kikiodvi kikiodvi komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Mám ji přečtenou už několikrát a pokaždé mě hrůzy války zasáhnou stejnou silou. Autorovy vlastní zkušenosti s válkou dělají jeho psaní tak pravdivé a naturalistické. Počáteční nadšení hrdinů vystřídala frustrace a strach, když zjistili, že jsou jen bezvýznamnými pěšáky ve hře. Momenty, ve kterých se vojáci znepřátelených stran potkali tváří v tvář a znovu si uvědomili, že jsou stále jen lidmi, byly hodně emotivní. Chvílemi jsem měla pocit, jako bych v zákopech byla s nimi. Příběhu ani stylu psaní nemám co vytknout.

26.11.2017 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Pro mě jedno z nejpříjemnějších čtenářských překvapení vůbec!

Jsem ráda, že jsem knihu nečetla v rámci povinné četby, protože tenkrát bych si ji ani zdaleka tak neužila. Jana Eyrová je dokonalým obrazem doby svého vzniku, kdy ženy usilovaly o změnu svého postavení ve společnosti, zatímco jiní se stále drželi zažitých zvyků. Při čtení můžete naplno zapojit představivost (časté popisy postav i krajiny), to vždycky považuju za velké plus. Hlavní hrdinka Jana zaujme nejen svým nelehkým startem do života, ale i svérázným a upřímným vystupováním. Zároveň se drží svých zásad, i když si tím občas všechno pořádně zkomplikuje. Některé dialogy jsou úsměvné, ale musíme brát v úvahu, že je kniha skoro 200 let stará. Ve srovnání s dnešními romantickými příběhy na mě působí daleko upřímněji a emotivněji.

Tahle klasika rozhodně stojí za pozornost!

12.03.2018 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Naprosto geniální detektivka! Nevím co víc psát, akorát že Agatha Christie je královnou detektivek nazývána právem.

28.11.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Tady jde jasně vidět, co všechno dokáže marketing!
Hodně, hodně dlouho jsem její přečtení odkládala. Vlastně mě přesvědčila až babička, která pořád tvrdila jaká je to skvělá knížka.
Za mě teda ne. Asi se nedokážu vžít do pocitů alkoholičky, která předstírá že jezdí do práce a věčně stalkuje svého bývalého. Nakonec už to bylo otravné. Nejvíc mi vadilo neustálé přeskakování z minulosti do přítomnosti. Nedá se soustředit na děj, když pořád musíte kontrolovat, které části na sebe navazují.
K přečtení další knížky - Do vody - mě to nepřesvědčilo.

09.09.2017 2 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Není to žádné geniální literární dílo, ale život narkomanky popisuje dost přesvědčivě. Doporučovala bych přečíst všem lidem, kteří by rádi experimentovali s drogami a myslí si, že oni se nikdy nemůžou stát závislými. V knize je jasně vidět, jak lehce do toho můžete spadnout, a jak těžké (skoro nemožné) je dostat se z toho ven. Pokud by tahle knížka odradila od drog třeba jen jednoho člověka, mělo smysl jí napsat. Drsné, upřímné a řekla bych i poučné čtení.

28.11.2017 4 z 5

Báječné dny Báječné dny Raphael Montes

Začátek slibný, potom už to šlo od desíti k pěti. Můžu říct, že mě rozčilovalo, jak Teovi spousta věcí procházela. Celkově děj byl přitažený za vlasy a dost překombinovaný. Ale jestli mělo být účelem knihy po dočtení nesnášet hlavní postavu, tak byl tento účel splněn na 100%.

02.11.2017 2 z 5

2,5*
Já - velký fanoušek Harryho Pottera jsem si koupila hned první anglické vydání.
Jako úplně samostatná kniha pro mě vychází jako takový průměr. Zápletka není špatná, i když chybí větší propracovanost a hloubka. Že je to drama a ne próza mi vůbec nevadilo.
Série o Harrym pro mě skončila Relikviemi smrti a Prokleté dítě jako plnohodnotné pokračování nikdy brát nebudu. Buďme upřímní, na J.K.Rowling to prostě nemá.

13.09.2017 2 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Sama nemůžu věřit, že jsem se nechala přemlouvat skoro dva roky, abych si Kmotra přečetla.
Snad teď neporuším zákon Omerty, když vám prozradím, že mě příběh z newyorkského podsvětí naprosto pohltil. Bylo tam napětí, působivé monology, mnoho perspektiv vyprávění, vhled do sicilské kulturyZkrátka všechno, co bych čekala od kvalitní knihy. Navíc jako milovník her Mafie 1 a 2 jsem měla možnost lépe pochopit svět famiglií a jejich náhled na společnost.
Pane Puzo, smekám pomyslný klobouček a snad zase brzy na viděnou u některé z vašich knih.

