katynka78 katynka78 komentáře u knih

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Námět této knihy mě opravdu dostal. Jako maminku mě zajímalo, jak to autor myslel, protože představa byla šílená. Dát své dítě k rozpojení? Jenom proto, že třeba zlobí či nesplňuje požadavky? Hm, tak to mě zajímalo, jak se s tím autor popasoval.

Z počátku bylo poznat, že je to určeno pro mladší čtenáře a to já už nejsem. Nudila jsem se a říkala si, zda pokračovat.
Ale pak jsem překlenula nějaký ten úvod do děje a začlo to. Neskutečná jízda, při které jen hledíte, jak děj ubíhá a jak se nedovedete ani zastavit a to nejen v ději, ale při čtení.
Snad jsem se zatím nikdy nerozhodla, že sednu a vstanu až to dočtu.
Toto je prosím moje nejrychleji přečtená beletrie roku 2021!
Precizně vystihnuté postavy, jejich myšlenky a pocity, jejich touha přežít.
Mistrně vylíčená místa táborů, kde k rozpojování dochází, že mi šel mráz po zádech a opravdu jsem cítila to zoufalství.
A ten samotný akt! Hrůza mě pojímá, ale napsáno to bylo neskutečně bravurně, líp to snad ani nejde.
A závěř? Nebyl vůbec špatný, líbil se mi a za mě by to tak mohlo zůstat.
Ale vím, že to má pokračování a že dokonce bychom se v roce 2022 měli dočkat dalšího dílu.
Je jasné, že budu jedna z těch, co si pro něj poběží. I když si myslím, že parádu tohoto Bez šance to nepřekoná.

29.12.2021 4 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Tento díl jepro mě top! Tento si budu pamatovat opravdu dopodrobna, protože to, co jsem u toho cítila, tak to jsem zatím u žádného dílu až tak moc neprožívala a to jsem citlivka první kategorie! :-)
Možná to přijde jen mně, ale v podstatě Helen psala už brutálnější díly co se týče krve a způsobu vražd. A přesto mi tento díl přišel nejvíce mučivý a bolestný a to v celé své rovině. Navíc mi přijde, že se dotýká témat, která jsou opravdu aktuální a stále ve společnosti tak nějak nedořešená a dostatečně netrestaná a jsou dost často podceňovaná.
A to je právě to, že to pak dopadlo tak, jak to dopadlo. Srdce mě bolelo tak, jako by šlo o moji dceru, srdce mi pukalo nad tím zoufalstvím a marností, co pachatel cítil. Rvala jsem si vlasy z toho, jak byla chuť po pomstě dovedena k dokonalosti ke smůle všech lidí, které denně potřebujeme - záchranářů, hasičů a policistů.
Ač jsem pachatele na závěr opravdu chápala, přesto si myslím, že měl konat jinak, když už tu pomstu musel udělat.
Bolelo mě úplně všechno, brečela jsem od poloviny knihy skoro pořád - jednou ze vzteku, jindy z toho zoufalství. A ta část, kde zjistíme důvod toho všeho, mi vzala dech. Úplně jsem se viděla, jak mi ztuhl obličej, jak se mi oči do široka rozevřely a pusa otevřela a potichu vyslovovala:" Proboha ne, jen to ne."
A ono ano, bohužel. Autorka nám tímto dílem ukázala, jak snadno se může krásný a poklidný život hodných lidí změnit v peklo jen proto, že si to usmyslel jeden blbeček.
A autorka dokázala ještě jednu věc - že děs, zoufalství a hrůzu jde ve čtenáři vyvolat i jinak než potoky krve a množstvím kapitol, kde je jen mučení. Tento díl byl totiž tah na branku citů takovým způsobem, že z toho mrazí. A modlíte se, abyste to nemuseli nikdy řešit.

Jinak linka Luca a Ave je úžasná a já jen doufám, že bude další díl a tam se z nich stanou parťáci nejen v práci, ale i v životě se vším všudy. Prostě jak říkám,tah na city ve všech směrech.

