Karin94 Karin94 komentáře u knih

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Príbeh, ktorý sa odohráva na konci 19. storočia a ktorý si zamilujete už od prvej stránky.
Toto bola tak nádherná kniha! Vôbec mi pri nej nevadilo, že je hrubá, dokonca som mala na konci vyslovene traumu, že sa končí.

Doteraz sa nad ňou roztápam a neverila by som, že historický žáner s nádychom romantiky mi navodí takýto pocit. Zatajovať dych, rozplývať sa, usmievať sa, byť v oblakoch, roj motýľov v bruchu, búchanie srdca, infarktové stavy a doslova zažívať z celej knihy knižný orgazmus. Presne takto som sa cítila ja pri tejto knihe!

Sranda ako ma zaujala kniha z obdobia, z akého knihy bežne nečítam, a pritom čítame o roku, o ktorom nemám šajnu, ako to tam chodilo. O slovách ako „pukerlík", "pľundrované pečivo", "morózny” a pod. som nikdy v živote nepočula, ale rada som sa priučila niečomu novému. Myslím si, že nie je absolútne odveci si prečítať aj takýto žáner, nielen kvôli takému zaujímavému obdobiu, kde mali voči sebe ľudia rešpekt a výchovu, ale hlavne kde uvidíte tú naozajstnú, pomalú, silnú, elegantnú a inteligentnú lásku. Nie ako v príbehoch z dnešnej doby, keď sa niekomu ledva pozriete do očí a už ste spolu v posteli.

Postavy boli opísané nádherne a láska medzi pánom Reedom a Animat (myslím teraz tu „slow burn” linku) bola aj napriek arogantnej povahe pána Reeda nádherná.

Autorkin štýl mi taktiež veľmi sadol. V každej kapitole sa dialo niečo iné, miestami to bolo napínavé, že som ani nedýchala a na konci nechýbalo veľa a spisovateľka mi skoro privodila infarkt. Vôbec som nemala pocit, že by sa kniha naťahovala, alebo že by tam boli hluché miesta. Jednoducho túto knihu zaraďujem medzi moje prvé TOP prečítané tohto roku a určite to nebude posledná kniha od autorky.

V poslednom rade musím spomenúť, že z knihy vôbec necítiť, že je to zaradené v kategórii Pre deti a mládež. Kto čítal alebo videl Pýchu a predsudok, tak od tejto knihy očakávajte niečo podobné. Bolo to krásne pre akúkoľvek vekovú kategóriu a ja už iba odporučím, aby ste si to určite prečítali.

27.02.2023 5 z 5

Čo Clara zanechala Čo Clara zanechala Ellen Marie Wiseman

Táto kniha bola jedna emocionálna nálož!
Toľko smútku, bolesti, poníženia a pocitov, som ešte nikde nikdy nenatrafila v knihe a nenechá to nikoho chladným!
*Kniha, ktorá vám nedá spať.
*Kniha, ktorú keď dočítate, bude vám veľmi dlho rezonovať v hlave, a s istotou vám poviem, že nesiahnete hneď na druhý deň po druhej.

Štýl písania pútavý od začiatku až do konca! Autorka knihu napísala excelentné a bravúrne! Žiadne sprostosti okolo knihy a žiadne hluché miesta. Bolo tam napätie (až sa mi niekedy zježili chlpy na tele). Miestami som mala pocit, akoby čítam Trhlinu od Kariky, asi kvôli tej liečebni a pútavým písmom. Ale dej je úplne iný! Prosím, nenechajte sa zmiasť.

Príbeh je o dvoch hlavných postavách. O Clare a Izzy. Obe v rovnakom veku, ale Clara v roku 1929 a Izzy 1995. Clara, ktorá sa dostane nešťastím do psychiatrickej liečebne do Willardu. A Izzy, ktorá tiež nemá život ako v rozprávke. Jedneho dňa, sa dozvie o Clare a o jej denníkoch a pomaly začne po nej pátrať, a odkrývať jej minulosť. Neskôr začnú tieto príbehy splývať do seba, a je to niečo prekrásne. Musím napísať, že najviac ma bavili kapitoly Clarine, aj keď pri jej kapitolách mi trhalo srdce na malé kúsky, a chcelo sa mi veľmi plakať. Ale ani Izzy kapitoly nie sú od veci, tam sa tiež podozvedáme drsné veci. Niektoré veci sa žiaľ dejú aj v realite, a tým nikto nikdy žiaľ nezabráni.

Ja vás žiadam! Prosím, kto to ešte nečítal, tak si to určite prečítajte! Možno, že niekedy knihy nemajú zaujímavé anotácie, ale táto kniha bola jedna veľká emočno, silná bomba! A ja ju odporúčam všetkými desiatimi.

11.01.2022 5 z 5

Končí sa to nami Končí sa to nami Colleen Hoover

Vedela som, že Colleen Hoover ma nemôže sklamať, a predsa som sa nemýlila! Veľmi silný príbeh. Pravdou je, že niektoré veci, ktoré nezažijeme na vlastnej koži, nepochopíme.

"Pätnásť sekúnd. Toľko stačilo, aby sa na človeku všetko zmenilo."

Po dočítaný knihy mám toľko myšlienok, že mi je jasne, že sa to sem nezmestí, ale v skratke iba toľko, že bola dokonalá! Realisticko ľahko písaná, pútavá, žiadne hluché miesta a koniec najdokonalejší. Nechýbala romantika, vtipné pasáže, smútok, brutalita, slzy a hlavne tá realita. Budem sa opakovať ako stále pri Collen Hoover, ale ja jednoducho milujem jej štýl písania. Ak by som ju mala po blízku, vybozkávala by som jej ruky za tie jej dokonalé knihy. Ona do svojich kníh vždy vnesie také náročne témy, a to ja na nej zbožňujem. Proste ona keby napísala aj nákupný zoznam, aj ten by bol od nej zaujímavý.

