Katri Katri komentáře u knih

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Přestože se mi do knížky příliš nechtělo (neboť znám film a tudíž jsem věděla o čem bude i jak skončí), dokázala mě pohltit a zaujmout natolik, že jsem mnohdy ztrácela pojem o čase.
Bylo to poutavě napsané, dokázala jsem vidět situaci z pohledu Any a to velmi oceňuji. Málokdy se mi stane, že do se do příběhu ponořím natolik, aby se mi zdál skutečný, a právě při této knize se to podařilo, což mě mile překvapilo.
Kromě originálního námětu jsou zde líčeny i "myšlenkové pochody" Any, s nimiž se (dle mého názoru) může řada čtenářů ztotožnit, nebo se nad nimi alespoň zasmát.
Přestože se nechci nijak dotknout filmové verze (nic proti ní nenamítám), knížka je přece jen barvitější, složitější a poutavější. Takže pokud je zde někdo, kdo by nad příběhem zanevřel aniž by jej přečetl, doporučuji sáhnout po knížce a nedělat ukvapené závěry. :)

17.02.2020 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Smrtka je jedinečná knížka, plná originálních věcí, postav a myšlenek. Podle výborného hodnocení jsem ale měla přehnaně vysoké očekávání, které bylo naplněno pouze v něčem. Vzhledem k tomu, že jsem četla, že je to nejlepší knížka loňského roku (v tomto názoru se shodovalo více recenzí), jsem čekala něco, co mi skutečně "podtrhne kolena." Ale to se nestalo.
Tím nechci říct, že by kniha nebyla dobrá - takhle to vůbec nemyslím. Skutečně se jedná o výbornou a originální publikaci, jen škoda, že spousta zvratů šla předem odhadnout. Myslím, že kdyby tomu tak nebylo, dala bych 5*.
Přestože zde není ponechán téměř žádný prostor pro překvapení, kniha vás jistě nebude nudit. Mně osobně zpočátku chvíli trvalo, než se mi do příběhu podařilo začíst, ale zhruba od poloviny mě to začínalo bavit víc a víc.
Můj celkový dojem ze Smrtky je velmi dobrý, a ačkoliv jsem už četla knihy, které mě upoutaly více, vřele doporučuji.

30.01.2020 4 z 5

Deník Deník Anne Frank

Deník Anne Frankové je unikátní publikací. Zejména proto, že autorka narozdíl od většiny jiných spisovatelů nepoukazuje jen na ostatní, ale především na sebe samu. Pouští nás za "oponu," odhaluje své myšlenkové pochody, názory, pocity. A to je pro spoustu lidí velmi složité. Díky deníku, jenž upřímně popisuje svět obrácený naruby válkou, neustálý strach a přitom naději, můžeme Annin příběh prožívat společně s ní. Můžeme sledovat, jak se mění, jak její dospívání ovlivňuje pasáže v knize. A v tom je ta jedinečnost.

Moje  dlouhé mlčení Moje dlouhé mlčení Erika Bezdíčková

Ke knize jsem se dostala na besedě s paní Bezdíčkovou a musím říct, že jsem opravdu vděčná, že jsem měla tu čest setkat se s tak silnou osobností. Její příběh je neuvěřitelný a skutečnost, že o tom všem autorka dokázala napsat knížku, také. Jsem moc ráda, že můžu mít její příběh ve své knihovně, protože je čtivý, upřímný a jedinečný.

Navěky Navěky J. M. Darhower

Tahle knížka mě naprosto odzbrojila. Předčila mé očekávání a nedokázala jsem ji odložit z ruky, dokud jsem ji nedočetla. Okamžitě jsem začala hledat další díl, a šokovalo mě, že ho nejspíš nepřeloží. Podle mě je to velká chyba, protože ta knížka je naprosto úžasná. Je výjimečná, čtivá, napínavá, není to jen další tuctovka a má skvělý námět. Vřele doporučuji všem kdo ji nečetli a pevně doufám, že se další díl dočká přeložení.

