Katri Katri komentáře u knih

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Po knížce jsem sáhla především proto, abych zjistila, jestli jsou díla Patrika Hartla skutečně tak skvělá, jak se o nich vypráví. Dalším důvodem byl i samotný autor, protože jsem jej zahlédla v televizi a působil na mě jako sympatický a zábavný člověk.
Zprvu jsem se sice s jeho stylem psaní nemohla úplně sžít, ale čím dál jsem v příběhu byla, tím víc jsem knize přicházela na chuť. Příběh je snadno představitelný, příjemně podaný a celkový dojem podtrhují vtipné pasáže, u kterých jsem se nejednou musela zasmát. Čtenář se do příběhu snadno vcítí a dá se říct, že si může vybrat, se kterou postavou bude veškeré zvraty nejvíce prožívat.
Dílo obsahuje jak momenty, kdy mi doslova spadla brada z překvapení, tak i chvíle, kdy mi nekontrolovaně cukaly koutky.
Prvok, Šampón, Tečka a Karel je skvělý příběh, vyprávěný skvělým autorem. Trable čtyř kamarádů v období středního věku je téma, které díky působivému zpracování řadím mezi velmi zdařilá a originální díla (a jistě to tak nevidím jen já, neboť můj výtisk je už 6. vydání). :)
Abych to shrnula - knížka naplnila mé očekávání a velmi jsem si její obsah užila. Určitě ji doporučuji každému, kdo má rád českou literaturu a veselé příběhy a myslím, že se k ní v budoucnu ještě sama vrátím... nejspíš v nějaký příjemný letní den. :)

19.05.2020 4 z 5

Nesvá Nesvá E. Lockhart (p)

Po dočtení Ostrova lhářů jsem byla nadšená z autorčina stylu vyprávění. Retrospektivní pohled mi velmi sedl a nemohla jsem se od takovýchto textů odtrhnout, a tak není divu, že jsem byla štěstím bez sebe, když jsem zjistila, že Lockhartová vydala další knížku. Hned jsem si ji pořídila a dlouhou dobu ji šetřila, protože se mi líbilo vědomí, že mám v knihovně jistě další pecku od skvělé autorky a hrozně jsem se těšila, až po knize sáhnu a užiju si další jedinečný příběh.
Ale nadšení se nekonalo. Bohužel. Sice jsem příběh přečetla, ale hlavní hrdinka mi vůbec nesedla, nedokázala jsem jí příliš porozumět, úplně mě jakoby minula a její příběh se mě zkrátka nedotkl.
Děj samotný na mě působí jako jeden velký omyl - autorku mám velmi ráda a pevně doufám, že se od ní dostanu k nějaké další knížce, která mi sedne víc - ale tohle bylo zkrátka takové ...nijaké. Po celou dobu jsem si říkala, že se všechny ty nejasnosti a zmatky vyjasní v závěrečné části knihy, neboť tomu tak bylo i u Ostrova lhářů. Člověk měl pocit, že je všechno jasné, ale za chvilku všechno vypadalo jinak a nastaly nejasnosti, pochyby...které autorka mistrně rozmetala v závěru, kde si jako na povel všechno "sedlo" a zapadlo do sebe. A přesně tohle jsem čekala i u tohoto příběhu. Jenže se to nestalo. Zápletku jsem po chvíli odhadla a knížku jsem četla s tím, že mi snad alespoň na konci Lockhartová opět ukáže, že jsem se nechala nachytat a že je všechno jinak. Ale omyl - žádné překvapení na závěr se nekonalo, z čehož jsem zklamaná.
Upřímně nevím, co si o knize myslet. Místy mi přišla až nereálná, místy moc snadná a ve finále to ve mně nezanechalo nic než takovou divnou "pachuť." Bylo to celé takové studené, příběh snad neobsahoval jedinou pozitivní emoci. Taková díla nemám ráda, a i když bylo čtivé co se týče čistě autorčina stylu psaní, prostě to nestačilo. Pevně doufám, že Lockhartová opět nasadí příčku výš - jak tomu bylo u Ostrova lhářů - protože jsem si jistá, že ona na to má. I přesto, že se mi s knihou Nesvá netrefila do vkusu, jsem zvědavá, jakou knihu napíše příště a už teď se těším, až si ji přečtu.

