KellyH KellyH komentáře u knih

Prokletí ohně Prokletí ohně Martina Wolfová

Jedna z knih, do které jsem se pustila jen proto, že mi její název lezl snad i ušima, jak jí bylo všude plno a jak si ji všichni pochvalovali. Bohužel mě to tak úplně nezaujalo, ač podobnou tématiku ,,ozvěna minulosti" mám já ráda. Cora mi byla v některých chvílích vyloženě nesympatická, ale to je samozřejmě jen můj subjektivní pocit. Místy mi přišlo, že bylo něco nedotažené a takové nijaké.

19.10.2012 2 z 5

Nádherná kniha, která pohladí po duši. O vytrvalosti, naději, přetrvávajícím přátelství. Okouzlilo mě i to, že je kniha psaná v dopisech. Zamilovala jsem si téměř všechny postavy a nejednou se mi při čtení objevil úsměv na rtech. Naprosto a rozhodně doporučuji.

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Jde se zamilovat do knížky? Protože já se do Eleanor & Park totálně a bezpodmínečně zamilovala. Moje jediná výtka vlastně spočívá v tom, že knížka skončila moc brzy. Klidně bych ty stránky otáčela dál a dál a dál.

19.10.2017 5 z 5

Inkoustové srdce Inkoustové srdce Cornelia Funke

Cornelia je prostě kouzelnice. Už když jsem Inkoustové srdce (potažmo celou trilogii, protože celý Inkoustový svět je prostě úžasný) četla před pár lety poprvé, byla jsem udivena tím, jak si paní spisovatelka dokáže hrát se slovíčky, jak vždycky dokáže najít to, co přesně sedne. Tím myslím úplně přesně. Samozřejmě - je hodně knížek, které mě vtáhly do děje a ve kterých jako bych se zcela ocitla, ale nevím. U Inkoustové trilogie je to vtažení takové... intimnější, takové silnější. A i když žánrově Inkoustový svět spadá do kategorie pro děti a mládež, podle mě to děti nedokážou až tak úplně do hloubky ocenit, protože i když příběh samotný je dobrý, dobrodružný a napínavý, i když všechny postavy jsou uvěřitelné a některé si fakt nejde nezamilovat, i tak tam mezi řádky visí něco navíc, něco, co ne úplně každý dokáže (nebo chce) pochytit.

23.08.2014

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Kdo čekal, že knížka snad může skončit jinak, tak nevím, co si myslel, protože jinak to opravdu dopadnout nemohlo. Ale víte co? Ačkoliv to bylo takhle předvídatelné, stejně se mi to líbilo. Děj byl propracovaný a kdekoliv vystupuje někdo pomalý/retardovaný, tak už jen to je - většinou - příslibem něčeho zajímavého. Příběh Blaze se mi líbil, jak ta současná linie, tak i vyprávění o jeho minulosti. Až potom bylo člověku líto, že ta knížka už končí a hlavně jak končí, i když pro Blaze to tak asi bylo nejlepší...

06.01.2014 4 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Naprosto perfektní příběh, kterým jsem byla uchvácena již od první strany. Kostra příběhu možná jednoduchá, to ale nemění nic na tom, že veškerá omáčka okolo je vymyšlena opravdu výborně. Allomancie či feruchemie jsou obě dvě strašně zajímavé schopnosti a na konci knihy jsem ocenila takový menší přehled kovů používaných právě v allomancii. Vin byla ohromně sympatická, možná měla schopnosti, které ji nad ostatní povyšovaly, ale i tak ze sebe nedělala nikoho dokonalého, naopak. To se jen tak často nevidí. Celkově byla kniha plná napětí a zvratů, které byly chvílemi opravdu nečekané. Už se nemůžu dočkat, až se pustím do dalších dílů!

