KláraH. KláraH. komentáře u knih

Tajemství oceánů Tajemství oceánů Tanya Stewner

Hmmm, přituhuje! A něco mi říká, že to bude čím dál dramatičtější. Tento díl je zcela logickou honbou za vlastními kořeny a touhou po změně. Přicházejí další výzvy a setkání s otcem bylo... ufff, jak to říct... překvapivé! Ale ještě překvapivější pak jeho zásah do děje ke konci. Chápu, že děti musí být nadšené, dcera zhltla všech šest dílů a v pravidelných intervalech se mě ptá, kdy vyjdou ty další dva v češtině. Nevím. Ale líbí se mi, že už teď argumentuje důležitostí čistých moří a umí vnímat souvislosti problematiky znečištění. Jednoznačný přínos této série.

04.01.2022 5 z 5

Taju pro tebe Taju pro tebe J. T. Geissinger

Jak mě první díl navnadil, tak mě tento druhý zklamal. Cam je zlatíčko, o tom žádná. Ale Joellen je fakt mimo. Tolik povyku kolem jejích reprodukčních orgánů, ovívané vaječníky, stahující se děloha, vše pořád dokola, do toho pořád nějaké vtipy o větrech... Ne, za mě díky, ale v takové míře to nemusím. Zatím co u "Hořím..." byly vtipy a popichování nápadité, tady už to pro mě často bylo na hranici trapnosti. Škoda. Autorka zjevně umí, ale tahle kniha se jí podle mě zas tak moc nepovedla.

03.01.2022 2 z 5

Barevné vody Barevné vody Tanya Stewner

Ani druhý díl nezklamal. Na konci jsem teda docela koukala, když se Alea s Lennoxem dozvěděli, kdo/co jsou zač. Na to, že je jim 12, tak teda romantika/láska/ city stříkají snad i ušima, což se tedy děsím, že nás za chvilku čeká (s věkem dětí) - myslela jsem, že máme ještě hezkých pár let čas... Inu - uvidíme.
Jinak ale příběh i pointa o znečištění je velmi uvěřitelná, opravdu se mi líbí, jak lze důrazně, leč nenásilně demonstrovat, jak velký může mít dopad.
Těšíme se na další díly, já i dcera:-)

19.12.2021 5 z 5

Halt v nebezpečí Halt v nebezpečí John Flanagan

Tady poprvé hraničáři nejsou ani zdaleka neomylní, přesní a naopak k mému překvapení téměř nic nepředvídají. Scéna v jeskyni mi přišla jako vyložený hazard, takže jsem tak jako spíše rozpačitě překvapená ve stylu "co to jako má být"? A to stejné u závěrečných uvítacích polibků - to jako fakt? A veřejně?
Nicméně - abych jen nekritizovala, jako vždy- děti napnutý jak malý gaťky, dospěláky neurazí a naopak stále baví. Který devátý díl čehokoliv tohle má? Tak šup šup na desítku.

17.12.2021 4 z 5

Čaroděj na severu Čaroděj na severu John Flanagan

Konečně se pořád nebojuje a příběh zajímavě plyne. Celá série je super, ale tento díl je pro mě po prvním dílu hned druhý nejlepší. Obdiv autorovi, že má pořád tolik nápadů a k tomu je dokáže podat vtipně a poutavě i při tolika dílech.

12.11.2021 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Za mě rozhodně lepší než Verity, ale stále mám pocit, že Colleen Hoover dělá z žen totální slepice, které si prostě nemůžou pomoct. Souhlasím s tvrzením, že pasáže Milese jsou autentičtější, rozumnější a prostě celkově tak nějak prostě lepší. Ale těch je relativně málo. Takže suma sumárum, tuto autorku vyhledávat asi nebudu, na odložení ta kniha taky není, to zase ne, ale... Prostě ale. Do Čtenářské výzvy dobrý.