14.11.2023 4 z 5

Pasažéři Pasažéři John Marrs

Nacházíme se v době, kdy již existují auta, která sama po vašem nastavení řídí a vy během jízdy můžete prakticky dělat cokoli dalšího, auto se postará o to, abyste dorazili bezpečně do cíle. Počet autonehod opravdu rapidně klesl. Ale i tak se najdou odpůrci těchto aut. Existuje tak komise, která posuzuje autonehody, zda za ně může opravdu člověk a nebo technika samořídícího auta.
A tato komise se dostane do opravdu svízelné situace ve chvíli, kdy se dozví, že několik "náhodně" vybraných aut je hacknuto, nejdou již řidičem přenastavit, jsou uneseny a řidič je tak vydán na milost a nemilost hackera, který se rozhodl, že z unesených přežije jen jeden člověk.
A ona komise má na základě určitých informací určit, který ten řidič to bude. Není to snadné, preference se mění, na řidiče vylízají různé tajnosti a občas i odsouzenihodné jednání. A tato záležitost je o to těžší, že je vysílaná jak televizí, tak na internetu a i diváci dávají hodně nevybíravým způsobem najevo, co a jak si myslí.
Jenomže to není všechno ... a to bych vám právě doporučovala si přečíst. Kniha je opravdu jedna velká jízda, která jakmile zmáčknete pedál pomyslného plynu, už nechcete rychlost snižovat a chcete dojet do cíle, abyste věděli, jak to dopadne.
Kniha nese spoustu témat k zamyšlení, jak nad technikou, tak nad jednáním lidí v krizi, tak nad zodpovědností za své činy a skutky.
Za mě 5/5*

10.01.2023 5 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Měly jsme v naší skupince společné čtení a vybraly jsme pana Javůrka. Každá si zvolila od něj knížku, na kterou měla náladu. Vzhledem k tomu, že tematicky je mi bližší lékařský příběh, zvolila jsem i tolik vychvalované Nebe nad Perninkem.
Musím říct, že jsem opravdu velmi příjemně překvapená celkovou úrovní nových českých autorů a jsem na to jako čtenářka hrdá.
Příběh velmi ubíhal a i když by se dalo říct, že je to příběh o jednom "ožralovi", tak ten příběh byl velmi poutavě napsaný.
Autor střídá časové roviny, chvíli jsme v současnosti, kdy vidíme, co s hlavním hrdinou udělaly jeho minulé excesy a on jen sklízí, co zasel. Pak se najednou ocitáme ve chvílích jeho největší "slávy", kdy ještě netuší, co vše se stane a tudíž se chová jako pán tvorstva, kterému všechno projde.
A s tímto střídáním si utváříte k hlavnímu hrdinovi, Petrovi, určitý vztah. Chvilku mu závidíte, pak ale tušíte průšvih a nepřejete mu to. Jenomže pak zase něco vyvede, udělá křivárnu a začne vám lézt na nervy, takže pak mu ten průšvih přejete jako trest za to, co způsobil a jak jiným ublížil a hleděl při tom jen na sebe.
A když už na tom dně je, tak čekáte, co bude. Až potud jsem všemu věřila, protože to tak opravdu bývá. Autor byl však shovívavý a příběh nenechal skončit zle. Takže Petr dostal několikátou šanci a naštěstí si to uvědomil a už ji nepromarnil.
Věřím, že je dost lidí, co si to dovedou uvědomit, ale často z toho "pekla" není rovná a snadná cesta a ne každý ji zvládne.
Musím podotknout ještě jednu věc, kterou jsem si při čtení uvědomila a to tu, že autor až tak moc nerozumí ženskému myšlení, protože jednání a slovní obraty ženských postav v knize mi občas přišly "mimo". Ale to jsem odpustila.

Za mě - doporučuju, je to moc pěkný román ze současnosti.

23.11.2022 3 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Takových detektivek je v nabídce, ale ne každá je dobrá.
Mizející dívky jsem měla vyhlédnuté a moje tušení mě nezklamalo. Patří k těm dobrým, nenudícím, nemajícím hluchá místa či pasáže, u kterých by ste zívali nudou.
Velice čtivé, jen ten úvod měl pomalejší rozjezd. Ale byla jsem napnutá jak šráky a vůbec jsem netušila, k jaké hrůze a odhalení se schyluje. Naprosto mě to dostalo!!!
Ten kolos, který páchal trestné činy, byl odporný a bohužel naprosto uvěřitelný.
Hlavní postava Josie Quinnová se mi dobře pamatuje a navíc mě velmi fascinuje její síla a odhodlání vzhledem k tomu, co prožila.
Vykreslený příběh obsahuje mnoho zamyšlení nad tím, jak to v dnešní společnosti funguje a jak jsme manipulovatelní.