14.12.2017 5 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Toto byla beze sporu jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četla. Příběh jsem sice znala již z filmového zpracování, nicméně jsem se při čtení ani na vteřinu nenudila.
Kniha toho dokáže nabídnout mnohem více než film. Zdůrazňuji slovo mnohem, neboť to byl opravdu nářez, přestože již nejsem cílová skupina a Školu dobra a zla jsem četla spíše rekreačně, abych si odpočala od každodenních starostí.
Ačkoli mám ve většině případů problém s mužskými autory, kteří se snaží napsat ženskou postavu, Chainani za mě tuto výzvu zvládnul na jedničku - a dokonce si poradil rovnou se dvěma hlavními hrdinkami.
Osobně mě velice baví, když mají postavy v příběhu nějaký vývoj. Zde jsem se jej dočkala jak v případě Agáty, tak i v případě Sofie, za což jsem nesmírně ráda. Bavilo mě balancování na hraně dobra a zla, přešlapy, zrady a zkrátka všechno, co se během knihy dělo. Přesně toto očekávám od dobrého fantasy příběhu.
Co dále nesmím opomenout, je celková gradace děje. Zde jsem byla opravdu spokojená po všech stránkách, neboť děj plynule ubíhal, napětí narůstalo a do toho všeho Chainani dokázal rozeznít i struny dojetí, které ve mně rezonují ještě dnes.
Zkrátka a dobře - kniha je naprosto skvělá, postavy (jak kladné, tak i záporné) natolik dobře propracované, že je zkrátka musíte milovat a přidáme-li k tomu ještě nápadité prostředí, vznikne nám dokonalý příběh, který doporučuji všem milovníkům fantasy a pohádek, dále těm, kdo mají rádi antihrdiny a v kostce všem čtenářům, kteří chtějí vypnout u knihy, jež je dostane daleko od všedních starostí.

23.04.2023 5 z 5

Nesvá Nesvá E. Lockhart (p)

Po dočtení Ostrova lhářů jsem byla nadšená z autorčina stylu vyprávění. Retrospektivní pohled mi velmi sedl a nemohla jsem se od takovýchto textů odtrhnout, a tak není divu, že jsem byla štěstím bez sebe, když jsem zjistila, že Lockhartová vydala další knížku. Hned jsem si ji pořídila a dlouhou dobu ji šetřila, protože se mi líbilo vědomí, že mám v knihovně jistě další pecku od skvělé autorky a hrozně jsem se těšila, až po knize sáhnu a užiju si další jedinečný příběh.
Ale nadšení se nekonalo. Bohužel. Sice jsem příběh přečetla, ale hlavní hrdinka mi vůbec nesedla, nedokázala jsem jí příliš porozumět, úplně mě jakoby minula a její příběh se mě zkrátka nedotkl.
Děj samotný na mě působí jako jeden velký omyl - autorku mám velmi ráda a pevně doufám, že se od ní dostanu k nějaké další knížce, která mi sedne víc - ale tohle bylo zkrátka takové ...nijaké. Po celou dobu jsem si říkala, že se všechny ty nejasnosti a zmatky vyjasní v závěrečné části knihy, neboť tomu tak bylo i u Ostrova lhářů. Člověk měl pocit, že je všechno jasné, ale za chvilku všechno vypadalo jinak a nastaly nejasnosti, pochyby...které autorka mistrně rozmetala v závěru, kde si jako na povel všechno "sedlo" a zapadlo do sebe. A přesně tohle jsem čekala i u tohoto příběhu. Jenže se to nestalo. Zápletku jsem po chvíli odhadla a knížku jsem četla s tím, že mi snad alespoň na konci Lockhartová opět ukáže, že jsem se nechala nachytat a že je všechno jinak. Ale omyl - žádné překvapení na závěr se nekonalo, z čehož jsem zklamaná.
Upřímně nevím, co si o knize myslet. Místy mi přišla až nereálná, místy moc snadná a ve finále to ve mně nezanechalo nic než takovou divnou "pachuť." Bylo to celé takové studené, příběh snad neobsahoval jedinou pozitivní emoci. Taková díla nemám ráda, a i když bylo čtivé co se týče čistě autorčina stylu psaní, prostě to nestačilo. Pevně doufám, že Lockhartová opět nasadí příčku výš - jak tomu bylo u Ostrova lhářů - protože jsem si jistá, že ona na to má. I přesto, že se mi s knihou Nesvá netrefila do vkusu, jsem zvědavá, jakou knihu napíše příště a už teď se těším, až si ji přečtu.