Lily bola úžasna. Inteligentná a taká silná. Veľmi som si ju obľúbila a fandila som jej.
Ryle som si zo začiatku obľúbila, potom som ho znenávidela, potom prišiel zlom, keď som si už pri ňom nebola taká istá a týmto u mňa aj skončil.
Najviac zo všetkých ktorých som si obľúbila a zamilovala som si ho, bol Atlas. On bol jednoducho tak dokonalý, že pri ňom som si bola viac než istá, že on ma sklamať určite nemôže. V knihe kde bol spomenutý práve Atlas, ma bavili zo všetkého najviac.

Knihu odporúčam všetkými desiatimi úplne všetkým hlavne preto, pretože je to opis reality, ktorá sa odohráva každý deň po celom svete. A určite nemôžem zabudnúť dopísať to, že túto knihu by mali dať ako povinné čítanie hlavne pre mladé dievčatá, ktoré si myslia, že krásni bohatí bad boyi sú najlepší a najdokonalejší.
A nezabúdajte, "stále plávaj", kým nenájdeš svoj breh ️

20.12.2021 5 z 5

Kaviareň v Kodani Kaviareň v Kodani Julie Caplin

„Vitajte v útulnej kaviarni, kde to vonia škoricou, horúcou čokoládou a láskou.”

Krása prijemná letná oddychovka, pri ktorej dostanete chuť na všetko, čo bolo spomenuté v knihe a aj sa ísť pozrieť do samotného Dánska.
Kniha bola rozdelená do troch častí. Autorka najskôr čitateľa zavedie do uponáhľaného Londýna, následne ponúkne možnosť pozrieť sa a spoznať rôznych ľudí v dánskej Kodani, a napokon ukáže, ako toto nečakané dobrodružstvo dokázalo ovplyvniť životy jednotlivých postáv. Postavy mi boli všetky neskutočne sympatické. Nebol tam nikto, o kom by som mala zlú mienku. Najviac sa mi páčili hlavní hrdinovia Kate a Ben a to, ako vedela ich dialog vtipne opísať. Niekedy som sa musela nad nimi až pousmiať.
Určite ste už počuli o „hygge”, teda dánskom životnom štýle, ktorý hlása pohodu a šťastie. Túto filozofiu autorka vsadila do príbehu úplne nenútene a okrajovo, oboznámi vás so základnými myšlienkami, ktoré Dáni vyznávajú.

„Je nepríjemný, arogantný, hrozný. A zasa tak veľmi dobre nevyzerá. Rozhodne nie. Len trochu. Pekné ramená. Krásne oči. Príťažlivá tvár. Skôr zaujímavý… zaujímavo poskladaný. Skrátka, vyzerá celkom dobre, nie je to žiaden krásavec alebo niečo podobné. Vlastne je krásavec, ale to ešte nič neznamená.” (str. 65)

Príbeh bol od začiatku veľmi predvídateľný, ale pri takejto knihe mi to vôbec nevadilo. Čo ma mrzí je, že tam bolo málo romantiky na mňa. Ja som dosť sladký typ človeka, a vôbec by mi nevadilo, ak by bola romantika od začiatku až do konca. Veľmi veľa sa písalo o Kate práci (čo bolo na mňa niekedy až príliš) a aj o samotnom Dánsku, čo mi zas až tak nevadilo, pretože bol tak nádherne opísaný, že každý kto si ju prečíta, môžem z určitosťou povedať, že tam bude chcieť ísť.

Knihu Kaviareň v Kodani odporúčam všetkým romantickým dušiam, ktoré sa chcú aspoň na chvíľu preniesť na miesto, kde panuje šťastie, pokoj a láska. Tu sa dozviete, že práca nie je všetko, a treba dať prednosť aj iným dôležitejším veciam. Ja sa už teraz teším na druhý diel, ktorý sa volá Pekáreň v Brooklyne.

Pekáreň v Brooklyne Pekáreň v Brooklyne Julie Caplin

„Vstúpte do voňavej pekárne, kde na vás čaká kávička, koláčiky a príbeh plný lásky.”

Pekáreň v Brooklyne je kniha, ktorá poteší nejednu romantičku. A s dávkou šarmu, napätia a vôní si získa nejedno srdce.
Táto časť je o Sophie, ktorú si určite pamätáte z knihy Kaviareň v Kodani. Sophie sa v knihe rozhodne ísť na dobrodružnú pracovnú cestu do New Yorku, kde spozná super Bellu ktorá ma úžasnú Pekáreň. Bella má aj šarmantného, obletovaného a úplne neodolateľného bratranca Todda, ktorý má len jednu chybu ‒ nechce sa viazať. Sophie začína pomaly s týmto tajomným mužom tráviť čas a zisťuje, že láska sa často objaví na tých najnenápadnejších miestach a svojim citom nemožno rozkázať.

„Každé ráno sa prebudíš a máš dve možnosti - spať ďalej a snívať alebo sa zobudiť a pokúsiť sa splniť si svoje sny. Voľba je na tebe.”

Tak táto kniha bola za mňa jedna úžasná dokonalosť! Môžem si dovoliť povedať, že tento príbeh bol pre mňa lepší a zaujímavejší než kniha Kaviareň v Kodani.
Opäť autorka nesklamala, a celá kniha bola plná romantiky a rôznych dobrôt, na ktoré sa vám budú od začiatku až do konca zbiehať slinky.
A to, že sa to ešte odohráva v New Yorku presnejšie v Brooklyne, je za mňa obrovské plus, pretože New York patrí medzi moje naj mesto, ktoré by som chcela raz určite navštíviť.
Opäť som tam nenašla ani jednu nesympatickú osobu. Všetkých som si úplne obľúbila najmä Todda, autorka ho dokázala tak neskutočne skvelo opísať, že určite každá čitateľka tejto knihy si ho zamiluje a bude sa samej sebe pýtať - prečo sakra neexistuje tak dokonalý chlap aj v skutočnosti?
Aby som nezabudla pochváliť v knihe boli aj rôzne krásne citáty a myšlienky, ktoré mne osobne sa veľmi páčili a pri niektorých pasážach sa mi až motýle v bruchu urobili.
Na konci knihy mi bolo úprimne ľúto, že to skončilo, pretože tento príbeh ma tak strašne vtiahol a chytil za srdce, že mi je naozaj smutno, že to nemá aspoň 600 strán.