Určitě si tuto sérii a tuto autorku dávám do svého hledáčku a budu čekat na další díly, protože to autorka na konci slibuje.

01.09.2021 3 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Ohohohoooooo!
Tak toto dílko je naprosto povedeným psychologickým thrillerem, takto si představuju, že by to mělo být na pořádnou jízdu, která se pomalinku rozjíždí a unáší vaši mysl tak, že musíte vědět, jak a co a proč a nač a že je to naprosto neuvěřitelné, že někdo se rozhodne vás zničit a povede se mu to. A že těch ničení tady ale je!!!! To ale musíte odkrýt sami, protože tato kniha obsahuje mírné wau efekty a byla jsem z toho nadšená.
Autorky si přesně hrají s vašimi sympatiemi, servírují vám informace tak, jak chtějí, aby jste jejich příběh vnímali a to je bravurní práce, protože si myslíte, že víte, kdo jaký je a ony si napíší pak další informace a najednou vyvalíte bulvy a nevíte, co si máte myslet!
Jedním slovem prostě paráda! Nemusí být prolita krev, i když vám někdy při čtení přímo řve v žilách. Opravdu moje thrillerová duše si pochutnala.

Co mne ale totálně vytočilo a to není výtka ke knize jako takové - že nejprve je Amber popsána jako chudinka ošklivá a pocit jsem z ní měla jako ze šmudly a najednou se nám vyloupne jako sexy kočka. A tím pádem původní mužské opovrhování ve stylu "neopřel bych si o ni ani kolo" se změní v "přemýšlím, kde ji ohnu", takže toto mi trošku vadilo, ale vím, že takové je bohužel mužské myšlení a ta kniha to prostě dobře vystihuje. A taky je to v tom příběhu velice důležité.

Takže šup do čtení, užijte si to a pokud se vám nechce číst, tak doporučuju jako audioknihu, byla bravurně načtená!

06.10.2023 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Musím říct, že je to za mě pořád paráda. Pořád jsem byla s otevřenou pusou jako u prvního dílu. Rozdíl byl však v tom, že tento díl byl více popisný, což osobně až tak nemusím, ale nebylo to nepříjemné. Co bylo nepříjemné bylo, že tento díl byl smutnější, nezůstal v něm kámen na kameni. Spousta postav bylo na tom špatně a na oko tady zlo více vítězilo a kladní hrdinové se více a více nacházeli v bezvýchodných situacích.
Ale nějaká naděje tam je. A pořád mi tam vyskakovaly moje vlastní otázky a filosofování, což mi moc vyhovuje. Přesahy mám ráda.
Příběh pokračuje v posledním díle Zvon, na který se velice těším, protože se konečně dozvím, jak to autor zakončil.
Moc se mi to líbilo, četlo se to stále výborně a v každou volnou chvíli jsem musela číst.

Osobně mě série spíše odrazují, vadí mi knihy na pokračování, mám raději co kniha, to jeden příběh. Ale najdou se výjímky, hlavně takové, u kterých už vím, že tam je konec. A tato série ukončená je, takže se velice těším na to, jak si to dočtu.

Moc se mi to líbí a rozhodně doporučuju.

