kklepkaa kklepkaa komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Koho by napadlo, že propadnu knize od české autorky, kde hlavní hrdinkou je třináctiletá holka, tomu bych se ještě 18. listopadu vysmála. Naprostá bomba. Začátek je možná pro někoho pomalejší, ale mě se ta spousta vysvětlování líbila. Celej ten svět je děsně zajímavej a to si toho autorka spoustu nechala do dalších dílů. A i když to nebylo nijak akční, tak pětaadvacítku jsem si hned oblíbila i s hlavní hrdinkou a už se těšim na další jejich cesty. (sakra, proč vždycky objevim zajímavou sérii, když neni ještě dopsaná?)

22.11.2019 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Krásně napsané, zajímavá dějová linie. Ty popisy bažin byly fakt něco. Dlouho jsem si čtení takhle neužila. Kniha o zákonitostech přírody, lidské přirozenosti, předsudcích, důvěře a hledání sebe sama. A ta obálka se moc povedla.

,,Nevěděla jsem, že slova toho v sobě můžou mít tak moc. Nevěděla jsem, že jedna věta může bejt tak plná."

06.04.2022 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Pokračování bylo snad ještě o fous lepší než jednička. Tentokrát se autorka zaměřuje trochu víc na kapitána s oříškovýma očima a rozhodně se z něj stala jedna z mých nejoblíbenějších postav. Svět z jedničky se rozrostl. Svět Ilan spadá do fantasy. Svět kapitána do sci-fi. A tak jak to autorka vystavěla, tak to skvěle funguje a rozhodně čtenáře zaujme. A celkem akutně potřebuju další díl.

24.11.2019 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Asi jsem jedna z mála, co tuhle knihu četla až po dvou nadcházejících Rutiných knížkách. Sůl moře byla dechberoucí a tušila jsem, že tohle mi taky při čtení bude svírat hrdlo. Ani trochu jsem se nespletla a tak tu teď se zarudlýma očima sepisuji tenhle příspěvek.
Ruta na ani ne 300 stranách realisticky vypověděla utrpení statisíců lidí uvězněných Stalinem. Bylo to něco neskutečného. Člověku se dnes jen těžko chápe, že tohle byla realita tehdejších dní. Za co jsem Rutě opravdu vděčná, že vždycky to ukončí nějakým malým světlem na konci tunelu, ale i tak... odkaz této knihy bude ve mně doznívat ještě dlouho. Je dobře, že příběh těchto lidí někdo šíří dál. Lidé by neměli zapomínat.

15.12.2017 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Tak tohle byla vážně krása, navzdory příběhu jako takovému. Skvělý nápad s vypravěčkou příběhu - Smrtí, která poeticky přibližuje zvěrstva skrz příběh mladé německé dívky. Vyprávění dává možnost nahlédnout do domácnosti normálním Němcům, které tak úplně nestrhla propaganda Führera. Tenhle příběh vás zcela jistě zasáhne, až máte kolikrát pocit, že vám puká srdce.

27.03.2018 5 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Není potřeba se mazlit s nějakým vleklým úvodem. Další díl splnil do jisté míry očekávání vytvořená na konci toho druhého. Po romantické dvojce autorka zacílila na děj a já si to užívala. Novinkou je, že zde máme rovnou tři dějové linie vyprávěné různými postavami. Díky tomu čtenář stále ví co se děje na všech frontách. Mě osobně se nejvíc líbila linka Calaeny a Jeřába (ach ten český překlad) a Manon a jejího oře Abraxase. Na druhé straně mě nijak extra nezaujala Dorianova linka se Sorschou. Já té Sorsche prostě nepřišla na chuť. Z nových postav mě ale zas příjemně překvapil Aedion, doufám, že se s ním v dalším díle střetnu. Co se týče Manon, jsem velmi zvědavá jak se protne její linka s Calaenou. Bylo zajímavé číst příběh očima dá se říct záporné postavy. Ale do jaké míry záporná je, to nám autorka odhalí doufám v příštím díle. Ovšem konec je opět infarktový a já jsem velmi zvědavá na další díl.

20.05.2016 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Autor si vybral zvláštní hrdiny pro svůj román, ale do jisté míry se dá říct, že i ta doba byla zvláštní. Pro nás až nepředstavitelná. Přiznám se, že knihám s podobnou tématikou se snažím vyhýbat, ale díky recenzím jsem se přece jen do této knihy pustila a i když se cítím jak když mě někdo vytáhnul ze ždímačky, nelituji jediné přečtené stránky.

,,Otevřete oči a dívejte se jimi, než se zavřou navždy."

