kloin kloin komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Knihu jsem vynechal, když jsem ještě chodil do školy. Teď jsem v rámci čtenářské výzvy (zfilmovaná kniha) přemýšlel co si přečíst a napadla mě tato knížka. Před rokem jsem se byl podívat v popisovaném kraji a byl jsem zvědavý, jaká ta kniha je. Byl jsem mile překvapený, že kniha na sobě nenese patos, který jsem cítli jak z filmů tak z komentářů tehdejších čtenářů, kteří si opisovali čtenářské deníky. Překvapuje mě, že komunistům nevadila veliká zbožnost babiččina. Jazyk je trochu težký a význam mnohých slov se změnil. Přechodníky jsou krásné a je je trochu škoda, že se dnešní čeština tak zjednodušila.

16.08.2016 4 z 5

Poirot a já Poirot a já David Suchet

Jedna z knih, kterou jsem si vybral z čtenářské výzvy, a ke které bych se asi jinak nedostal. Několik věcí mě poměrně překvapilo, když jsem si je dal do souvislostí. Když jsem si vzpomněl na první díly Poirota, překvapilo mě, jak ta postava odpovídá tomu, co jsem četl a očekával. Nyní jsem se dočetl, kolik úsilí věnoval, aby tomu tak bylo. Potom mě překvalila ohromná skromnost a pokora s jakou se takto úspěšný herec ohlíží za svou minulostí. Žádné výčitky, že něco nešlo hned a samozřejmě, ale poděkování za to, že to šlo. Nikdy bych netušil, že producenti tolik váhali s natočením dalších dílů.

26.07.2016 4 z 5

Tak se mi dostalo cti napsat první komentář. Potěšila mě velká kniha, kterou jsem přečetl jedním dechem. Téma knihy je hodně složité a i po téměř 600 letech je na toto období názorů nepočítaně. Potěšil mě přístup knihy, která se snaží dát více pohledů na tyto události. První díl mě nezklamal a těším se na další.

24.09.2014 5 z 5

Holoubek Holoubek Jindřich Šimon Baar

Knížku jsem si vzal náhodou a byl jsem velmi mile překvapený.
Popis knížky uvedený nahoře mi přijde hodně mimo. Spíše jsem to cítil jako příběh života vesnického faráře od jeho velmi nevšedního povolání ke službě. Věrně je zde popsán vznik přátelství na celý život ze studia. První kroky kaplana v novém působišti. Jeho veliké a smělé plány, i to, jak se časem tyto plány a cíle mění tak, jak poznává život.
V životě mu mimo jeho víru velmi pomáhá i jeho rodina, která mu poskytuje zázemí a oporu. Zajímavý pro mě byl i pohled na hospodaření fary.
Velmi mě zarazilo jak živě a aktuálně může působit téměř sto let staré dílo.

28.11.2017 5 z 5

S knihou jsem se poprvé setkal kolem roku 1980. Bratr byl na vojně a já zrovna četl jinou knihu, která autorovi vyšla bez problému. Na své jediné návštěvě z vojny domů na ni zavzpomínal, a od té chvíle jsem se ji snažil sehnat. Nakonec se nám podařilo sehnat s kamarády kinofilm, ze kterého jsme si museli všechny stránky vyvolat a usušit. Mělo to ovšem tu výhodu, že jsme četli v osmi lidech najednou jednu knihu. Potom jsem si knihu koupil hned jak vyšla po roce 1989.
Nejsem až tak přesvědčený, že by byla tak moc přitažená za vlasy a mysím, že každý kdo v té době žil, tak se s podobnými figurkami někdy potkal.
Knize bylo vyčítáno zejména ze strany opravdových PTP z 50 let, že takto téměř idilicky to neprobíhalo. Nelenil jsem a přečetl jsem si i knihu od těchto lidí, kteří prožili práci v dolech a mnoho z nich nepřežilo. Tyto skutečné příběhy jsou otřesné. Přesto, nebo právě proto je tato kniha tak důležitá. Černé barony od Švandrlíka zná každý a koho skutečnost opravdu zajímá, pak najde příběhy mnohem drsnější a mnohem méně zábavnější z vyprávění těch, kdo zažili.
Knihu i dnes hodnotím velmi vysoko

02.10.2014 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Knihu jsem četl vícekrát a pokaždé jsem si v ní něco našel. Je to výborně napsané. Cestování časem je výborně zvládnuté. Jen trochu mimo je předpoklád výroby výrobku bez razatních změn po dobu několika desetiletí. Základní moto kocoura "alespoň jedny dveře musí vést do léta" je mi velmi blízké.

15.01.2014 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

knihu jsem četl několikrát v různém věku a pokaždé byla skvělá

09.01.2014 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Tento díl se mi líbil mnohem více a zejména v závěru se posouvá do uvěřitelnější polohy. Docela se těším, co s tím udělá autor ve třetím díle.

