katerina3633 katerina3633 komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Dlouho mě od knihy odrazoval ten negativní hype. Ale nakonec jsem si řekla, že to i tak musím vědět a rozhodně nelituji. V začátečních pasážích si člověk najde dost ze svého dětství, prožívání pocitů ohledně nepochopení i zrady rodičů (samožřejmě doufám, že do té doby, než dojde na les v domě). V několika částech jsem cítila silné bodnutí takové té tíživé nostalgie, některé výchovné.. či spíše nevýchovné poznámky rodiny. Pocity, které cácorka prožívala..brr, vše si čtenář projde s ní. Autorka umí skvěle navodit stupňující se napínavou atmosféru. Vyprávění malé holky, které se děje tolik příkoří a ona netuší proč, se Vám zaryje hluboko a dlouho budeme o knize dumat, tak jak už se to u knih paní Morštajnové děje.

19.04.2024 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Toto mě velmi bavilo. Žádného detektiva v pravém slova smyslu nehledejte. Nemám moc ráda knihy, kde se hrdina/ka pouští sama na vlastní pěst na vraha. To zde, ale také nenajdete. Najdete jen plno zajímavých postav, které pátrají po svých kořenech či se vyrovnávají s historií. Děj plynul poklidně, přesně tak aby si člověk stihl vychutnat prostředí a atmosféru malé vesničky v podhůří a zároveň nechybělo ani napětí, které čtenáře udržuje ve střehu.

15.05.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha pro me byla po dlouhé době něco, co vybočuje z mých výběrů, ale rozhodne nelituji. Tak těžký osud malé holčičky a tolik dalších životních peripetií, které ji život nachystal. Kniha podává naprosto ucelený náhled na osobnost hlavní postavy, tak že se čtenář do její kůže dokáže naprosto vžít a tím ho kniha vtáhne a nepustí. Močály nejsou zrovna krajina, která by me nejak lakala, ale s touto knihou se to dost změnilo. Rozhodně mnou bude tento příběh dlouhou chvíli rezonovat. Lide kolem nás proste často nezůstávají a při téhle myšlence mi naskajuje husí kůže, kdykoliv nás může kdokoliv opustit, at mu věříme sebevíc.

31.12.2023 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Moje milovaná kouzelná říše. Opětovně jsem se do knih pustila a musím říct, že jsem ještě víc nadšená, všímala jsem si úplně jiných detailů a prožívala každičký kus cesty. Tohle je grál všech fantasy knih. Kniha donese do jiného světa a rozhodně se vám nechce vracet.

07.11.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Fajn oddechová detektivka, není tak drsná jako třeba Kepler, a to mně moc vyhovuje. I soukromého života vyšetřovatelky je tam tak akorát a jedná se o naprosto uvěřitelné životní peripetie. Napětí v knize nechybí a rozhodně se moc příjemně čte.

23.10.2023 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Naprosto tento příběh zbožňuju. Miluju úvahy i charaktery postav, jazyk, kterým je kniha psána i autorky humor. Rozhodně se jedná o jednu z mých nejmilovanějších knih, ke které se ráda vracím.

14.08.2023 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Moc příjemné a uklidňující čtení. Žádný milovník přírody s touto knihou nesáhne vedle. Kniha mě vždy přenesla mezi tyto majestátní obry rostlinné říše. Působila na mě více než kdejaká motivační kniha. Uvědomit si, že své životní bitvy svádí i stromy a jejich pomalý a vytrvalý přístup k životu, je v této hektické době vážně uklidňující.

28.07.2023 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Netřeba komentáře. Kdo máte rádi fantasy (a když už jste na stránce této knihy, dá se to předpokládat), prostě neváhejte a přečtěte si to. Fakt to stojí za to. Jinak komu leze Frodo na nervy ve filmu jako mně, v knihách si ho zamilujete :). Mnoho postav se vám v knize zavrtá mnohem více pod kůži, například Faramir.

18.11.2023 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Krásné vyprávění rozdělené do kapitol, dle toho, čeho by si měl člověk na světě nejvíce vážit. Kniha se čte sama, je tak akorát dlouhá, člověka nutí se zamyslet. Hrůzy, kterými si autor prošel jsou napsané tak, že se z každé dá vzít ponaučení, člověk žasne nad lidskou vůlí k životu. Jedna z nejlepších knih o tomto období dějin. Rozhodně bych si jí ráda někdy přečetla znovu.

02.08.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Rozhovory byly vedeny skvěle, citlivě pokládané doplňující otázky, které doplnily to, co mě také napadalo a zajímalo (plus jsem vítala doplňování informací o pojmech, které jsem neznala). Nedivím se, že kniha měla takový úspěch. Vyprávění příběhů formou rozhovorů vždy vezme za srdce nejvíce. Všichni se mi zaryli hluboko do paměti. Hodně mnou rezonuje uvědomění, že v KLDR vlastně skoro nemůže existovat důvěrné přátelství. U každého z rozhovorů jsem byla zklamaná, že příběh skončil, chtěla bych o osudu každého z nich vědět mnohem více.

18.07.2023 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Krásný příběh, dojemný, vtipný. Moc se mi líbilo pojetí mezilidských vztahů v sousedství. I ten největší bručoun soused může velmi příjemně zasáhnout do životů ostatních. Toto je asi největší poučení z knihy. Způsob uvažování Oveho byl úžasný, moc jsem se u toho nasmála a zároveň zapřemýšlela.