„Chcel by som ti dať slnko mesiac a hviezdy. Vďaka tebe je svet krajší a môj svet rozhodne lepší.”

No a keďže ma tieto príbehy úplne bavia a vtiahli celú do seba, musím ísť ďalej a pokračovať knihou Cukrárna v Paříži. Už podľa názvu verím, že to opäť bude kniha plná dobrôt a lásky.

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

„Bolí mě to, protože se tě bojím milovat. Bojím se, že odejdeš a já budu zase sám. Jenže tentokrát to bude stokrát horší, protože už budu vědět, co mi chybí...”

Toto bol tak nádherný príbeh, že som sa doňho zamilovala od prvého momentu. Plný
emócií, bolesti, smútku a nekonečnej lásky. Myslím si, že poniektorí si aj poplačú.

Obaja hlavní hrdinovia majú veľmi tragické spomienky a v tomto príbehu uvidíme, ako si ich budú navzájom liečiť.
Tá ich láska… Bože, taká jedinečná, nádherná a skutočná, že ja sa doteraz nad tým príbehom úplne rozplývam. Táto kniha ma tak zasiahla, že na ňu len tak nezabudnem.

Bree bola úplne dokonalá, no ešte dokonalejší bol Archer. Už len to ako sa na ňu pozeral a každá maličkosť, ktorú pre ňu urobil, bolo niečo prenádherné. No bolo mi ho aj strašne ľúto, čím všetkým si musel prejsť, a veľakrát sa mi chcelo plakať. Ľuďom, ktorí sa k nemu chovali zle, som priala, aby im to karma všetko vrátila.
Bree mala taktiež strašne smutnú minulosť a jej kapitoly som doslova prežívala a zároveň trpela spolu s ňou. Neskôr ma trochu rozčuľovala tým, ako neustále a bezdôvodne plakala. ‍️

No ale čo som bola prekvapená úplne najviac, tak bol autorkin štýl písania. Keďže som doteraz od nej nič nečítala, tak ma dosť milo prekvapila. Opäť kniha, kde okrem toho, že bola neskutočne pútavá, bola aj vynikajúco a ľahko písaná. Vôbec som sa nenudila, stále sa tam niečo dialo. Dokonca aj zápletky boli dobre prepracované. No a samozrejme musím pochváliť krásne myšlienky, ktoré v knihe boli.

Neskôr mi ale trochu prekážalo priveľa sexu. Myslím si, že na to, akú myšlienku kniha mala, tak tam tej erotiky bolo až príliš a nehodilo sa mi to tam (aj keď som dôvod vedela).

Koniec bol veľmi pekný. Autorka dokáže s čitateľom riadne vybabrať a vy do poslednej strany neviete, ako to celé skončí.

Tento príbeh určite nikoho nenechá chladným a ja knihu vrelo odporúčam všetkým romantickým dušiam.

22.06.2022 5 z 5

River Wild River Wild Samantha Towle

MILUJEM RIVERA WILDA!! Jednoducho ho zbožňujem, a nech si hovorí kto chce čo chce, on je jednoducho úžasný!

Moja prvá knižka od tejto autorky a opäť musím povedať klobúk dole a WOW! Toto sa mi snáď ešte asi ani nestalo, že prvá kniha hneď plný počet bodov.

V knihe nebola ani jedna jediná chybička. Celý dej a postavy boli proste dokonalé, a vyslovene som ich/ju žrala aj s navijakom. Bolo to smutné, romantické, vtipné, dokonca kniha skoro na konci už, bola tak hrozne vtipne napísaná, že mi tiekli slzy od smiechu. :D

Autorka to proste napísala tak, ako má jedna poriadna a úžasná kniha vyzerať. Vôbec tam neobmielala hlúposti okolo knihy, ktoré by čitateľa nezaujímali, kapitoly boli kratučké. Proste táto kniha bola celá dokonalá, a ja som ju zhltla jedným dychom.

Skôr ma mrzí to, že keď natrafím na nejakú užasnú knihu ktorej musím dať vždy plný počet bodov, prečo také knihy nemôžu byť napísané na aspoň 500 strán? Vždy, ale snáď asi pokaždé majú cca do 300 strán len. No nič..

Každopádne.. Ak sa aj vy chcete zamilovať do Rivera Wilda (čo sa určite zamilujete hneď, ako chytíte do ruky túto knihu) a chcete pri nej plakať a smiať sa zároveň, tak toto je stvorené práve pre vás! Odporúčam ju všetkými desiatimi a...

P.S. ZBOŽŇUJEM RIVERA WILDA!! :D

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Kosti v srdci je od tejto autorky moja prvá prečítaná kniha v tomto roku a ja ako vždy nechápem, ako CoHo dokáže napísať niečo také úžasne srdcervúce s toľkými emóciami v jednom jedinom príbehu. Okrem toho sú jej knihy dejovo vždy iné a zakaždým tam nájdete oveľa viac, než čakáte. A ani tu sa to nezaobíde bez ťažkých tém.

Můžeš si vyplnit život vším možným příjemným, jenže díry v duši tím nezacelíš.
A čím je zacelíš?
Úlomky duše někoho dalšího.

Ona pochádza z chudobného a zanedbaného prostredia, on z bohatej a privilegovanej rodiny. Jedno však majú spoločné: oboch priťahujú smutné veci. Čo znamená, že ich to začne priťahovať k tomu druhému.

