Kapik Kapik komentáře u knih

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Nejdříve jsem viděl film, který byl vlastně hlavní motivací si knihu přečíst. Film se mi celkem líbil, ale spadal spíše do kategorie "Guilty pleasure" než tím, že by to byl nějakej skvost. Oproti tomu kniha je o dva řády výš. Má zajímavý námět, uvěřitelné postavy, které se podle mě chovají dost reálně - ano, skáčou jak systém píská (tedy, skoro), ale to je podstatou totalitních systémů, ne? Oceňuji naopak, že případné rebelství není hned od začátku patrné a prvoplánové. Ohromné pozitivum je využití ich formy v přítomném čase, v čemž spatřuju hlavní prvek toho, že vás kniha chytne, vtáhne do děje a vyplivne až nad ránem, protože princip "ještě pár stránek a jdu spát" je tady ohromně silný.
Bohužel, mám za sebou spoustu přečtených knih a z toho důvodu je výrazně těžší propadnout fanatismu, který se (nejen) u této knihy objevuje. Kniha je zábavná, čtivá, poutavá, ale rozhodně bych ji nezařadil mezi to nejlepší, ať už všeobecně, nebo v rámci žánru. Z tohoto důvodu "pouhé" lepší tři hvězdičky, nebo chcete-li, 70%.
P.S: Knihu jsem četl v angličtině, českou verzi jsem po pár stránkách byl nucen vzdát. Koho proboha napadlo překládat jména?

25.03.2014 3 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Smrť na chopperu, mágové v nýtovaných kalhotách a kožených pláštích, ale hlavně: sex, drogy a hudba s kamením. Chápu, že tato kniha může být pro některé lidi slabší, ale pokud jste, stejně jako já, vyrůstali na hudbě s kamením či ji prostě milujete a ideálně znáte i trochu toho pozadí ze světa šoubiznysu, zákonitě musí tato Pratchettovka okupovat nejvyšší příčky vašeho žebříčku oblíbenosti.

"Potom zajdi do doků, najmi trolla a řekni mu, aby se postavil tady na roh a kdyby náhodou někdo přišel a pokoušel se hrát -" zarazil se, ale pak si vzpomněl, "myslím, že tomu říkají 'Takový žebřík do ráje'... tak ať mu okamžitě utrhne hlavu."

19.12.2013 5 z 5

Krajina půlnočních stínů Krajina půlnočních stínů Joseph Michael Straczynski

Mám rád příběhy, vzniklé ze silné životní zkušenosti autora. Takové příběhy jsou pak velmi silným zážitkem i zprostředkovaně, pro čtenáře. Jedním z takových je právě Krajina půlnočních stínů. Když se k tomu ještě přidá komiksová forma, která je díky kombinaci textu a obrazu dle mého ideálním prostředkem k předání takového zážitku, vzniká nám tady naprosto geniální dílo.

23.02.2013 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Přiznám se, že nevím co napsat, aby to knihu přesně vystihlo. Snad jen, že kdyby se mě někdo zeptal, jaká je moje nejoblíbenější kniha, bez zaváhání odpovím: Kmotr.

17.11.2012 5 z 5

Zlatý kříž Zlatý kříž Pavel Renčín

Na to, že hlavní postava může být sakra nesympatická jsem si zvykl už u Sapkowskiho Reynevana, takže mě Václav ani tolik neštval a jeho postup v příběhu jsem hltal slovo za slovem. Co se mi na knize ale opravdu líbilo, je ta myšlenka měst jako bohů a úžasné skloubení moderního světa a toho druhého, tajného. Opravdu jsem se bavil u představy postav z klasické fantasy, používajících mobily, hodinky Beitling Flying B, využití tramvajových lístků při léčebných rituálech.
Autor také naprosto úžasně vylíčil a popsal Prahu. V Praze jsem se narodil, vždy jsem ji miloval a po přečtení knihy ji miluji snad ještě více. Ano, kniha má své mouchy, dialogy jsou občas poněkud umělé, pár scén a zachování postav se mi taky trochu nezdálo, ale to jsou takové drobnosti, které Renčínovi milerádi odpustíte, protože atmosféra a myšlenka knihy jsou naprosto dokonalé.
Objektivně je kniha možná na 4 hvězdičky, ale za Prahu uděluji nejvyšší hodnocení.

