karimatka1 karimatka1 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dlouho jsem váhala, ale knížka stála za přečtení

07.02.2021 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

V dětství jsem verneovky četla jedním dechem, ale teď jsem měla strach, že mě to nebude bavit. Třeba Děti kapitána Granta jsem před několika lety sice znovu přečetla, ale už to nebylo ono. Ale tahle kniha mě opět pohltila, zvládla jsem ji "zhltnout" jak za starých časů za 3 dny a vůbec mi nepřišla příliš popisná.
A byla to 20. kniha do výzvy.

16.08.2017 5 z 5

Eugen Oněgin Eugen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Knihu mám doma moře moc let, ale nikdy jsem ji nečetla. Velice dobře jsem znala oba dopisy a stručný obsah, ale to bylo všechno. Teď jsem se do ní pustila a v podstatě jsem se od ní neodtrhla. Puškin byl pan Básník .

09.02.2021 4 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Knihu jsem si vybrala, protože v ní vystupuje babička Věra (jedna z postav se jmenuje jako já). Docela výstižně charakterizuje období před rokem 1989 a vůbec se nedivím, že ti, kteří ji měli jako povinnou četbu, ji s chutí přečetli. V knihovně mi také jedna gymnazistka řekla:" Tu si půjčte, je pěkná". Takže i já si ji s chutí přečetla, byť jsem asi viděla souvislosti trochu jinak, než ta gymnazistka, ta léta jsem také prožila.

17.01.2018 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Jsem ráda, že jsem se k tomuto Čapkovu dílu díky výzvě dostala. Trochu mi připomíná další jeho díla - Bílá nemoc, Matka a Válka s mloky, ve kterých se také snažil lidstvo varovat
(před fašismem). Toto dílo beru také jako určité varování. Pokud půjdeme proti přírodě, půjde příroda proti nám. A technika není samospasitelná.
Pokud budu mít možnost uvidět R.U.R v divadle, bude to, myslím, větší zážitek než četba.

10.02.2021 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

některé krásné pasáže jsem si četla nahlas

21.09.2019 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Jemný humor z nelehké doby

13.08.2017 4 z 5

Msta písecké panny Msta písecké panny Vlastimil Vondruška

Tradičně pěkná , čtivá detektivka, myslela jsem, že přijde na 20. místo výzvy, ale bohužel, název je napsaný červeně.

30.03.2020 5 z 5

Káťa, Katrin, Katynka Káťa, Katrin, Katynka Alena Santarová

Vysloveně oddychová prázdninová idylka. Vzhledem k zavřeným knihovnám prohlížím vlastní zdroje, a protože mi nevadí číst knížky, které jsem už dávno četla, s chutí jsem se pustila do této.

22.03.2020 4 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Pěkná napínavá detektivka

08.04.2019 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Ani já netušila, jak dlouho mi bude tahle útlá knížečka trvat, než ji dočtu.
Už jsem prostě někde jinde a styl pana Poláčka mi nesedl. Bez výzvy bych ji nečetla

12.11.2018 2 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

přečetla jsem další detektivku a chystám se pokračovat

14.04.2018 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

kniha byla zfilmována a je to moje 1. kniha z Výzvy 2016

16.08.2017 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící John Lutz

zajímavé téma, kniha měla spád, ale konec mi připadá trochu moc uspěchaný

28.02.2021 3 z 5

Let do nebezpečenstva Let do nebezpečenstva Arthur Hailey

Hailey je Hailey, čte se velice dobře. Ale ten konec mohl být troch víc dotažený. Letadlo přistálo, ale co nemocní?. Knihu jsem četla ve slovenštině, tak jako před revolucí, kdy se ve slovenštině daly sehnat zajímavé knížky a v češtině ne. Tehdy se mi asi ta kniha líbila víc než dnes

25.02.2021 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

oddychovka, trošku připomíná Twilling ságu

13.07.2020 3 z 5

Noční autobus Noční autobus Per Wahlöö

Váhala jsem, kterou z deseti knih této autorské dvojice si vybrat, nakonec rozhodlo to, že to byla první neamerická kniha, která cenu získala. Rozjezd byl trochu pomalejší, ale dobrá detektivka.

03.02.2020 4 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Richard Sklář

nečetla jsem předchozí Vilu na Sadové, ale asi to nevadilo. Četlo se to pěkně, ale hlavní hrdinka byla nereálná

27.12.2019 4 z 5

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Nevím, jak moc se liší současné vězení od toho popisovaného, , ale řekla bych, že s podobnými typy žen bychom se tam setkali i dnes. Charakteristiky jsou napsané mistrně a lidsky, trochu se v nich otupily hroty toho, jak to tam muselo být hrozné. Kdysi jsem viděla seriál a už tehdy mě dost zaujal

01.02.2019 5 z 5

Mrazivé hry Mrazivé hry Markéta Harasimová

Osudy obou sester zajímavé, problematika stolkingu také. Ale pokud by se vynechaly "postelové scény, byla by to tenoučká knížečka

23.01.2019 4 z 5