Kenan Kenan komentáře u knih

Zapomenu spoustu knih, které přečtu, ale tuhle nikdy. Četla jsem ji už dávno, ale stále ji mám v hlavě. Stále si pamatuji, jak mi v autobuse při jejím čtení tekly slzy. Výpovědi dospělých, ale i dětí, kteří výbuch přežili. Čekala jsem svou první dceru, když k výbuchu došlo, takže si pamatuji, co následovalo.
Tahle dojemná, hrůzostrašná kniha se ve mně uhnízdila.

11.06.2021 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Nikdy bych neřekla, že mně bude bavit kniha o teroristech, politice, přestřelkách, 11. září, islámu, agentech a do toho pátrání po vrahovi. Navíc psáno tak podrobně, popsán téměř každý krok. :) Tahle kniha ale udržela moji pozornost celých 700 stran :)

14.08.2023 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Petr se vrací do svého rodiště v Orlických horách. Znovu se setkává se svou kamarádkou z dětství, snaží se zapadnout mezi lidi ve vesnici, které stále říká svůj domov. Chybí tady, ale jeho nejlepší kamarád Vojta, který zmizel, když byly ještě děti a dodneška neví, co se s ním stalo. Stále se s jeho zmizením nesmířil, proto se dává do pátrání, při kterém ze starých kronik zjišťuje, že Vojta není jediné dítě, které se pohřešuje. Při čtení jsem se sice nebála, ale bylo to napínavé a ráda jsem trávila čas mezi obyvateli vesničky. Navíc, pokud se v knize objeví slovanská mytologie, má u mně téměř vyhráno. Jedinou výtku, kterou mám je, že kniha mohla být opravdu kratší. Zbytečně se v ní některé věci opakovaly, něco by se dalo vypustit. Určitě by to ještě víc zvýšilo její čtivost. Jinak mohu určitě doporučit.

16.04.2023 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Abych se u pátrání po sériovém vrahovi smála, tak to se mi nestává. Můj smích zapříčinila dívka Tilly, která je opravdu úžasná. Dívka s nadprůměrnou inteligencí, která ovšem zápasí se začleněním do normálního života a její reakce byly někdy k popukání. To jen tak na okraj. Co se týká ostatních postav a samotného pátrání po sériovém vrahovi, to bylo napínavé a bavilo od začátku až do konce. Ráda si přečtu další knihu autora.

17.06.2021 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Těžký život několika málo obyvatel zapadlé Šumavy z druhé poloviny 19. století, jejich boj s pytláky, s přírodou, těžkou a nebezpečnou dřinou při kácení lesů. Lze zde poznat rozdíl mezi lidmi z města a prostotou lidí, kteří se v horách narodili a neumějí mnohdy ani číst, ale veškerý jejich život je přizpůsoben těžkému životu, který je ale nahrazen krásou přírody a jejich láskou k ní. Popisy šumavských lesů jsou tady podány opravdu krásně, z doby kdy Šumava byla ještě téměř prales. Dojem z knihy navršuje archaická čeština. Moc se mi to líbilo.

29.01.2023 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Mám ráda knihy p. Hanišové, která je známá otevřenými konci, ale tady mi ještě trochu víc, kam Sára postoupila, chybělo. Přesto mně příběh, ve kterém jsme postupně zjišťovali traumata, která Sáru dostala tam, kde je, bavil.

15.01.2023 5 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Svěží, originální, výborný jazyk a vstupy autorky přímo do příběhu pro mně dělaly příběh, odehrávající se v Praze v 19.století, ještě skutečnější. Kniha začíná jako příběh dvou nakladatelů, kteří se vsadí, kdo vydá lepší knihu. Každý z nich je úplně jiný. Alfréd je spíš mrzoutský, ale poctivý vydavatel, který dá jen na kvalitu knih, kdežto Jonatan je společenský mladý muž milující ženy a sází na své kontakty. Do boje o výhru, kterou je jejich vlastní dům, se pouští každý jinak a neváhají využít všech prostředků a to i drobných podvodů, intrik a nekalostí. Postupem se jejich honba za výhrou za každou cenu, dramatizuje, stává se z ní drama a tragédie. Nenudila jsem se ani chvilku.

11.11.2023 5 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Krásná kniha o horské vesničce v níž zůstalo po tříletém hladomoru a válkách již jen pár starých lidí. Lidí, kteří přes to, co zažili přijímají život s pokorou a láskou. Nepřipouští si pokrok doléhající k nim z údolí a žijí své pomalé a smutné životy v tradicích, na které jsou zvyklí a i když ztratili většinu svých příbuzných, neztrácejí naději. Ve své rodné vesničce zůstávají ve vzájemné pospolitosti s pohledem dopředu..

