kkackah kkackah komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Velmi hezká kniha, v níž se prolínají zápletky hrdinů z několika generací - to vše na pozadí neveselých českých dějin 20. století. Určitě doporučuji, je to kniha "ze života".

22.03.2019 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Naprosto strhující příběh, který se čte jedním dechem. Opravdu jsem si k postavám vytvořila vztah a strašně moc jim držela palce. Bonusem je detailní popis nádherné divoké přírody, která dokáže být kouzelná a nebezpečná zároveň.
Konec mě dostal, musím dát 100% !

19.05.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Úžasná, neuvěřitelně napínavá a čtivá knížka, od které se nejde odtrhnout. Zhltla jsem ji asi za 2 dny, několikrát kvůli čtení málem přejela svou zastávku a zdálo se mi, že jsem sklenařem. Opravdu jsem nečekala, že mě svět Duvalského pohoří natolik pohltí, jelikož až takový fanda do fantasy nejsem, ale toto byla vážně bomba.

15.07.2019 5 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Kniha Máme na vybranou ve mně zanechala opravdu silný dojem. Jedná se o mou několikátou knihu s tématem holocaustu, ovšem tato byla přece jen něčím výjimečná. Možná tím, že nekončí jako většina těchto knih v momentě osvobození či úmrtí hlavního hrdiny, ale naopak v době, kdy válka končí, se čtenář nachází v pouhé polovině celého příběhu. Dalším zajímavým rysem je míra životního optimismu, kterou bychom možná v podobné knize neočekávali - autorka za celý svůj dlouhý život neztratila naději, že jednou bude lépe, neustále ji hnala kupředu její touha žít, pomáhat ostatním a poznávat další životní příběhy. Ať se ocitla v sebehorší situaci, vždy se dokázala znovu vzchopit a s pomocí své sestry, manžela, či dětí obrátit dané zlo v něco přínosného. Každý člověk si může zvolit svou cestu a způsob, jakým se vyrovná s okolnostmi - může jim podlehnout, stát se obětí a nechat se navždy ostatními litovat, nebo se postavit znovu na nohy, zhluboka se nadechnout, uvědomit si, že žijeme jen jednou a naopak litovat ty, kteří bez mrknutí oka ubližují ostatním. Podobný životní optimismus lze aplikovat na bezpočet dalších situací - na příkladech Edithiných pacientů tak poznáme, jak se vyrovnat s rozvodem, ztrátou blízkého člověka, nemocí v rodině a jinými traumatickými situacemi. Vždy se musíme zamyslet sami nad sebou, zda jsme k sobě 100% upřímní a máme se rádi i se svými chybami..
Knížku rozhodně doporučuji.

27.02.2020 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tato knížka skutečně stojí za přečtení. Příběh se odvíjí před očima malé dívky, což ho nedělá o nic méně zlým, ba právě naopak - některé situace čtenáře nutí přemýšlet, jak je neskutečné, že tyto hrůzy prováděné na obyvatelích pobaltských států zůstávají do dnešní doby opomíjeny a zpochybňovány. Pro mě bylo zajímavé si díky knize uvědomit, že nepřítelem se může stát i ten, kdo je pro jiné "osvoboditelem" a že bychom neměli slepě důvěřovat každému...

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Úžasná knížka, která čtenářům přibližuje příběh jedné námořní tragédie, o které se příliš nemluví.. Loď Wilhelm Gustloff měla za cíl evakuovat přibližně 10 000 osob (převážně civilistů) z tehdejšího Východního Pruska do Německa. Bohužel byla zasažena sovětským torpédem a došlo tak k obrovské tragédii, během níž zahynulo až 9000 lidí.
Příběh je vyprávěn z pohledu 4 hlavních postav jakožto čtyř různých vypravěčů (zajímavý přístup, knížka se čte opravdu snadno).. po tom, co se čtenář zorientuje ve všech liniích a v tom, jak se prolínají, najde si k některým postavám své sympatie a k některým může mít naopak jisté výhrady... Očima litevské sestřičky Joanny, pruského restaurátora Floriana, mladé polské dívky Emilie a německého námořníka Alfreda sledujeme nešťastnou situaci lidí v samém konci druhé světové války. Bohužel se na obou stranách "barikády" našli nevinní a zoufalí lidé, kteří se snažili ze všech sil ochránit své blízké a zachovat si národní hrdost.

Je opravdu zajímavé číst knížky, které vyprávějí válku také z "druhé strany", kdy ten, kdo byl pro nás zachráncem, byl pro jiné nepřítelem a strůjcem zla.

03.05.2020 4 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Za mě super zakončení celé série. Knížka mě bavila, byla napínavá, vtipná, postavy krásně sarkastické, no a ten konec? Srdíčko plesá. Určitě doporučuju.

