Kaduri Kaduri komentáře u knih

Nesmrtelný příběh Nesmrtelný příběh Catherynne M. Valente

Toto bolo silné.
Príbeh Marije Morevny, tápajúcej na pomedzí ríše Kostěja Bessmjertneho a režimu ranobolševického Ruska. Príbeh umne prepájajúci magický realizmus s prvkami ruských rozprávok a povier.
Príbeh zo začiatku hravý, vtipný, lascívny, no postupne desivý, násilný, až bezútešný.
Príbeh určený pre skúseného čitateľa, ktorý medzi riadkami, v podobenstvách, dokáže rozpoznať realitu Leninovho i Stalinovo Ruska.
Na mňa to bolo ku koncu strašne smutné...
Komu sa páčila Trilogie zimní noci, toto je jeho knižka, i keď o dosť temnejšia verzia.

"Tam v slzách carevice leží, zavřená ve své komůrce.
A Šedý Vlk dělá jí pomyšlení.
Tam v hmoždíři pod nebem světa běsnící Baba Jaga létá.
Tam Car Kostěj tiše chřadne, tam bdí nad svým bledým zlatem."

„Tak se člověk stane nesmrtelnej, volčico. Prochází tím samým příběhem znova a znova, dokud do světa nevychodí pěšinu, dokud i kdybys zmizela, příběh se bude dál otáčet, bude dál hrát jako fonograf a ty budeš muset znova povstat, i kdybys měla prostřelený oko, abys dál mohla hrát svou roli a odříkávat svoje repliky.“

"Pamatuju si, jaký to bylo bejt tlustá. Bylo to skvělý. Dalo se kutálet chodbou jako cvrnkací kulička. Přála bych si, abych se teď mohla najíst těch dní, vzpomínání je přece jak ježení, nemyslíš? Hltáme minulost, abysme se zahřáli. Ať už jsi byla kdekoli, doufám, že tam bylo teplo.“

"Potulujeme se, ztracení, a ty už ani nevidíš to stříbrno na našich hrudích, protože celý lidský svět je země Smrti a v zajetí, a konečně po celém tom dlouhém čase jsme stejní jako všichni ostatní.
Všichni jsme mrtví. Všichni jsme si rovni. Jsme zlomení a bez cíle a věříme, že jsme naživu. Tohle je Rusko a píše se rok 1952. Co jiného by mohlo být peklo?“

05.05.2022 4 z 5

Ztracena v dobré knize Ztracena v dobré knize Jasper Fforde

Ešte väčší úlet ako prvý diel.
Agentka Streda Ďalšia sa ledva spamätala z maléru s Janou Eyrovou a už sa vrhá do ďalšieho dobrodružstva.
Tempo knižky je šialené - Streda skáče z knihy do knihy, do minulosti i do budúcnosti... Niektoré kapitoly boli vynikajúce (napr. súdny proces v "Procese" od Franza Kafku). Ale priznám sa, na mňa toho už bolo moc. Príliš veľa postáv, príliš veľa dejových liniek. V tej zmeti zápletiek som sa už trošku strácala. Trošku dosť:).
V závere sa autorovi podarilo z celého toho chaosu elegantne vybrusliť a strihol napínavé finále.
To ma navnadilo na ďalší diel, ale pokračovania sa už zrejme nedočkáme...

"... odjela jsem domů a cestou jsem přemýšlela o tom, že v situaci, kdy se mě někdo pokouší zabít pomocí náhod, za čtrnáct dní má přijít konec světa, čeká mě soudní proces, aniž bych věděla, z čeho jsem obžalovaná, a našli jsme ztracenou Shakespearovu hru, už se ničeho o moc podivnějšího nemůžu dočkat. V tom jsem se ale mýlila. Velice jsem se mýlila."

„Problémem pro společnost KrtekTV,“ pokračoval moderátor, „a tvrdou ranou pro producenty show Přežij Cortése, oblíbeného soutěžního pořadu, který je nápodobou dobytí říše Aztéků, se stal incident, při němž byl neúspěšný soutěžící místo prostého vypovězení z uzavřených kulis Tenochtitlánu zaživa obětován bohu slunce. Show byla zrušena a okolnosti incidentu se vyšetřují. Společnost KrtekTV se dle vlastního vyjádření ‚za incident omlouvá a je jím naprosto zdrcena‘, zároveň však připomíná, že ‚její show měla nejvyšší rating, a to i po zmíněné krvavé oběti‘.

