Opačno

Opačno https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476629/bmid_opacno-CYT-476629.jpg 4 151 151

Opačno série

První díl fantasy série z alternativní magické verze Londýna. Vítejte v Opačnu, v Londýně, který není tak úplně stejný jako ten náš. V únoru tu je léto, metro je jeskyní plnou divů a ulice plní magie. Ale London je taky rozdělený na části mezi šest soupeřících frakcí, kdy každá ovládá jedinečné dovednosti - a vůdce Měňavců Gedeon Ravenswood se právě utrhl ze řetězu a hrozí, že přetrhá křehká pouta, která desítky let držela Londýn pohromadě. Ilsa patří mezi Měňavce a 17 let života strávila v tom nesprávném Londýně, kde je skutečná magie považována za dílo ďábla. Rodiče ji po narození opustili, a tak se musela o život rvát - nejdřív jako kapsářka a později na pódiu jako asistentka iluzionisty, kde oslňovala publikum tajným používáním svých schopností. Když Ilsa projde portálem do Opačna, konečně má pocit, že někam patří. Ale její nový domov stojí na pokraji občanské války a Ilsa se ocitne přímo uprostřed dění. Jediný způsob, jak Londýn zachránit, je najít Gedeona, Ilsina dlouho ztraceného bratra, jednoho z posledních členů rodiny, která ji opustila ve špatném světě. Ilsa je ze všech stran obklopena nepřáteli i Měnivci, kteří mají být jejími spojenci, avšak nosí tváře, které jim nepatří. Přišel čas vytáhnout z rukávu všechny triky a trumfy, aby vůbec přežila.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Witherward , 2021

mujkniznisvet
28.09.2021 4 z 5

Ačkoliv musím uznat, že ze začátku jsem se lehce ztrácela, co se jednotlivých frakcí týče, časem jsem si na to zvykla a postupně se orientovat začala. Takže to rozhodně nevzdávejte, pokud se budete motat jako já. :D
Co se týče akce a zvratů, těch v této knize tolik nečekejte. V tomto díle se hlavně seznamujeme s postavami (ke kterým se hned trochu vyjádřím:D), celým Opačnem a tím, jak tento svět funguje. Doufám ale, že co se akce týče, tak se jí v dalším díle dočkáme o něco více. :)
Teď trochu k postavám. Ty jsou propracované naprosto skvěle! Jsou prostě jedinečné a každý má v příběhu nějakou svou roli - takže nečekejte moc 'výplňových' nebo 'zbytečných' postav, které se v některých knihách objevují více, než by bylo zdrávo.
Celkově se mi kniha opravdu líbila a už se těším na další díly, takže vám ji vřele doporučuji, pokud váháte. :)

Arianne
27.09.2021 4 z 5

Moc jsem od toho neočekávala, chtěla jsem jen nějak zabít čas. Ale tenhle svět... Dostal se mi pod kůži. Byla to parádní jízda, žádné kostrbaté rádoby mučednické spytování všech a všeho. Postav tak akorát a byla to velmi příjemná společnost. Dostalo se mi mnohem lepší zábavy, než jsem čekala a doufám, že nás nakladatelství brzy oblaží dalším dílem, protože prostě potřebuju vědět, jak to dopadne s Eliotem

Adýsek
27.09.2021 3 z 5

Opačno byla průměrná kniha. Ale docela dobrý začátek nadějné série.
Líbila se mi na ní magie (i když mi trochu připomínala magii z knih Cassandry Clareové) a s ní i politika mezi jednotlivými frakcemi, obálka a zajímavá postava Kapitána Fowlera. Na druhou stranu na vás autorka po celou dobu valí nespočet informací ze všech stran a taky chování hlavní hrdinky Ilsy by stálo za přehodnocení.

Průměr, ale kniha si určitě najde své čtenáře.

ancaciz
27.09.2021 5 z 5

Dva Londýny, jeden klasický, kde je magie dílem ďábla a druhý, ve kterém existují různé magické frakce. Krásně vystavěný svět i popsaná magie.