08.11.2012 5 z 5

A zrodí se Nadace A zrodí se Nadace Isaac Asimov

Skvělá kniha. Konečně se dozvídáme něco o Harim Seldonovi a jeho životě a musím s povděkem kvitovat, že to není až tak úplně sympatická postava (Předehru k Nadaci jsem bohužel zatím nečetl). Rozhodně bych ale doporučil přečíst si nejdříve původní knihy o Nadaci, člověk si pak tuto knihu (a předpokládám, že i Předehru k Nadaci) užije více.

25.10.2012 5 z 5

Sbohem, Země: Poslední sbírka science fiction Sbohem, Země: Poslední sbírka science fiction Isaac Asimov

Asimovy úvodníky, autobiografické popisy jeho života, rozebírání (nejen) vlastní tvorby mě baví snad skoro stejně jako povídky. A právě protože všechno toto, včetně povídek, v knize najdeme, nelze hodnotit jinak než pěti hvězdičkami.

17.10.2012 5 z 5

Meče kardinála de Richelieu Meče kardinála de Richelieu Pierre Pevel

Knihu jsem zakoupil za pár korun v Levných knihách a možná proto se mi dva měsíce válela na poličce, než jsem se dokopal k jejímu přečtení. O to větším však byla překvapením. Je pravda, že že než historická fantasy je to spíše historický román s prvky fantasy, které je tady zajištěno vlastně pouze existencí draků a pořádně se projeví až v závěru. Pokud jste ovšem toto ochotni akceptovat a prokoušete se přes první zmatení v postavách a jejich francouzských jménech, dostanete zajímavě a čtivě napsanou knihu plnou akce a intrik, která vás nepustí do poslední stránky. Rozhodně doporučuji.

12.10.2012 5 z 5

Němci v Normandii Němci v Normandii Richard Hargreaves

Kdo čeká suché pojednání o taktice, výzbroji, technice a průběhu spojenecké invaze, bude zklamán. Kniha je vlastně takový příběh z pohledu poražené strany, tedy Němců, sestavený z výpovědí přeživších, dopisů, rozkazů, depeší a podobných zdrojů. Ukazuje odhodlanost německého vojáka, který kvůli obrovské materiální převaze nepřítele a neexistující vzdušné podpory ze strany Lufftwafe zažíval opravdové peklo a přesto stále bojoval.
Kniha je díky tomu velmi zajímavý pohled na "lidskou" stránku konfliktu a prakticky jediná, která ji popisuje z pohledu poražené strany. Jedna z nejlepších knih o druhé světové válce, kterou jsem četl, nemohu než doporučit.

24.08.2012 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Ze začátku kniha působí jako čistý historický román. Spousta jmen, spousta míst, spousta latinských názvů, přísloví, úsloví, vět. (Nutno říci, že na konci jsou sice poznámky, ale zdaleka ne vše vysvětlující a jak autor přiznává ve druhém díle, nerad by ochudil čtenáře o hledání v kronikách a slovnících). Později se ale přidají i fantasy prvky. No, fantasy. Ono vlastně nejde o klasické fantasy, autor spíše využívá a vyhrává si s česko-polskou mytologií jako jsou čarodějnice, polymorfové, bylinkářství a různé rituály. A funguje to perfektně.
Co mi ale trochu nesedělo, byla hlavní postava. Přiznám se, že mám pocit, že se Sapkowski vysloveně vyžívá v idiocismu svých hrdinů. Jisté znaky vykazoval již Geralt, ale Reynevan je idiot korunovanej. Ale i přes (naštěstí pouze v prvním díle) nesympatického hrdinu se kniha čte skvěle, protože jsou zde i jiné postavy, které naopak nelze nemilovat.
Geraltova sága sice u mě stále vítězí, nicméně doporučuji i tuto knihu, potažmo celou trilogii.
EDIT: A taky se přidávám k tomu, kdo si tady stěžoval na všeprozrazující názvy kapitol. Na začátku každé kapitoly je její krátké shrnutí, které bohužel většinou vyzrazuje často až příliš a ochuzuje čtenáře o překvapení ze zvratu situace.