„Rozuměla jsi něčemu z toho všeho?“ zeptala se slečna Havishamová.
„Ani ne.“
„Výborně!“ usmála se slečna Havishamová. „Zmatení mysli je přesně to pravé rozpoložení, v němž by všichni kadeti jurisfikce měli přistupovat k prvnímu přidělenému úkolu!“

15.04.2022 4 z 5

Nástroje temnoty Nástroje temnoty Imogen Robertson

Rozmýšľam, čo o knižke napísať. Mám z nej rozporuplné pocity.
Jedná sa o detektívku z 18. storočia. Sledujeme 3 dejové linky - na panstve Thornleigh, v Londýne, a pár rokov dozadu v amerických kolóniách počas vojny za nezávislosť.
Problém nie je v samotnom príbehu, logicky je dobre vystavaný, nie sú v ňom nezrovnalosti. Ale tie postavy. Nikto mi nebol extra sympatický, nevytvorila som si k nim žiadny vzťah. Keď si myslíte, že už viete na čom ste, autorka spraví otočku a postavy konajú nepochopiteľne. A nie v dobrom zmysle.
Tiež ma zarazila bezcitnosť kladných hrdinov (scéna so psom; deti tešiace sa, že rozštvrtia vrahov ich rodičov...). Možno je problém môj pohľad Európana 21. storočia.
Podľa mňa by stačilo pár scén prepísať a knižka by bola skvelá. Ale nebola...
P.S.: Pozitívna vsuvka na záver:). Prvý krát som čítala o vojne za nezávislosť USA z pohľadu anglických vojakov. To ma bavilo.

27.12.2021 3 z 5

Klan Klan Adrienne Young

Pravdupovediac, nechápem pomerne nízkemu hodnoteniu knižky. Mne sa to páčilo moc.
Tvrdé boje, neľútostní protivníci, kultové obrady. Kniha má svižné tempo hneď od začiatku, v príbehu nie sú hluché miesta a Eelyn ako hlavná hrdinka je skvelá. O Fiskem ani nehovoriac...
Moc ma to bavilo, knižka ma vytrhla z čitateľskej krízy.
I keď na tak tvrdých vikingských bojovníkov, tam bolo plaču a emócií docela dosť:)
P.S.: A ešte by to chcelo poriadnu korekciu textu, ale to nie je chyba knižky.

07.11.2021 4 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Kniha ma bavila ešte viac ako prvý diel.
Alina nám dospela, je drsnejšia a celkovo osobnostne vyzretejšia. Len Mal mi stále nejako neprirástol k srdcu.
Zato potajme fandím Temnyjovi a dúfam, že sa v ňom predsa len skrýva aj kvapka dobra. I keď jeho ostatné činy tomu nenasvedčujú... (:
Celkovo veľmi podarená YA fantasy, teším sa na pokračovanie:)

20.07.2021 4 z 5

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Za mňa sklamanie(:. Knižku som čítala hneď po Pojízdnom krámku snů, ktorá sa mi páčila moc.
Táto knižka má rovnakú kostru príbehu, totožný milostný trojuholník, len kvalita písania je o dve úrovne nižšie. Na Krámku snů sa mi páčila jemná poetika príbehu, tu zostala len čistá červená knižnica. Knižka pôsobí nedotiahnuto a konanie hlavných postáv je vyslovene detinské.
Jediné, na čom som sa pobavila, bola svadba v štýle Hviezdnych vojen:)

08.07.2021 3 z 5

Pivo na Loiře Pivo na Loiře Tommy Barnes

Slasti a strasti nešikovného anglického týpka, prisťahovalca z Londýna do francúzskej dedinky Braslou. Samozvaného podnikateľa čoby výrobcu remeselného piva.
Má to jeden menší zádrhel. O varení piva netuší zhola nič. Tak začína metóda "pokus - omyl".
A či sa mu podarí vyrobiť aspoň jednu poživateľnú dávku, zodpovie táto knižka:).
Okrem toho je to vtipný sprievodca života na francúzskom vidieku, medziľudských vzťahov a "adaptácie" Tommyho rodiny v cudzom štáte.
Trošku trvalo, kým som sa začítala, ale potom to bolo fakt veselé.
A dostala som chuť na jedno chladené...:).

