karel.kral karel.kral komentáře u knih

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Působivé čtení. Určitě to není lehké čtení, ale dost těžké psychologické čtení. Nemůžu říct, že jsem se při čtení bavil, spíš jsem byl fascinován tou hrou, kterou kniha popisuje. Stále hlouběji a hlouběji. Výborně napsané.

02.12.2023 5 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Krásná kniha, poetická, úplně mě vrátila do dětství. Moc se mi líbil popis přírody Provence, krásný vztah s kamarádem. Doporučuji též film, je to krásné dokreslení knihy.

30.07.2023 5 z 5

Minulá kniha o staříkovi mě opravdu bavila, fascinovala svými absurdními situacemi až jsem se smál nahlas. Tato je slabým odvarem. Sice občas pobaví, ale je to vlastně autorovo vyjádření pohledu na politickou situaci ve světě a doma. Stařík zde vystupuje ale situace jsou dost podivně sešroubované dohromady... Ke konci mě to bavilo méně a méně. Ale stále to stojí za přečtení.

31.05.2022 3 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Nápad s rozpojováním je to dobrý, ale nevyužitý. Knížka postrádala napětí, hlubší psychologii postav. Úplně chyběl popis společnosti - postavy rozpojenců jako by se pohybovaly v jejich vlastním světě, nikdo je nehonil, všechno plynulo tak nějak bez napětí. Dočetl jsem, ale do dalších dílů se už nepustím.

25.05.2020 2 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Od začátku do konce vytrvalé ublížené stěžování na to, jak se manželka emancipovala a jak ho nemá ráda. Oproti starším Vieweghovým knihám je to slabota. Dvě hvězdy za to, že autor prošel snad všechny esoterické luhy a háje a dokáže je vtipně glosovat. Ovšem stále z pozice ublíženého chlapa, co umí jenom odmítat a chlastat. Hned jsem se podíval na pár pořadů o Veronice Vieweghové, to musí být zajímavá ženská.
Ovšem ta dula, to byla postava snad vymyšlená jako pomsta všem ženám.

05.05.2019 1 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Muž jménem Ove mě bavil... Tahle kniha, i když hodně podobná, zdaleka tolik ne, musel jsem se nutit, abych ji dočetl. Nakonec byl příběh podobně dojemný, ale až ke konci knihy.

13.04.2024 3 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Bylo to moc pěkné čtení, smutné, hluboké. Místy ale příběh trochu stál a já měl tendenci přeskakovat. Pasáže psané s hrubkami se hodně špatně četly.

18.12.2023 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Tenhle díl mě nebavil tolik jako předchozí. Asi do půlky jsem se nemohl začíst, mnoho jmen, mnoho příběhů, nevěděl jsem, kdo je kdo. O půlky mě to pak začalo bavit.
Nicméně pořád platí, že je to fascinující Sci-Fi, jedno z nejlepších, co jsem četl.

14.02.2023 4 z 5

Strategie úniku Strategie úniku Martha Wells

Tahle série dává smysl jenom dohromady. Jednotlivé díly jsou tak krátké, že je přečtete a máte pocit, že tomu něco chybí. Třeba konec a vysvětlení. Konec je ale až zde, ve čtvrtém, posledním díle. Série jako celek dává smysl a bavila mě. I když byla poněkud jednotvárná.

17.06.2022 4 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Všechny Kingovy knihy jsem doslova zhltal, ale tuhle prostě ne. Musím se do jejího čtení nutit. Děj neplyne, strašná spousta odboček, úplně chybí Kingova propracovaná psychologie postav. Už to nějak dočtu, ale zdaleka mě to nebaví.

07.01.2019 2 z 5

Královna smrti Královna smrti Miroslav Žamboch

Tenhle díl byl o trochu lepší než první, i když jen opravdu o trochu. Neustálá akce, občas to nedávalo smysl. No dočetl jsem, ale teď si jdu odpočinout jinam.

20.05.2024 2 z 5

Stanice Bazilišek Stanice Bazilišek David Weber

Tahle kniha mě moc bavila, od začátku si konce. Mám rád Scifi a také kniha je dokonalá směs techniky, politiky, vesmíru, emocí a příběhu. Vše dokonale promyšlené, fungující, uvěřitelné. Skvělá kniha, těším se na další v sérii.

20.05.2024 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

To byla jízda, moc mě to bavilo. Super vesmírná Scifi. Uvítal bych trochu méně střílení a trochu více uvěřitelného děje.

28.12.2023 4 z 5

Chybný protokol Chybný protokol Martha Wells

17.06.2022 3 z 5

Pane Bůh, tady Anna Pane Bůh, tady Anna Sydney George Hopkins

Povídání o bohu zabalené do kouzelného příběhu mladé dívky a jejího objevování světa. Vřelý a živý příběh. Nemůžu říct, že bych všemu, co Anna objevila, rozuměl, ale kniha je kouzelná.

28.02.2019 5 z 5

Turbulentní vesmír Turbulentní vesmír Miroslav Žamboch

Nekončící bojový děj z pohledu bojové umělé inteligence. Je to trochu moc plochý příběh, ale zhltnul jsem ho, mám tyhle příběhy z vesmíru rád.

03.04.2018 3 z 5

Když jsem četl, smutně jsem vzpomínal na skvělý vtip Stoletého staříka. Ano, v něčem ho to připomíná, ale všechno je takové těžké a ne moc vtipné, občas mě to dokonce nudilo a měl jsem problém to vůbec dočíst.

12.12.2022 2 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Přečetl jsem celou sérii, se smíšenými pocity. Byla to taková vesmírná pohádka, technické detaily jsou dost nevěrohodné, psychologie postav byla na úrovni třináctileté dívky. Přesto mě to místy bavilo - a dost často nebavilo.

07.09.2022 2 z 5

Proces změny Proces změny Martha Wells

(SPOILER) Tahle série dává smysl jenom dohromady. Jednotlivé díly jsou tak krátké, že je přečtete a máte pocit, že tomu něco chybí. Třeba konec a vysvětlení. Konec bude ale až ve čtvrtém, posledním díle. Série jako celek dává smysl a bavila mě. I když byla poněkud jednotvárná.

17.06.2022 4 z 5

Kat Kat Martin Moudrý

Jsem vděčný panu Moudrému, že tuhle knihu napsal. Bez ní by byla trilogie neúplná. Na začátku kniha dost připomínala Kulhánkův styl, od půlky se bohužel mění na těžko uvěřitelnou pohádku (i v rámci tohoto žánru). Aneb "jak počítač Saladinu vyhrál bitvu nad půlkou vesmíru". Dočítám to pouze proto, abych dočetl.

30.12.2019 2 z 5