06.05.2020 2 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Závěrečný díl trilogie opravdu nezklamal. Po méně akčním (ale přitom neméně zdařilém) druhém dílu jsem očekávala víc akce, napětí a expresivity, a moje přání bylo naplněno. Dokonce víc než to - bylo to perfektní. Knížka mi přesně sedla co se týče stylu psaní, což se nestává zase tak často, a velmi to oceňuji. Příběh krásně vygradoval, místy jsem byla doslova v šoku, neboť je tento díl jedno velké překvapení (přestože tu někdo níže v komentářích částečně vyspoileroval děj). :))
Knížka je psaná takovým lehkým, čtivým, subjektivně zabarveným stylem z pohledu Any, je protkán jejími myšlenkovými pochody, nevyřčenými poznámkami - zejména ty sarkastické jsou mnohdy velice zdařilé, až jsem se nejednou musela usmát. :)
Řekla bych, že je to taková příjemná oddechová pohádka pro dospělé, která zůstane čtenáři dlouho před očima.
Upřímně řečeno, zaráží mě nízké hodnocení, neboť přestože se dle mého názoru nejedná o stoprocentní příběh, osmdesát procent bych mu určitě neupřela.
Asi jediná věc, která mi přišla nadbytečná, byla část vyprávěná očima Christiana na úplný závěr knihy, neboť za příjemným epilogem, kdy jsem byla připravená na doslov autorky v podobě poděkování, nebo něčeho takového, byly moje myšlenky o závěru příběhu (až poněkud násilně) přerušeny. Nevím, jestli to tak mám jen já, ale vždy, když dočtu nějakou knihu, potřebuji trochu času, abych příběh "vstřebala," zhodnotila...zkrátka aby si to sedlo. :) A to se tady nestalo, protože po skončení příběhu Any a Christiana přišla ještě další závěrečná část, která už děj nikam neposunula, a tudíž bych ji klidně vynechala.
Tak či tak jsem ráda, že jsem po trilogii sáhla i přes ne vždy kladné recenze, které jsem se naštěstí rozhodla ignorovat.
Do plusu dávám i fakt, že jsou postavy vykresleny jako dokonalé a přitom nedokonalé bytosti, působí tedy jako běžní lidé a ne jako smetánka o deset levelů výš.
Jsem si jistá, že to není naposledy, co jsem si trilogii přečetla a už teď se těším, až se do ní pustím znovu.

30.04.2020 4 z 5

Pomsta Pomsta John Burnham Schwartz

Ke knížce jsem se dostala náhodou, protože tenhle žánr běžně nečtu. Ale že by mě příběh nějak oslovil, to se říct nedá. Tragédie, popisy zoufalství a zdrcení zkrátka není nic, co bych chtěla dobrovolně číst. Také název knihy ve mně evokoval představu o něčem zcela jiném. Ačkoliv byl příběh svým způsobem zajímavý a vyprávěl o nešťastné situaci, která může kohokoli z nás kdykoli potkat, jsem ráda, že už jsem jej dočetla, neboť z takovýchto textů nemám úplně nejlepší pocit. Přestože ke mně popisované emoce úplně nedolétly, měla jsem z knihy takovou "zdrblou náladu."
K dobru ale musím příběhu přičíst fakt, že po stylistické stránce se knížka pěkně čte. Styl psaní je příjemný, ničím moc nerušený.
Kdybych to měla shrnout, hodnotila bych Pomstu jako takový průměr.

23.04.2020 3 z 5

Volání divočiny Volání divočiny Jack London

(*komentář se vztahuje ke klasické knižní verzi, nikoli ke komiksu)
Srdcová kniha od Jacka Londona. Působivě podaný příběh Bucka je jedinečný, krásný a emotivní. Ačkoliv je v hlavní roli zvíře, kniha neztrácí na kvalitě, spíše naopak. London odvedl dobrou práci. Je to čtivé, dojemné, příjemné. Osobně jsem knihu četla již 2x a ještě se k ní jistě vrátím. Rozhodně stojí za to.