12.11.2021 3 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Po prvním díle audioknihy musel zákonitě hned přijít i druhý. Tento byl už ale na mě trochu moc válečný. Jasně, má to svoje opodstatnění, ale chci doufat, že další díly budou podobně nápadité, jako ten první, který se nám všem asi líbil víc. I tak to je ale pecka, přednes je skvělý a stále je to velmi napínavé. Už tak 5 kapitol před koncem jsem si říkala, že se to všechno nestihne. A nestihlo. Tak hurá na třetí díl, no...

30.08.2021 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Audiokniha je opravdu skvěle namluvena Matoušem Rumlem. A je to pecka. Vtipné, poučné, respektující, poutavé a napínavé pro děti i pro dospělé. 7h uteklo jako voda a už jsme kupovali druhou (a třetí).
Halt je sen každého žáka/učně. Kéž by takových bylo i v reálném světě víc...

30.08.2021 5 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

Nebylo to špatné, ale příběh Down a Spencera se mi líbil víc. Trvám si na tom, že vývoj postav v sérii má stále stejný modus operandi a počtvrté už to není ono. Ale špatné to není

19.06.2021

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Opět nezklamala. Je mi líto, že už další nebude! Byla jsem snad ještě napnutější než syn a tlačila ho, ať čte rychle, protože ji chtěl přečíst dřív. Jediné, co mi tam chybělo, tak nějaké vysvětlení linky Jáchyma. Čekala jsem, že třeba máma něco dovysvětlí, ale bohužel se to nekonalo. Tak si chci domyslet, že dobrý, s ničím horším se nespokojím... A budu se opakovat - kdy ty děti spí?!? Ale i tak, pecka!

03.03.2021 5 z 5

Přísně tajné Přísně tajné Elle Kennedy

Tak na tohle jsem se těšila a ikdyž to "Him" od stejných autorek nepřekoná, moc mě to bavilo a nezklamalo. Luke občas na zabití, ale oba pánové velmi vtipní a až na trochu zvláštní "coming out", za který dávám jednu (lépe půl) hvězdy dolů, jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. Neomrzí...

15.02.2021 4 z 5

River Wild River Wild Samantha Towle

Příjemná oddechovka, kde mě neskutečně bavilo drásající "štengrování" obou hlavních představitelů. Jen jsem si nakonec říkala, že se ještě musí dořešit jedna věc a ono jo a to velmi rychle až prvoplánovitě. Za to dávám jednu hvězdu dolů. Ale bavila mě moc, takže přečteno za jeden den...

15.02.2021 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Moje první kniha od autorky. Zajímavá, což o to, opravdu mrazivý a dobře vykreslený thriller se vším všudy, v některých pasážích jsem se bála a kolem strany 200 jsem chvíli ani nechtěla číst dál. Ale právě od té části je dost obtížně uvěřitelný a poslední strana-dvě, resp. uvažování hlavní hrdinky je fakt mimo. Strhávám hvězdy i za nepochopitelný a zbytečný slovní útok Low směrem k Verity a alibistický konec. Znovu už tu knihu taky číst nechci. Nikoliv kvůli možná lehce explicitnějšímu sexu (proč ne?), ale proto, že mi přijde, že konec dělá čtenáře zbytečně nesvéprávným. Víc prozrazovat nechci:-)

30.12.2020 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Zatím moje nejoblíbenější kniha "ever". Těžko ji pro mě něco předčí...

12.09.2018 5 z 5

Skutečná cesta ven Skutečná cesta ven Patrik Banga

Pro mě jako pro gádžu velmi smutné čtení. Můžu mít možná lehké výhrady k tomu, že děj moc nenavazuje, že je to spíš občasný deník než souvislá próza, ale to je imho autorovi (a mně vlastně taky) fuk.
Je mi ale líto a dost se stydím, že si něčím podobným musí někdo procházet a chci doufat, že se to pomalu, ale jistě mění. Přinejmenším v mé sociální bublině sice ano, ale nedělám si příliš iluzí vně mé bubliny.
Zároveň ale dokážu pochopit a kniha to jen potvrzuje, jak odlišné se mohou zdát a v některých případech i skutečně jsou naše kultury, což by ale neměl být důvod k diskriminaci. Neměl. Ale je a je to děs.