"... nový život ve Francii jsem plánoval důkladně a nesázel vše na jednu kartu. Jen blbec by odešel z celkem přijatelné práce v londýnské kanceláři, přestěhoval se na francouzský venkov a co se finančního zajištění týká, spoléhal výhradně na to, že jeho knižní prvotina, humoristický román s prvky detektivky, bude bestseller. Ba ne, kromě psaní jsem měl v ohýnku ještě jedno idiotské želízko. Založím pivovar. V jedné z nejvyhlášenějších vinařských oblastí Francie. V oblasti, kde místní, jak se mi zatím zdálo, nemají pití piva nijak zvlášť v oblibě. A aby toho nebylo málo, asi jsem při tom svém důkladném plánování přehlédl jeden drobný detail, a sice, že když chcete vařit pivo, musíte vědět, jak se to dělá."

29.03.2024 4 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

A mňa to bavilo...
Záver Elinej Scholomantskej epopeje.
Tak kde sme to v predchádzajúcom dieli skončili? Orion je mŕtvy, Scholomancia už neexistuje, El je zdrvená. Alebo je všetko inak?
Zo začiatku máte dojem, že sa v priebehu knižky nič moc nedeje. No deje sa toho veľa. Zápletka je veľmi pekne vystavaná. Odrazu je všetko jasné ako facka.
Koniec mi pripomenul záverečnú scénu z Harryho Pottera. Bolo to víťazstvo. Ale čo bolo potom?
Hodil by sa epilóg, no autorka ukončila knižku v tom najlepšom.
Celkovo, táto originálna séria sa mi moc páčila a odporúčam ďalej:).

13.01.2024 4 z 5

Spolek Jane Austenové Spolek Jane Austenové Natalie Jenner

Veľmi príjemné čítanie.
Knižka je nielen obsahovo ale i štýlom písania poctou diela Jane Austenovej. Podstatnou časťou knihy je práve polemika o motívoch konania postáv v jej knižkách. Preto je dôležité, aby sa čitateľ v diele Austenovej dobre orientoval.
Natalie Jenner v hrdinoch svojej knižky zrkadlí hlavné témy, s ktorými pracovala i Jane Austenová - vysoké morálne hodnoty, zdvorilosť za každých okolností, solidarita k blížnym, ...
I keď občas som mala chuť hlavných hrdinov "popostrčiť", aby sa už konečne "vyslovili" a ku šťastiu prišli. Podobné nutkanie som mala aj pri čítaní kníh od p. Austenovej, takže dielo sa vydarilo:)

05.11.2021 4 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Knižka s mrazivou, temnou, až strašidelnou atmosférou. Postavy nie sú jednoznačné a vlastne nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá...
Priznávam, že občas som sa bála.
Príbeh je detailne premyslený, skvelo napísaný, cítiť, že autorka sa s ním vyhrala, ale druhý krát to už čítať nebudem:)
Pomaly, aby sa bál ísť človek v noci na WC-ko:)

16.09.2021 4 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Séria si zachováva vysokú úroveň.
Čo ma fakt prekvapilo je, že autor zmenil štýl rozprávania, upustil od hodnotenia súťažiacich a viedol príbeh iným smerom.
Na jednej strane oceňujem, že sa nebál skúsiť niečo nové (napr. v porovnaní s Hunger Games) , na druhej strane mi trošku chýbalo, že sa už "nebodovalo":).
Celkovo hodnotím knižku veľmi kladne a teším sa na finále:)

27.08.2021 4 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Knižku som objavila náhodou, na základe pozitívnej recenzie. Anotácia sa mi veľmi páčila, tak som si povedala, že to skúsim, aj keď už dávnejšie nepatrím do cieľovej skupiny:)
A zhltla som ju za 2 dni. Je to sci-fi variácia na Hunger Games, ale veľmi dobre napísaná. Vydávame sa so súťažiacimi do vesmíru, kde sledujeme ich zápas o právo ťažby super hmoty na planéte Eden.
Jasné, že kniha je prioritne určená pre YA kategóriu, ale na svoje si prídu aj staršie ročníky.
Svižný dej, sympatické postavy, nepredvídateľné zvraty a na druhej strane absencia neduhov typických pre YA literatúru (ako naivní hlavní hrdinovia, nelogickosť deja, atď.). Za mňa super:)
Hneď idem na druhý diel a som zvedavá, či sa autorovi podarí udržať vysoko nastavenú latku:)