Beyah a Samson mi prirástli k srdcu najviac zo všetkých už od samého začiatku. Dve duše plné tajomstiev, ktoré to nemajú v živote ľahké.

Všetky postavy v knihe boli sympatické.
Beyah na to, alebo možno práve preto, čím si prešla, bola neuveriteľne bystrá a rozumná na svoj vek.
Samson - toho ani nemusím komentovať, lebo je viac než isté, že bude patriť medzi vaše knižné lásky.
Avšak prekvapila ma postava Sáry, nevlastnej sestry Beyah, pri ktorej som si myslela, že vystrčí rožky a bude to nafúkané decko z bohatej rodiny. Práve naopak! Bola super a ku všetkým sa chovala už od začiatku veľmi pekne.

Neboj se. V srdci nejsou kosti. Takže se doopravdy nemůže zlomit.

Knihu určite odporúčam všetkým vekovým kategóriám a ja osobne beriem Colleen Hoover ako drogu. Keď raz začnete, neviete prestať.

01.06.2023 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Od tejto autorky je to moja druhá prečítaná kniha a zasa ma pozitívne prekvapila.

Monika s Oliverom sa v jeden deň vydajú na pár dní do penziónu v Luhačoviciach. Po príchode sa rozhodnú preskúmať najbližšie okolie a aj keď sa schyľuje k daždu a na krajinu padá veľmi hustá hmla, sadnú na bicykle a idú cyklotrasou, ktorá vedie do Vizovic. Čo by sa tak mohlo stať?

Konečne temný a mrazivý thriller, pri ktorom som sa vyslovene bála otáčať stránky ďalej. Možno sa mi iní vysmejú a budú sa pýtať, čoho som sa tak bála, však to nebol vôbec horor. Možno nebol, a horor už vôbec nie, ale naozaj mi miestami nebolo všetko jedno a toto je práve ten pocit, ktorý pri thrilleroch milujem.

Autorka veľmi dobre vie čo robí. Takisto som sa cítila aj pri jej predchádzajúcej knihe Odbočka v lesích. Máte nutkanie zatvoriť knihu od strachu a napätia, ale zároveň čítate ako najatí len aby ste vedeli, čo bude ďalej. Dokonca aj kapitoly boli kratučké, čo v tomto prípade padlo vhod.

Lesy, hmla, dážď, mysteriózna linka, ľudská myseľ, ale aj napätá atmosféra. Toto je len malý opis toho, čo môžete v tomto príbehu zažiť.

Kniha mala samozrejme aj nejaké mínusy. Niekde by som ubrala a niekde zasa pridala, ale verím, že aj vďaka otvorenému koncu sa autorka v budúcnosti rozhodne predsa len napísať aj druhú časť.
A ak by aj nie, čitateľ si môže urobiť vlastný názor na to, ako to vlastne skončilo.

Na konci si môžete všimnúť aj QR kód, s ktorým môžete prežiť tento mrazivý príbeh na vlastnej koži.

29.03.2023 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

"Oheň v krbu a zasněžené vrcholky hor za oknem"

Séria od Julie Caplin ma dokázala vždy pri každej jednej časti neskutočne prekvapiť. Akoby každá časť bola od niekoho iného. Jedna časť bola len skoro o samom jedle, druhá viacmenej o láske, tretia iba o istom štáte a pod., ale predsa nikdy nesklamala. Štýl písania ma naozaj veľmi dobrý. Páči sa mi, ako všetko píše jednoducho aby čitateľ všetkému rozumel, a nevynechá absolútne nič, čo by mohlo samotného čitateľa zmiasť. A to nehovorím o tom, ako píše knihy neskutočne náučne, že sa dokážete naučiť veľmi veľa o samotných krajinách. A nebolo to len pri tejto časti, ale pri každej jednej a toto celé sa mi páči na tom najviac. Ja ani tak neriešim to jedlo a tú romantiku ako samotné štáty pri ktorých sa naozaj veľa naučíte, ak teda neviete o tých štátov absolútne nič. Ano, viem, že toto som už v predchádzajúcich recenziach spomínala, ale jednoducho naozaj som za niečo také vďačná, lebo sa to nevidí len pri hocijakej knihe, kde máte vlastne všetko. Takže ak mám byť úprimná, táto séria mi bude naozaj veľmi chýbať. Skoro všetky postavy, ktoré boli spomenuté, či už v tejto časti, alebo v predchádzajúcich mi boli sympatické a ja veľmi chcem poďakovať za možnosť, že som si to mohla vyskúšať, ale hlavne prečítať. A ďakujem samozrejme aj autorke, že takéto príbehy vymyslela, či už s peknou tematikou, s chutnými dobrotami, úžasnými štátmi, so sympatickými postavami.

"Život je moc krátký na to, aby se člověk nesnažil"

Táto časť bola písaná o hlavnej hrdinke Mine, ktorú som na začiatku úplne ľutovala, pretože to začalo poriadnym trapasom a sklamaním zároveň a určite ani jedna z žien by nechcela zažiť jej situáciu.
Ale naopak jej postava a hlavne jej povaha mi sadla asi zo všetkých najviac, pretože sa mi páčilo ako sa chovala a veľakrát som v nej našla samú seba. Ostatné postavy boli pre mňa fajn, aj keď niektoré boli len krátko spomenuté. Postava Kristiana, tak toho chudáka si dokážem predstaviť v nejakom seriály, kde bude hrať to najhlúpejšie nemehlo na svete Najväčšie zlatíčko bol samozrejme Luke, ktorý samozrejme ako inak bol stelesnením dokonalosti. A druhým mojím zlatíčkom bola Minina kmotra Amélia, pri ktorej sa mi nepáčila iba jej povaha a ona sama, ale aj jej názory, a aký postoj mala ku všetkému. Vlastne v tejto časti mi nebol nikto nesympatický, až na Sarah, ale tá sa tam objavovala len zriedka a panovačná bola len na začiatku, potom sa našťastie ako tak znormalizovala. Keď sú úžasné postavy, hneď sa to lepšie číta