24.08.2023 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Děti se zvláštními schopnostmi, které jsou unášeny, mučeny a využívány k tomu, aby zachránily svět. Příběh není sice originální, ale četla jsem ho s napětím. Nejvíc mně bavila část, kdy jsou děti již umístěny do ústavu, jeho chod a pravidla. Méně už akční závěrečná část, kterou jsem jen prolítla. Nejsem nějaký zvláštní fanoušek Kinga. Například jeho Řbitov zvířátek mně vůbec nenadchnul, ale Ústav mně přesvědčil, že si mám přečíst i další jeho knihy.

19.08.2023 4 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Opravdu povedené. Děj plynul rychle a kniha byla u konce, ani jsem nevěděla jak. Vyšetřování brutální vraždy mladé dívky. Jde o opravdovou detektivku, tzn. že se pomalu posunujeme k vypátrání vraha. Zkoumáme různé varianty, prověřujeme alibi, sbíráme stopy, prokousáváme se omyly. Hlavní vyšetřovatelé Adam, rádoby vtipálek, a Laura, tak trochu sólistka, byli sympatičtí a těším se na jejich další případ. Tleskám a doporučuji.

23.07.2022 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Chris se vydává se skupinkou svých přátel po stopách své sestry Eileen, která se ztratila v lese, protože doufá, že je stále naživu. Čím dál se dostávají od frekventovaných stezek, tím víc znepokojujících událostí se jim stane. Postavy mladých hrdinů ze začátku působí nesympaticky a chovají se hloupě, dokud nezjistí, jak velké nebezpečí jim hrozí. Policie se k případu chová vlažně a zareaguje až když zjistí, že Eileen není zdaleka jediná, která v lese beze stopy zmizela.
Za mně to bylo celkem dobré, bavilo mně to, cítila jsem napětí a rozhodně bych tohle nikdy nechtěla zažít. Rozuzlení jsem sice už před koncem tak nějak odhadla, ale i tak jsem si to užila.

29.03.2023 4 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Tahle kniha byla úžasná. Pokud se ale dá takto popsat velice smutný, tragický, syrový příběh. Sledujeme osudy obyčejných rodin žijících ve vesničce Lověšice, blízko města Přerova v období let 1944-45. Hlavní postavy, učitele Petra, vdovu Lotu s její dcerkou Helenkou, jsem si hned oblíbila. Kniha je inspirována skutečnými událostmi, které se zde staly, i když postavy jsou smyšlené. Prakticky těsně po ukončení války se odehrál zločin, která je naprosto nepochopitelný, nepředstavitelný, a nejspíš ani nebyl potrestaný. Nikdy dřív jsem o této události neslyšela, takže jsem ráda, že autorka svou knihou šíří povědomí o těchto pozapomenutých událostech.

17.05.2022 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Opět super čtení. Dvojice Poe a Tilly opět nezklamala, stále neskutečně sympatičtí a zábavní. Řadím k těm lepším thrillerům a vřele doporučuji.

09.07.2021 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

V první čtvrtině se seznamujeme se sedmnáctiletým Charliem, který přichází o matku a zažívá nehezké časy se svým otcem. Pomáhá mrzoutskému panu Bowditchovi v jeho nemoci, který mu nakonec odkáže nejen celý svůj majetek i se starým psem, ale i tajemství skrývající se v kůlně na zahradě. A tím začíná Charlieho dobrodružství v jiném světě, který možná kdysi býval krásný, ale teď se nachází na pokraji zániku. Tento svět je plný záhádných bytostí, princů, obrů, skřítků, známých pohádek, které tady mají ale temný nádech. Je to sice trochu takový mišmaš, ale mně to bavilo. Nejsem sice žádný znalec Kinga, ale tohle je podle mně trochu jiný King. Nebála jsem se sice, ale vše mi probíhalo jasně před očima. Za mně dobrý :)

03.02.2024 5 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Co neodvál ani čas spojuje dohromady dvě autorčiny knihy - Stanice odložených lásek a Dokud se budeš smát. Jsou to obyčejné příběhy tří obyčejných žen - Kamily, Laděny a Ilony, které jsou napsány ovšem skvěle. Podíváme se do jejich životů v rozmez let 1960-70 až 2002. První část je věnována víc Kamile a Laděně, kdy jsou holky prakticky ještě puberťačky, připravovaly se na nové povolání a nevěděly, co je ještě čeká. Byla to doba, kdy těhotenství před maturitou nebylo výjimkou, kdy se holky vdávaly i kvůli získání bytu nebo aby kluk nemusel na vojnu, kdy postavení žen v rodině bylo často jasně dané. Kamila a Laděna šly každá svou, odlišnou cestou. Jejich životy střídaly těžké časy s chvilkami štěstí. V druhé části se zaměřujeme na osud Ilony, která dostala od života nandáno nejvíc. Moc se mi kniha líbila a sedla mi víc než autorčiny historické romány.

