kklepkaa kklepkaa komentáře u knih

Levhart Levhart Jo Nesbø

Vychutnávala jsem si tuhle snad nejdelší knihu z celé série od začátku až do konce. Další případ vyřešen a s ním přibyly i šrámy na těle a na duši slavného Harryho Holea. Trochu mě mrzel vývoj Harryho postavy na začátku knihy, ale evidentně je to jen člověk, který dělá chyby a to se mi na Nesbøvi líbí... rozhodně to nijak nepřikrášluje.

30.03.2015 4 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Knihu předchází obrovská mediální kampaň podobná jako u 50 odstínů. U 50 odstínů to bylo pomalu to jediné, na co se dá vzpomínat. Kostičas celkem dostál své kampani i když ne úplně. Zahraniční média mluví o novém Harrym Potterovi či Pánovi Prstenů, držme se ale při zemi. Samantha Shannon dokázala na svůj věk s přehledem zplodit zajímavý svět, kde všechno funguje a dává smysl. I když se jedná o dystopickou budoucnost, kde v původním světě nezůstal kámen na kameni a ovládají ho tajemné bytosti a duchové. A ne, nepůsobí to pitomě.

Do knihy jsem se naprosto ponořila a nelituji. Ze začátku bude mít každý trochu problém se zorientovat v novém světě plného nových názvosloví, ve kterých měla možnost se překladatelka vyřádit a i v uspořádání nového světa. Po pár stránkách už ale žádný problém v orientaci nehrozí. Děj celkem plyne a i když je kniha celkem obsáhlá, nenudíte se. To že má autorka v plánu celkem sedm knih mě těší. První díl odstartoval zajímavou sérii a nejen, že nás seznámil s novým světem a jeho pravidly, ale položil i plno otázek a hlavní hrdinku čeká evidentně ještě spoustu práce v boji za svobodu. A nevyhnu se malému srovnání... oproti Harry Potterovi se od začátku v knize objevuje menší romantická linka (což je pochopitelné, když Paige je 19 let), která ale příběh nijak nenarušuje a bude v dalších dílech jistě zajímavá (doufám). Akorát hlavní hrdinka mi přišla občas trochu otravná, ale tak nikdo nejsme dokonalí a postavě to přidává na věrohodnosti.

Kniha má obrovskou reklamu a čtenáři po prvním díle obrovská očekávání. Autorka má před sebou nelehký úkol a doufám, že to zvládne ke spokojenosti všech čtenářů, kterým se líbil první díl. Nebudu tvrdit jaká je to bomba, stojíme na začátku, ale je to opravdu dobré. Jsem zvědavá na další díl a těším se na filmovou podobu.

11.06.2014 4 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Zajímavý styl psaní z pohledu několika vypravěčů, kteří byli navzájem propojení. Líbilo se mi prolínání minulosti a přítomnosti, jak to ti lidé prožívali, ale i pohled na to, jak se s tím později (ne)vyrovnali. Byl to drsný, hodně drsný, ale zajímavý pohled do temných míst korejských dějin.
O masakru jsem už něco málo věděla, ale tohle byl tedy plnohodnotný výlet do oné doby. Upozorňuji, že to není nic pro slabé povahy.

A tahle věta mě ke konci dostala...
,,jak chceš, pro rány boží, pomstít smrt někoho, koho zabila vlastní země?"

16.06.2023 5 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Ještě o level níže než první díl, ale stále je to celkem čtivé. Popisy sexu člověka už vyloženě nudí.

07.06.2023 1 z 5

Z masa a ohně Z masa a ohně Aleksandra Motyka

Komiks vychází spíš z herní série, což by mi zas až tak nevadilo, ale bohužel příběhově to bylo slabší. Kresba taky nebyla úplně nejlepší. Ale dá se říct, že i tak mě tenhle návrat k Zaklínači potěšil.

11.02.2020 2 z 5

Strom duchů Strom duchů Barbara Erskine

Nejsem úplně čtenářka Erskinové, ale četla jsem dvě její knížky (Žila jsem již před staletími, Dům ozvěn) a celkem se mi i líbily. Líbí se mi hlavně to propojení mezi současností a historií a je to prostě takové milé oddechové čtení. Proto mě tahle novinka zaujala. Bohužel těm dvěma, co jsem četla, nešlape ani na paty. Příběh se neskutečně vleče a obě příběhové linie byly nudné. Konec vyústí ve velké nic. Tohle byla více méně ztráta času.