06.05.2020 2 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Závěrečný díl trilogie opravdu nezklamal. Po méně akčním (ale přitom neméně zdařilém) druhém dílu jsem očekávala víc akce, napětí a expresivity, a moje přání bylo naplněno. Dokonce víc než to - bylo to perfektní. Knížka mi přesně sedla co se týče stylu psaní, což se nestává zase tak často, a velmi to oceňuji. Příběh krásně vygradoval, místy jsem byla doslova v šoku, neboť je tento díl jedno velké překvapení (přestože tu někdo níže v komentářích částečně vyspoileroval děj). :))
Knížka je psaná takovým lehkým, čtivým, subjektivně zabarveným stylem z pohledu Any, je protkán jejími myšlenkovými pochody, nevyřčenými poznámkami - zejména ty sarkastické jsou mnohdy velice zdařilé, až jsem se nejednou musela usmát. :)
Řekla bych, že je to taková příjemná oddechová pohádka pro dospělé, která zůstane čtenáři dlouho před očima.
Upřímně řečeno, zaráží mě nízké hodnocení, neboť přestože se dle mého názoru nejedná o stoprocentní příběh, osmdesát procent bych mu určitě neupřela.
Asi jediná věc, která mi přišla nadbytečná, byla část vyprávěná očima Christiana na úplný závěr knihy, neboť za příjemným epilogem, kdy jsem byla připravená na doslov autorky v podobě poděkování, nebo něčeho takového, byly moje myšlenky o závěru příběhu (až poněkud násilně) přerušeny. Nevím, jestli to tak mám jen já, ale vždy, když dočtu nějakou knihu, potřebuji trochu času, abych příběh "vstřebala," zhodnotila...zkrátka aby si to sedlo. :) A to se tady nestalo, protože po skončení příběhu Any a Christiana přišla ještě další závěrečná část, která už děj nikam neposunula, a tudíž bych ji klidně vynechala.
Tak či tak jsem ráda, že jsem po trilogii sáhla i přes ne vždy kladné recenze, které jsem se naštěstí rozhodla ignorovat.
Do plusu dávám i fakt, že jsou postavy vykresleny jako dokonalé a přitom nedokonalé bytosti, působí tedy jako běžní lidé a ne jako smetánka o deset levelů výš.
Jsem si jistá, že to není naposledy, co jsem si trilogii přečetla a už teď se těším, až se do ní pustím znovu.

30.04.2020 4 z 5

Pomsta Pomsta John Burnham Schwartz

Ke knížce jsem se dostala náhodou, protože tenhle žánr běžně nečtu. Ale že by mě příběh nějak oslovil, to se říct nedá. Tragédie, popisy zoufalství a zdrcení zkrátka není nic, co bych chtěla dobrovolně číst. Také název knihy ve mně evokoval představu o něčem zcela jiném. Ačkoliv byl příběh svým způsobem zajímavý a vyprávěl o nešťastné situaci, která může kohokoli z nás kdykoli potkat, jsem ráda, že už jsem jej dočetla, neboť z takovýchto textů nemám úplně nejlepší pocit. Přestože ke mně popisované emoce úplně nedolétly, měla jsem z knihy takovou "zdrblou náladu."
K dobru ale musím příběhu přičíst fakt, že po stylistické stránce se knížka pěkně čte. Styl psaní je příjemný, ničím moc nerušený.
Kdybych to měla shrnout, hodnotila bych Pomstu jako takový průměr.

23.04.2020 3 z 5

Tři knížky lidového čtení Tři knížky lidového čtení Alexandr Stich

Na knihu je nutné nazírat ze dvou úhlů pohledu - z pohledu děje a z pohledu stylistiky.
Po dějové stránce je publikace velmi zajímavá a neobvyklá, všechny tři příběhy jsou originální, sehrává v nich roli spousta činitelů - ať už náhoda, láska nebo zvědavost.
Z pohledu výpravy už je složitější knihu hodnotit. Text je pojatý tak, jak byl napsán "ve své době," dnes se tudíž čte - alespoň v mém případě - složitěji, pomaleji a podstatně hůře než literatura soudobá.
Tak či tak nelituji, že jsem knihu přečetla, neboť mě kromě načerpání nových příběhů obohatila i obsáhlá "příloha," v níž byly obsaženy všemožné informace týkající se vzniku a historie lidové četby.