Velké plus dávám za vedlejší postavy. Příběh postupně odhaluje jejich charaktery, nechává je růst a jednotlivé postavy se tu navzájem ovlivňují. Dokonce mi byla sympatická i hlavní hrdinka, což se mi v YA moc nestává.

Knihu jsem si neskutečně užila a ráda bych vám ji doporučila. Jasně, téma více Londýnů sice není žádná extra novinka, ale vadí to? Podle mě ne. Právě naopak, Opačno mi připomnělo ty "starší" YA fantasy, na které moc ráda vzpomínám.

Alea Crane
24.09.2021 3 z 5

V průběhu čtení se mé hodnocení knihy hodně měnilo.
Zpočátku jsem byla nadšená z divadelního prostředí a magie pouličních dětí.
Ale poté, co se děj přesunul do Opačna, toto nadšení postupně opadlo. V chování hrdinky mi chyběly odrazy žalu, který měla cítit a ztrácela jsem se ve zmateném motanci informací, který nám byl předkládán.
A pak, zhruba v polovině knihy, se děj dal do pohybu, blíže jsme poznali další postavy a střípky informací do sebe začaly zapadat. Baví mě, když autor v příběhu zvládne ponechat vodítka, pomocí kterých si dokážu informace spojit v teorie pár stránek předtím, než jsou potvrzeny či vyvráceny. Musím ocenit to, jak do sebe v závěru vše zapadlo, jak děj, tak chování postav, které jsem si pro jejich propracované příběhy velmi oblíbila.
Pokud vás začátek také odradil, zkuste se přes něj prokousat, svět a magie Opačna rozhodně stojí za objevování.

dancaradacte
23.09.2021 4 z 5

Tato kniha mě moc zaujala světem i postavami! Miluju Eliota a další trošku mi vadilo že je začátek příběhu trošku klišé ale pak mi to přestalo vadit a příběh byl neskutečně jedinečný! Ta zápletka? To jsem ještě nikde nečetla!
Knížka byla vtipná díky jedinečnému sarkastickému humoru hlavní hrdinky
Příběh byl napínavý a plný akce a to mě tam moc bavilo!
Hodnotím 4/5⭐️
(Delší recenzi najdete na mém ig @danca_rada_cte )

nela3812
19.09.2021 4 z 5

Musím uznat, že orientovat se zprvu v jednotlivých frakcích bylo poměrně náročné. Především proto, že se nejedná jen o názvy frakcí, ale ke každé také připadá vůdce a milice. S tím ale hodně pomůže shrnutí hned na začátku knihy.

První kniha ze série neobsahuje tolik napětí, akce a zvratů, kolik bych od fantasy knihy očekávala. Jedná se spíše o seznámení s hlavními postavami a celým světem Opačna. Předpokládám, že napětí a akci nám autorka vynahradí v dalších dílech. Každopádně svět jako takový a jeho propracovanost mi naprosto vyrazila dech.

Charakteristika jednotlivých postav je také skvěle propracovaná. Postavy nejsou ploché, jsou jedinečné a každá má v příběhu svou roli. Zamilovala jsem si především postavu Eliota a Fyfa. Ale zajímavými postavami je kniha přímo nabitá, ani hlavní hrdinka Ilsa není k zahození. Naopak. Ale mé srdce si získali Eliot a Fyfe.

Poslední stránky přinesli tíženou akci a dočkali jsme se lehce předvídatelného, ale otevřeného konce. Na závěr nechybí ani romantická linka a náznak překvapivého milostného trojúhelníku. Nemůžu se dočkat, až si přečtu pokračování této série. Tato série má rozhodně namířeno tím správným směrem.