03.06.2012 4 z 5

To To Stephen King

Kniha, která mi po mnoha letech opět přivodila noční můry. A díky které jsem pochopil, proč vlastně nemám rád klauny. Vřele doporučuju.

23.04.2012 5 z 5

Heavy metal - Ďáblův hlas Heavy metal - Ďáblův hlas Ian Christe

Pokud milujete tvrdou muziku a jen trochu se zajímáte o její vývoj a historii (a pokud nezajímáte, tak byste měli okamžitě začít), tato kniha je pro vás přímo povinnost. Krásně zmapovaná historie nejen heavy metalu, ale i jiných subžánrů.

12.04.2012 5 z 5

Memento Memento Radek John

Tuto knihu bych dával dětem číst povinně (spolu s My děti ze stanice Zoo a filmem Requiem for a dream). Minimálně já díky ní nebudu nikdy fetovat.

09.04.2012 4 z 5

La Grace pluje! La Grace pluje! Jaroslav Foršt

Nádherná knížka o tom, jak se z jednoho dětského snu stala realita. Je to krásné čtení i pro ty, kteří s jachtingem nemají žádné zkušenosti (což je i můj případ) a to grafické zpracování je jednoduše nádherné!

09.04.2012 5 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

Moc jsem toho od pana Pratchetta zatím nečetl (8-10 knih), ale tuto knihu bych rozhodně zařadil mezi ty nejlepší.

01.04.2012 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Ačkoliv mám rád sci-fi, Asimova jsem nikdy nečetl. Tak jsem se rozhodl, že tuto chybu napravím a začal jsem u kamarádem doporučené Nadace. A musím uznat, že kniha je opravdu nadčasová, uvážíme-li, že byla vydána v roce 1951. Někomu se styl možná zamlouvat nebude, je poměrně chladný a vykalkulovaný (však také v ději jedinec nic neznamená) a vzhledem k tomu, že se odehrává v několika časových rovinách může být pro někoho těžké se ztotožnit s postavami. Nicméně mně se to povedlo a styl mi sednul, takže dávám plné hodnocení.

22.03.2012 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

knihu nemůžu než doporučit. Přečetl jsem ji jedním dechem, charaktery jsou krásně vykreslené. Nicméně (jako už asi u všech případných severských krimi, které budu v budoucnu číst) se nemohu ubránit porovnání s geniální trilogií Milénium, jejíž kvalit kniha nedosahuje. Proto "jen" 4 hvězdičky.

22.03.2012 3 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Moje první seznámení s Mistrem. A doteď moje nejoblíbenější Kingova kniha.

22.02.2012 5 z 5

Mistrovské kusy Mistrovské kusy Orson Scott Card

Soubory povídek různých autorů se mi vždycky hodnotí těžce. Některé povídky byly vyloženě skvělé (za sebe třeba Písňotepec, Nevyšlapaná cesta, "Čiň pokání, Harlekýne!" řekl Tiktátor), jiné byly slabší (Potkan, Medvědi objevují oheň), ale všechny stojí za přečtení, jsou to opravdu mistrovské kusy. Lepší 4*.

02.11.2011 4 z 5

Rocková kniha mrtvých Rocková kniha mrtvých David Comfort

Výborná kniha, která se snaží objektivně shrnout fakta života a smrti sedmi rockových legend (i když jí to občas ujede). Četla se mi velmi dobře a dozvěděl jsem se opravdu hodně nových, zajímavých faktů.

14.09.2011 5 z 5