Opačno

Opačno https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476629/bmid_opacno-CYT-476629.jpg 4 150 52

Opačno série

První díl fantasy série z alternativní magické verze Londýna. Vítejte v Opačnu, v Londýně, který není tak úplně stejný jako ten náš. V únoru tu je léto, metro je jeskyní plnou divů a ulice plní magie. Ale London je taky rozdělený na části mezi šest soupeřících frakcí, kdy každá ovládá jedinečné dovednosti - a vůdce Měňavců Gedeon Ravenswood se právě utrhl ze řetězu a hrozí, že přetrhá křehká pouta, která desítky let držela Londýn pohromadě. Ilsa patří mezi Měňavce a 17 let života strávila v tom nesprávném Londýně, kde je skutečná magie považována za dílo ďábla. Rodiče ji po narození opustili, a tak se musela o život rvát - nejdřív jako kapsářka a později na pódiu jako asistentka iluzionisty, kde oslňovala publikum tajným používáním svých schopností. Když Ilsa projde portálem do Opačna, konečně má pocit, že někam patří. Ale její nový domov stojí na pokraji občanské války a Ilsa se ocitne přímo uprostřed dění. Jediný způsob, jak Londýn zachránit, je najít Gedeona, Ilsina dlouho ztraceného bratra, jednoho z posledních členů rodiny, která ji opustila ve špatném světě. Ilsa je ze všech stran obklopena nepřáteli i Měnivci, kteří mají být jejími spojenci, avšak nosí tváře, které jim nepatří. Přišel čas vytáhnout z rukávu všechny triky a trumfy, aby vůbec přežila.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Witherward , 2021

Carolxc
26.01.2024 3 z 5

Z knihy mám takové rozpačité pocity. Konec mě dokázal naprosto dostat, ale během čtení jsem se přistihla, že se nudím a že občas nevěnuji příběhu tolik pozornosti, kolik bych měla.

Ne, že by svět nebyl zajímavý. Líbilo se mi rozdělení Londýna a schopností. Jen pro mě jiná verze Londýna, respektive ten nápad nebyl nic nového vzhledem k tomu, že jsem četla Temnější tvář magie a tam jde též o několik verzí tohoto města. Přesto jejím fungováním je každý svět jiný.

Chvílemi jsem měla pocit, že se tam nic neděje a hlavní hrdinka mě příliš neoslovila stejně jako další postavy příběhu, kromě dvou; zároveň mě neštvali.
Elliott, který je takový ten typický bad boy, co má svá tajemství a nejen to, že uvnitř je jiný, než se na první pohled zdá. Klišé? Možná, ale já tyhle postavy mám ráda a nemůžu si pomoct. A jeho konec? To se mnou pořádně hnulo a ještě teď to vstřebávám.
Kapitán Fowler byl zajímavá postava, která nedostala podle mě dost prostoru a chtěla jsem o ní vědět více. Tak třeba příště.
A ještě bych řekla, že za zmínku stojí Fyfe. Takový ten dobrý přítel, roztomilá postava v příběhu a svým způsobem trhlá.

Ke konci knihy a s blížím se finále to bylo lepší a měla jsem chuť číst, abych věděla více. A jo, ten konec, hlavně z důvodu Elliota mě prostě dostal. Chci další díl, chci pokračování!!
O to více mě štve, že Mágyně - pokud jsem to dobře pochopila, tak se děje před Opačnem. Momentálně, nemám chuť si přečíst příběh Cassie a uvidím, jestli se ke knize někdy dostanu. Jestli tak, až dostanu pokračování

Závěrem bych řekla, že kniha to má u mě půl napůl. Jsem ráda, že jsem se k ní dostala. Pokračování mě určitě nemine, ale v mém žebříčku mám knihy, jenž mě oslovili více.

petr8467
22.10.2023 1 z 5

(SPOILER) Po nadějných prvních 40 stránkách se příběh zřítí do naprostého chaosu, což by nevadilo, kdyby autorka ten chaos (7 znepřátelených frakcí, k tomu nejméně 6 zrádců a donašečů) zvládala. Jenže to nenastalo, protože zmatená, nadšená autorka to zcela nezvládla. Neschopná sepsat jediný fungující dialog , neschopná vytvořit plnokrevnou postavu, neschopná vytvořit alspoň jednu třeba i ukoptěnou vtipnou situaci (zlatá Rowlingová!). Jenom chrlí nesmyslné zápletky, v nichž se není možné zorientovat. Některé motivy (vemanta, třeba) jsou nedokončené...
(Poznámka pro ty s *****: Nepochopili, že ten příběh vůbec nepochopili... prostě jim stačilo, že se tam něco "fantasy-děje")
Statistiky:
Počet Londýnů: 2
Počet mrtvých: 73
Počet zrad: 7, některé vícenásobné, některé duplicitní
Počet překladatelských kiksů: nepočítaně
Počet draků: 0 -> za to autorku chválím, že se bez nich obešla
Počet proměn do zvířat a zpátky: 284
Počet navazujících knih: Hodně, autorka je mladá a prsty se jí nad klávesnicí jen míhají...

