kklepkaa kklepkaa komentáře u knih

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Aby mě něco okouzlilo, stačí kolikrát málo... třeba jeden nenápadný trailer. Takže jsem zákonitě skončila u knížky. Měla jsem z toho trochu strach, ale dostalo se mi do ruky nevtíravé oddechové magické fantasy. Mělo to svoje mouchy, ale Diana a Matthew mi přirostli k srdci. Konečně se mi dostala do ruky fantasy kniha, kdy hlavní hrdince není sedmnáct a hlavní hrdina je sympatický čtyřicátník.

12.10.2018 3 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Úžasná jízda. Člověk by snad řekl, že je to už nemožné, ale Sapkowski se překonal... žádná z linek mi tentokrát ani trochu nevadila. Nechápu jak mohl autor pracovat s tolika časovými liniemi a množstvím vypravěčů aniž by se ztratil. Škoda, že mi čtení protnula téměř pracovní čtrnácti denní dovolená a tím pádem se mi čtení o dost protáhlo. Napínavé od začátku do konce, zajímavé vsuvky ze světa Zaklínače i příběhy vedlejších postav (např. o králi Koviru). Už teď mě mrzí, že mě od konce dělí poslední kniha (Bouři mečů nepočítám). Ale i díky CD Projektu RED se do tohoto světa jistě ještě mnohokrát vrátím...

18.08.2016 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Je to ta kniha, kdy už na začátku tušíte jak to skončí a stejně vám to nedá a pustíte se do toho. Pak se střídavě smějete, pláčete a přemýšlíte... Rozhodně bych neřekla, že je příběh nějak extra originální a nepředvídatelný, ale rozhodně to mělo hloubku, do které se člověk naprosto ponoří a když se vynoříte, nemůžete popadnout dech z toho přehršle pocitů. Krom romantiky Moyes nutí zamyslet se nad životem. Je to chvíle, co jsem knihu dočetla a stále mě pálí oči. Myslím, že teď sáhnu po velmi odpočinkové literatuře. Nicméně i tak děkuji za velkolepý zážitek a někdy se zas podívám na nějakou tu knihu od této autorky.

15.02.2016 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Tohle byl asi zatím nejkomplikovanější a nejlepší příběh z celé série. Co tomu ale mírně škodilo, byl věčně naznačovaný vztah mezi hlavními hrdiny. Jakože lovestory mi nevadí, ale ob stránku si každý vnitřně řešil nějaké doměnky o tom druhém až toho bylo moc. J.K.R. umí vybudovat skvělou atmosféru... a díl od dílu jí to jde čím dál tím lépe.

10.02.2020 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Zpočátku jsem se cítila podobně jako hlavní hrdina a se stejným pocitem, jako má hlavní hrdina na konci, jsem to i zakončila. Povídka o plášti markýze v závěru byla taková třešnička na dortu. Stále žasnu nad Gaimanovou představivostí, která se mi vždy strefí do vkusu.

04.11.2019 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Většina bude od Artemis očekávat druhého Marťana, ale to se prostě nekoná. Andy Weir mě utvrdil v tom, že píše skvěle. Celé to mělo skvělý spád. Marťan mi akorát přišel krapet vtipnější, ale to rozhodně knize neubírá. Navzdory žánru jsem si to fakt užila. Opět se objevuje pár technikálií, ale opět to vlastně vůbec neruší. A budu hrozně ráda, když se mi dostane do ruky další Andyho knížka.

30.09.2019 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Shakespearovského Macbetha jsem nečetla a možná právě díky tomu jsem narazila. Kdybych předlohu četla, tak bych si možná tuhle knihu ani nekoupila a bylo by mi lépe. Mlhavou představu o McBethovi jsem měla, takže jak se to bude vyvíjet jsem tak nějak čekala. Vlastně na téhle knize mě bavil jen začátek. Pak jsem si už jen přála aby už byl konec. Nejsem si jistá do jaké míry za to může Nesbø, ale mimo jiné drogové prostředí (tuto tématiku obecně nemusím) a charakter hlavního hrdiny (vlastně těžko se hledá s kým sympatizovat) z toho udělali pro mě těžko stravitelný kousek.