28.10.2023 5 z 5

15 minus 15 minus Tomáš Zářecký

Příběh ve stylu Survivora, který je ale víc naostro. 15 dobrovolníků je vysazeno na ostrově. Mají dosáhnout určitého cíle s vidinou mnohamilionové výhry. Jenže zde neplatí žádná pravidla a zákony. Postupem poznáváme jednotlivé soutěžící, jejich odlišné charaktery i jejich minulost. Napětí a brutalita při překonávání nástrah roste a 15ti členná skupinka se stále zmenšuje. Vůbec jsem nečekala to, s čím se soutěžící museli potýkat. Nebyla to už soutěž, ale boj o přežití, kdy očekáváná výhra zdaleka není to hlavní. Důležité je přežít. Popisy brutálních scén jsou opravdu líčeny podrobně, takže nedoporučuji tomu, koho tohle děsí. Já jsem si tenhle dobrodružný příběh užila. Klobouk dolů před autorem.

02.09.2023 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Moje první setkání s autorkou. Po přečtení této knihy to musím napravit a přečíst si od ní i nějakou předcházející knihu, protože tahle se mi hodně líbila. Sledujeme příběh Tea od jeho dětství až do dospělosti. Autorka naznačuje, že s ním není něco v pořádku, ale nevíme co, takže jsem si po celou dobu čtení tvořila různé hypotézy. Nevěděla jsem co je s Teem, kam jeho otec chodí každou neděli odpoledne, bála jsem se toho, co Teo hrozného provede. Mé domněnky se celou dobu měnily a rozuzlily se až když se kniha blížila závěru. Jestli tohle byl cíl autorky, tak se jí to povedlo. Větší část je věnována Teovi a až kratší závěrečné kapitoly, které přinesou rozuzlení, jsou vyprávěny z pohledu matky a otce. V knize je použito hodně brutálních slov i hovorová čeština, ale nějak mi to tady nevadilo. Závěrečné odhalení není nějakým obrovským překvapením, ale moc se mi to líbilo a doporučuji.

15.12.2022 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Kuba ztratil své plyšové prasátko Pašíka, a to zrovna v době, kdy se rozešli jeho rodiče a prasátko se pro něj stalo stálicí, která jediná v jeho životě zůstala stejná. Protože ho má moc rád a nechce o něj přijít, vydává se ho hledat do Země ztracených věcí.
Jasně, je to dětská knížka, ale moc ráda jsem si ji přečetla a obdivovala v Zemi ztracených autorčinu fantazii, jak krásným, ale i dost strašidelným a poučným se tento svět pro děti stává. Doporučuji dětem i dospělým. :)

11.12.2022 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Tohle bylo opravdu krásné! Osudy řeckých uprchlíků, kteří se dostali do Československa v r. 1948, v době občanské války v Řecku. Sotiria, Koula, Janis, ale i spousta jiných, prochází u nás obdobím komunismu až po sametovou revoluci a jejich osudy jsou vylíčeny až do r. 2018. Ocitnou se u nás jako děti, které neznají jazyk, neví, kde jsou jejich rodiče a co s nimi bude. Všichni dělají chyby, chovají se naivně, poznávají místní mentalitu, ale řecký původ jejich chování stále ovlivňuje. Nejvíc jsem fandila Sotirii, i když i ta si prochází horším obdobím. Super je, jak se vyrovnávají s naším jídlem. neustále jej kritizují, nechápou naše knedlíky, chybí jim čerstvé potraviny a koření. Tato kniha mi vyloudila i slzičky a četla se úplně skvěle. Přečtěte si o historii, o které jsem třeba já, před přečtením tohoto příběhu, vůbec nevěděla.

15.10.2022 5 z 5

Jenom kamarádi Jenom kamarádi Abby Jimenez

Josh, sen každé ženy, a Kristen, která mně někdy sice štvala, ale i tak mi byla sympatická. Navíc jejího pejska Kaskádéra Mika si zamilujete. Jejich osudy se protnou v rámci příprav na svatbu společných přátel a pak už pomalu plynou k očekávanému závěru. Chemie mezi nimi je na 100 %, cítí se spolu uvolněně a moc skvěle, ve všem si rozumí, ale má to háček. Josh chce velkou rodinu a Kristen mu ji nemůže dát, což mu tají. Vznikají tak situace, kdy Josh nechápe Kristenino chování a Kristen se noří do svých nálad, do podceňování sama sebe. Vtipný, romantický příběh, s přesahem řešení vážných témat, který se vážně povedl.

11.09.2022 5 z 5