01.09.2021 4 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Psát recenzi k jednomu z nejoblíbenějších detektivních spisovatelů je těžké. Většinou vychvalován, málo kritizován, občas opovrhován. No záleží, z jaké strany se na to díváte.
Osobně se nenechávám ovlivňovat názory před tím, než knihu sama přečtu. Každý z nás má jiný žaludek, každý má jiný pohled na život a v případě knih, 100 knih, 100 názorů.
Předně naprosto a odpovědně vím, že kdyby ty jeho vraždy byly natočeny tak, jak jsou popsány, tak se nemůžu dívat, protože bych dopadla jako pozůstalí těch zavražděných - s nočními můrami a traumaty na krku na pěkně dlouhou dobu.
Kdyby to ale někdo natočil, tak bych byla zvědavá, jak bude Hunter a Garcia vypadat a věřte mi, že dodnes jsem nepřišla na to, kdo by je hrál, protože je považuju za nejlepší knižní detektivy - miluju je oba.
No a taky - příště si počkám opět na audioknihu, protože Jakub Saic je skvělý, díky němu jsem poslechla většinu knih této série a naprosto mi to vyhovuje. Genesis jsem četla a občas jsem se fakt bála číst dál, nechtěla jsem vidět, co a jak kde trčelo a čím se to ufiklo. No prostě číst to je větší síla než to poslouchat. Aspoň pro mě.
A teď k ději. Carterovo schéma mi nevadí, každý spisovatel má takové schéma, které mu pomáhá a kterého se drží. Navíc si myslím, že ve většině lidské činnosti jsou schémata, tak proč ne i u vyšetřování, které má svou posloupnost. Tady mínus nevidím.
Humor, co má Garcia a Hunter je obrovským plusem. Odlehčí danou situaci a ze života každý víme, že ač se to občas nehodí, tak nadlehčení situace může dost pomoct se nadechnout a pokračovat dál. Což u obou detektivů je psychologicky dost potřeba.
Omílání minulosti Huntera tady zmizelo, bylo to v náznacích a myslím si, že díky tomu by se tento díl dal v pohodě číst i jako první. Ale je samozřejmě lepší číst od prvního dílu, ať vidíte ten posun u hlavních hrdinů.
Dokonce mne baví, že nám Carter naservíruje pachatele, který vlastně byl tak slabý, že nezvládl životní průšvihy, co se mu životě děly a hodlal vzít spravedlnost do vlastních rukou. Mám ráda téma pomsty, ale jen určité varianty a tady je trochu kámen úrazu, že někde mu to funguje a já se zarazím a řeknu si dobře, ale někde to nefunguje. A i kdyby se Carter na hlavu stavěl, tak to pachateli s navijákem nesním a má smůlu, nelituju ho, nechápu to, nesouhlasím.
A to se stalo tady, nebudu prozrazovat co se stalo, proč se to stalo, jaký motiv, ale ač tady evidentně mířil na určitou skupinu lidí, tak za sebe říkám, že ač do té skupiny patřím, tak nesouhlasím s pachatelem, neomlouvám, nechápu.
Miluju téma pomsty, ale ne tímto způsobem.
Naštěstí je Carter tak bravurní spisovatel, že nenechá nic nevysvětleno, jakákoliv otázka, co mi vytanula na mysl, byla v závěru odpovězena a vím vše, co jsem potřebovala. A to se mi líbí. Jsou autoři, kteří se dovedou do příběhu tak zamotat, že na spoustu věcí zapomenou. Carter není ten typ, ten to má vymakané a to je to, co se mi na něm líbí ze všeho nejvíc. Vysvětlí, dotáhne do konce, není nic, co by zůstalo v rámci daného dílu nedotaženo.
Ale co je smutné - že se dějí takové věci, ne ty vraždy jako takové (to je taky hrůza, ale to teď primárně nemyslím), ale ty emoce, ty zkušenosti, co vedou pachatele udělat to, co udělal. Ta témata, co Carter píše, jsou zkrátka moc moc hmatatelná a děje se to a to je na tom to nejsmutnější.

22.01.2024 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Vůbec netuším, proč to poslouchám. Vím, že ty brutality nesnesu číst, měla bych to tak nějak před očima víc než když to mám jen jako audio. Ale i tak se občas zarazím, jak strašné to je. Carter je za mě totální magor, který ale umí opravdu bravurně psát a to je asi to, proč je tak oblíbený.
Má to spád, žádné zbytečné kafrání, veškeré popisy mají svůj důvod a obrovským plusem celé této série je ústřední dvojka Hunter a Garcia. Jo a aha, tak proto to poslouchám, já vlastně miluju tyto dva. Jsou nejlepší z mnoha knižních kriminalistů, naprosto mi vyhovují.
Ale i přesto vím, že všechny díly číst neboli poslouchat nebudu.
Plusem je taky to, že to vlastně nemusíte číst popořadě, protože Carter vám v každém díle vysvětlí, proč je Hunter takový, jaký je. A to je fajn.
Ale pořád si myslím, že je to opravdu trhloň, teda myslím Carter :-) A já tím pádem taky, protože to s napětím poslouchám. Líbí se mi totiž taky to, že Carter opravdu vysvětlí motivy pachatelů a nenechá své čtenáře na pochybách a to je taky obrovská výhoda jeho knih.