30.12.2013 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Když jsem kdysi dávno (dobře, zase tak dávno to taky není, zhruba v osmé třídě ZŠ) Pána prstenů četla poprvé, přiznám se, že mě to příliš neuchvátilo. Ne že by se mi to vysloveně nelíbilo, zase takový barbar nejsem, ale tenkrát jsem měla hlavu úplně popletenou Harry Potterem a ostatní knihy šly holt do pozadí. Tolkienův svět jsem nechávala dlouho u ledu a to jak ten knižní, tak i filmový. Až před pár týdny jsem si řekla, že TEĎ je ten správný čas, kdy si Pána prstenů dostatečně užiju a dovedu ho ocenit. A tak se i stalo...
Středozem, hobiti, elfové, trpaslíci, Roklinka, Lothlórien... To všechno a ještě víc mě neskutečně okouzlilo a já jsem moc ráda, že jsem tomu dala druhou šanci a nechala se unášet dobrodružstvím Froda a jeho přátel, které se sice v prvním díle teprve rozvíjí, ale to na kvalitě ničemu neubírá, naopak si myslím, že pořádný začátek je pro dobrou knihu nutností.
Asi k tomu člověk musí dospět svou cestou, aby to pořádně pochopil a užil si výjimečný fantasy příběh.

30.06.2013

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Na to, s jakými pochybami jsem se do čtení pouštěla, musím říci, že jsem byla příjemně překvapena.

29.08.2012 4 z 5

Kouzelný svět Harryho Pottera Kouzelný svět Harryho Pottera David Colbert

Příjemný doplněk pro potterofily. Během četby jsem rozhodně narazila na několik zajímavých informací, které mě příjemně překvapily. Jediným mínusem je asi jen to, že (pokud jsem tedy dobře pátrala) neexistuje další díl, nebo alespoň aktualizace, poněvadž tato knížečka se zabývá jen prvními čtyřmi díly Harryho Pottera a jsem si jista, že i v těch ostatních se najde plno odkazů do historie či mytologie.

29.08.2012 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

A je to tu. Vyvrcholení sedmi let plných lásky, dobrodružství, strachu, ztrát...
SPOILER:
Při smrti D. a S. jsem se na pět minut zarazila a jen tupě koukala na tu stránku. Při filmu jsem se regulérně rozeřvala na celé kino (a nezajímala se, proč po mě lidé divně koukají).
Ten epilog je skvělý... bohužel jen v knize. Ve filmu vyznívá značně trapně.

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Je to už pár let, co jsem Nekonečný příběh četla poprvé. A ačkoliv jsem si z děje (hlavně v té druhé polovině knihy) příliš nepamatovala, pořád jsem si dokázala vybavit ten nadšený pocit po dočtení. Když jsem si teď nikdy nekončící příběh oživila, musím s potěšením konstatovat, že ten pocit se nezměnil. Naopak - snad ještě zesílil. Nekonečný příběh je kniha vpravdě kouzelná a Átrejova - a později i Bastiánova - cesta po Fantázii je nezapomenutelná. Jistě nejen mě se Nekonečný příběh zapsal hluboko do duše (ať už kniha či jen film) a nepochybuji o tom, že odtamtud jen tak nezmizí.

25.10.2013 5 z 5

Výhra Výhra Patricia Wood

Od téhle knihy jsem toho popravdě moc nečekala a když jsem si jí všimla ve své knihovně, vůbec jsem si nebyla jistá, proč jsem si ji vlastně pořídila. Nicméně jsem byla velmi mile překvapena. Ačkoliv si v ich-formě příliš nelibuji, k tomuhle typu knih snad ani jiný nejde, a tak mi to vesměs ani nevadilo. Perry je úžasná postava, ano, sice je pomalý (rozhodně ne zaostalý!), ale to nemusí nutně znamenat, že je tím nějak špatný. Na pouhých tři sta stránkách se rozvine neuvěřitelně dojemný příběh plný lidských zvratů aneb co se stane, když dobrák od kosti vyhraje milionovou sumu.

02.10.2013 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Jméno růže se mi v některých pasážích četlo opravdu obtížně - zvláště v těch chvílích, kdy následoval dvanáctiřádkový popis nějakého náboženského výjevu. Ano, bylo to popsáno květnatě a bohatě, ale na druhou stranu... zdlouhavě. Poté jsem měla problémy s teologickými úseky, kde jsem se prostě ztrácela a občas měla problémy chápat.
Avšak i přes to všechno jsem byla ze Jména růže unesená a povětšinou napjatě četla. Kniha mě rozhodně nezklamala.