Dávám 4/5 a vám doporučuji po knize sáhnout. Rozhodně neuděláte chybu.

bookbug_cz
17.09.2021 5 z 5

Opačno - tak trochu jiný Londýn.
Fantasy, které má propracované postavy, příběh, magii...Ilsa, chudá dívka, která si vydělává jako asistentka kouzelníka, v jednom momentu prochází portálem do světa, o kterém neměla ani tušení. Do světa, kde je magie přirozenou součástí, kde se nemusí skrývat. No - to není tak úplně pravda. Ilsa vstupuje na území Camdenu, teritorium měňavců a ona je jedna z nich. Nalézá rodinu, o které si myslela, že neexistuje a zjišťuje, že je dcerou alfy (vůdkyně) Lyader a Thorna Nynberga, kteří byli zabiti skoro před dvaceti lety. Opačno je rozděleno na 6 frakcí - poznáváme Srdce - čtvrť mágů, Sever - teritorium Přízraků, Whitechapel - čtvrť patřící Šeptačům, Doky - teritorium Orákul a teritorium Psioniků. Je zde cítit boj o moc...politická moc měnící se ve špinavou a nebezpečnou hru. Ilsa získává spoustu přátel, kterým plně nedůvěřuje. Každý z nich má v Zoo Camdenu svou roli. Mladičká Cassia Simsová je něco jako pokladník, sestřenice Hester je nynější vůdkyní Měňavců, Aelius Howerly pracuje jako kupec, Oren jako vyslanec lidu, Fyfe je zodpovědný za biologicko-magickou chemii a třeba Eliot je bývalý vůdce vlků - jejich armády. Každá postava má skvěle vybudovaný charakter. Každá se během příběhu rozvíjí! Dej se točí kolem krutých útoku na Camden ze strany Mágů, kteří evidentně něco urputně hledají. Ani zmizení prince Gedeona, Ilsina bratra, celému problému nijak nepomáhá. Vše je zmatené, kruté a nic nedává Ilse smysl. Vydává se tak společně s Eliotem hledat svého bratra a toto pátrání je dostane do nebezpečných situací, které ale dívka ale zvládá překvapivě dobře - na holku ze sirotčince. V tomhle magickém světě žije spousta bytostí, které Ilsa potkává poprvé, včetně hrůzných Orákul, Věštců, kteří vidí tvárnou a abstraktní eventualitu. Ilsa postupně zjišťuje, kdo stojí za vraždou jejích rodičů, kam zmizel její bratr Gedeon. Objevuje sílu magických amuletů, pro které stojí masově zabíjet a naučí se rozeznávat, kdo je v téhle hře dobrý a špatný hráč. Příběh má propracované postavy, dozvídáme se každičký detail různých pasáží. Možná toho bylo trochu moc. Přiznám se, že jsem si každou postavu, každé místo, každou zápletku a potažmo i každý zvrat musela zapisovat a zpětně se k poznámkám vracet, abych pak mohla následně pochopit některá jednání a vlastně i samotný konec. To byl i důvod, proč se mi kniha četla těžce, než jsem u jiných knih tohoto typu zvyklá. Ale prosím vás - to není vada, to je umění! Konečně fantasy, které má krásně vykreslený magický svět i obyvatele v něm. A líbilo se mi, že i kladná postava byla vlastně současně i postavou zápornou. Byly to postavy dělajíc lidské chyby.
Kniha má otevřený konec a já se tak těším na další díl.

Zatoulana
13.09.2021 3 z 5

(SPOILER) Příběh je o Ilse, která žije v Londýně a je trochu jiná než ostatní lidé. Má nadpřirozené schopnosti a neví jak k nim přišla a odkud jsou. O svých schopnostech téměř nikomu neřekla ale hledá někoho kdo jí o nich něco řekne.
Po nešťastném incidentu kdy zemře její kamarádka Marta je unesena do světa Opačna, kde se konečně dozvídá o svém původu a svých schopnostech. Zároveň objevuje svět Opačna. Zjišťuje že všichni obyvatelé mají schopnosti jako ona. Obecně fungování světa a jeho obyvatel, popisy 6 frakcí které opačnému Londýnu vládnou se mi líbilo z knihy nejvíce a nejvíce jsem si ho užila.
Děj byl spíše pomalý, nebylo tam tolik akce.
Samotná hrdinka mi byla celkem nesympatická a hlavní dějová linka byla taková klasická (nic moc nového). Ale svět byl opravdu báječně vypracovaný. Charaktery jednotlivých postav byli propracované a nebyli ploché a hezky to tvořilo celek Opačna.
Také musím vzdát hole nádherném přebalu, protože mě velmi na knihu nalákal.

