katerina6763 katerina6763 komentáře u knih

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Je to první dílo tohoto autora, které jsem četla. A velmi příjemně mě překvapilo. I když je příběh místy velmi depresivní a popisuje pád člověka na samé dno, obsahuje i naději, že ze dna se dá zvednout a žít dále. Dílo se velmi lehce četlo, i když jsem se občas trochu ztrácela v časovém horizontu, kdy přítomnost přeskakovala do různých období v minulosti. Ale přesto dávám plný počet hvězdiček a pustím se do dalšího autorova díla.

29.12.2022 5 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Výborná kniha, plná překvapení a zajímavého rozuzlení děje. Velmi dobře se četla; mám ráda, když jsou kapitoly spíše kratší. Určitě se vrhnu i na další díly této série.

29.10.2022 5 z 5

Stanice 11 Stanice 11 Emily St. John Mandel

Tak toto dílo mi přišlo moc dobré. I když tam bylo hodně dějových linií, přeskakovalo se v ději ze současnosti do minulosti, nakonec všechno do sebe krásně zapadlo. A to se tady objevoval téměř úplný zánik civilizace po pandemii, Doktor 11 na vesmírné stanici, kočovná společnost Symfonie a spousta střípků, které nakonec zapadly přesně tak, aby to celé dávalo dokonalý smysl.
Hodnotím nejvyšším počtem hvězdiček; tak dějově propracované dílo jsem dlouho nečetla.

28.08.2022 5 z 5

Nádherná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout, dokud jsem ji nepřečetla. Autorka velmi čtenáři velmi příjemným způsobem poodhaluje vlčí svět a často jej připodobňuje k tomu lidskému. Po odložení knihy čtenář zjistí, jak velmi blízký je mu vlčí druh a jak charismatické a nádherné je toto stvoření. Cituji autorku: "Vlk: svatý, čistý, upřímný a autentický jako oběť civilizace, která si chce přírodu podmanit."

15.08.2018 5 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Toto byla již čtvrtá kniha od pana Hájíčka, kterou jsem přečetla. A ani tato mě nezklamala.

07.08.2017 4 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Kniha je označovaná jako islandský thriller roku, a opravdu je tohoto označení hodno. Příběh obsahuje spoustu nevysvětlitelných událostí, z nichž některé nakonec vysvětlené budou, ovšem část zůstane zahalena tajemstvím. A to dává knize opravdu tajemný nádech. Dávám plný počet hvězd.

21.01.2024 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak poprvé jsem měla z knihy opravdu nepříjemný pocit, naštěstí to ten závěr trochu vyrovnal. Určitě stojí za přečtení, i když závěr, zda se jedná o fikci či nikoliv, je pouze na čtenáři. Každopádně vím, že i když do hor chodím často, tuto oblast navštěvovat nebudu.

13.11.2023 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Zajímavý příběh, kdy si na jedné stránce říkáte, že už víte, co je vlastně pravda a jak to vlastně všechno bylo, a na další stránce je všechno jinak.

08.05.2023 4 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Tuto knížku jsem zhltla za dva dny. Byla neskutečně milá; na to, že je autorka začínající spisovatelkou, je toto dílo opravdu kvalitní. Příběh se mi moc líbil, pojednává o tom, jak člověku mohou určité knihy pomoci při překonávání různých životních okamžiků. Tuto knihu jsem měla v seznamu již déle; po přečtení jsem si mohla knihu odškrtnout, ovšem do seznamu mi přibylo dalších (asi sedm) knih, na které se po přečtení tohoto románu chystám :-) (ti, co knihu přečtou, jistě chápou...)

10.04.2023 5 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Neotřelý námět na příběh, který je vyprávěn až po ukončení utrpení dívek, které prožily dlouhé období v izolaci, o jejich (nemožnosti) návratu do skutečného života. Tím, že se celé drama odkrývalo až formou vyprávění jedné dívky přeživší celé utrpení, získal dle mého pohledu román zajímavý náboj, který mě nutil číst celou knihu téměř od začátku do konce během dvou dnů.