21.01.2020 4 z 5

Zrádná věrnost Zrádná věrnost Nora Roberts

Přiznám se, že se mi do této knihy původně příliš nechtělo - nejspíše jsem soudila na základě obálky, která mě moc nenadchla. Nakonec jsem se však nechala přesvědčit, že příběh stojí za to a pustila se do čtení. Musím říct, že jsem ráda, že jsem nedala na první dojem, protože Zrádná věrnost je opravdu skvělá. Dechberoucí kniha, popisující lásku ke koním a rodinné intriky. Dílo krásně graduje, je zde přítomna láska, strach a zkrátka všechno, co byste od dobré četby čekali.
Takže pokud někdo stále váhá, zda si knihu přečíst či ne, rozhodně říkám ano.

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Jak jsem se přesvědčila již několikrát, Charles Dickens je skvělý autor a jeho knihy jsou okouzlujícím svědectvím doby, ve které žil. Důkazem toho je neutichající oblíbenost jeho publikací, z nichž čerpají inspiraci nejen filmoví režiséři.
Oliver Twist je mé nejoblíbenější dílo ze sekce "povinná četba," neboť ráda vzpomínám na večery v dece, s hrnkem čaje vedle na stolku, a touto knihou na klíně. Dickens je mistr slova, umí zaujmout, dojmout i napínat.
Doporučuji všem, kdo mají rádi realistickou tvorbu a opravdu jedinečné náměty.

Papírová labuť Papírová labuť Leylah Attar

Papírová labuť je zvláštní kniha. Upřímně jsem od ní čekala něco úplně jiného, avšak nebyla zklamáním. Ačkoliv jsem četla už i lepší díla, příběh mě bavil a nutil mě přemýšlet. Je pravda, že se děj dá velmi snadno prohlédnout, tudíž se žádné překvapení na konec nekoná, ale i tak je kniha napsána čtivou formou, obsahuje sem tam pasáž, kdy se člověk nad odstavcem pozastaví či zasměje, na druhou stranu se zde vyskytují i části, nad kterými pouze povytáhne obočí, nebo nevěřícně zavrtí hlavou. Jinými slovy - taková všehochuť, já osobně jsem ne vždycky souhlasila s jednáním Skye, ale to není chyba knihy. :)
Osobně bych přidala více napětí, ale čtenáři, kteří si více potrpí na romantické pasáže, si jistě přijdou na své. Doporučuji.

16.01.2020 4 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Tuhle knížku bych nazvala oddychovou četbou. Je plná pohádkových motivů, je krásná a tajemná. I přes delší "rozjezd" jsem ji četla se zájmem a bavily mě i pasáže ze strany Zvířete. Příběh nese neobyčejné poselství a oplývá množstvím poutavých myšlenek. Zejména pak pravdami, které pohádky ukrývají, ačkoliv si toho mnohdy nevšímáme.
Doporučuji každému, kdo si chce spravit náladu příjemnou pohádkovou četbou.

Strom lží Strom lží Frances Hardinge

Jedinečná kniha, poutavý příběh a hlavně originální nápad. I přes mírnou skepsi, kterou jsem na začátku pociťovala, mě kniha mile překvapila a příběh mě bavil od začátku až do konce. Nikdy předtím jsem nic podobného nečetla, ale bylo to velmi dobré, promyšlené, gradující a napínavé.
Frances Hardinge je jedinečná spisovatelka, která umí dát svému dílu jiskru a mystický nádech. Kniha je tajemná, postavy propracované, prostředí skvěle zvolené. Nemám co vytknout.

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Krásná kniha, která člověka ponoří zpátky do fantastického světa této fantastické autorky. Ačkoliv příběh není tak strhující jako předchozí dva díly (ACOMAF a ACOWAR), je propracovaný, milý, čtivý a jednoduše skvělý.

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Nádherná knížka vyprávějící nádherný příběh. Nemám co dodat, snad jen to, že ji vřele doporučuji.

14.12.2017 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Jedinečná, zajímavá a krásná knížka, která vás pohltí.