Celkově knihu hodnotím kladně ale zatím si nejsem jistá zda číst dál. 7/10

nosvknizkach
12.09.2021

Tento první díl fantasy série mě velice zaujal tím, že je zasazen do viktoriánského Londýna, respektive jeho opaku, což já miluji. Prostředí mi tedy bylo velice sympatické. Hodně se v této knize dozvídáme o fungování světa, magii a postavách, ke konci je tam i nějaká ta akcička. Hlavní hrdinka Ilsa mě bavila svým ostrým jazykem a tvrdohlavostí, magický systém mi úplně vyrazil dech potěšila mě i jemná romantika a náznak milostného trojúhelníku. Myslím, že celá zápletka v sobě ukrývá logiku a napětí. Ilsa se ocitá na úplně cizím místě se spoustou postav, a to by přece nebyla fantasy kniha, kdyby každý říkal pravdu…
Některé scény byly trochu zmatené a ten viktoriánský vibe, na který jsem se těšila, tu vůbec nebyl, ale jinak jsem spokojená a určitě byste si měli knihu přečíst.

4/5 hvězd.
(kniha mi byla zaslána v rámci spolupráce s Humbook)

Kaduri
10.09.2021 4 z 5

Veľmi slušná YA fantasy.
Autorke sa podarilo vytvoriť originálny a zapamätateľný svet, postavy, zápletku.
Ale aby som len nechválila, dej mi prišiel občas prekombinovaný, máličko som sa v tom strácala (napr. čo ktorá frakcia dokáže, indície v pátraní po Gedeonovi, ...).
A plne sa stotožňujem s komentárom v Poďakovaní v závere knižky: "Chce to viac kapitána Fowlera!"
Tak, snáď sa dočkáme v druhom dieli, na ktorý sa veľmi teším:)

klarka009
07.09.2021 4 z 5

Toto čtení jsem si moc užila! Opačno jsem četla kdykoliv to šlo.. Ve vlaku, v práci, na ulici, ve vaně :D prostě všude. Protože mě hrozně bavilo být v tomto světě. Velmi se mi líbilo jak je vymyšlený. Jiná, magická verze Londýna a v něm šest frakcí. Měňavci,kteří dokážou měnit svoji podobu. Orákula zase vidí minulost i budoucnost. Mágové se dokáží přemisťovat a sesílat kouzla. Šeptači,kteří se vám dostanou do hlavy, Přízraci zase dokáží procházet zdmi a mají nadpřirozenou sílu a Psí, kteří ovládají psychokinezi, dokáží pohybovat předměty jen silou vůle. A každá tahle frakce vládne své části území v Opačnu. A pak je tu Ilsa, která vyrostla v sirotčinci v Protisvětě a dost si toho zažila. Díky tomu je ale silnější. Mě si získala hned :) Bavilo mě s ní pátrat po pravdě a jejím bratrovi. To jak si všímala nepatrných detailů u lidí, když lhali nebo měli nějaké tajemství bylo skvělé. A pak je tu ještě jedna postava, kterou jsem si oblíbila hned od začátku a tou je kapitán Fowler, nájemný zabiják. Doufám, že v dalších dílech bude více kapitána Fowlera, já mám prostě pro ty tajemné nebezpečné muže slabost :D Je zde i taková slabší romantická linka, u které jsem zvědavá jak se bude dál vyvíjet. Není to kniha nacpaná akcí, ale i tak ji budete chtít číst. Za mě je to skvělý úvod do slibné fantasy série, kde se nejdříve musíte orientovat ve všech postavách, frakcích a celkově v novém světě a v tom jak funguje (což mě rady ohromně bavilo). Za sebe můžu jedině doporučit :)