24.06.2013

Labyrint Swěta a Lusthauz Srdce Labyrint Swěta a Lusthauz Srdce Jan Amos Komenský

Na Labyrint světa a ráj srdce jsem se těšila, zvláště proto, že jsem od ostatních slýchala, jak je to nečitelné. Musím uznat, že pro občasného čtenáře je to poněkud velké sousto, hlavně co se týče staré češtiny, ale já si stěžovat nemůžu. Labyrint bezesporu je skvostem české literatury a přečíst by si ho měl snad každý (a není to myšleno kvůli té hlavní teologické myšlence).

24.06.2013

Dlouho jsem se do toho nechtěla pustit, ale nakonec mi to nedalo a přece jen jsem si Hunger Games přečetla. Nemůžu říct, že by mě to úplně pohltilo, ale zaujalo mě to a během pár dní jsem se ocitla na poslední stránce. Některé skutky se daly docela dobře předvídat a už jen proto bych nemohla dát plný počet. Nemůžu ale upřít skvěle vykreslené pocity a prožitky hlavních postav, stejně tak se mi při některých scénách až tajil dech. Přes to všechno však nakonec jen tři hvězdičky, tím epilogem se to prostě zase zazdilo (stejně jako v Harry Potterovi).

25.11.2012 3 z 5

Vraždy na molu Vraždy na molu Ken Bruen

Zhruba v polovině knížky jsem si říkala, že hodnocení vidím na čtyři hvězdičky. Před chvílí jsem dočetla a nemůžu jinak než plný počet. Závěr byl skvělý. Celkově je to vtipné, je to sarkastické, ale je to i smutné. Jack Taylor je parádní postava, nevadilo mi ani, že to je alkoholik. Je to psané čtivě, rázně a knížka rozhodně nenudí. Už teď se těším, až se pustím do dalších dílů.

30.09.2012 5 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Výborný závěr celé trilogie, v některých částech i dosti překvapivý. Každá z postav absolvovala cestu, která je dovedla právě tam, kde měli stanout. Každý se změnil. Někdo více, někdo méně, ale nikdo nezůstal stejný. Autorův styl je čtivý a svižný, pěkně si pohrává se slovíčky. Rozhodně mohu jen doporučit.

04.09.2012 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhá kniha ze série, jejíž autorka dohnala mnoho lidí ke čtení. Ze začátku jsem Dobbyho neměla moc ráda, vždyť bránil Harrymu, aby se vrátil do jeho "domova". Jenže postupem času se to měnila a já ho naopak zbožňovala :) Úžasné, malé, protivné, oddané stvořeníčko :)
Šíleně jsem se bála těch tajemných hlasů, co slýchal Harry. A poté představa baziliška, hadího krále, byla vskutku živá. Bála jsem se i usnout :)
Neměla jsem a nemám ráda Ginny, taková malá vlezka, co se týče Harryho.

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Viděla jsem oba dva filmy, před nedávnem jsem se pustila i do jejich knižní předlohy. Srovnávat se to jistě nedá, každé zpracování je jedinečné. Na knížce se mi líbila její svižnost, četla se ohromně lehce.
Taková čokoládovna je snem každého dítětě. Karlík byl milý, stejně jako jeho dědečkové a babičky. Willy Wonka dokonalý - potrhlý cukrátkový vynálezce, nad jehož výtvory jsem téměř slintala, stačilo si je jen představit.

18.06.2012 4 z 5

Sundej mi měsíc Sundej mi měsíc Gregory Hughes

Knihu jsem si pořídila víceméně kvůli názvu a obálce a vlastně jsem ani nečekala, že by mě příběh o dětech mohl nějakým způsobem bavit. Jak jsem se spletla! Je to nadmíru milé počtení a já byla nadšená z téměř každé stránky. A postavy. Právě díky úžasnému vykreslení postav, které v knize vystupovaly, se z příběhu stalo něco skvělého. A já si oblíbila všechny.
Vůbec nejlepší bylo to, že se nejednalo o příběh typu "a žili šťastně až do smrti", naopak to bylo zakončeno tak, že jsem musela zamáčknout slzičku.

21.06.2017 5 z 5