15.04.2023 4 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Tato kniha je pro mne naprosto dokonalým spojením témat, která mám ráda - lékařství, víra, naděje, život po životě, smysl života. Dlouho jsem knihu nemohla sehnat a o to větší radost byla, když jsem si ji jako první letos 2023 přečetla. Měla jsem ji na doporučení @danago a Danuška má u mě obrovské poděkování, protože nebýt jí, tak by mě tato knížka minula a já bych přišla o dokonalý příběh.
Čtivé a zároveň nutící k přemýšlení, nebe se ve vaší fantazii zhmotňuje a přináší do srdce lásku a něhu. Kniha navíc obsahuje i romantickou linku, přináší i vážná témata - domácí násilí, vážná nemoc, nehody. Nedokážu asi dokonale napsat, jak je tato kniha krásná.
A navíc to všechno přinese všechny možné emoce a rozhodně u toho nebudete lhostejní.
Moc paní Langové děkuju, protože celou knihou jde hlavně ta krásná lidská emoce - láska. Za mě úžasný počin. Děkuju.

26.02.2023 5 z 5

Deník citového vyděrače Deník citového vyděrače Simona Monyová (p)

Od paní Monyové jsem znala její příběhy skrz televizní zpracování. Poznala jsem tedy její styl a že její tvorba není úplně jednoduchá na rozdýchání. Navíc její ukončení příběhů na mě působilo vždy tak, že není šťastné, není radostné, není nadějné, ale právě je totálně beznadějné a hlavní hrdinka musí sklonit hlavu a smířit se se svým osudem, protože tomu nejde uniknout.
A nejinak tomu je i tady. Naprostý manipulátor, který není odhalen ze začátku, aby se ho mohla hrdinka zavčas zbavit, je odporný ve svém myšlení, ve svých argumentech a úvahách.
Občas se mi u toho fakt chtělo křičet "Fujjjjj!!! Magor!!!"
Ale co se stylu týče, tak jsem byla unesena - žádná zbytečná vata okolo, všechny ty popsané pocity a myšlenky byly na místě a byly potřeba, abychom pochopili, co je kdo zač.
Psychologicky naprosto přesně vykreslené povahy, které pak nenechají čtenáře na pochybách, s kým mají tu čest. A nutno dodat, že naštěstí jen v té knize.

Rozhodně doporučuji, protože paní Monyová byla velmi brilantní, nadaná a věděla, jak nás má upoutat.
Je mi líto, že už s námi není, protože její talent dle mého v literatuře chybí.

01.06.2022 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Shari Lapenu mám ráda. Opravdu. Její styl psaní mi vyhovuje, líbí se mi její pojetí zápletek a naprosto zbožňuju to, že umí vyvolat napětí aniž by u toho musela vymřít polovina postav v knize a to nejlépe způsobem, že všude je krev a pohled na oběti je více než odpuzující.
Takové tragické, sadistické popisy opravdu nepotřebuju a právě proto Lapenu miluju.

Bohužel u této knihy ( četla jsem od ní kromě poslední, co vyšla - všechny) jsem byla zklamaná na plné čáře. Začátek byl velice slibný, líbil se mi nápad s výpadkem paměti a čekala, co se z toho vyklube.
I ta osoba, co byla příčinou nepříjemností, mi vyhovovala a bylo to fajn. Ale nějak tomu chyběla "šťáva". Nemělo to grády, někde se ztratilo autorčino charisma a navíc to totálně "zabila" otevřeným koncem, který z duše nenávidím, protože to mi přijde jako odfláknutá práce spisovatele. Jako - už se mi to nechce domýšlet, tak ať si to čtenář domyslí sám jak chce? Nene, pěkně mi to autorko dopověz, Ty jsi si to vymyslela, tak to dotáhni a hotovo.
Toto se prostě za mě nepovedlo a vím, že jiným se to líbí. To naprosto neupírám nikomu jeho názor, já tu píši svůj.
Za mě slabota, i když námět, motiv super, tak někde to poztrácelo energii a ke konci se ubral plyn a to je velká škoda.

17.10.2021 1 z 5

Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Světlana Alexandrovna Alexijevič

Může za to seriál HBO GO Černobyl. Doma jsme to s manželem hltali a já byla tím tématem tak oblouzněná, že jsme stahovali dokumenty a v nich o této knížce mluvili a já ji musela mít. A tím, že ten seriál byl nový a aktuální, tak knihaři toho využili a opět dali tuto knihu do tisku.
Objednala jsem si ji a vůbec nelituju.
Akorát to není kniha, kterou by jste zhltly na posezení. Musíte u toho přemýšlet, uvažovat, často vás přepadnou city a musíte přestat číst, protože je vám z toho úzko.