17.05.2023 5 z 5

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Prostě super, jsem moc ráda, že takovéto knihy vznikají. Forma rozhovorů byla skvělou volbou. Není to strohý výklad problémů, v této knize jsou vidět konkrétní lidé s konkrétními příběhy, což má mnohem větší váhu a sílu. Doplněno o výklad mnohdy "nových" a veřejnosti ne tak známých nebo špatně pochopených pojmů. A pokud si je člověk zasadí do příběhů lidí, je snazší tyto definice pochopit v kontextu a s celým dopadem na osudy jednotlivců. Škoda jen, že ti, kdo by si ji potřebovali přečíst nejvíce se ji vyhnou obloukem. Doufám, že alespoň těm, kdo se snaží něco změnit posloužila při argumentaci ve společnosti a třeba se jednou dočkáme toho, že už nikdo nebude muset projít tolika příkořími a stresem jako lidé, které ti odvážní z knihy zastupují.

26.04.2023 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

(SPOILER) To jsem tak jednoho dne dostala chuť na něco duchařského, ale zase ne takového, aby jsem se bála jít i do koupelny. Přesně to jsem i od autorky dostala. Určitě to zarytým milovníkům hororů nebude dost, ale pro strašpytele jako jsem já, kteří ovšem chtějí trošku toho strachu pocítit, je kniha to pravé. Vyprávění mě vtáhlo tak, že jsem jí dočetla za jeden den. Atmosféra domu, jeho okolí i městečka byla krásná ve svém tajemnu. Hlavní postava byla sympatická a vcelku jednala logicky, ačkoliv její reakce, když zjistila, že v domě opravdu straší, pro mě byla trošku nepochopitelná, určitě bych takto s chladnou hlavou nejednala (ale chápu, kdyby se zhroutila, asi těžko by došla k happy endu :).

08.08.2022 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Moc dobře zvolené prostředí odlehlého idylického hotýlku v úžasně temné době sněhové bouře. Naprosto ideální čtení ke krbu, když je venku zima. Postavy mě moc bavily, žádná nebyla černobílá a každá měla svá tajemství. Přečetla bych si znovu.

02.08.2023 5 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Na letní čtení ideální volba, už se netěším ani tak k moři jako na letadlo. Let teď bude úplně jiný zážitek. Nečekala jsem, že mě to tak vtáhne. No nedokázala jsem přestat, a když jsem musela, myslela jsem jen na to kdy budu pokračovat (to už se mi dlouho nestalo). Tolik zajímavostí a navíc velmi příjemné čtení.

09.06.2023 5 z 5

Vraždi všímavě Vraždi všímavě Karsten Dusse

Originální nápad spojit krimi a příručku osobního rozvoje, tedy v současné době populární témata. Parodie je to úžasná. Autor mi svým humorem sednul, gangstaři a školky, B mandanti a B advokáti, puberťáci s mobily na zapadlém parkovišti (pech jako blázen), zajímavé způsoby vražd, masakry v duchu pohody a vnitřního klidu. Rozhodně doporučuji jako odpočinkovou četbu pro pobavení.

01.06.2023 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Horory nečtu, ale toto není horor u kterého by se člověk klepal strachy a bál se otočit další stranu. Díky své délce má prostor pro prokreslení osob a popis života v podhůří. Poloviny knihy jsem otáčela stránky jak divá. Ke konci mi "strašidelné" pasáže již trošku splývaly, protože už jsem v celku čekala, co přijde a do některých částí, kde Petr navštěvoval různé další postavy jsem se už musela nutit. Ale celkově mně kniha bavila jsem ráda, že takovéto knihy píši i čeští autoři a autorky.

26.04.2023 4 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Příjemná temná oddechovka, kniha do příběhu prolíná zajímavé informace o prvopočátcích moderní kriminalistiky, ale i o umírání a o tom, co se stává s tělem po smrti. Rozhodně mě bavily všechny části s hrobníkem a úryvky z jeho almanachu. Bohužel jsem doufala, že hrobník (jež dal i název knize) dostane mnohem více prostoru, což se nestalo, tak snad v druhém díle.

28.01.2024 4 z 5

Země Země Marek Epstein

Naprosto souhlasím s komentáři níže, 5 hvězd je málo. Příběh vtáhne a nepustí. Prožila jsem s knihou obrovskou škálu emocí. Prolínající se časové linky byly skvěle poskládané, každá kapitola byla přesně tam, kde měla být. Tolik síly proti nepřízni osudu a doby. Knih je o tom napsáno hodně, ale tato mě dokázala velmi zasáhnout a prožít vše s hrdiny. Zamilovala jsem si každou postavu, každý životní příběh. Opravdu výborná kniha nejen o jedné neobyčejné ženě. Po přečtení knihy jsem jen seděla v obýváku, pozorovala svou rodinu a cítila neskutečný vděk.

09.10.2023 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Nějak jsem tento díl přeskočila a dřív přečetla knihy Údolí a Lov. A jen mi to potvrdilo, že Lov je za mě nejslabší ze série. Bohužel, ale ani Sesty se mě nějak více nedotkly. Děj odsýpá, ale nějak jsem už necítila to napětí, které bylo v prvních 3 dílech, ale konečné rozuzlení naprosto wau. U autora rozhodně zůstanu, stále tuto sérii považuju za jednu z mých oblíbených detektivních sérií. Servaz je moc sympatický vyšetřovatel (má sice svoje troubles a splíny, ale neutápí se v nich tolik jako jeho kolegové ze severu).

06.10.2023 4 z 5