21.04.2024 4 z 5

Experiment s láskou Experiment s láskou Christina Lauren

Ne ne a ne. Tahle kniha pro mě byla, omlouvám se fanouškům, fakt pain. Četla jsem ji snad dva týdny, ale to se prostě nedalo. Tolik těžko uvěřitelných věcí na jednom fleku... Od začátku knihy -existence seznamu podmínek - bylo jasné, jak to skončí. On tam i ten princ zazněl. Od vysvětlení algoritmu už přibyla i jistota, kudy se toho dobereme. A když došlo asistentku s vyděšeným obličejem, šance na jakékoliv potenciální překvapení se začala limitně blížit nule.
Jinými slovy - toto mi prostě nesedlo. Vadila mi lascivnost a vlastně i lacinost a prvoplánovitost. Prostě příliš. Ale svého čtenáře si kniha najde a je to tak v pořádku. Jen já to prostě nejsem.

13.11.2023 2 z 5

Za časů odvahy Za časů odvahy Suzanne Kelman

Měla jsem asi příliš velká očekávání. Existuje mnoho výrazně lepších knih na podobné téma. Vivien nebyla jen zbrklá, to bych jí odpustila, ale vzít věci do vlastních rukou tímto způsobem, na základě emocí (snad to dobře dopadne) a na hulváta už mi přišlo hodně za hranou. Ve výsledku pak příběh Sophie vypadal mnohem uvěřitelněji, ale o něm tak nikam zas tak úplně být neměla, že? Škoda. Za mě trochu promrhaný potenciál.

28.10.2022 3 z 5

Ramsay Ramsay Mia Sheridan

Knihy Mii Sheridam mám ráda. Jsou procítěné, mají zápletku, která nebývá tuctová, knihy nebývají úplně přímočaré. Vždycky ale je na konci nějaké drama, které tady bylo už poněkud překombinované. A pořád to "věřím- nevěřím - věřím - nevěřím -a tak pořád dokola" už bylo trochu moc. Ve finále mě nejvíc bavili Fionn s Eileen.
I tak jsou to ale velmi pěkné a zasloužené 4 hvězdy.

29.09.2022 4 z 5

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

Nejsem si jistá, zda četba v rozhlasu je doslovná anebo zda je to jen adaptace. Ale bez ohledu na to, Elena Ferrante opravdu umí. Zavrtá se do nejhlouběji ukrytých a pečlivě skrývaných pocitů, až nich začne trysat to, co nikdo nechce slyšet a přes svou snahu plout na růžovém obláčku pokrytectví se ty pocity derou ven. Člověk jen z hrůzou čeká, kam až to bude gradovat. Konec mě uplně odrovnal.
Vlastně všemu rozumím, dokážu pochopit všechny strany, kniha je plná uvěřitelných archetypů a tak to vlastně celé dává smysl.
Jinými slovy - mně se to líbilo moc!

21.09.2022 5 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Je hezké, když kniha přinese něco, co jste dosud nevěděli. A tady navíc zajímavou formou. Řečtí hrdinové jsou zde pojati velmi současně, se všemi svými chybami a slabostmi, což pro mě bylo velmi osvěžující. Bohové jsou se svými rozmary už známí, ale tady to tak nějak dává lepší smysl. Thetis a její mateřská láska je jakoby lidsky pochopitelná (až na tu svou homofobii).
Konec je na můj vkus hodně uspěchaný, až nedokončený, což mě trochu mrzí a za něj strhnu jednu hvězdu dolů. Ale jinak je to krásný, dojemný, pochopitelný a uvěřitelný příběh lásky až za hrob. A vlastně i lásky v mnoha podobách. Důsledky už jsou jiný příběh.

12.09.2022 4 z 5