14.04.2020 3 z 5

Čáry života Čáry života Veronica Roth

Dlouho jsem zvažovala, zda se do knížky pustit či ne, neboť mě poněkud odrazovalo označení - pro děti a mládež. Nakonec jsem po ní však sáhla a rozhodně toho nelituji.
Příběh je originální, poutavě napsaný, krásně graduje a je plný nečekaných zvratů. Veronica Roth zde ze sebe vydala to nejlepší a já před ní smekám, protože jsem tuto knížku prožívala od prvního písmenka až do úplného konce - mnohdy s ústy dokořán.
Zjednodušeně řečeno - ten příběh mi naprosto učaroval. Přestože se jedná o mix sci-fi/fantasy, Veroničiny popisy byly natolik realistické, že jsem jí bez problému věřila kdejakou "vesmírnou vymoženost," ať už se jednalo o kluzák či proudosek. Zkrátka a dobře - toto dílo je D-O-K-O-N-A-L-É.
A pro případ, že se zde nachází nějaký človíček, který nemá nejlepší vztahy se sci-fi literaturou, můžu jej uklidnit - já také ne. A přesto mi tato knížka víc než sedla.
Jen pozor - po dočtení může u jedinců s pestrou fantazií nastat závislost - ostatně já ji četla už dvakrát a rozhodně jsem s ní ještě neskončila. :)

04.03.2020 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Skleněný trůn se mi dostal do ruky až po přečtení Dvorů, a proto jsem čekala, že to bude na podobné bázi. Jistě, podobnosti bych tam našla, ale přesto mi tato knížka připadá o něco slabší. Zdůrazňuji, že mluvím o tomhle jednom konkrétním dílu, ne o celé sérii, neboť tu jsem zatím nedočetla. Uvědomuji si, že vzhledem k tomu, že i u Dvorů byl první díl slabší, pravděpodobně i zde budou navazující díly lepší a lepší, a příběh se tak dostane do sfér naprosto-dokonalá-a-ničím-nepřekonatelná-série.
Knížka je originálně pojatá, má zajímavé zpracování a promyšlené charaktery postav, mně osobně tam lehce vadily pohádkové prvky - jako například mluvící klepadlo Mort, ale jinak se mi dílo líbilo.
Knihy od SJM mám celkově velmi ráda a rozhodně se chystám celou sérii dočíst. Pak si na ni budu moct jistě udělat přesnější obrázek. :)

04.03.2020 4 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Druhý díl této série byl pro mě docela konstantní co se týče děje či gradace zápletky. Řekla bych, že je o něco slabší než díl předcházejcí, přesto je však čtivý, oddechový, nenáročný. Pokud čekáte nějakou dechberoucí událost, která by vám zježila chloupky na rukou, pak vás musím zklamat - nic takového zde nenajdete. Knížku bych označila jako most mezi prvním dílem, který nastiňuje nejednu otázku ohledně pokračování, a dílem třetím, který už - jak doufám - bude gradovat více.
I přesto, že se v tomto dílu téměř nic moc zvláštního neodehraje (kromě asi dvou menších incidentů, které zde nebudu spoilerovat), vás kniha nebude nudit, jak už jsem zmínila výše - je to příjemné oddechové čtení.
Vytkla bych asi jen dvě věci - málo akce a moc idealizovanou realitu - ale to je jen můj subjektivní názor, někomu to naopak může vyhovovat.
Ačkoliv jsem z tohoto pokračování nebyla "tak odvařená," jako z Padesáti odstínů šedi, příběh se mi líbil a jsem zvědavá jak dopadne závěrečný díl trilogie. :)