14.12.2017 4 z 5

Piráti z Ledového moře Piráti z Ledového moře Frida Nilsson

Kniha plná dětství, odvahy, přátelství a dobrodružství. Vlastně mě pohltila už na samém začátku a nepustila, dokud jsem ji neodložila přečtenou. Sice jsem ji nepřečetla na jeden zátah, ale pokud si dobře vzpomínám, tak na tři ano. Protože je zkrátka nádherná.
Velice se mi líbila práce s přezdívkami (Klacíček, Knoflíček atp.), nesetkávám se s nimi v knihách příliš často. Motiv putování a setkávání se s nejrůznějšími lidmi a tvory je rovněž velice zdařilý. Příběh pěkně plyne a je vidět, že každá pasáž má čtenáři předat nějakou hodnotu. Sama jsem si knihu založila bezmála na dvaceti místech, abych mohla zpětně dohledat ony moudré myšlenky. Co mi však utkvělo v hlavě nejvíce, je výrok: "Zbabělec nejraději s puškou spává," což je více než výstižné.
Postavy jsou sympatické, líbí se mi pojetí Bělohlava (ale nebudu jej zde spoilerovat). Oceňuji i Dickensův "humor přes slzy," najít jej i v dětské knize bylo milé překvapení.
Abych to shrnula - v příběhu si přijdou na své děti i dospělí. Jedná se o překrásnou knihu, kterou rozhodně doporučuji otevřít.

25.03.2023 5 z 5

Po bouři Po bouři Lauren Brooke (p)

Stejně jako v předchozím případě byl i toto krásný návrat do dětství. Vlastně ani nevím, co mě to najednou napadlo - pořídit si všechny díly, které u nás vyšly, a znovu se do nich pustit - tentokrát úplně od začátku. Jsem však moc ráda, že jsem to udělala. Přestože je Srdíčko knižní série pro děti a mládež, myslím, že si v ní každý najde to své. Když jsem byla mladší, četla jsem ji především proto, abych se dozvěděla, jak to s jednotlivými koňmi dopadne. Dnes se zaměřuji více na vztah (nejen) mezi Amy a Laurou a neméně pak na vypořádávání jednotlivých postav s minulostí. Líbí se mi, že se zde pracuje s pocitem viny, že dochází k promísení emocí spjatých s onou nešťastnou nehodou a s koněm, který v tom všem figuroval. Proto mě tento díl skutečně pohladil po duši.
Lauren Brooke má dle mého názoru velký talent na psaní. Její texty jsou plynulé, ničím nerušené, stránky se otáčejí téměř samy. Dokáže čtenáře vtáhnout do děje tak, že i já zatoužila strávit léto na farmě u koní, přestože v běžném životě k nim zase tak silnou vazbu nemám. Tyto knihy ale miluji a připadá mi, že během jejich četby ze mě dělají někoho zcela jiného, než běžně jsem.
V příběhu je patrná jakási "romantika," avšak nemyslím tím striktně červenou knihovnu. Myslím tím přírodu, sluneční paprsky, koně a takovou zvláštní svobodu. Řekla bych, že nejen na postavy v knihách, ale i na jednotlivé čtenáře musí mít tento příběh očistný účinek. Probouzí v lidech lásku, něhu a cit pro zvířata, donutí se zamyslet nad tím, kdo v našich životech při nás stojí, a učí nás, že není vždy zapotřebí řešit věci s horkou hlavou. V tom spatřuji jistý přesah a domnívám se, že ačkoliv se jedná o na první pohled nenápadné prvky, je v tom obsažena obrovská přidaná hodnota.
Tuto sérii bych doporučila nejen mladším čtenářům, ale i těm starším. Příběh má rozhodně co nabídnout. Dokonce bych se s ním nebála pracovat ani ve škole, neboť spousta dívek si během základní školy prochází obdobím, kdy si vypěstuje nemalou náklonnost ke koním. A zde se o nich mohou dočíst nejen něco zajímavého, ale i přínosného a mimoto si mohou uvědomit spoustu věcí, o nichž jsem se zmiňovala o několik řádků výše. Proto si myslím, že by série Srdíčko neměla zůstat bez povšimnutí. Rozhodně stojí za to.

10.01.2023 5 z 5