Magda39
22.08.2023 5 z 5

Londýn, nádech Olivera Twista, lidé s magickými schopnostmi a samozřejmě romantické vzplanutí. Skvělá kniha se správným množstvím temných a dobrých postav. Nemůžu se dočkat až se mi do rukou dostane druhý díl.

isabokmal
06.08.2023 2 z 5

Tato kniha se na mém seznamu ocitla kvůli mé lásce k Londýnu a upřímně jsem se těšila na to, jak moc si to užiju. Jenže tomu tak ani trochu nebylo. Naprosto mi nesedla. Možná to bylo tím zařazením do YA, kam já rozhodně už nepatřím. I když to mi přijde celkem zavádějící, jelikož jsou jiné YA knihy, které mi sedí.

Nebudu ale jen házet špínu - líbilo se mi, jak autorka vymyslela propojení našeho a opačného světa, který byl plný magie a nadpřirozených bytostí. Za mne je to velice zajímavý a rozmanitý svět, nad čímž jsem chvílemi i žasla. Avšak hlavní hrdinka Ilsa mi byla značně nesympatická. Nebyla mi ničím zajímavá. Pravda je, že mi nepřišlo, že by v sobě měla nějakou hloubku, což ale platilo bohužel i u ostatních postav. Jediný, kdo mi přišel aspoň trochu zajímavý byla Cassia a Eliot, u kterého mne teda dost zklamalo, jak to s ním dopadlo.

Víte, měla jsem stále pocit, že mi tam něco chybí, něco víc. Měla jsem pocit, že se kloužu po povrchu.
Abych byla upřímná, chtěla jsem ji dočíst, i když mne nebavila, jelikož jsem doufala, že se to ke konci trochu rozjede. Vlastně to chvíli i tak vypadalo, ale opět to spadlo k nule. Proto, i když jsem původně chtěla dát hvězdy tři, musím dát nakonec dvě, protože Loki s třemi hvězdami byl rozhodně lepší.
Avšak to neznamená, že vám by se kniha nemohla líbit!

Fortuna7
17.07.2023 3 z 5

Podle anotace jsem asi čekala něco trochu jiného, ale i tak mě čtení celkem bavilo. Celkový dojem ale strašně kazí gramatické chyby v knize, kterých bylo vážně nespočet. Autorka vymyslela originální svět, jehož poznávání mě neskutečně bavilo, i když jsem si trochu pletla magické frakce. Děj už tak originální nebyl a já bych ocenila daleko víc scén přímo z patrání, které dodávaly knize akci. Když totiž hlavní hrdinka zrovna nevyšetřovala, tak vedla poměrně nudné monology, které mě celkem iritovaly. Romantická linka mi přišla hodně chtěná, ale vedlejší postavy to naštěstí dost kompenzovaly.
Pro mě taková průměrná YA fantasy, která ale vyniká originalním fantasy světem.

Nagisaaa
16.06.2023 5 z 5

Naprosto perfektní kniha. Děj úžasný, svět úžasný, začetla jsem se do toho ve škole a to i při hodinách. Moc mě mrzelo že jsem to dočetla - přeju si aby to bylo prostě N E K O N E Č N Ý :D. Tahle kniha je prostě wow. 5 hvězdiček protože proč ne. Tato kniha si zaslouží snad 10 hvězdiček pokud by to šlo. Ovšem. Přála bych si aby mělo Opačno pokračovaní. Ilsa přece nemůže Eliota nechat pykat za něco co nebyla uplně tak jeho vina :(. Mělo by se to dokončit, rozšířit, kdy se Ilsa a Eliot znovu uvidí a Gedeon se dozví úplnou pravdu.. připadalo mi, že se v závěru knihy na chuděru Eliota uplně zapomnělo. Mám postavu Ilsy a Eliota velmi ráda.

Kikulka97
27.05.2023 4 z 5

Neotřepaný námět, propracovaný svět, líbivé charaktery a detektivní způsob vyšetřování hlavního pachatele a zrádce je přesně to, co knížce vysloužilo čtyři hvězdy. Jen ten konec na mě byl až moc překombinovaný xD Po dlouhé době čtivá fantasy, která mile překvapí.