04.03.2020 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Přestože se mi do knížky příliš nechtělo (neboť znám film a tudíž jsem věděla o čem bude i jak skončí), dokázala mě pohltit a zaujmout natolik, že jsem mnohdy ztrácela pojem o čase.
Bylo to poutavě napsané, dokázala jsem vidět situaci z pohledu Any a to velmi oceňuji. Málokdy se mi stane, že do se do příběhu ponořím natolik, aby se mi zdál skutečný, a právě při této knize se to podařilo, což mě mile překvapilo.
Kromě originálního námětu jsou zde líčeny i "myšlenkové pochody" Any, s nimiž se (dle mého názoru) může řada čtenářů ztotožnit, nebo se nad nimi alespoň zasmát.
Přestože se nechci nijak dotknout filmové verze (nic proti ní nenamítám), knížka je přece jen barvitější, složitější a poutavější. Takže pokud je zde někdo, kdo by nad příběhem zanevřel aniž by jej přečetl, doporučuji sáhnout po knížce a nedělat ukvapené závěry. :)

17.02.2020 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Smrtka je jedinečná knížka, plná originálních věcí, postav a myšlenek. Podle výborného hodnocení jsem ale měla přehnaně vysoké očekávání, které bylo naplněno pouze v něčem. Vzhledem k tomu, že jsem četla, že je to nejlepší knížka loňského roku (v tomto názoru se shodovalo více recenzí), jsem čekala něco, co mi skutečně "podtrhne kolena." Ale to se nestalo.
Tím nechci říct, že by kniha nebyla dobrá - takhle to vůbec nemyslím. Skutečně se jedná o výbornou a originální publikaci, jen škoda, že spousta zvratů šla předem odhadnout. Myslím, že kdyby tomu tak nebylo, dala bych 5*.
Přestože zde není ponechán téměř žádný prostor pro překvapení, kniha vás jistě nebude nudit. Mně osobně zpočátku chvíli trvalo, než se mi do příběhu podařilo začíst, ale zhruba od poloviny mě to začínalo bavit víc a víc.
Můj celkový dojem ze Smrtky je velmi dobrý, a ačkoliv jsem už četla knihy, které mě upoutaly více, vřele doporučuji.

30.01.2020 4 z 5

Má chudinka Jane Má chudinka Jane Cynthia Hand

Druhá knížka ze série "Janies" je dle mého očekávání nenáročnou, veselou a příjemnou četbou. Člověk si u ní vyčistí hlavu, nemusí se stresovat a může se s klidným srdcem soustředit na příběh. Ačkoliv jsem se nad určitými pasážemi občas pozastavila, nebo si pomyslela něco ve smyslu - "co to má u všech všudy znamenat???" - krásně jsem si u příběhu odpočala a načerpala trochu pozitivní energie. :)

23.01.2020 3 z 5

Volání divočiny Volání divočiny Jack London

(*komentář se vztahuje ke klasické knižní verzi, nikoli ke komiksu)
Srdcová kniha od Jacka Londona. Působivě podaný příběh Bucka je jedinečný, krásný a emotivní. Ačkoliv je v hlavní roli zvíře, kniha neztrácí na kvalitě, spíše naopak. London odvedl dobrou práci. Je to čtivé, dojemné, příjemné. Osobně jsem knihu četla již 2x a ještě se k ní jistě vrátím. Rozhodně stojí za to.

21.01.2020 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Moje srdcová, srdcová, srdcová kniha. Příběh mě okamžitě upoutal a ačkoliv je to už déle, co jsem jej četla, velmi často na něj vzpínám.
Velký Gatsby je jedinečný příběh vyprávěný jedinečným člověkem - Nickem Carrawayem - který je (stejně jako většina ostatních postav) skvěle "prokreslený."
Kromě úchvatného obsahu kniha skrývá i řadu dechberoucích citátů a symbolických prvků (zelené světlo).
Myslím, že budu toto dílo nosit v srdci ještě mnoho a mnoho let.

20.01.2020 5 z 5

Zrádná věrnost Zrádná věrnost Nora Roberts

Přiznám se, že se mi do této knihy původně příliš nechtělo - nejspíše jsem soudila na základě obálky, která mě moc nenadchla. Nakonec jsem se však nechala přesvědčit, že příběh stojí za to a pustila se do čtení. Musím říct, že jsem ráda, že jsem nedala na první dojem, protože Zrádná věrnost je opravdu skvělá. Dechberoucí kniha, popisující lásku ke koním a rodinné intriky. Dílo krásně graduje, je zde přítomna láska, strach a zkrátka všechno, co byste od dobré četby čekali.
Takže pokud někdo stále váhá, zda si knihu přečíst či ne, rozhodně říkám ano.