"Člověk bude spíš litovat věcí, které neudělal, než těch, které udělal"

Čo sa týka knihy, tak v tejto časti som musela dosť dlhú dobu premýšľať, že kedy sa hlavná hrdinka Mina dostane do Švajčiarska, keďže predchádzajúce časti boli písané trochu urýchlené a práve tejto časti som sa obávala, že o čom to vlastne bude a či vlastne čítam správnu knihu, keď to autorke dlhšiu dobu trvalo, kým preniesla hlavnú hrdinku do Švajčiarska keď sa tak už konečne stalo, tak prišlo také bum, na ktoré som pozerala, že prosím? Prečo to autorka takto nereálne napísala a vôbec, čo ju to preboha napadlo? Ale veď okej. Je to len čisto môj názor, a ostatným to bude akurát tak jedno a nebudú to vôbec riešiť.
Keď l už prišla tá časť, kedy sa Mina s Lukeom zoznámili, tak mi vadila jedna vec, ktorú autorka písala skoro do každej kapitoly. Raz, dvakrát pre objasnenie čitateľovi to bohate stačí, ale skoro pri každej kapitole?
Kniha ako taká sa čítala naozaj veľmi rýchlo, lebo bola naozaj vynikajúca. Koniec bol taký, aký býval aj pri predchádzajúcich častiach - prekvapivý a predvídateľný.
A úplny záver knihy? Nepoviem. Nechajte sa prekvapiť.

Aj keď kniha má trocha svoje muchy, ako to napísala autorka si nemyslím, že by si kniha nezaslúžia plný počet bodov. Bol to naozaj nádherný príbeh ako aj celá séria a ja ju iba s radosťou všetkým a hlavne romantickým dušiam odporúčam :)

25.09.2021 5 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

„Romantická plavba zalitá sluncem a letní pohodou.”

Konečne po dlhšom čase zo série romantické úteky časť, ktorá ma celkom bavila.
Nepoviem, že túto sériu keď dočítam, tak budem smutná. Nie, poteším sa, nebudem klamať. Táto séria nie je taká, z ktorej by som doslovne padala na zadok, ale môžem byť rada, že som mala možnosť prečítať si ju.

Táto časť sa odohrávala v Chorvátsku, a som nesmierne rada, že som si ju mohla prečítať v tomto letnom mesiaci, ale zas na druhej strane, kto by nemal chuť sa tam ísť pozrieť?! Aj keď som v Chorvátsku bola (síce nie tam, kde sa to odohrávalo, ale inde), ale aj tak, autorka v každej jednej časti opisuje tie miesta tak skvelo a pútavo, že ten človek tam ma neskutočnú chuť sa tam ísť pozrieť, aj keď predtým o tých miestach ani len nesníval.

Čo sa týka postáv, tak niektoré mi boli sympatické od samého začiatku, niektoré až neskôr, a zas niektoré teda vôbec, ako napríklad taká Tara a Simon. To boli strašne namyslení, egoistickí a arogantí ľudia, ktorých ak by boli skutočností, asi by som ich normálne prefackala. Ale autorka ich veľmi dobre povahovo opísala, a žiaľ musím povedať, že postavy Tary, existujú ženy aj v reálnom živote, a teda dosť veľa a je to doslova až na zaplakanie takéto ženy.
Hlavnú hrdinku Maddie, ktorú sme mohli spoznať ešte v tretej častic čiže v Cukrárni v Paříži, a teda ona je úplne zlatíčko. Aj keď sa tam niekedy chovala ako také dieťa bola skvelá.
Druhá hlavná postava Nicka musím povedať, že mi bol zo začiatku nie vyslovene odporný, ale prišiel mi chudák taký pod papučou až bol z toho neprijemný, a tiež sa sem tam choval ako taký pubertiak, ale nakoniec bol aj on predsa len úžasný :)

Koniec bol samozrejme ako pri všetkých častiach zatiaľ, totálne predvídateľný, čo mi až tak nevadí, lebo pri tejto sérií, je to normálne a ja som za túto časť veľmi rada. Ešte ma čaká Čajovna v Tokiu, ktorá tiež dúfam, že bude dobrá :) Určite odporúčam.

„Umělec má asi vždycky pocit, že by to dokázal lépe. Hádám, že musím zariskovat a vyhodit jeden obraz z hnízda. Jsou jako ptáčata. Jakmile dospějí, tak musí buď létat, nebo zemřou.”