Meg1
24.05.2023 4 z 5

Opačno na mě působilo jako milá klidná fantasy kniha. I popis bojů a akčních scén byl tak nějak v klidu :-) Žádné velké zvraty, brutální scény, (naštěstí) žádné vzdychání nad svalnatou hrudí může snů. Hlavní hrdinka je vyrovnaná 17 náctiletá Ilsa, která má za sebou krátký ale těžký kus života a díky tomu je přímá, otevřená a dokáže se o sebe postarat. Neztratila však nic z ženské přirozené jemnosti a empatii vůči ostatním. Líbil se mi svět rozdělený na několik frakcí, které mezi sebou bojují i když orientace mezi jednotlivými frakcemi byla zpočátku trochu obtížná.

sebemi
07.05.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila, hodně to stojí na hl.hrdince,ta to celé táhne a bavila mě. Chválím dobře vystavěný svět a super nápad s Londýnem. Ze začátku jsem měla zmatky v tom rozdělení města,bodla by mapa, ale pak už to frčelo. Konec skvělý a musím připsat, že mi vůbec,ale vůbec nevadí absence sexuálních scén, kterých je dnešní YA plná. Příjemné překvapení.

Carolxc
26.04.2023 3 z 5

veverrka11
14.04.2023 2 z 5

Musím přiznat, že jsem měla velká a až přehnaná očekávání. A taky pořádně zklamaná.

Kniha se mi četla opravdu těžko, má malá písmenka a pravý děj v podstatě začíná až v polovině knihy, v první půlce se hlavně seznamujete se světem a postavami, kterých je tu opravdu přehršel, díky čemuž se děj tak nějak točí v kruhu.

Druhá půlka je pro změnu napěchovaná akcí a odhaleními a v jednu chvíli skoro až překombinovaný.

Knížce navíc chybí pořádný záporák. Tedy ten záporák tam je, ale... spoiler, spoiler, spoiler (a těm se snažím vyvarovat, proto ho nenapíšu)

Co se týče postav, tak mým oblíbencem byl Eliott, ačkoli mi na něm od začátku něco nesedělo a moje podezření se nakonec i potvrdilo. Ilsa mi přišla taková... nijaká, prostě šedá myš.

I když pro mě byla kniha zklamáním, své čtenáře si jistě najde. Já jsem měla přehnaná očekávání a dojela jsem na ně. Doporučuji těm, kteří mají rádi propracovaný svět!

JHoralka
08.04.2023 4 z 5

Mě se kniha velmi líbila. Kniha byla čtivá. Byla jsem zvědavá, jak to bude dál pokračovat.
Zajímavý svět. Postavy se mi líbily.

Těším se na druhý díl série, s velkou pravděpodobností si ho přečtu

DeathHarmony
20.02.2023 4 z 5

Londýn "na více způsobů" není tématem pouze této knihy, ale kdo z nás vymyslel kdy něco převratného?
Nápad i téma je zpracované poměrně dobře, děj přímo nestojí, paralelní Londýn je sestaven zajímavým způsobem, bavily mě jednotlivé čtvrti a jejich charakteristiky.
Ohledně postav to je takové... Nemohu si pomoci, ale hlavní hrdinka mi byla více než v jedné chvíli nesympatická - možná spíše otravná. Ale dalo se s tím ve čtení pokračovat, jen jsem měla občas facepalm momenty.

Celkově pohodové počtení, zajímá mne, kam se autorka rozhodla zavést druhý díl, ale především si ho budu kupovat v naprosto zoufalé naději, že dostanu více kapitána Fowlera, který se stal během chvilky mou oblíbenou postavou a jen tak se ho nepustím :Dd

M.C.SMITH
25.01.2023 4 z 5

Do téhle knihy jsem se pustila bez jakéhokoli očekávání. Pustila jsem se do čtení hlavně proto, že bude vycházet druhý díl a já chtěla vědět, jestli kniha stojí za to, kupovat pokračování a musím říci, že mne to za to skutečně stojí.
Hlavní hrdinka Ilsa mne dost štvala, přišla mi nedotažená, ale to možná byl jen můj dojem. Jinak je celý příběh čtivý a já si oblíbila Eliota, který se mi zaryl do mysli.
Co mne dál na knize trochu deptalo byly chyby, za které ale příběh nemůže, takže jsem se je snažila brát s nadhledem.
Kniha je dle mého čtivá a ač by mohla být určitě lepší, mne se líbila a těším se na druhý díl.
Myslím, že kniha si šanci zaslouží.