Kniha je napsaná neotřelým způsobem. Krátké kapitoly dodávají knize spád a to samé vyprávění různých postav a ze dvou různých časových linií. Zní to zmateně, v knize to zmatené není. U někoho jsem četla, že mu trvalo než se zorientoval, tohoto pocitu se mi nedostávalo a byla jsem zorientovaná od začátku. Při vyprávění dvou vypravěčů mívám jednoho oblíbenějšího, ale tady jsem se těšila na příběh francouzské slepé dívky Marie-Laury stejně tak německého sirotka Wernera. Ač stáli každý na druhé straně "barikády" autor vystihl jak válka smetla všechny. A na pozadí toho všeho autor rozehrává pátrání po diamantu Moře plamenů.

Krom válečné tématiky a otázky lidskosti autor se otřel i o témata jako slepota či věda a knihu tím tak báječně obohatil. Ještě pár stránek navíc a snad bych si i začala hledat jak sestavit rádio či se jen zadívala do encyklopedie na všechny možné druhy plžů...

Takovéto typy knih by měly být na středních školách povinné, aby se nemohla opakovat podobná zvěrstva.

09.06.2016 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Prostředí knihovny jsem si jako správná knihomolka užívala. Oba hrdinové byli občas otravní, ale musím uznat, že pro sebe stvoření. Autorka nikam nespěchá, což je u takovéto knihy jedině dobře, a vztah mezi Animant a panem Reedem buduje postupně krůček po krůčku. Je to cudné (což je vzhledem k té době očekávatelné) a miloučké, ale zároveň předvídatelné. Ale nemyslím si, že u podobných knih se očekává něco jiného.
S knihami, které se snaží napodobovat jiné autory z dob minulých mám trochu problém. Tady byla evidentně velká snaha se přiblížit Austenové, ale pochybuji, že bych v jejích knihách narazila např. na slovo "vyprskla" či "trapná". Taky věk páry mě moc nezaujal, ale naštěstí to není hlavním tématem knihy :-)

21.02.2020 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Budu se opakovat, ale nesnáším sci-fi. Tohle ale bylo jiné. Tohle byl novodobý Robinson Crusoe akorát že na Marsu a mně to fakt sedlo. Kniha je psána především formou deníkových zápisů a má rychlý spád. Mark je skvělý vypravěč a bavily mě jeho nápady a jeho smysl pro humor i když se ho snažil Mars zabít. Množství těch technických věcí jsem sice moc nerozuměla, ale bylo to napsáno tak, že to vůbec neruší. Autor dokázal udržet po celou dobu vskutku napjatou atmosféru a to i když jsem viděla film.

,,Zábavný detail: přesně takhle zahynula posádka Apolla 1. Držte mi palce!"

14.10.2017 5 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Opět to byl totální masakr. Užívala jsem si snad všechny vypravěčské linky, ale zase vedla samořezjmě Manon. Tentokrát mi ale přišlo, že autorce vyloženě utekl Dorian. Jeho postava mi v tomto díle přišla vyloženě špatně zpracovaná. V jedné chvíli ho autorka vykreslila nějak a v druhé mi to přišlo jako obrat o 180 stupňů... a prostě mi to nějak nesedlo. A opět nedostal skoro žádný prostor... proč?! Aelin je sice občas na pěst, ale vlastně mám tu oheň dštící mrchu ráda a s Rowanem už jsem se taky smířila. Každopádně na konci jsem málem dostala infarkt. Sarah, proč mi to děláš? A teď ještě k tomu budu čekat na díl s Chaolem, který už mě nějak přestal zajímat... doufám, že Sarah už skončila s přidáváním dalších dílů a opravdu se konečně dozvíme, jak tahle strhující a úžasná jízda skončí.

Menší problém vidím v tom, že pokračování se mi vždy dostane do ruky až po nějaké době. S přibývajícími díly je těch postav celkem dost a informací o nich přibývá a pak člověk prvních 100 stran doluje z paměti, jak že to v těch předcházejících dílech vlastně všechno bylo. Ale to je spíš takový postřeh.

O dost větší problém vidím v českém překladu. Ti co dělali korektury, by měli jít klečet na hrách. Bohužel to dost kazí požitek ze čtení.

10.10.2017 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Nemám slov. Kam se autor posunul od Netopýra přes Šváby až po Červenku je úžasné. Skvělý příběh, skvěle napsáno. Bavily mě obě časové linie, i když ze začátku jsem v tom měla hrozný bordel. A navrch jsem se dozvěděla něco málo z norské historie. Autor si naprosto skvěle pohrál i s historickou částí, naprosto věrně popsal bojiště i postavy. Jsem opravdu nadšená. A nakonec vše bezvadně zapadlo na své místo jako obrovská skládačka. Myslím, že to nebude dlouho trvat a pustím se do dalšího dílu.
EDIT: po dočtení celé série, si myslím, že Červenka se povedla snad nejvíc ze všech dílů. Rozhodně doporučuji!

