdeš! Hledej a najdeš! Olga Štruncová

"Z doby kamenné "
Zábavné leporelo, které seznamuje děti s různými typy krajin: vesnice, les, louka,... zaměřuje se také na hledání drobností na obrázcích.

Na zahradě Na zahradě Markéta Pilátová

Malé holce spadne do misky kaše malé chlupaté stvoření s drápky. Je hodné a rádo jí oříšky. Kdo to je ? Správně veverka! Ale zapomene, kdo vlastně je, protože si pádem udělá úraz. Žanetka s babičkou ji ale pomůžou si vzpomenout :)

Kamil neumí lítat Kamil neumí lítat Jennifer Berne

Příběh o tom, že když má někdo nějakou odlišnost může to být sice zvláštní, ale pěkné :)
Malý černý ptáček Kamil je přesně takový. Na rozdíl od svých sourozenců neumí létat, ale jemu samotnému to nevadí. Hlavně, když si může číst! Koukám, že jsme na tom úplně stejně, akorát já si krom létání, které provozuji běžně, protože mé zrychlené já funguje nonstop, musím splnit také některé povinnosti. Kam to ale v budoucnu dotáhne pták bez důležité schopnosti není zatím jasné:)
Na knize musím pochválit nejen barevné ilustrace , ale hlavně přístup ke čtení a pozitivní zmínky o knihách, o tom, že číst není špatné. Doporučuji. Kamil určitě také :)

19.12.2022 5 z 5

Vždycky je to manžel Vždycky je to manžel Michele Campbell

Pokud má člověk kamarádky, je to ten nejlépe strávený čas. Do té doby než se něco zvrtne...
Aubry přichází na prestižní školu s minimem peněz v kapse. Ale to by ji až tak nevadilo, dokud nepozná premiantku a dcerku boháčů Katie a svou druhou spolubydlící Jenny. Trojlístek se brzy spřátelí a přijme pozvání na akci ke konci semestru. Jenže ta nedopadne ani zdaleka tak dobře jak bylo původně v plánu. Zlověstný pohled smrti padne do očí tomu nejbližšímu člověku.
Současnost:
Holky teď už dlouholeté přítelkyně se po dlouhých letech ocitají zpět na místě činu. Zde se tehdy stalo neštěstí. A jak se zdá, minulost se bude opakovat . Tragédie tentokrát jedné z BFF (až na výjimky) změní vše...

18.12.2022 5 z 5