27.05.2020 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Tak jsem dočetl poslední díl. Rozhodně bych neřekl, že nejhorší z celé série. Alespoň je zde snaha o vysvětlení a dotažení některých věcí. Pořád jsem přemýšlel, co mi to jenom připomíná, a pak mi to došlo. Jako kdybych koukal na to, jak někdo hraje počítačovou hru. Jinak hromady pitomých rozhodnutí a nelogičností, které však díky formě vyprávění, může autorka hodit na nevyzrálé myšlenky hlavní hrdinky. Potěšilo mě závěrečné poděkování, a i já bych chtěl poděkovat manželovi autorky, který ji donutil "zodpovědět otázky, které ji ani ve snu nenapadly."

26.07.2014 2 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Velmi dobře napsaná kniha. V některých částech jsem se násilím odtrhl a šel spát. Příběh napsaný z doby druhé světové válkly z pohledu obyčejnýho němců v šílené době "Hitlerova" Německa. Vyprávění o lidech kteří žijí tak, aby přežili dobu vymývání mozků, a přesto si drží normální pohled na věc. Vyprávění o národu který dokázal klesnout tak hluboko. Bez výčitek, ale přesto s jasným odsouzením. A o činech, které jsou v normální době běžné, a v době útlaku ducha hrdinské.

05.06.2014 5 z 5

Výborně napsaná kniha. Psáno podobně jako "stařík", ale musím říct, že celkově se mi líbil stařík více. Autorovi jde psaní velmi dobře a těším se na jeho další knihu.

18.05.2014 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Tak tento díl bych označil jako opravdovou katastrofu. V polovině knížky je jasné, kdo jako jediný může být vrahem. Jen hlavnímu detektivovi a celému policejnímu sboru to nedochází. Původně jsem chtěl dočíst celou serii, ale docela mě to otrávilo.

22.03.2014 2 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Mám moc rád knihy tohoto autora. Určitě kniha nezklame neotřelým pohledem na cesty omezené naší hranicí. Některá místa jsou doplněná o historii, aby byl popis lidí a krajiny ucelený.

27.06.2022 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Píši komentář až po přečtení druhého dílu. Jinak bych dal asi o hvězdičku méně. Těžko se vyrovnávám s takovýmto pojetím budoucnosti. Bez fantazie nejsem, ale toto mi přijde opravdu hodně ujeté a málo pravděpodobné. Když toto hodím za hlavu, potom musím říct, že nápad je to zajímavý a kniha je čtivá.

27.05.2020 4 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Kniha je čtivá. Bohužel spousta obsahu se motá, jako vždy v jeho knihách, kolem toho, kdo s kým a kdy si to a jak užije (nebo to, jak si to někdo neužívá). Fascinace panenstvím a prvními sexuálními zkušenostmi. Také se dozvíme že hřích, nic neznamená, protože všichni jsou vlastně jen pokrytci. Díky za otce Ambrože, řekl bych čistou duši, i když ani ten se moc nepovedl. Co se týká historických souvislostí, tak o ty tu stejně ani moc nejde.

12.07.2019 2 z 5

Na začátku poděkování autorovi za další díl. Už jsem se těšil na pokračování. Věřím že i tentokrát si každý najde v knize to co ho přitahuje. Nic není jen černé a bílé a myslím, že kniha vyvolá v čtenáři nutkání alespoň se nad popisovaným obdobím více zamyslet a doplnit si náhled na tuto část historie.

27.05.2016 4 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Patřím mezi ty, kteří nejdřív viděli film a až potom četli knihu. naštěstí jsem měl již časový odstup od filmu, a mohl jsem tak nechat působit fantazii. Na jednu stranu musím říct, že se mi knížka dobře četla. Na druhou stranu mi hlavní myšlenka přijde až moc přitažená za vlasy. Totalitního režimu jsem si taky užil, i si umím ledacos představit, ale moc si neumím představit systematické vraždění dětí pro zábavu a to již 74 let! No uvidím až na konci serie, tam možná najdu vysvětlení.

24.07.2014 3 z 5

Plochozemě Plochozemě Edwin A. Abbott

Výborná úvaha nad tím, jak je naše myšlení omezeno. Škoda že tak jako čtverec nezná termín nahoru, tak my nepochopíme další rozměr. To ale neznamená, že není...

11.01.2014 4 z 5

Trojkoruna Trojkoruna Felix Francis

Tento příběh na mě působil, na rozdíl o předchozích, dobře. Přečetl jsem knihu na jeden zátah. Řadil bych ji mezi ty úspěšnější z rodiny Francisů.

29.01.2018 5 z 5

Člověk na konci Člověk na konci Michael Crichton

Kniha se dobře čte, ostatně jako i jiné knihy tohoto autora. Jen je poznamenaná dobou vzniku a podle mě již příliš zastaralá. Otázky, které si klade, jsou již často zodpovězené, a tedy nejsou moc zajímavé. Vývoj počítačových technologií se také dal trochu jiným směrem a uvedené hrozby tak působí úsměvně, zatímco jiné, již reálné, prostě autor nedokázal předpovědět.

09.08.2017 3 z 5