22.08.2021 4 z 5

Večerní skandál Večerní skandál Loretta Chase

Priznám sa, že historické romance už moc nečítam, ale pri tejto knižke som spravila výnimku.
Autorka píše veľmi pútavo, sú tu vtipné dialógy a správne "potrhlí" hlavní hrdinovia.
Len škoda, že Ikar vydal úplne logicky:) iba 4. a 5. diel série a ďalších dielov sa už zrejme nedočkáme...

13.07.2021 4 z 5

Taková, jaká jsi Taková, jaká jsi Beth Moran

Anotácia knižky sa mi pozdávala, ale celkové prevedenie pokuľháva.
Je tu príliš mnoho náhod, ktoré posúvajú dej dopredu. A hlavná hrdinka Ollie prechádza z extrému do extrému. Najprv žije v úplnom područí svojej matky, vzápätí ju úplne odstrihne zo svojho života.
Na mňa to pôsobilo celé naivne a no ... neuveriteľne.
Takže, knižku som prečítala, avšak niečo tomu proste chýbalo. Vyskytli sa v nej aj vážnejšie témy, ale akoby len kĺzali po povrchu.
Za mesiac zabudnem, o čom to celé bolo.
Ako oddychové čítanie môžem doporučiť, no nič viac za tým nehľadajte.
Za mňa 3,5 hviezdičiek.

09.02.2024 3 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Tak toto bolo veľmi dôstojné zakončenie série.
Priznávam, že zo začiatku som mala trošku problém sa do knižky "začítať". Ale postupne sa príbeh pekne rozvinul. Vnútorný prerod hlavných hrdinov, v porovnaní s prvým dielom, bol úžasný.
Súbežný pohľad viacerých postáv priniesol knižke správny náboj a "veľká bitka" na záver mala hlavu a pätu.
Kto rád číta knižky z tohto žánru, neváhajte, a smelo do toho:)

04.09.2021 4 z 5

Vraždi všímavě Vraždi všímavě Karsten Dusse

Audioknihy som chcela vyskúšať už dlhšiu dobu. A prvá knižka, ktorú som týmto spôsobom "prečítala", je práve "Vraždi všímavě".
Je to popravde iný zážitok. Hlas pána Čtvrtníčka mi sadol. Znelo to ako film od Quentina Tarantina. Vlastne sa mi pri počúvaní knižka premietala pred očami ako skvelo natočená gangsterská groteska.
A o čo teda ide?
Björnovi Diemelovi, B-advokátovi pochybných existencií, sa moc nedarí. Súkromne ani pracovne. Žije v neustálom strese. Privolí preto účasti na kurze "Mindfulness" Joschka Breitnera. Akurát sa naučené princípy kurzu rozhodne aplikovať dosť nekonvenčným spôsobom...
Vtipná, trefná čierna komédia.
Skvelo som sa bavila.
Za mňa 4,5 hviezdičiek.

"Vydělávám si peníze tím, že konám dobro pro špatné lidi. Tečka."

Dýchal jsem a dál se soustředil na své pocity. Zatracená nuda.
„To je tedy všímavost?“ pokusil jsem se zakončit cvičení.
„Pokud se právě teď soustředíte na svůj dech, pak jste všímavý. Přesně tak.“
„A tím nějak změním ty debily kolem sebe?“ zeptal jsem se.
„Ne. Tím změníte svou reakci na ty debily.“
„Takže ti debilové nezmizí?“
„Ne, ale zmizí jejich vliv na to, jak se cítíte. Ještě cítíte zúžený dech, ztuhlou šíji a křeče v žaludku?!“
Znovu jsem se zasoustředil na své pocity. Všechno bylo pryč. Neuvěřitelné.

Velkým problémem naší doby je permanentní dostupnost. Díky chytrým telefonům. Je neskutečným výsměchem reálnému životu říkat „chytrý“ přístroji, který nám dokáže přes telefon, e-mail, WhatsApp nebo čím vším možným kdykoli a kdekoli poslat do naší vlastní kapsy peklo pracovního světa. „Telefon permanentního neklidu“ by bylo trefnější označení.