Etule
21.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Škoda, tohle mělo opravdu potenciál, který ale autorka nedokázala využít. Myšlenka paralelního světa oproti našemu se mi líbí, ale systém toho světa je lehce zmatečný. Třeba jsem absolutně nepochopila, jak tedy vlastně fungují Orákula. Vlastně se mi to líbilo převážně kvůli měňavcům a vlkům.
Ilsa nebyla až tak špatná postava, ale i ona mi časem začala lehce lézt na nervy. Vedlejší postavy naprosto nudné, nezajímavé a v příběhu v podstatě zbytečné. Místo, aby jí pomohli se v novém světě zorientovat a vysvětlit jak to tam chodí, nechali jí ať si na většinu přijde sama a snažili se být strašně tajemní. Asi aby byli zajímavější, což se minulo účinkem. Jediná zajímavá postava byl kapitán Fowler.
Eliot byl tak prvoplánově napsaný badboy, až jsem místy protáčela oči. Nechápu, jak si k němu podle jeho chování mohla vybudovat nějaký vztah. Jistě za jeho drsnou slupkou se skrývá citlivá duše a tak dále (ironie), ale jejich chemie pro mě byla absolutně nezajímavá a neuvěřitelná.
Vzhledem k tomu, že druhý díl bude o Cassie, tak se do něj pouštět nebudu, protože mě rozhodně nezaujala natolik, že bych chtěla číst její příběh, kde by měla být hlavním tahounem. Škoda...

Boogi
20.01.2023 5 z 5

Když jsem se tuhle knížku pokoušela číst poprvé, vůbec mě nebavila. Ale když jsem se k ní po čase vrátila, ukázalo se, že je to vlastně úplně úžasná kniha! Líbí se mi jak příběh tak postavy a není to jedna z těch knih kde se půlku času nic neděje. Určitě bych ji doporučila všem, kdo mají rádi trochu toho nadpřirozena, ale samozřejmě nejenom jim.

Šáriš016
16.01.2023 4 z 5

Začátek jsem měla co dělat, abych překousala ... pak tam trochu začínala být akce a celkem rychlý konec ... ale jako špatné čtení to nebylo. Jen by mne zajímalo, kdy bude další díl série ? Nevíte někdo ? :-)

lenka7679
19.11.2022 2 z 5

Tak já vůbec nevím, jak tuto knihu hodnotit. Začátek se začal tak slibně a pak najednou, čím víc jsem se blížila k prostředku, tím méně mě kniha bavila a začala jsem přemýšlet, o čem vlastěn je, kromě očividného.
Je půlka knihy a hlavní hrdinka se stále jen rozkoukává a v podstatě se nic neděje. Svět je zvláštní, ale ne hezkým způsobem, ale skutečně zvláštní a spousta věcí v něm nedává smysl a je nelogických. Pokud máme dokonce národ, který už od narození vidí budoucnost celého světa, je v podstatě děj knihy v trapu. A mělké vysvětlení, že vlastně se svou schopností neumí pracovat a z nejsilnějšího národa se udělá nejslabší mi sebral iluze. Toto je jen jedna z věcí, která mě zaráží. Nejspíš ani nedočtu do konce, protože to ve mně úplně zabíjí touhu číst.
A jako bonus. Postavy nejsou dobře vykreslené, k nikomu z nich se nedá vytvořit vztah.
Tohle mě bohužel úplně minulo.

OndraMergl
01.11.2022 2 z 5

Ten pocit, když jste sirotek, co se umí přeměňovat, lidi kolem vás umírají a vy máte jen bandu vám podobných, abyste zachránili svět, o kterém jste donedávna ani nevěděli.

LexiS
01.10.2022 4 z 5

Opačno pro mě bylo celkem příjemným překvapením. Zajímavý nápad, dějově je to možná už trošku překombinované, postavy příjemné. Velkým plusem pro mě bylo, že jsem až do poslední chvíle nevěděla, komu můžu vlastně věřit. Moc se mi líbilo fungování světa a magie.
Trošku zklamání bylo zasazení do viktoriánské Anglie. Z té snad v celém příběhu není vykresleno opravdu nic, dokonce ani styl mluvy k tomu nesedí.
No a poslední dva mínusy jsou rozhodně za vysvětlovací dialogy, které vysvětlují takovým stylem, že nakonec z toho člověk stejně nepobere všechno, aby to celé do sebe dokonale zapadlo, a za tu hromadu chyb v celé knize - to už jsem opravdu dlouho nezažila.
Obrovské plus má samozřejmě obálka - opravdu nádherná práce. Kniha končí vcelku uzavřeně, takže nad druhým dílem ještě popřemýšlím, pokud vyjde.