09.01.2024 5 z 5

Hned na začátku chci říct, že tohle je velmi specifická kniha; určitě nesedne každému. Také je dost těžké, ji objektivně ohodnotit.

Všechno začíná dne, kdy stoletý stařík Alan Karlsson vyleze z okna svého pokoje a zmizí neznámo kam. Protože tento dědula působí jako sympaťák, sledujeme jeho osudy i dál. V následujících kapitolách se dozvídáme o jeho minulosti i o všem, co ho potkalo na cestách. Obdivuju autorovu schopnost sepsat všechno tak, aby to bylo naprosto šílené, ale zároveň pořád dávalo smysl. Jsem ráda za občasný černý humor, protože do tohohle typu knihy se prostě hodí.

Na druhou stranu se mi zdálo, že velká část příběhu byla jen zbytečná omáčka. Tyto části mohly být klidně zkrácené, protože zbytečně narušovaly plynulost. Dost jsem se u nich nudila.

Jonas Jonasson si své příznivce určitě najde, ale mě už ke čtení dalších knih nenalákal. V tomto žánru dávám přednost spíš Frederiku Backmanovi.

19.04.2018 3 z 5

Dívky z trajektu Dívky z trajektu Lone Theils

Hodnotím s cca. čtyřměsíčním odstupem. Hned po dočtení jsem byla nadšená, ale teď vidím, že ve mě kniha dlouhodobý dojem nezanechala. Hlavní postava byla sympatická slečna, ale nechápu, proč se celý děj až tak zabýval jejím životem. Chtělo to víc rozebrat hlavní zápletku s kufrem a případně napsat i něco dalšího o dvou ztracených dívkách.

09.09.2017 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Na začátku jsem nic nečekala a byla jsem příjemně překvapená. Mrazivý příběh zasazený do prostředí zimního Londýna mě chytnul. Až skoro do konce mi nebylo jasné, kdo je vlastně vrahem a byla jsem ráda, že zápletka nebyla tak průhledná, jak někdy bývá. Je ale možné, že jsem si nevšimla detailů, které mohly něco naznačovat.
Za mě dobrá detektivka, klidně bych jí dál doporučovala.

09.09.2017 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Skvělý úvod celé série o Harrym. Po jejím přečtění si svět kouzel buď zamilujete nebo.... Každopádně, já si ho zamilovala. Kámen mudrců jsem přečetla už minimálně 10x. Mohla jsem ten čas věnovat jiným knížkám, ale rozhodně nelituju.

03.09.2017 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

4,5* Tohle se Vám opravdu povedlo pane Dickensi!

Vánoční koleda je jedna z knih, kterou můžou ocenit děti i dospělí. Na první pohled může působit jen jako líbivá pohádka, ale můžete v ní najít daleko víc.
Podle mého má kniha dva hlavní motivy – přístup lidí k penězům a ke svému okolí. Viktoriánský Londýn, kde se příběh odehrává, byl místem obrovských finančních i sociálních rozdílů. Vydřigroš zde reprezentuje bezohledné a nenasytné majitele podniků. Jeho píšař zase patří do skupiny živořících zaměstnanců.
Zasadit děj do období Vánoc byl mistrovský tah, protože právě v tuto dobu se nejvíce projevují rozdíly mezi lidmi. Také jsme ochotní věřit na zázraky, proto působí Vydřigrošova proměna více realisticky než kdykoli jindy.

Vánoční koleda si určitě zaslouží pozornost. Věřím, že si užijete její pohádkovou stránku, a možná objevíte i něco k zamyšlení.

30.11.2018 4 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

3,5* Ráda sleduju Kovyho videa a mám ráda jeho humor, tak jsem ze zvědavosti nahlédla i do jeho knížky. Ta nezapře svůj název, protože je opravdu o všem. Našla jsem v ní to, co jsem čekala, a ještě jsem se dost dobře pobavila a inspirovala.
Kovyho fanoušky na 100% potěší, ale myslím si, že si z ní něco můžou vzít i ostatní čtenáři - minimálně, že stojí za to, jít si za svými sny.

23.02.2018 3 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Masivní propagace napříč internetem vyšvihla Mléko a med na vrchol žebříčku prodejů. Stojí ale za to?
Spíš než poezii bych tuto knihu označila jako sbírku myšlenek, pocitů a postřehů autorky - dá se říct takový deníček. Některé stránky jsou hodně osobní; Rupi Kaur do knihy promítla část sebe a na jejích řádcích nepřímo vyzývá k zamyšlení. Jako pozitivum beru, že každý si může knihu interpretovat podle sebe, někdo s v ní možná dokonce najde. Část myšlenek z knihy jsem už v jisté podobě viděla i četla, nejedná se tedy o nic světoborného. Jedno přečtení mi stačilo, domů bych si jí určitě nekoupila.

