Kód 9 přehled

Kód 9 https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45185/kod-45185.jpg 4 104 104

Kód 9 vyvolá diskusiu. Banáš posiela svojho hrdinu Michala na cestu za hľadaním rovnováhy medzi mužom a ženou po atraktívnych destináciách – od staročínskeho Sianu cez Tibet, Nepál, Indiu až po Vatikán, aby nakoniec zistil, že tou najatraktívnejšou je jeho vnútro. Hľadá a nachádza – seba samého. Na ceste plnej napätia a krajných situácií pochopí, že láska a viera nie sú slová, ale činy. Vďaka tomu je schopný prijať bremeno zodpovednosti. Dobrodružstvo, ktoré zažijeme, neprináša len atmosféru exotiky, ale vedie do hĺbky človečenstva a jeho principiálnej komplementarity, teda mužského a ženského spôsobu ľudského bytia. Kód 9 je príbeh aj o hľadaní a objavovaní dôstojnosti a poslania ženy. Kniha, ktorú otvárate nie je skladba žalospevov, ani obviňujúci spis. Každá doba a každá kultúra má na svedomí hriechy, ktorými sa previňuje voči žene. Rovnako aj autorov pohľad na Ježiša a Cirkev je neortodoxný, jeho Ježiš nie je dogmatický, je symptómom vnútorných procesov hľadania, ktorým sa nevyhne žiadna generácia, žiaden jednotlivec. Doba, ktorú žijeme si priam vyžaduje veľký príbeh. Do takého nás autor vťahuje a využíva to, čo je dnes chytľavé – silnú dávku mysticizmu. Ďakujem Jozefovi Banášovi, že svojim príbehom nás – mužov odhaľuje a približuje samých sebe. Kód 9 nepochybne vyvolá diskusiu.... celý text

Romány Literatura slovenská Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Ikar (SK)

Kód 9 , 2010

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kód 9. Přihlašte se a napište ho.

Racek213
06.04.2021 4 z 5

No, mé prvé seznámení s Banášem. Odborně dost vybavený autor, postavy s masa a krve, fantastické prvky se neperou od těch reálných, čtivé - docela milý objev. Škoda, že drtivá většina jeho knih je jen ve slovenštině. Za těch 30 let bez ní už jsem stratil sílu ji číst. A přitom jsem dříve čekával v Slovenské knize na novinky, které v češtině nemohly vyjít či nevycházely. No jo, přicházím o dost.

vlkcz
12.06.2020 3 z 5

Kdyby se autor soustředil jen na Michalovu linku, mohlo by jít o dobrou knihu. Vstupy s Maričinou reklamou na Breussovu dietu mi přišly trochu zbytečné (jestlipak jí drží Adéla) a Jánovy rady působily mnohdy rušivě. Místy kniha připomíná turistického průvodce. Do toho povrchní charakteristiky jednotlivých náboženství, občas opakující mýty (jako ten s Galileovým procesem).
Škoda nevyužitého potenciálu. Tahle slovenská verze Da Vinci kódu se jinak četla docela dobře.

Dada077
13.07.2019 4 z 5

Množstvo faktov a informácií ma nezabilo, takže to bolo dobré cvičenie fantázie a schopnosti poskladať skladačku deja v každej kapitole podľa vlastného úsudku. Miestami sa natíska pocit, že autor vymenoval všetko to,čo tlačí, omína, prenasleduje a kazí spoločnosť, celé ľudstvo, všetku mravnosť a ľudské hodnoty. Podľa predslovu predpovedali ako reakciu na knihu búrlivú diskusiu. Po rokoch od vydania tak trochu bez údivu konštatujem, že nevyvolala ani takú poslabšiu , ako kód DaVinciho. Vtedy aspoň pár "trafených husí " zagágalo, ktorým aj tak gazdiná rýchlo zakrútila krkom, aby nebodaj národ nezačal na zmyslom a úmyslom aj premýšľať. Teraz sa nedialo ani toľko, pretože doba naučila husi namiesto zagágania sa iba ticho a pohrdlivo do dlane pochechtávať, od čoho je k úplnej ignorácii už len krôčik. Obklopila som sa náhľadmi na učenie Ježiša, Budhu, Mohameda, nechala sa previesť históriou Vatikánu, cirkevnými dogmami a pochybeniami, ponorila som sa do nekonečného množstva nepálskych, tibetských a indických Rašmíl, Ganéšov a Guptov, príjemne som sa strácala vo vlastných otázkach s vedomím, že na väčšinu z nich ani nikdy nedostanem odpoveď.
citát z knihy: "Lebo Ježiš povedal: Svet je mostom, prejdite ho, ale nezostávajte na ňom."

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Kód 9 v seznamech

v Právě čtených1x