04.01.2021 5 z 5

Důvod k naději: Moje cesta životem Důvod k naději: Moje cesta životem Jane Goodall

O Jane Gooddall jsem poprvé slyšela, když byla hostem v podcastu Jaye Shattyho - On Purpose. Přišla mi jako velice zajímavá osobnost, moudrá žena, která toho má mnoho co říct. K Vánocům jsem pak dostala knížku The Book of Hope. Nebudu lhát, knihu jsem nezvládla přečíst za týden, ani za měsíc, trvalo mi to celkem 4 měsíce, které jsem prokládala beletrií. Každopádně vždy mi stačilo přečíst pár stránek k tomu, abych se nad jejich obsahem mohla pořádně zamyslet. Líbil se mi způsob vyprávění, tedy formou dialogu, také rozdělení důvodů k naději na několik skupin a dopis od Jane na úplném závěru byl taktéž velmi přínosný.
Hlavní myšlenkou této knihy je dodávání síly čtenářům, aby se nevzdávali naděje, aby věřili, že naděje stále je, že můžeme nasměrovat chod dějin více optimistickým směrem, ale hlavně, že každý jedinec na této planetě má moc něco změnit. Jak řekla v knize Jane - milion kapek nakonec vytvoří oceán. :)

07.06.2022 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Úžasná kniha!
Přečteno za 3 dny, nespala jsem, četla si u každého jídla, opravdu mě to pohltilo.
Opravdu mě bavilo propojení několika různých dějových linek, kdy každá měla svou zápletku, všechny byly plné válečných hrůz, ale zároveň bylo z každé stránky cítit odhodlání hrdinek, snaha nevzdat se jen tak a bojovat za svá přesvědčení i rodinu.
Když jsem dočetla poslední kapitolu odehrávající se v roce 1995, zaklapla jsem knížku a chtěla si příběh urovnat v hlavě, což se nakonec neobešlo bez pláče, který většinou značí, že na mě kniha udělala velký dojem.
Jedinou hvězdičku strhávám za několik momentů, které byly i na mě příliš "přeslazené". Romantické příběhy mi nevadí, ale tady to místy působilo až moc nuceně, nepřirozeně.

20.05.2020 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Tuto knihu jsem si opravdu užila. Nebylo to chvílemi snadné čtení, zejména zpočátku, kdy se čtenář musí zorientovat v mnoha útržcích z minulých životů hlavního hrdiny, ale s každou další stránkou jsem se víc a víc těšila na další "život", který budu mít možnost poznat. Jedná se o knížku, ve které člověk skutečně netuší, kam se bude její příběh vyvíjet... Překvapí Vás svým optimismem, a to i navzdory svému nevyhnutelnému konci.. Po jejím dočtení jsem se zamyslela nad tím, že člověk a jeho tělo jsou doopravdy jen "schránky" pro naše duše, které mohou zažívat a přežívat neuvěřitelné věci. Jediná škoda je, že si bohužel narozdíl od hrdiny nepamatuji, zda jsem někdy byla Vikingskou ženou, ztroskotancem na moři, římským vojákem, korejskou vůdkyní, či francouzským šermířem. Skvělá kniha.

20.11.2019 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Vypravěčku jsem začala číst kvůli Čtenářské výzvě a musím říct, že jsem moc ráda. Už dlouho jsem se k ní odhodlávala, ale nějak nikdy nebyl ten správný čas. Není to snadná knížka, ale která z doby holocaustu vlastně je? Zpočátku jsem se nemohla naplno začíst, nějak jsem se pořád snažila předvídat, jakým způsobem se postavy nakonec propojí a to mě trošku rušilo, navíc jsem vůbec nechápala "upíří linii". Jakmile se ale všechno vyjasnilo, knížka nabrala nové obrátky a pohltila mě, zejména příběh Minky z Polska. Konec jsem (narozdíl od jiných čtenářů) nečekala, takže za mě určitě překvapení a přinutil mě k zamyšlení, zda si podobní zločinci zaslouží odpuštění, nebo budou navždy vnímáni jako vrazi? Vypravěčka je výborná kniha, čtyři hvězdičky dávám jen proto, že ve srovnání s mnoha dalšími příběhy z druhé světové války, které jsem četla, má poměrně pomalý rozjezd..

28.03.2019 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Má vůbec nejoblíbenější kniha.
V průběhu čtení jsem pociťovala tolik emocí, od radosti, smutku, zvědavosti až po neskutečné napětí, které mě (již dvakrát) nutilo knížku přečíst za pár dní.. Opravdu moc mě bavilo propojení jednotlivých rovin a připadalo mi, jakobych se na daném místě skutečně nacházela, zejména v barevné a pestré Indii. Dala bych 10*, pokud by to bylo možné, protože u knih moc často nebrečím..