15.02.2018 3 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

3,5* Při čtení se celou dobu střídaly dva pocity: „Wow, paráda!“ a „Co to sakra je?!“. Humorně napsanému příběhu ubírají na kvalitě pohádkové scény; zdály se mi chaotické a ztrácela jsem návaznost. Jakoby se jednotlivé díly skládanky nechtěly spojit dohromady. Naopak kladně hodnotím výběr hlavních hrdinů, který jsou každý úplně jiný, a přesto dokážou najít společnou řeč. Bezkonkurenčně nejlepší byla postava babičky. Vloupat se do ZOO a házet hlínu po policajtech – dost dětinské! Ale udělat to proto, aby vnučka zapomněla na každodenní trable - to chce respekt! Ve výsledku zajímavá kniha, ale rozhodně ne každému sedne.

29.12.2017 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

4,5 * Neskutečně silný příběh, místy velmi dojemný. Nejvíc mě zaujala postava babičky Minky. Její část vyprávění jsem přečetla jedním dechem, i když mi u toho vstávaly chlupy na zádech. Šílené je, že tyhle hrůzy se opravdu staly, o to je celý příběh působivější. Už dřív jsem četla příběhy skutečných vězňů z Osvětimi, kterým se podařilo přežít díky šťastným náhodám a obrovské vůli. Příběh Minky mi proto přijde uvěřitelný. Hlavní postava - Sage - mi nesedla, připadala mi příliš soustředěná na sebelítost. Částečně se probrala teprve, když potkala Josefa. Celkový dojem ale nezkazila a Vypravěčku hodnotím na výbornou. Po jejím dočtení zůstala spousta silných emocí...

11.10.2017 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Znovu kvalitní čtení se zajímavým námětem. Donutilo mě to k zamyšlení a došla jsem k závěru, že inferno je skutečné a že se k němu naše planeta blíží mílovými kroky. Z tohoto hlediska hodnotím vysoko.
Pokud mám srovnávat s předchozími knihami, zklamala mě na můj vkus příliš komplikovaná zápletka. Jako by se autor snažil do knihy nacpat víc, než se do ní doopravdy vešlo. Každopádně se k ní ještě plánuju v budoucnu vrátit a některé věci si ujasnit.

09.09.2017 4 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

(SPOILER) Návštěva slunného Chorvatska je pro mnohé časem odpočinku a krásných vzpomínek. Lékařka Maggie však poznala i jeho temnou stranu.
Tíživé ticho je jinou knihou, než na jakou jsme byli od Roberta Bryndzy zvyklí. Je drsná, je napínavá a nechce vás od sebe pustit. Následovala jsem Maggie na útěku Evropou a cestou se nervózně ohlížela přes rameno. Až tak moc jsem se nechala vtáhnout do děje.
Jistě, byly zde i nedostatky. Akce, akce, akce a najednou jako lusknutím prstu vše vyřešeno. Je to vůbec reálné? Nemám v tomto žánru načteno tolik, abych mohla porovnávat, ale tak rychlé rozuzlení mi zkrátka a dobře nesedělo.
Jako celek za mě kniha fungovala a jsem nakonec ráda, že se můj oblíbený autor pustil do něčeho pro něj netypického.

13.01.2024 4 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

K Pavoukovi jsem se jako čerstvá máma dostala o dost později, než by mi bylo milé. První polovinu knihy jsem navíc četla po krátkých úsecích, kdy jsem využila toho, že dítě konečně usnulo. O to víc jsem si vychutnala druhou polovinu knihy, kterou jsem na dovolené zhltla za dva dny.
Kepler byl jako vždy drsný. Detailní, ale ne zbytečně zdlouhavý, popis prostředí jednotlivých scén pomohl dokreslit atmosféru. Musím přiznat, že mi nejednou běhal mráz po zádech. Zápletka a motiv vražedného řádění mi jako fanynce detektivek přišly neotřelé.
Jednu věc přece musím vytknout. Hlavní záporačka tentokrát posbírala snad všechno štěstí světa. Nebo že by měla dokonalou mušku hodnou člena jednotky rychlého nasazení? Policistům se naopak lepila smůla na paty a padali jako mouchy v horkém dni. Působilo to na mě nevyváženě a vyloženě účelově.
I přes nedostatky ráda knihu doporučím dál. Jaký případ čeká na Joonu příště?

22.06.2023 4 z 5