kadgam kadgam komentáře u knih

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Kniha je o tom, že ľudia nie stále domýšľajú dôsledky svojich činov ani im dosť skoro nedochádza ako cítia a myslia iní. Veľmi ma zaujala a divím sa, že je tak málo ocenená.

31.12.2011

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Zaujímavé dejinami Ríma a cirkvi. Zdá sa mi zo série Brownoviek najlepšia. Možno preto, že som ju čítala ako prvú

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Na rozdiel od Da Vinciho sa toto už ani dobre nečítalo. Ľahké bezmyšlienkovité zabíjanie prázdneho času

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Dobrá kniha na dlhú cestu do vlaku alebo dovolenku. Prečítala som pár jeho kníh, ale umenie to nie je

Alžběta a Essex Alžběta a Essex Lytton Strachey

Pri čítaní knihy ma zaujal dej, história doby a život Alžbety menej spracovanie.

30.12.2011 3 z 5

Citadela Citadela Archibald Joseph Cronin

Príbeh mladého, začínajúceho lekára Mansona. Vyštudoval vďaka pôžičke lekárskej spoločnosti, ktorú musel postupne vracať. Keďže nemal konexie, musel prijať prácu, ktorú mu ponúkli a nechať sa vykorisťovať zavedeným kolegom, resp. jeho chamtivou manželkou. Neskôr si našiel prácu ako lekár írskych baníkov a založil časť pracovného lekárstva na základe svojich pozorovaní, že baníci z antracitových baní majú častejšie zaprásenie pľúc, ako baníci z čiernouhoľných baní. Postupne sa mu začína viac dariť, tvrdou prácou sa prepracúva medzi módnych londýnskych lekárov. Tu stráca sociálne cítenie aj lásku manželky kvôli mamonu. Čítala som to v origináli

28.12.2011

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Mám rada Murakamiho knihy, pretože sa dobre čítajú a mám pocit, že mám možnosť nahliadnuť do Japonska.
"Afterdark" je ďalšia ponurá Murakamiho kniha odohrávajúca sa v noci, v chladnom jesennom mesiaci. Táto nálada je prítomná v celej knihe.
Dej "Afterdark" u sa odohráva v preľudnenom Tokiu, protagonisti sú osamelí ľudia, ktorí potrebujú ľudský súcit a porozumenie, no nevedia o to požiadať. Radšej sa utiahnu do svojej ulity. Sestry Eri a Mari Asai majú problém s komunikáciou, jedna uteká z domu a druhá upadá do "zimného spánku". Takahaši, mladý študent, ktorý mal problémy s rodičmi v detstve má pred sebou cieľ, doštudovať a hrať na svoj hudobný nástroj. On je jediný pozitívny predstaviteľ v knihe. Všetky ostatné postavy sú nejakým spôsobom problematické, aj keď spisovateľ nevysvetľuje bližšie ich životné ťažkosti.
Mala dojem, že čítam scenár k filmu

27.12.2011

Zóna nadšenia Zóna nadšenia Jozef Banáš

Príbeh zo života autora, ale je v nej aj časť môjho života a celej našej generácie, ktorá si pamätá rok 1968 a roky po ňom.
Spisovateľ vsadil do príbehov niekedy tenšiu niekedy hrubšiu vrstvou sentimentu vďaka ktorému sa kniha dobre číta.
Napriek zmeneným menám je nám, pamätníkom, jasné o kom sa jedná a teda môžeme dostať vysvetlenie udalostí, ktoré sme iba tušili.
Odporúčam prečítať každému kto sa zaujíma o časy nedávno minulé

19.12.2011

Dovidenia, Cugumi Dovidenia, Cugumi Banana Jošimoto

Posledné spoločné leto sesterníc Jóko, Márie a Cugumi v rodinnom penzióne na brehu japonského mora. Mária sa sťahuje k rodičom do Tókia, ktorí po dlhotrvajúcom rozvode jej otca s prvou manželkou začínajú spolu žiť a Jóko s Cugumi odchádzajú do nového prostredia a nového penziónu na neznámom mieste. Cugumi, malý rodinný tyran využíva svoju chorobu a príťažlivý vzhľad na manipuláciu rodiny a vyvádza až nebezpečné kúsky. Jej sestra a sesternica ju s láskou pozorujú. Očakávajú, že buď zomrie, ako lekári a ona sama pri jej chatrnom zdraví očakávajú, alebo dospeje a zmení sa. Podľa nie celkom jasného konca knihy druhé je pravdou. Cugumin priateľ Koičí zase nevie o zlej stránke Cuguminej povahy a je priťahovaný iba jej krásou.
Kniha je napísaná v pokojnom rozprávačskom štýle, ale neuchváti ani vykreslenými charaktermi, ani peknými opismi prírody ani prekladateľským umením. Dokonca veľa nepovie o štýle japonského života. Nenazvala by som ju ani dievčenským románom.
Príjemné čítanie-...

13.12.2011 2 z 5

Tieň vetra Tieň vetra Carlos Ruiz Zafón

Tieň vetra má zaujímavú zápletku, široko rozvetvenú sieť postáv, trošku archaický jazyk (možno záležitosť prekladu) ale pre mňa bola hlavne nudná. Príliš zložité konverzácie, návraty do minulosti a nekončiace utrpenie postáv. Začala som ju čítať kvôli situovaniu do starej Barcelony, opis ktorej sa autorovi podaril. Prítmie uličiek a cintorína zabudnutých kníh je až rukolapne smutné.

07.12.2011

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Málokedy ma kniha tak zaujme od začiatku do konca ako táto. Nevšedná zápletka, gradácia deja, postavy študentov "nepustia" čitateľa do poslednej stánky, a stránok je dosť. Knihu som čítala už dávnejšie, je vsak jednou z tých ku ktorým sa dá po čase vrátiť.

01.12.2011 4 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Knihu som prečítala ako báseň v próze. Krásny, subtílny príbeh nešťastného dievčatka, ktoré je príliš mladé pre to, čo musí prekonať.

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Nudne, nevydržala som do konca

Kód 9 Kód 9 Jozef Banáš

Zaujímavá kniha, dobre pripravená s napínavým príbehom aj na hlbšie zamyslenie. Mala som chuť sledovať Michala aspoň na mape, ale najradšej po jeho stopách exotickými krajinami, samozrejme, bez kódov a tajných poslaní.

19.11.2011

Doteraz som nevedela, že sa dá napísať kniha o behaní. Včera som čítala asi do 5 rána a je to zaujímavé čítanie. Nie rátanie kilometrov, ale čo sa v takých chvíľach premieta hlavou.

26.09.2011 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Kniha sa mi páčila najviac z Murakamiho kníh, ktoré som doteraz prečítala. Príbeh je podaný jednoducho, mala som pocit, že ju nečítam, ale prežívam. Je to nadčasová, nevšedná kniha. S piesňou od Beatles sa krásne dopĺňa. Ako jej melódia sa dostane do podvedomia a ostáva.

25.09.2011 5 z 5