23.09.2019 2 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Fantasy je pro mě už dlouho preferovaný žánr, ale až teď mi připadá, že začínám nalézat ty opravdové perly.
Jednou z těch perel je právě i Elantris. Ač příběh není nijak složitý, není zde ani přehršel postav. Ale stačí to. Autor se soustřeďuje hlavně na charaktery a velmi pomalu odkrývá taje Elantris. Nutí čtenáře i k zamyšlení. Ani jedna věta není zbytečná. A konec vás zaručeně posadí na zadek. Hrozně se mi líbilo neotřelé pojetí magie. Jo, přesně takhle to má vypadat.

07.05.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha je rozdělena do tří částí. První vypráví Mira o svém životě, druhou pak o svých předcích a třetí, ke které celá kniha tak nějak směřuje, vypráví záhadná teta Hana. Všechny tři části se čtou velmi dobře, postavy a hlavně vypravěčky vám přirostou k srdci. Autorka se nad ničím dlouho nepozastavuje a děj plyne v celkem rychlém tempu. A snad právě proto, navzdory tématu knihy, nejsem tím nijak extra emočně zasažená. Hany mi je líto, ale úplně jsem to s ní nedokázala prožívat. Měla jsem pocit, že sedím v rychlíku a sleduju Hanin příběh a než stihnu v sobě zpracovat jednu skutečnost, už se na mě valí další. První část s Mirou byla perfektní.
Mornštajnová mě překvapila, ale malé mínusy kniha přeci jen má... 4,5*

28.08.2018 5 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Už je to pár hodin, co jsem knihu dočetla a stále ve mně jaksi doznívá. Tohle bylo mé první setkání s Márquezem a jsem naprosto unešená. Natolik jsem se sžila s Buedíny, že teď cítím prázdno. Velmi ráda se k této knize vrátím a budu chodit za cikány, sedět pod dubem, nahlížet plukovníkovi přes rameno až bude tepat své zlaté rybky a vůbec dýchat atmosféru Maconda. Opravdu úchvatná knížka.

04.07.2017 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Na co se rozpakovat nad hodnocením. Geralt se mi dostal pod kůži a Sapkowski je úžasný vypravěč. Marigold příjemně obohacoval cestu svým vtipem a šarmem. Zamilovala jsem si také Regise a Cahira. Na druhou stranu mě méně bavily chvíle se Ciri.

26.07.2016 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Další z knih, kterou stále odkládáte a když jí přečtete, tak byste si nejraději nafackovali, že vám trvalo tak dlouho než jste se k ní dostali. Zpočátku možná vyděsí rozsah, ale naprosto zbytečně. Když už to bylo 3 týdny, co jsem byla ponořená v japonské kultuře, říkala jsem si, že bych to už ráda dočetla, nehledě na kvality této knihy, a po dočtení mě mrzí, že už mě žádná další stránka nečeká. - to je karma - V podstatě se člověk ani nestihl nudit, všechny postavy mi více či méně přirostly k srdci. Autor naprosto skvěle vystihl tehdejší dobu a přiblížil nám nadutým evropanům japonskou kulturu a myšlení tehdejší doby, kdy mi tu vylévali splašky na ulici a báli se koupat. Já jsem z knihy nadšená.

01.11.2015 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Jedním slovem - páni! Tohle byla strhující jízda, kdy jsem ke konci zůstala jen užasle zírat na to, že je už konec. Sněhulák nenechává prostor na vydechnutí a je prostě brutální. Pro mě brutálnější než předcházející díly. Tentokrát se mi alespoň vrah dostal do hledáčku :-) Začíná mě dost mrzet, že se nevyhnutelně a celkem rychle blížím ke konci série...