Jako u každé historické události je mnoho pohledů a mnoho poznatků, tak je i mnoho nepoznaného či neodtajněného, co už se svět nikdy nedozví.
Ale pro obohacení obzoru a názoru na určitou historickou událost je knížka naprosto perfektní. Jen vás to samozřejmě musí zajímat.

01.09.2021 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Tak jako, fakt jsem kukala.
Na knížku jsem musela mít rezervaci, abych se k ní dostala.
Začátek malinko váznul, ale za chvíli mě to chytlo a dala jsem to za víkend.
Je to příběh malířky, která přestala mluvit poté, co byla obviněna z vraždy svého manžela.
Proč nemluví? Proč se nehájí a nebo nevysvětluje?
Kniha se odehrává převážně na psychiatrické klinice.
A vzhledem k tomu, že málokdy odhadnu kdo a co, tak byl pro mě závěr šokující.
Bylo to čtivé, žádné zbytečné pasáže a popisky. Akorát musíte vydržet pomalý rozjezd a u závěru není úplně vše přímo řečeno, ale mezi řádky je to poznat.
Paráda, moc se mi to líbilo.

01.09.2021 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Obávám se, že tentokrát se budu stavit na druhou stranu. Občas se to stane, že když je něco moc vychvalované, tak vám to nesedne a naopak.
A to se mi stalo u Knihonoše. Tak jsem se na tu knížku těšila, anotace lákala, obálka luxusní a navíc ten bonus mála stran.
Tak jsem si říkala, že to bude určitě parádní počtení a že to zvládnu za dva dny tím svým hlemýždím tempem.
No bohužel, vůbec mi styl psaní nesedl, drhlo to, nebavilo, táhlo se to a vůbec se mi do toho nechtělo.
Vím, co tím vším chtěl autor říct, poznala jsem tam náznaky, vážná i vznešená témata (stáří, nemoci, osamělost, odhodlání, víra, nebojácnost, lidskost, soucit, láska, důvěra, přátelství atd.). Ale bylo to všechno tak těžkopádné, tak kostrbaté.
A když jsem si pak přečetla, že je to německý autor, byla jsem doma. Od německých autorů mi to většinou drhne, jak je to takový drsnější národ, tak je to prostě poznat i na tom psaní. Ale je to čistě můj subjektivní pocit, nikomu to nenutím.

Rozhodně je to nápad velice hezký, lidský, vstřícný a má obrovský potenciál. Ale mě to prostě nešlo k srdci tak, jak mělo. Škoda pro mě.

30.06.2022 3 z 5

Náš manžel Náš manžel Jo Jakeman

Zřejmě je téma domácího násilí již mnohokrát zpracované a tudíž jsou čtenáři hodně nároční, když tak pročítám recenze této knihy.
Ale osobně mám asi štěstí v tom, že když už se s tímto tématem v knihách potkám, tak narazím na autora, který moc dobře ví, o čem píše a umí psychologii dobře popsat.
Z tohoto krátkého popisku je tudíž zřejmé, že se řadím do skupinky, kterým se tato kniha líbila.
A teď obšírněji.
Tuto knihu jsem si dala jako audio a myslím si, že ač by se četla opravdu dobře, tak audioverze tomu dala ještě vyšší level. Byla jsem velice spokojená, protože přednes mne lákal poslouchat dál, hlas Kateřiny Horáčkové Mendlové byl opravdu perfektně zvolený.
Autorka knihy prý absolvovala nějaké kurzy psaní a prý je to poznat. To jsem se dočetla v recenzích tady na Databázi. No, možná jo, ale za mě dovedla velice dobře vystihnout chorobné smýšlení psychopata, manipulátora, narcise, tyrana a násilníka. To stupňování jeho chuti druhým ubližovat bylo opravdu velice dobře vyjádřeno i v tvz. flashback kapitolách, kde se setkáváme se zkušenostmi jednotlivých žen, které s ním žily, žijí a chystají se žít.
S jídlem roste chuť a Náš manžel Philip prostě nejprve slovně a pak i tělesně útočí a dělá mu to dobře. Z každého slova cítíte, jak míří na solar plexus každé ženy, jak sází pochybnosti o nich samých, jak je tlačí tam, kde je chce mít. V zajetí strachu. Baví ho to moc a nic jiného ho nezajímá. A ještě ke všemu mu hraje do not to, že je sám policajt.