Deník Deník Anne Frank

Deník Anne Frankové je unikátní publikací. Zejména proto, že autorka narozdíl od většiny jiných spisovatelů nepoukazuje jen na ostatní, ale především na sebe samu. Pouští nás za "oponu," odhaluje své myšlenkové pochody, názory, pocity. A to je pro spoustu lidí velmi složité. Díky deníku, jenž upřímně popisuje svět obrácený naruby válkou, neustálý strach a přitom naději, můžeme Annin příběh prožívat společně s ní. Můžeme sledovat, jak se mění, jak její dospívání ovlivňuje pasáže v knize. A v tom je ta jedinečnost.

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Jak jsem se přesvědčila již několikrát, Charles Dickens je skvělý autor a jeho knihy jsou okouzlujícím svědectvím doby, ve které žil. Důkazem toho je neutichající oblíbenost jeho publikací, z nichž čerpají inspiraci nejen filmoví režiséři.
Oliver Twist je mé nejoblíbenější dílo ze sekce "povinná četba," neboť ráda vzpomínám na večery v dece, s hrnkem čaje vedle na stolku, a touto knihou na klíně. Dickens je mistr slova, umí zaujmout, dojmout i napínat.
Doporučuji všem, kdo mají rádi realistickou tvorbu a opravdu jedinečné náměty.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Toto půvabné dílo má jedinečné vyznění. Z promluv autora máte pocit, jakoby vám rozuměl. To je jedna z mnoha věcí, kterými dokáže Exupéry chytit za srdce. Příběh Malého prince je okouzlující, pohádkový a jakoby vyprávěný očima dětí a zároveň srdcem dospělých. Děj je jednoduchý a přitom složitý, záleží na tom, zda-li se čtenář zaměří na alegorii či pouze na "vyprávění samotné." Publikace obsahuje moudré citáty i krásné poselství.
Knihu bych doporučila všem, kdo rádi čtou mezi řádky a dokáží se nad dílem zamyslet. :)

Papírová labuť Papírová labuť Leylah Attar

Papírová labuť je zvláštní kniha. Upřímně jsem od ní čekala něco úplně jiného, avšak nebyla zklamáním. Ačkoliv jsem četla už i lepší díla, příběh mě bavil a nutil mě přemýšlet. Je pravda, že se děj dá velmi snadno prohlédnout, tudíž se žádné překvapení na konec nekoná, ale i tak je kniha napsána čtivou formou, obsahuje sem tam pasáž, kdy se člověk nad odstavcem pozastaví či zasměje, na druhou stranu se zde vyskytují i části, nad kterými pouze povytáhne obočí, nebo nevěřícně zavrtí hlavou. Jinými slovy - taková všehochuť, já osobně jsem ne vždycky souhlasila s jednáním Skye, ale to není chyba knihy. :)
Osobně bych přidala více napětí, ale čtenáři, kteří si více potrpí na romantické pasáže, si jistě přijdou na své. Doporučuji.

16.01.2020 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Povídka s ušlechtilým poselstvím. Jak jinak by tato kniha šla definovat? Je tak kraťoučká, že ji bez problému přečte jedním dechem i člověk, který si nikdy ke knížce nesedl. Myslím, že by si ji měl přečíst každý - moc času nezabere, ale spoustu toho člověku dá. :)

16.01.2020 4 z 5

100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život - ...a jak s tím přestat! 100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život - ...a jak s tím přestat! Dušan Kadlec

Tato knížka slouží (dle mého názoru) jako promluva autora ke čtenářům. Jejím cílem je poradit lidem, jak dosáhnout štěstí a spokojenosti, jak věci změnit k lepšímu, jak být lepším. Je rozdělená do několika sekcí, ke kterým se vztahují kapitoly v nich obsažené. Působí tedy velmi přehledně. Autor má příjemný styl psaní, dokáže člověka prostřednictvím řádků uklidnit i povzbudit. Knihu proto hodnotím velmi kladně. Dílo splňuje svůj účel - motivuje čtenáře a poskytuje jim mnoho cenných rad. Proto jej vřele doporučuji každému, kdo ve svém životě chce něco zlepšit.