10.09.2022 5 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Aniž bych měla nějakou konkrétnější představu o ději knihy, na základě doporučení jsem po ní sáhla. Z počátku jsem se nemohla začíst do způsobu autorčina vypravování, který byl pro mě trochu obtížnější a rozvláčný. A navíc, když jsem zjistila, že se jedná o vyprávění o způsobu života romské komunity, chtěla jsem knihu odložit... Ovšem nikdy neodkládám rozečtenou knihu, a tak jsem vytrvala i u této. A udělala jsem velmi dobře. Do příběhu jsem se začetla, nakonec jsme knihu nedokázala odložit na dlouhou dobu. Příběh nenásilně popisuje filozofii života romské komunity a jejich rodinné vazby z jiného pohledu, než který vnímáme v současné době. Několik let jsem žila na Ostravsku, kde jsme měli k romské komunitě blíže, a vytvářel se ve mně spíše negativní vztah k těmto lidem. Ovšem po přečtení knihy a zamyšlení se nad tím, proč se chovají a jednají tak, jak je známe, jsem musela své smýšlení změnit. Jak naznačuje příběh, jejich chování vychází z podstaty jejich žití a z hluboké historie, která je v každém z nich zakořeněná a nelze ji vyrvat. Nádherný příběh, který rozhodně stojí za přečtení a za následné rozjímání nad právě přečteným. Neobyčejný vyprávěčský talent autorky je v samém závěru doplněn o stať PhDr. Jany Horváthové, která dodala příběhu historický a časový kontext.

09.07.2022 5 z 5

A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) Viktor Emil Frankl

Psychologický rozbor vězně v koncentračním táboře. Nemám příliš ráda dlouhosáhlé rozbory, ovšem tato útlá kniha podávala psychologické aspekty chování a jednání doložené konkrétními činy a prožitky. Za mě silná atmosféra, od které se nedalo odtrhnout. Obsahuje i spoustu myšlenek, které lze aplikovat do běžného života (aniž bych jakkoliv snižovala či srovnávala utrpení těch, kteří prožili, přežili či neměli to štěstí a skonali v koncentračních lágrech).

06.07.2022 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Severská detektivka, která má určitě zajímavou zápletku, ovšem ničím zvlášť nevybočuje ze svého žánru. Pro každého, kdo má rád severské krimi, bude kniha určitě stát za přečtení, ovšem nebude se konat žádný wow efekt.

05.07.2022 2 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Zajímavý náhled na možnost existence multidimenzionality. Nejsem v tomto oboru příliš zasvěcená, ale celý problém byl podán velmi čtivě a přiměřeně složitě. Je zajímavé přemýšlet o tom, kolik by mohlo existovat dalších světů, jejichž počet neustále roste s každým rozhodnutím, které uděláme. Kniha byla zajímavá, i když závěr mě trochu zklamal. Ale i tak určitě stojí za přečtení. Už jen kvůli vhledu do celé problematiky temné hmoty.

24.06.2022 4 z 5

Tři Tři Valérie Perrin

Od této autorky jsem četla první knihu. A dávám nejvyšší hodnocení. Nádherně zpracovaný příběh o přátelství, ve kterém bylo příliš mnoho tajemství a nevysloveného, která se postupně v ději odhalují. I když nemám ráda romány, ve kterých se stále mění časová linie, tady mi to vůbec nevadilo. Určitě se pustím i do autorčina dalšího díla.

05.11.2023 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Krásně napsaná kniha, která má kromě silného příběhu v sobě i poučení o tom, co život přináší a bere ve chvílích, kdy to nejméně čekáme.

08.07.2023 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Tato kniha byla opravdu příjemným překvapením. Detektivka měla zajímavý příběh (dokonce z prostředí, ve kterém jsem vyrůstala), zajímavé rozuzlení děje. Autor opravdu brilantně vykreslil jednotlivé postavy a také prostředí, ve kterém se děj odehrával. Při čtení díla jsem o autorovi neměla žádné informace (ty jsem si vyhledala až následně), ovšem podle úrovně díla jsem jej považovala za zkušeného autora, takže mě překvapilo, že se jedná o tak mladého (a dle mého názoru i velmi nadějného) představitele české literatury. Velmi podařená detektivka, těším se na autorova další díla.

13.02.2023 5 z 5

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Musím dát plný počet hvězdiček... Napínavé krimi, ve kterém jsem opravdu do poslední chvíle nevěděla, kdo stojí za celým zločinem. I když jsem postupně s pokračujícím dějem nějaké tipy měla, vždycky se ukázaly jako mylné; a to není v mnoha krimi příbězích běžné. Příběh je zpracován do nejmenších detailů, celé to nakonec do sebe přesně zapadlo. Hned se vrhnu na další pokračování série.

11.12.2022 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Před 2 lety jsem přečetla celou sérii na jeden zátah a je pravda, že ze začátku jsem se opravdu smála nahlas, ale postupně už mi připadaly jednotlivé situace méně a méně komické. Nicméně po dvouleté pauze jsem si prozatím poslední díl opravdu užila a zase se hlasitě zasmála. Příjemná oddechovka.

04.12.2022 4 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Tak toto dílo mi moc nesedlo. Nějak jsme se nedokázala naladit do příběhu, také mi (nevím proč) vadilo vypravování v přítomném čase. I přesto je to ovšem zase trochu jiný pohled na (mezi)válečné období na venkově, i když jsem se občas ztrácela v postavách, které se v příběhu vyskytovaly.

02.12.2022 2 z 5