07.09.2019 1 z 5

Magie ničivá Magie ničivá Ilona Andrews

Skvělý "původní" závěrečný díl. Fakt jsem se bavila. Konečně je na scéně Roland. Hugh nezklamal. No a závěr byl doslova epický.
Jediný co mi trochu vadí, ale fakt jen malinko, je rozsah magických schopností Kate, který je tak velký, jak se autorům hodí...

30.03.2019 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Tahle kniha je opravdu mimořádná. Neil Gaiman se mi opět naprosto trefil do vkusu a ač jsem s jeho Stínem strávila celkem dlouhou dobu, ani trochu mě to nemrzí... naopak. Moc se mi líbili i krátké příběhy o bozích, kterými byl hlavní příběh proložený. No prostě jedním slovem paráda a já se už nemůžu dočkat až se mi do ruky dostane další gaimanovka. A snad se dočkáme i pokračování Stínova příběhu.

28.02.2019 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Opravdu působivá kniha. Rozhodně doporučuji. Formanův film jsem neviděla, ale při nejbližší příležitosti to ráda napravím.

03.12.2018 5 z 5

Navždy s láskou, Lara Jean Navždy s láskou, Lara Jean Jenny Han

Už u minulého dílu jsem to s Larou Jean vzdala. Pak jsem viděla film od Netflixu a rozhodla jsem se, že si ten poslední díl teda přečtu. Tenhle díl je naprosto zbytečnej a hloupej jak jsem se obávala. Zase se peče, zase se objevuje scrapbook... Lara Jean je opět naprosto příšerná a dětinská (jako tý holce má bejt 18, ale chová se na 15) a většinu času bych jí nejraději profackovala, aby se vzpamatovala. Kavinský je jiná liga, toho kluka je pro ní škoda a má asi tak kilometrovou svatozář. No i přes to všechno se na konci přeci jen objevilo takové lekhé dojetí.

05.11.2018 1 z 5

Zaklínač a jeho svět Zaklínač a jeho svět Marcin Batylda

Nádherně zpracovaný průvodce světem Zaklínače, který mi připomněl všechna důležitá zaklínačská dobrodružství a na okamžik mi dovolil zas být součástí tohoto světa. Jelikož jsem nehrála první dvě hry, tak jsem si doplnila i drobné mezery. Krom her, zde naleznete všechny potřebné informace z původní knižní ságy. Líbilo se mi i samotné zpracování průvodce, kdy jednotlivými kapitolami nás provází známé postavy. A určitě budete uchváceni i bohatými ilustracemi použité z herního světa. No prostě povinnost pro všechny fanoušky Bílého vlka.

03.09.2018 5 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Marrisa Meyer už dokázala, že nepíše pouze plitké líbivé fantasy příběhy pro mladé, ale jemně nutí čtenáře i k zamyšlení nad otázkami jako třeba svoboda a rovnost lidí. A přesně to vnáší i do svého dalšího příběhu o Renegátech.
Měsíční kroniky stavěly na známých pohádkách, u Renegátů se Marissa vydala do neprobádaných vod. Bohužel jsem ale po počátečním nadšení trochu zklamaná. Celý svět je velmi zajímavý a myšlenka superhrdinů velmi neotřelá. Naštěstí se hlavní postavy dost liší od hrdinů marvelovek či DC Comics. Obzvlášť Adrianova schopnost mě okouzlila. Tak nějak mi přišlo, že ač je to celkem bichle, nic zásadního navzdory čtivosti, krom posledních pár stran, se nestalo. A co mě mrzelo, ani postavy se nijak zvlášť nevyvíjely a ani se toho člověk o nich moc nedozvěděl. Vlastně i jsem měla trochu problém to s nimi naplno prožívat. Snad to dvojka napraví. Velkým kladem je, že romantika je úplně na pozadí a vlastně téměř zanedbatelná.
Reálně tak 3,5*

03.08.2018 4 z 5

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

Ke knize jsem se dostala díky filmu Devátá brána, který mě uhranul hlavně svojí atmosférou a samozřejmě Deppem...