A pak je tu teda to, co nejvíce bavilo mne. A to - pomsta. Obecně mám velice ráda toto téma - miluju příběh, kde je nejprve oběť opravdu dotlačena na samé dno a pachatel si myslí, že vyhrál a jaký je king. Ale pak ta obět povstane z "popela jak pták Fénix" a jde toho viníka potrestat. Moc se mi líbilo, že oběti i přes to všechno, co jim ten tyran dělal, se snažily zachovat si důstojnost a lidskost. Klobouk dolů.
Protože co si budeme povídat, u některých pachatelů je právo krátké, musí dostat co proto někde jinde a od někoho jíného. A tyto typy jako Philip, ty nezastaví už vůbec nic. Takže je to pak kdo s koho.

A další plus knihy je, že autorka umí používat i ironický a černý humor, který v literatuře miluju taky, takže mi to sedlo. Bylo tu vše, pobavila jsem se a vzápětí mi šel mráz po zádech.
Mě to bavilo, ale rozumím i kritice této knihy. Mě ale kniha opravdu sedla.

16.01.2022 3 z 5

Kdy? Kdy? Victoria Laurie

(SPOILER) Tuto knihu jsem si zařadila jako druhou do kategorie objevila jsem díky Databázi knih ve Výzvě 2021. Nešlo jinak. Jsem nadšená, potěšená, mile překvapená a čtení jsem si velice užila.
Anotace knihy mne velmi nalákala, protože to téma je velmi neotřelé a i když jsem se dočetla, že není úplně originální, tak co dneska je. Na světě je nás skoro 9 miliard lidí, plno lidí chce psát a píše a tudíž se prostě musí stát a to i nechtě, že se téma bude opakovat a že čtenář narazí na něco, co už někde četl, nebo viděl a že mu to něco připomíná. Ono záleží, co chytnete jako první.
Pro mě to originální je. Pravda - připomíná mi to píseň od skupiny Nickelback - Save me, kde je taky v klipu osoba, co vidí nad hlavami jiných lidí ubíhající čas, než umřou. A toto právě byl důvod, proč mě ta kniha tak zaujala a musela jsem ji číst.
A vůbec mi nevadilo, že je mi přes čtyřicet a ta kniha je YA. Lákala mě, tudíž jsem musela.

Příběh je moc hezký, dokáže v člověku vyvolat tolik otázek a tolik emocí, to mám moc ráda. Díky tomu na tu knížku nezapomenu, protože to ve mně vyvolávalo tolik pocitů. Bylo to zajímavé, bylo to napínavé, bylo to laskavé. Detektivní linka nesla pocit zoufalství, beznaděje, pro hlavní hrdinku jsem to viděla kolikrát hodně a hodně zle. Cítila jsem, jak je nešťastná, smutná, jak neví, jak to dopadne. Navíc ten příběh nese hodně témat - úmrtí rodiče, alkoholismus v rodině, šikana ve škole, spoustu předsudků od okolí i v sobě samém. Ukazuje mladým čtenářům i to, že ne vše se může být tak, jak se jeví a naopak.
Ale také ten příběh ukazuje lásku, odhodlání, víru, sílu, chuť to nevzdávat, úctu ke stáří a k rodičům.
Pár kliše tam bylo, ale tak malinko, že to bylo naprosto v pohodě. A ten závěr byl moc roztomilý, zkrátka pro ty teenagery.
Těším se, až si tuto knížku jednou přečte moje dcera. Už teď po ní pokukovala, ale ještě je brzy.

Takže rozhodně doporučuju a dávám plný počet hvězd. Bylo to super.