28.07.2021 4 z 5

My deti zo stanice ZOO My deti zo stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Príbeh je o Christiane ktorá začala veľmi mladá s drogami. V dvanástich rokoch začala s ľahšími drogami ako sú hašiš a LSD a v štrnástich to išlo dole vodou až skončila pri pichaní heroínu a k tomu začala s prostitúciou aby mala na fet.
Z týchto kníh cítim iba hlavne smútok, hnev, ale objavilo sa tam aj znechutenie, zúfalstvo a všetko či si môžte predstaviť pod tým, keď číta normálny človek o narkomanovi.
Nedokážem pochopiť to, koľko svinstva dokáže prežiť ľudské telo, a prečo si tí ľudia nevážia ľudský život. Bolo mi až zle z toho, ako to Christiane opisovala. V iných knihách ktoré som doteraz o narkomanoch čítala, som sa dozvedela o polku menej než to, čo bolo tu. Christiane opisovala absolútne všetko, aký vzťah je medzi normalným zdravým človekom a narkomanom. Čo cítia dvaja narkomani keď sú spolu. Čo dokážu robiť keď im chýba fet, aký je to pocit mať absťák, a všeobecne ako ho narkomani prežívajú, a veľa veľa ďalšieho. Aj preto som dala tomuto príbehu štyri hviezdičky, pretože tu sa naozaj dozviete skoro všetko čo by ste o narkomanoch chceli vedieť. Ja som dospela k záveru, že drogy v živote nikdy, a po tejto knihe budem mať ešte väčší strach o dcéru v puberte, než aký som mala. A že v živote nechcem stretnúť narkomana. Vždy som hovorievala keď som chodievala ešte do školy, že namiesto múzei kde nás učitelia brávali, nás radšej mohli zobrať na nejakú exkurziu do nejakej protidrogovej liečebne, a samozrejme pod prísnym dohľadom sa rozprávať s nejakým narkomanom, aby sme vedeli čo všetko prežili a aké to je. No neviem, či som si to po tejto knihe aj nerozmyslela. Ale ako povinné čítanie by to mali v školách určite dať aby sa všetky deti tomu vyhli.
Aj toto ma veľmi rozčuľovalo na knihe keď malá Christiane mala ešte takých osem rokov. Presnejšie na jej hlúpych rodičov. Ako sa k nej od mala správal otec, to komentovať radšej ani nebudem. A mama, tá sa mi zdala že mala všetko na háku. Áno je pravda, že teenegeri sú veľmi prefíkaní a vedia naklamať rodičom všeličo do hlavy. Ale keď som sa v knihe dozvedela, že jej mama si dva roky nevšimla, že Christiane fetuje, to mi bolo nejaké nelogické. Buď s vami tá droga ešte nič také nerobí (čo pochybujem, pretože veľakrát bolo písane ako človek rapídne schudne), alebo jej bola práca a frajer prednejší. A ani sa mi nechce veriť v tých rokoch 1975, že sa nerozprávalo o droge, že to je nechutné svinstvo. Ale tak zas chápem, trieskala ňou puberta, všetko bolo nové, dostala sa do zlej partií a už to išlo. Navyše v tých rokoch heroín v Zapádnom Berlíne prišiel ako taká bomba, čiže tam by bolo úplne jedno, či by som tomu decku vtĺkala niečo do hlavy alebo nie. Aj tak by si robilo podľa seba.
Potom sa mi nepáčilo ako sa celkovo k tomu stavali všelijaké zaradenia, terapie a pod. za to, že je niekto narkoman ho vyslovene odmietli. Ako sa ten narkoman potom mal toho zbaviť, keď ho všade odmietali? napr. taká Christiane, na to, že bola narkomanka veľakrát dobrovoľne chcela ísť na odvykanie, čo ma inak dosť samú prekvapilo, a samozrejme že v polovici týchto zariadení jej nechceli pomôcť. Vo veľa pasážach z knihy som mala pocit, akoby si hovorili ¨veď oni aj tak čoskoro umrú¨. Dám ruku do ohňa, že to tak aj bolo podľa mňa.
Z knihy som si úplne najviac zamilovala Detlefa. Áno, bol aj on narkoman a som si toho vedomá, ale veľmi sa mi uňho páčilo správanie v tých rokoch ku dievčaťu, veď štrnásť rokov to je akurát priebeh puberty, kedy chlapci sa chcú frajerkovať a ukazovať sa pred všetkými. Ale on bol na Christiane veľmi dobrý a držala som im silno päste aj napriek tomu, že sú narkomani a asi ich dlhý život čakať nebude.
Ako to celé skončilo, a ako dopadla hlavne Christiane vám hovoriť nebudem, už teraz si myslím, že som vám prezradila toho viac než dosť :D určite to odporúčam každému, a obzvlášť túto knihu. Tu sa naozaj dozviete o narkomanoch veľmi veľa.

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

„Není důležité, co člověk čte, hlavní je, že čte.”

Konečne príbeh, ktorý bol nielenže plný krásnych myšlienok a sympatických postáv, ale bol aj veľmi hlboký a dojemný. Toto nie je len taká nejaká obyčajná kniha. Je to kniha, ktorá rozpovedá hlavne o tom, ako má vyzerať hodnotné priateľstvo, no je aj o kúzle čítania alebo o moci, akú nám knihy dávajú.

„Je jedno, kolik knih člověk přečte, vždycky je jich víc, které ještě nečetl.”

Príbeh je o Carlovi Kollhoffovi, knihonošovi, ktorému robí radosť po večeroch doručovať knihy. Knihonoš má aj svojich stálych zákazníkov, ktorí síce majú reálne mená, ale prečo ich nepomenovať podľa postáv z románov? Jedného dňa sa k nemu pripojí malé dievčatko, Šaša, a nielenže sa vytvorí medzi nimi priateľstvo, ale zmení život aj pravidelným zákazníkom.
Šaša je deväťročné dievčatko, ktoré je na svoj vek veľmi bystré. S Knihonošom tvorili bohovský pár. Kto Šašu jedenkrát stretol, určite na ňu nezabudol.

Táto kniha je super voľba pre tých, ktorí sa chcú dostať z čítacej krízy. Okrem toho nie je vôbec náročná a kedže je celkom tenučká, zhltnete ju za pár dní. Navyše, autor do príbehu zakomponoval aj známe tvorby, ktoré väčšina z nás pozná. Takže by táto kniha mohla byť pre niekoho iinšpiráciou na prečítanie aj iných kníh. Príbeh určite stojí za to a ja ho odporúčam. A možno vám sem tam vyhrkne aj nejaká tá slzička.

„Víš, na světě není knihy, která by se líbila každému. A kdyby bylo, byla by to špatná kniha. Každý člověk potřebuje jiné knihy. To, co někdo z hloubi duše miluje, nechává jiného úplně chladným.”

„Rozdíl mezi románem se šťastným koncem a románem bez něj je jen v tom, kdy člověk přestane příběh vyprávět.”

26.01.2023 4 z 5

Duch Vianoc Duch Vianoc Debbie Macomber

Kniha bola ako jedna veľká krásna rozprávka, ktorá nám ukáže, o čom skutočne Vianoce sú.
Príbeh je pekný, hrejivý a zábavný. Je síce o dvoch kamarátoch, ale rozpráva ho stará mama svojim vnúčatám, čo je krásne a miestami tak skutočné čítanie, že máte pocit akoby vám príbeh naozaj rozprávala babička.