Kniha je oproti filmu obohacena o další dějovou linii a to pátráním po autenticitě části díla Tři mušketýři. Jsem ráda, díky tomu nebylo vždy snadné předvídat další Corsovo kroky navzdory nedávnému shlédnutí filmu. Corso byl zvláštní hlavní hrdina, ale mně se ten bastard s vlčím úsměvem líbil a jeho příběh jsem si fakt užívala. Trochu mi to i připomnělo Browna s tím vším ježděním, pátráním a hádankami.

Pokud někdo ještě váháte, že jste viděli film a kniha by vás mohla nudit, tak hoďte pochyby za hlavu, protože nudit se nebudete a i závěr knihy se od filmu liší. A já se asi dříve či později vrhnu na nějakého Dumase :-)

27.06.2018 4 z 5

Čtvrtý hrob pod nohama Čtvrtý hrob pod nohama Darynda Jones

Opět jsem se bavila nad Charleymi sarkastickými hláškami a vzdychala nad Reyesem. Detektivní linka byla zajímavá. Jen škoda, že se o smrtkovské části dozvídáme velmi pomalu, ale i tak se postupem dílů posouváme dál. Teď se jen obávám, že další díly už tady nevyjdou... byla by to každopádně škoda.

05.06.2017 4 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Jak jsem Rutu obdivovala za Sůl moře, tak tady musím uznat, že tomu chyběla pomyslná jiskra. Postavy na mě působily nějak ploše, nešlo mi se do příběhu ponořit a prožívat to s hlavní hrdinkou. Konec to mírně vylepšil, alespoň se něco dělo, nicméně hodnotím jako průměr.

02.05.2017 3 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Zbožňuji Sherlocka i Watsona a těším se, že se zas k této sérii vrátím.

23.01.2017 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Po téhle knížce bych asi normálně nesáhla, ale půjčila mi ji kamarádka. Zpočátku jsem byla stylem vyprávění nadšená. Povídky, které vlastně vyprávěly navzájem příběhy vybraných lidí, ten nápad se mi moc líbil... jenže asi u šesté povídky už jsem měla chvilku problém vzpomenout si, zrovna jsem se dozvěděla informaci k té první, kdo byl kdo a co pro příběh znamenal. Sedmá už mě ani nebavila začínat a ten pocit se ke konci jen zhoršoval. Další velké minus je ta nereálnost tkvící ve vztazích mezi jednotlivými vypravěčkami. Bylo to tak neuvěřitelné, že původní nadšení prostě zmizelo. Povídky samostatně hodnotím vysoko. Ty zas byly reálné až až. Člověk si hned uvědomí, že vlastně tolik problémů zas nemá.

20.09.2016 3 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Jak mě původně tahle série příliš nezaujala, tak na třetí díl jsem se opravdu těšila. Čtení tohoto dílu jsem si opravdu užívala se zatajeným dechem co se stane zas na příští stránce. Tenhle díl autorův svět posunul zas o laťku dál. Rozhodně zvláštní fantasy série, která stojí za přečtení. Jsem zvědavá na filmové zpracování a snad to zas neskončí u prvního dílu.

03.05.2016 4 z 5

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Rozjezd byl poněkud slabší a celkem zdlouhavý. Posledních 15 % jsem ale hltala. Myšlenka celkem zajímavá, styl psaní pomohl (střídání pohledů), že člověk byl stále v obraze. Nejvíc mě zaujal z postav Tlumič, nejmíň asi Eso. Pak se musím podělit o frustraci z neukončeného konce a čekání na další díl...

28.02.2016 3 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Co bych k tomu tak napsala? Vcelku to nebylo tak hrozné, jak jsem očekávala. Ale stále myslím, že celá série je marketingově velmi nadhodnocena.

Některé scény z Greyova pohledu byly zajímavé. Ana na mě působila většinu času jako husa a Grey si tak často protiřečil, až jsem z toho protáčela oči. Ale tak bylo to celkem milé odreagování. Děkuji, pane.

20.02.2016 1 z 5