12.12.2021 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Dlouho jsem uvažovala, jak začnu a už vím. Občas jsem si říkala, že vlastně nemám nějak vyhraněný styl, co čtu a čím se v knihách zabývám. A trošku mě to trápilo, když kolem mne každý vykládá o historických příbězích (nebaví mě to), o tématu 2. světové války (četla jsem, viděla filmy, stačí mi to, nepotřebuju číst kvanta o těchto hrůzách) a nebo třeba literaturu faktu. Prostě nijak nevyhraněná čtenářka.
Až přišla Nina Špitálníková se svým Svědectvím. Začlo mě to zajímat, protože u nás komunismus byl velmi silný a zdánlivě neporazitelný. Tolik společných rysů má tento režim v obou zemích a to mne zajímalo.
Říkám si, že u nás "naštěstí" to nedošlo do tohoto stavu, ale věřím, že nechybělo málo.
Prostě přiznávám na rovinu, že mne toto téma fascinuje a zároveň děsí. Našla jsem své téma, ale je mi z něj smutno.
Tato kniha je výborná v tom, že je vyprávěna z perspektivy slečny, která neznala nic jiného než tento systém a měla "štěstí", že byla v té lepší vrstvě, kde měla určité vymoženosti. V nevědomosti a v přesvědčení, že to tak má být, páchala svými svědectvími a sdělováním informací zlo, které režim šíří po celé zemi.
Je dobře, že popsala celou tu cestu, protože tak jsme mohli nahlédnout do smýšlení tamějších lidí. Neodsuzujete ji zcela, protože nevěděla, že její jednání ubližuje, zároveň však cítíte, že ve svém nitru ona sama ví, že je něco špatně.
Když dostane šanci díky svému tatínkovi, aby unikla stále trvajícímu nebezpečí, že udělá chybu a oni ji popraví, tak tomu moc nerozumí.
A nerozumí novému světu v Jižní Korei. Ač se oni snaží jí pomoct a najít svobodu, tak tu vnitřní svobodu a volné jednání ji už v Severní Korei vzali a nešlo to napravit. Bohužel.
Tvrdá cesta za svobodným životem, který Severka nedokázala vstřebat.
Za mne výborně napsaná kniha.

20.12.2023 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Rozumím tomu, v čem je tato kniha výborná. A to je hlavně v tom, že se dozvíme ze soukromí Huntera konečně něco víc než jen to, že mu maminka zemřela tak brzy.
Ale ač je tato linka důležitá, nutná a vám je Huntera strašně líto a rozumíte víc a víc jeho osobnosti, která kupodivu přes to všechno, co prožila, nepotřebuje chlastat, tak za mě díl Zloba je nejslabší. Pachatel tady byl takový divný, za mne slizký ale takovým prázdným způsobem.
Uvítala bych, kdyby to vysvětlení Hunterovi minulosti bylo v jiném díle než v tomto a kdyby po něm šel jiný pachatel než tento. Prostě mi to nesedlo, drhlo to a vadilo mi to.

Ale o to víc Huntera kvůli jeho životním bolestem miluju a obdivuju. Takže jdu na další díly.

06.08.2023 3 z 5

Knihovna mého srdce Knihovna mého srdce Freya Sampson

Občas je důležité sáhnout po něčem lahodném, po něčem romantickém a něčem, kde jste si jistí, že nebude nic odpudivého.
Knížku jsem neměla nějak extra v plánu, ale o jejím vzniku jsem věděla a když jsem ji zahlídla v knihovně, tak mě upoutala svou krásnou milou obálkou.
Anotace mě zase nalákala na něco, co by se mi mohlo líbit a tím je prostředí knihovny. Jako správná knihomolka mám prostředí knihoven velice ráda a tudíž jsem tušila, že i v této knížce mi bude moc a moc dobře.
A nemýlila jsem se. Sice hlavní postava June byla trošku podivínská, ale její povaha byla přijatelná a hlavně se nám během příběhu vyloupla.
Poznáváme nejen její současný život, ale trošičku i její minulost, abychom právě pochopili, proč je taková, jaká je.
Má kolem sebe dost lidí, kteří ji mají rádi, ale tím, jak je spíše introvertní, si to moc neuvědomuje.
A právě okolnosti kolem pravděpodobného uzavření knihovny, kde léta pracuje a kde je jí dobře, jí ukážou ty pravé přátele, odhalí pravou povahu lidí kolem ní, ale co je hlavní, odhalí, jaká ve skutečnosti je ona sama a co všechno dokáže. I když je k tomu cesta mírně trnitá, poťouchlá.
Samozřejmě nechybí ani milostná linka, spíše zamilovaná linka, která je velmi decentně vystavěná. To bylo fajn.
Četlo se to velmi dobře, prožíváte osudy hrdinů a držíte jim pěsti.
Příjemná oddechová knížka, která však ukáže, co je v životě důležité, nad čím se můžeme zamyslet a že ne všechno jak se zdá, je skutečně takové.

PS. Tato kniha v době mého přečtení plnila čtenářskou výzvu o hodnocení méně než 22. Teď již tomu tak není, ale i přesto si ji ve výzvě nechám.

01.06.2022 3 z 5