Hank Colfax pracuje ako barman a obsluhuje v rodinnej krčme zákazníkov, medzi ktorými patria aj osamelí členovia motorkárskeho gangu.
Peter Armstrong je zas miestny farár venujúci sa svojej farnosti.
Keď sa Peter Hankovi posmieva, že Hank to má v porovnaní s ním jednoduché, rozhodnú sa, že si vymenia pozície až do Štedrého večera. Obaja zisťujú, že akákoľvek práca nie je jednoduchá a pomáhajú, kde sa len dá.

Kniha je tenučká, nechýbali v nej ani romantické linky a je aj dosť predvídateľná. No uvidíme tu všetko, čo by bolo krásne vidieť po celý rok, nielen na Vianoce.

Je o porozumení, láske, o tom, na čom skutočne záleží: neposudzovať druhých, plniť sľuby aj priania.

Nenáročné čítanie, ktoré mi vyčarilo úsmev na tvári v tento predvianočný čas. Odporúčam.

21.12.2022 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Keď som začala čítať knihu, mala som oveľa väčšie očakávania než od Kariky, pretože všade po recenziach, ale aj v samotnej knihe, kde to mimochodom autorka aj hneď na začiatku, a potom skoro v každej kapitole zdôrazňovala, čo hrôzostrašné sa tej parte preboha stane a aký obrovský omyl bol ísť na výlet do lesa. No povedzme si pravdu, tiež by ste boli veľmi zvedaví čo vás čaká v knihe, no nie? A hlavne som sa trochu tešila aj na to, že konečne niečo, čo je fikcia a nie je to prerozpravané zo sfetovanej hlavy. Ale už od začiatku tejto knihy mám pocit, že Trhlina bola o dosť lepšia či sa to týka obšírnosti alebo prepracovanosti.

Začiatok knihy mi prišiel najprv fajn, hovorím si "super, kniha nemá vôbec veľa strán" lenže som sa potom zľakla či kniha opäť nebude na spôsob "zrýchleného vyplutia". Samozrejme, že bol. Niekomu to vyhovovať môže, ale mne tu jednoducho chýbalo opisovanie postáv, a pod. a nie začať rovno tým, ako sa parta baví o tom, kam pôjdu. Prišlo mi to také zbytočne unáhlené.
Našťastie sa potom autorka trocha spomalila a naberalo to tie správne grady. Napätie cítite až niekde v krku. Autorka sa s čitateľom dokáže neskutočne dobre hrať.

Každopádne nebudem klamať, aj táto kniha aj Trhlina od Kariky sú veľmi podobné. Rozdiel je v tom, že aj keď som príbeh Trhliny brala za totálne nereálný a neuveriteľný, tak po prečítaní tejto knihy je tomu opak. Aj keď by som porovnávať nemala, keďže jedno je fikcia a druhé "vraj" skutočnosť, ale ide o princíp.
Každopádne táto kniha nebola zlá a ja môžem odporučiť, ale od konca som čakala ozaj niečo iné. Keď si uvedomím z akým zatajeným dychom som to čítala, a potom som to dočítala, tak sa mi chce doslovat smiať. Malinko som z konca sklamaná, ale ostatní padnú na zadok. Som si istá.

15.03.2022 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Kniha Vrány je o dospievajúcej dvanásťročnej Báre, ktorá má despoticú matku, slabocha otca, ktorý si bez matky ani neprdne a hlavne je príbeh poukazaný na toxických vzťahoch v ich rodine, na bezmocnosť, na vzájomnom nepochopení a normálnom komunikovaní, vďaka ktorým si potom zlosť vybíjajú na dieťati, namiesto toho, aby sa normálne porozprávali. A hlavne na ranenej duši mladého dospievajúce človeka.

Štýl písania ma v tejto knihe vôbec nebavil. Mala som pocit, akoby som čítala nejakú slohovú prácu od žiačky 9 triedy.

Matka bola despotická krava, ktorá nemala porodiť žiadne dieťa, keď sa nevie správať. Nevedela sa správať samozrejme ani vo výchove deti a myslela si, že keď bude vrieskať ako debilná a príde otec a na rozkaz decko zmláti, tak sa tym výchova končí. No ale samozrejme otecko bol jeden primitívny slaboch, ktorý si nedokázal udržať nervy, a ako zavelila matka, tak samozrejme bolo. Okrem toho nebol deň, kedy by Báru jeden z nich nejak úmyselne neurazil. Katka mi liezla na nervy tým, že za všetkým zatvárala oči a nijako sestre nepomohla. Skôr by som povedala, že bola škodoradostná a povrchná, a bola miláčikom rodičov. Najviac mi bolo ľúto Báry chúďatko, čím si všetkým musela prejsť a niekedy to boli len malé hlúposti. Bola podceňovaná, ale aj tak za všetkým videla len to dobré.

Koniec ma dosť prekvapil, dúfala som, že to dopadne inak. Každopádne, kniha nebola zlá ale za mňa jedno prečítanie úplne stačí. A odporúčam to prečítať si hlavne rodičom, aby vedeli, ako sa nesprávať k svojim deťom.

Sama som rodič, a niekedy zabúdame, že "detské hnevanie" nie je zlomyselnost nás naštvať. Takto to len niekedy my sami vnímame.

05.02.2022 3 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

A opäť ďalšia dokonalosť od Colleen Hoover. Jedine čo ľutujem je to, že som sa do nej nepustila skôr.

Kniha je hlavne o dvoch postavách o matke Morgan a šestnásťročnej dcére Clare. Morgan ju mala v 17 rokoch a Clare to veľmi dobre vie, a preto nechce byť taká, aká je jej matka. Ich rodinné vzťahy sú divné, pretože Clare je tvrdohlavá teenagerka, a okrem toho sa zamiluje do chlapca, ktorého jej rodičia vyslovene zakazujú.
V jeden deň sa stane nešťastná nehoda, pri ktorej vyplávajú na povrch hrozné veci.