17.03.2015 5 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Krásný, svižný pohádkový výlet s Gaimanem stál tedy opravdu za to.

Jako první jsem viděla film, takže jsem měla představu, že kniha bude obsáhlejší. Čekalo mě ale velké překvapení a dlouhou dobu jsem si říkala, jak se to tam Gaimanovi podařilo všechno vměstnat a hle... ono to tam opravdu všechno je (jasně, že tam jsou nějaké ty odchylky). Kniha je na rozdíl od filmu trochu drsnější a dospělejší, jak to jen v rámci žánru jde.

02.03.2020 4 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Pokud čekáte, že se dočtete o vtipných momentech z natáčení, tak smůla. A přesto, pokud taky patříte k fanouškům Přátel, nebude pro vás tahle kniha ztráta času. Dostanete rámcovou představu s jakými bolestmi se tenhle seriál rodil a rozbor proč i po tolika letech patří mezi TOP napříč generacemi.
Bohužel se autorka často patlá v tématech, která mě příliš nezajímala, jelikož je kniha zaměřená na amerického diváka. Ale bylo to stravitelné.

18.02.2020 3 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Bohužel mi moc nesedly některé pasáže s Catherine, ale jinak se to četlo krásně (navzdory těžkosti děje). Nejvíc jsem si užívala pasáže z fronty.

,,Cizí národ nemůže z lidí udělat vojáky," řekl Manera. ,,V první bitvě všichni utečou." ,,Jako Češi."

24.01.2020 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Mělo to všechno co si u odpočinkové krimi představuju. Lincolna a Amélii si nešlo neoblíbit. Vrah byl taky dost dobrej magor s věrohodnou motivací. Dojem mi trochu kazilo to, že jsem celkem nedávno viděla film a tak jsem asi nebyla dostatečně napjatá, i když se samozřejmě kniha v něčem přeci jen lišila. A taky mám dojem, že kniha je skutečnému vyšetřování doslova na hony vzdálená, ale v rámci příběhu to neruší... takže dobrý.

28.08.2019 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Je fajn si připomenout, že oběťmi války byli leckdy i sami Němci a to je to hlavní poselství, které Eoin Dempsey popisuje na stránkách své knihy. Překvapilo mě, že většinu knihy zabírá příběh Franky, respektive co všechno zažila před tím než našla tajemného parašutistu. "Současnost" je popsaná během pár stran, což mě mírně zklamalo. Na druhou stranu se autor zbytečně nezdržuje a celé to velmi rychle spěje k tak nějak očekávanému závěru.

19.08.2019 4 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Tak ani já jsem neodolala. Takže ve zkratce. Jo, Hardin je kretén. Jo, Tessa je naivní blbka. A jo, něco na tom fakt je, co vás nutí číst dál. Takže proto už vzdychám a protáčim oči u druhýho dílu. Chvílema mě napadne, že už jsem na tohle možná vážně dost stará, ale na odreagování v době dovolených si to vlastně celkem užívám. I když ve mě hlavní hrdinové probouzejí chuť mlátit hlavou o zeď. Asi jsem šílenec.

17.07.2019 2 z 5

Hrdina věků Hrdina věků Brandon Sanderson

Naprosto luxusní zakončení příběhu Vin a její party. Konec jsem hltala s otevřenou pusou. Brandon Sanderson je král. Tohle celé setkání s Mistborny bylo vážně neskutečné. Tušila jsem, že to bude hodně dobré, ale že až tak... Není nic co bych mu mohla vytknout, co by mě štvalo. Všechny možné teorie mi autor vždy dokonale vyhodil z okna. A všechno to nakonec geniálně zapadlo do sebe.

Myslím, že na další pokračování si dám pauzu, abych to mohla všechno vstřebat.

17.07.2019 5 z 5