20.02.2015 5 z 5

...a je čas zabíjet ...a je čas zabíjet John Grisham

Opravdu brilantní román z právnického prostředí v Americe. Příběh jako takový vás pohltí. Spíš než zločinem se autor zaobírá samotným procesem a přípravou na něj. Donutí vás mimo jiné se zamyslet nad otázkou hrdelních trestů, rasismem či vůbec právním systémem USA.

Btw. Zjistila jsem, že home office mému čtení nepřispívá.

14.04.2020 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Trochu slabší rozjezd, ale pak z toho byla celkem zajímavá jízda. Myšlenka smrtek se mi líbila. Oblíbila jsem si hlavně Rowana a vůbec jeho dějovou linku. Rozhodně nadprůměr co se týče YA.

20.11.2019 4 z 5

Pramen Povýšení Pramen Povýšení Brandon Sanderson

A já to vlastně všechno stále vstřebávám. Tahle série je prostě luxus. To jak autor dokáže pracovat s postavami je něco naprosto úžasného a ta neskutečná propracovanost. Klobouk dolů.

A stále patí, že vždycky je nějaké další tajemství...

28.06.2019 5 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Mistborn je opravdu luxusní počin, který si, jako milovníci fantsy, prostě musíte přečíst. Jedna z perel, která opravdu za to stojí, mít jí doma v poličce.
Brandon Sanderson mě už při čtení Elantris přesvědčil, že psát rozhodně umí, ale tady vše povyšuje na mistrovskou úřoveň.

,,Vždy je nějaké další tajemství"

12.06.2019 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Nevím co s tím má společného Oscar Wilde, ale je to prostě normální porno a díky tomu, že to nemá 400 stran se to dá i přečíst.
Lituji všechny, kteří mi koukali v době čtení v metru přes rameno...

18.07.2018 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Kritika světa dospělých očima dítěte v této podobě s člověkem zamává. Je v tom ta dětská nevinnost v kontrastu k chování dospělých. Z některých scén mě až mrazilo, jako třeba odsuzování Hitlera v porovnání s rasismem. Skvěle napsáno. Nemůžu jinak než doporučit.

20.06.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Navzdory komerčnímu ujišťování o jedné z nejlepších knih pomalu tohoto století, jsem byla zklamaná. Kniha je čtivá, stránky rychle odsýpají, je tu ale velké Ale...
Jistou podobnost, reklamy odkazovaly na knihu Zmizelá, se stylem Gillian Flynn se mi podařilo najít - děsné charaktery a těžko uvěřitelné konce. Autorka se rozhodla, že každá z jejích postav je tak trochu případ sám pro sebe. Nejde si nikoho oblíbit či mu nějak fandit a litovat ho. Až to bylo depresivní. Co se ale autorce podařilo, bylo čtenáře vtáhnout do děje a opravdu v určitých momentech napínat. Stojí to za přečtení, ale nečekejte nic extra.

14.09.2016 3 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Sapkowski je mistr svého řemesla a Zaklínače řadím rozhodně mezi TOP fantasy. Skvělé postavy, skvěle napsané... autor vás nenechá v klidu. Skvěle se napojil na svoje povídky a rozvíjí dál Geraltův příběh... určitě si v dohledné době dám pokračování :-)

23.01.2016 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Nenechte se zmást nálepkou bestseller. Tohle je lehce podprůměrný thriller, kdy ještě autorka vykradla Kinga. A ač jsem "To" nikdy nedočetla, tak i tak na mě dýchala zjevná mírná inspirace... parta přisprostlých děcek je zatažena do něčeho, co ještě ani po 30 letech jim nedá spát. I tady je jen jedna holka v partě kluků a i tady má fotra, co jí ubližuje... i ta nálada jako v Kingově Derry. Naneštěstí King je o několik mil dál.
Autorka chtěla pak závěřem asi trochu šokovat, ale přišlo mi to spíš blbý. Jediný klad co kniha má, že až na ten začátek, tak děj celkem rychle odsýpá. Střídání kapitol nerušilo. A co mi fakt u knih vadí, že autor jen tak mimochodem naznačuje co se stane dál... např. kdybych jen tehdy tušil bla bla... což tady taky několikrát proběhlo.
No nebylo to úplně blbý, na nějaké sychravé odpolko, když se vám nechce přemýšlet, asi dobrý.

11.03.2019 2 z 5