"Tvoje tělo a tvoje srdce nepřestane hledat krásu a přitažlivost v jiných lidech jen proto, že ses zalíbila jednomu člověku. Když se ti někdy stane, že tě začne přitahovat někdo jiný, je na tobě, abys z té situace vycouvala dřív, než se tomu už nebudeš moct ubránit"

Mne sa kniha veľmi páčila. Keď už vyplávajú veci na povrch, je kniha veľmi predvídateľná. Iným ľuďom sa buď páči, alebo hovoria, že to bol taký priemer, pre mňa bola dokonalá. Okrem dokonalosti bola aj ľahko a pútavo písaná, čiže nič chaotické. Možno sa vám zdá, že tam je dosť veľa postáv, ale Colleen to tak dobre napísala, že vám bude všetko jasné.

Postavy mi všetky boli sympatické, najmä Miller Adams aj keď mal sedemnásť, bol veľmi zlatý, slušný, vychovaný a hlavne dokonalý.
Clara bola taká tvrdohlavá teenagerka z dosť detskými názormi a robila aj dosť unáhlené rozhodnutia bez rozumu. Ale tak brala som to, veď ma iba šestnásť.
Morgan a Chris boli dosť starostlivo prísny rodičia, čo nie je zlé, ale myslím si, že už to niekedy až preháňali. Hlavne Chris.
Jonah bol fajn. Páčilo sa mi na ňom, že bol svojský. Jenny - Morganina sestra nebola zlá, ako postava mi tiež sadla, ale mne osobne prišla ako také nemehlo.
No a Lexie to bola Clarina najlepšia kamarátka, ktorá tam bola len zriedka spomenutá. Jednoducho keď boli oni spolu, tak si môžte domyslieť, dve šialene teenegerky.

Čiže ak je medzi vami niekto, kto si knihu nechce prečítať len vďaka "nezaujímavej" anotácii tak, ako nezaujala moc mňa, tak si ju nevšímajte. Príbeh bol jednoducho krásny, romantický, tragický, smutný a určite nebudete ľutovať.
Knihu odporúčam úplne všetkým.

24.11.2021 5 z 5

Verity Verity Colleen Hoover

Tak toto bol fakt ,,nářez,, ako hovoria Česi... Od prvej až do poslednej stránky som sa nevedela odtrhnúť, a ak by človek nemusel spať, tak by som to prečítala za jeden jediný deň.
Teraz už naozaj s istotou môžem povedať, že Colleen Hoover je pani spisovateľka s veľkým P. Veľká škoda, že Colleen Hoover nezačala písať thrillery skôr, ale až teraz. Ja len dúfam, že toto nebude jej prvý aj posledný thriller, ale že ich bude oveľa viac. Na to, že takýto žáner autorka napísala úplne prvýkrát, tak klobúk dole pre ňou.
A ten koniec? Akože WOW! Doteraz mám nechápačky, a podľa mňa ešte aj dosť dlho budem mať.
Nie je vôbec nič čo by som vytkla, pretože to bolo celé dokonalé! - Dokonca v knihe bolo všetko čo mám rada. Napätie, romantika, erotika!!
Ak je niekto, kto od Colleen Hoover má rad len romantické žánre, a nechce skúsiť aj thriller, tak musím odporučiť každému aj tomu NE/thrillerovému typu človeka, pretože táto kniha jedna veľká (budem sa opakovať) DOKONALOSŤ, a len tak na ňu určite nezabudnem :)

Krásny omyl Krásny omyl Vi Keeland

Kniha je o dvoch hlavných postavách. O Rachel a o Caineovi. Postavy boli za mňa veľmi sympatické, konečne aspoň jedna autorka ich opísala ako dvoch dospelých ľudí, a nie, že jeden je zmýšľaním ako decko a druhý zas dospelý. Tu bolo jasne vidieť, čo chcú od života, vedeli spolu normálne komunikovať a za mňa boli naozaj skvelá dvojka.

Dej bol taký priemerný. Nebola to kniha z ktorej by som vyslovene odpadávala, ale bola to príjemná ľahká oddychovka. Kniha bola naozaj veľmi čtivá, opäť som sa nasmiala pri niektorých pasážach a naozaj sa to čítalo samo. Koniec bol samozrejme ako inak predvídateľný, ale to vôbec nevadí, od takýchto druhu kníh je to samozrejmé.

Čo sa týka nejakých zvratov v knihe alebo takých wow efektov tak bolo na konci niečo, z čoho by som bola normálne asi prekvapená. Ale ja blbec, ako inak, som zase šmírovala recenzie po internete, a natrafila som samozrejme na spoiler.

Plán plavby Plán plavby Trish Doller

Milá, ale aj smutná a pútava romantická oddychovka, kde sa s hlavnou hrdinkou Annou vyberieme na obrovské dobrodružstvo, plné zaujímavých a krásnych miest.

Zistila som, že obľubujem knihy, ktoré nás čitateľov vezmú na miesta nám neznáme a spoznávame tak niečo nové a vzrušujúce.

Inak tomu nebolo ani v tejto knihe, ba dokonca tu to bolo ešte lepšie, pretože tých ostrovov a miest je tu spomenutých viac než dosť. Vidieť, ako si autorka dala pri práci na tejto knihe záležať, opísané miesta vám prídu veľmi autentické.

Aj keď si knihu budete užívať plnými dúškami vďaka opisom ostrovov, delfínov, korytnačiek, či pohostinnstvu úžasných a ochotných latinsko-amerických ľudí, v príbehu nechýba ani tragédia.

Bolo to krásne čítanie a ja ho odporúčam už len preto, lebo nám už čoskoro začne leto a myslím si, že nebude nič vhodnejšie ako si zobrať do rúk práve túto knihu.

31.05.2023 5 z 5