14.01.2024 4 z 5

Zatímco spíš Zatímco spíš Alberto Marini

Psychologický román. V tomto prípade s veľkým dôrazom na "psycho".
Cillian, vrátnik luxusného bytového komplexu na Manhattane, je Bohom. Má vládu nad životmi nič netušiacich obyvateľov bytového domu. Žije vďaka nim. A oni žijú pre jeho perverzné potešenie. Aby im mohol ublížiť. Psychicky, emocionálne, fyzicky.
Predmetom jeho intenzívneho záujmu sa stáva obyvateľka bytu 8A - Clara...
Takto si predstavujem kvalitný psychothriller.
Cillianove úchylné aktivity sú vykreslené natoľko pútavo, že mu zvráteným spôsobom "fandíte". A držíte mu palce, aby ho nebodaj nechytili.
Príbeh je celkovo veľmi pekne vystavaný.
Páčilo sa mi to (takým tým "psychotickým" spôsobom:)).

"Došel k závěru, že život stojí za to, když může ovládat cizí bolest. Možnost řídit život druhých byla dostatečným důvodem, proč žít dál.
Od této noci se jeho šance na přežití zmnohonásobily: ve hře nebyl jen jeden život, ale životy tisíce lidí, kteří ho obklopovali. Otevíral se před ním úplně nový svět.
A od té noci, pod neustálou hrozbou sebevraždy, přicházel na nové způsoby, jak být Bohem, jak rozhodovat o životě lidí kolem sebe."

"Způsobit někomu bolest je hrubiánství; sice je k tomu zapotřebí hodně techniky, ale velmi málo psychologie, žádná analýza. Naopak vstoupit tiše a nenápadně malými zásahy do cizího života byla výzva a zároveň i zdroj pravého potěšení. Zranit nebo zabít dokáže každý, ale jen někdo se umí vedrat do cizího života jako Bůh, ovlivnit jeho duševní rozpoložení, a dokonce i osud, a přitom vždy zůstat ve stínu."

05.01.2024 4 z 5

Opačno Opačno Hannah Mathewson

Veľmi slušná YA fantasy.
Autorke sa podarilo vytvoriť originálny a zapamätateľný svet, postavy, zápletku.
Ale aby som len nechválila, dej mi prišiel občas prekombinovaný, máličko som sa v tom strácala (napr. čo ktorá frakcia dokáže, indície v pátraní po Gedeonovi, ...).
A plne sa stotožňujem s komentárom v Poďakovaní v závere knižky: "Chce to viac kapitána Fowlera!"
Tak, snáď sa dočkáme v druhom dieli, na ktorý sa veľmi teším:)

10.09.2021 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Audiokniha.
Každý človek má istú predstavu, čo sa v KĽDR deje. Ale až po prečítaní tejto knižky si plne uvedomí peklo totalitného systému.
To, čo sme zažívali v Československu počas socializmu, bola zjavne len „light“ verzia diktatúry.
Verejné popravy, povinná vojenská služba 10 rokov, hladomor, celkovo podradné postavenie žien v spoločnosti, kastovný systém...
Knižka je písaná formou rozhovorov so siedmimi utečencami z KĽDR a ich výpovede sú skutočne silné.
Odporúčam.

30.05.2024 4 z 5

Bestie v uniformě Bestie v uniformě Lukáš Křišťan

Detektívka kratšieho formátu.
Knižka inšpirovaná skutočnými udalosťami, popisuje vyvraždenie rodiny Döllnerových na statku Doyscherhof v roku 1926.
Forma prerozprávania prostredníctvom policajných výpovedí a zápiskov. Striktne faktografický štýl príbeh značne okliešťuje, je strohý a úsečný. Na druhej strane ma celkom zaujímalo, ako to dopadne.
A mala som zo začiatku zmätok v postavách a rodinných väzbách. Kto bol zať Hansa Döllnera? Hans Tyrn alebo Kašpar Lugert? Či obaja?
Celkovo, knižka má potenciál. Keby sa s ňou autor vyhral viac, tak by tomu zodpovedalo aj moje hodnotenie.

19.05.2024 3 z 5