Chtělo by to nový jména Chtělo by to nový jména NoViolet Bulawayo

Na tuto knížku jsem se těšila opravdu dlouho a nezklamala mě ani trochu. První část, odehrávající se v nejmenované africké zemi, je neskutečně poutavá a zajímavá. Hlavní hrdinka zde vystupuje jako členka dětské party, jejíž členové nemohou již chodit do školy a proto "zabíjejí čas" rozmanitými aktivitami. Mezi ty patří například kradení kvajáv z domů bohatších obyvatel, hraní si na významné události (např. zabití bin Ládina či hra "na země") a všemožné poflakování se po chudinské čtvrti ironicky zvané Ráj. Všechny popisované situace jsou vyprávěny s dětskou bezstarostností, ačkoliv na jejich pozadí probíhá politická krize, všude je znát chudoba a nefungující zdravotnický systém. Největší dojem na mě asi udělal popis naděje a následného zklamání dospělých při volbách, útok na "bílé občany", či snaha o vyřešení problému těhotné kamarádky.
Druhá část knížky se následně přesouvá do Ameriky, a i to je velmi zajímavé vyprávění. Příběh najednou získává hořký podtón plný nenaplněných očekávání o "dokonalé zemi" a bolest, s níž hrdinka vzpomíná na svůj starý domov, na čtenáře snadno dolehne. Není to vůbec lehké čtení, ale knížku (se skvělým překladem) rozhodně doporučuji, odnesete si spoustu myšlenek na pozdější dumání.

15.05.2019 4 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Knížka, ze které mrazí. Ještě několik dní po dočtení jsem měla noční můry, režim v Koreji je neuvěřitelně zlý a měli bychom mu věnovat více pozornosti. Nevadí mi, že jsou zpochybňovány některé autorovy výroky, po tom, čím vším si prošel, je to asi naprosto pochopitelné...

Nikdy nevystoupat na vrchol Nikdy nevystoupat na vrchol Paolo Cognetti

Moc pěkná knížka pro všechny, kteří milují pocit svobody a čistého vzduchu v horách! Líbilo se mi, že autor také zmiňuje problémy, které vyvstávají na povrch v souvislosti s čínským vlivem v oblasti, mírou globalizace apod. Rozhodně doporučuji, budete se cítit, jako byste se ve vysokohorských údolích procházeli s krosnou na zádech vy sami, jako by bylo špatně z nadmořské výšky právě vám... Paolovi a celé skupině včetně toulavé fenky jsem prostě přišla na chuť.

27.02.2020 4 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Rozhodně velmi zajímavá knížka obsahující velké množství rad a postřehů z partnerského života! Literárně to nebyl kdovíjaký klenot, ale musím říci, že jsem si pár věcí při čtení poznamenala a (navzdory partnerovým namitkám) navrhla doma jako inovaci :)
Líbila se mi zejména poslední část, ve které autor popisuje dopady komunikace pomocí nesprávného jazyka lásky na malé děti, to je určitě důležité si uvědomit!

03.12.2019 3 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Nějak nevím, jak se k této knize postavit.. Zezačátku mě příběh bavil, zaujalo mě, jak se jednotlivé postavy postupně propojovaly a čekala jsem, jaké další zápletky ještě přijdou. Bohužel asi v polovině knížky jsem už měla pocit, že mi začíná být docela jedno, jak hlavní postavy své problémy vyřeší, začínaly mi vadit některé autorovy výrazy (které vkládal do úst hlavně pubertálním postavám) a přistihla jsem se u myšlenky, že "už by to mohlo skončit...". Poslední třetina se mi zdála trochu zbytečně utahaná a celkový dojem tedy spíše průměrný..

08.04.2019 3 z 5

Hory, peklo, ráj Hory, peklo, ráj Are Kalvø

Navzdory některým komentářům za sebe musím knížku hodnotit pozitivně. Musím však uznat, že měla mé sympatie od začátku vzhledem k mé lásce ke všemu norskému. Popisovaná místa jsem většinou sama navštívila a možná proto mi kniha "sedla". Zasmála jsem se a doporučím ji dál. :)

04.01.2021 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Hotýlek se četl velmi jednoduše a rychle, člověk si to ani neuvědomil a už měl téměř dočteno. Sledujeme zde životní peripetie několika generací jedné početné rodiny a ačkoliv je popis jednotlivých postav poměrně podrobný, nijak nezasahuje do celkového dojmu z knihy. Ta plyne velmi svižně, jen občas si musí čtenář uvědomit "kdo je kdo". :) Z Hotýlku jsem měla podobný pocit jako ze Slepé mapy a jelikož se mi některé situace zdály malinko povědomé, dávám 4*.

20.03.2019 4 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Výborná knížka o české historii, při jejímž čtení běhá mráz po zádech. Postavy jsou sympatické a příběh výborně plyne.

14.01.2019 4 z 5