kadgam kadgam komentáře u knih

Paríž - moja láska, môj život Paríž - moja láska, môj život Mária Dopjerová-Danthine

Ak ste ešte neboli v Paríži, pri čítaní tejto knihy sa doňho zamilujete a budete chcieť vidieť mesto, ktoré autorka živo a zaujímavo opísala. Život v Paríž má aj obrátené stránky, ale stojí zato...

27.01.2012 4 z 5

Snad ti nedělají starosti cizí názory Snad ti nedělají starosti cizí názory Richard P. Feynman

Kniha ma utvrdila, že aj matematika a fyzika môžu byť zaujímavé, že spôsob akým nás učili, bolo memorovanie nie myslenie a že aj veľkí vedci sú veľkí ľudia. Kniha je napísaná živo, s humorom možno ju čítať opakovane aj aplikovať autorove skúsenosti pre seba. Vrele odporúčam.

23.01.2012 4 z 5

Vyvolení Vyvolení Chaim Potok

Knihu som prečítala už viackrát. Príbeh dvoch otcov a dvoch synov a ich vysporadúvanie sa s vplyvom náboženstva.

22.01.2012

Áno, je to pravda. Čítať mapy síce viem, ale ťažko sa podľa nich orientujem, a stále pomáham mužom hľadať veci. Sú proste "nad vecou" a maličkosti si nevšímajú

22.01.2012

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Kniha, ku ktorej sa dá vrátiť nielen v čase, ale aj geograficky sledovať stopy slávneho umelca.

21.01.2012 4 z 5

Dům na Páté avenue Dům na Páté avenue Candace Bushnell

"Sex v meste" som nečítala, iba videla pár epizód. Obrázky zo života úspešných v New Yorku boli zaujímavé, tak som nepovedala nie knihe "Dom č. 1 na Piatej avenue", keď aj kritiky na zadnej strane boli superlatívne, ako "autori, ktorí tak skvele vystihnú ducha doby, že sa stanú symbolom obdobia..." Začiatok knihy ma nezaujal, prehrýzala som sa stránkami plnými neobvyklých mien a zložitých osudov a chýbalo mi v nej niečo, čo by ma "chytilo".
Postupne dej knihy získava spád vďaka mladej Lole, pre ktorú je život iba hra, jej staršiemu milencovi Philippovi, intrigám novozbohatlíka Paula, umelecky založenému Billovi. Oplatí sa "prečítať" sa k zaujímavému záveru, ktory je aspoň svojim spôsobom happyendom.
Zaujímavé neologizmy: internetové šikanovanie

Citát: Všetko je len hra. Každý účinkuje vo svojej vlastnej reality show. Čím je to dramatickejšie, tým si zaujímavejší.

21.01.2012

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

S Betty a jej rodinou sa cítim dobre, keď sa ku knihe vraciam.

18.01.2012

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Knihu som čítala viackrát, zvládanie cudzích problémov je to, čo poteší aj povzbudí.

18.01.2012

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

Kniha sa dobre čítala rovnako ako v 16 tich, iba situácie som videla iným pohľadom. Krásny portrét menej ctižiadostivého ale úspešného za každú cenu.

17.01.2012 2 z 5

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Richard P. Feynman

Kniha pre študentov, aby zistili, ako myslieť pri učení ale aj rodičov. Keď som knihu prečítala po prvý krát zaujalo ma nekonvenčné myslenie veľkého vedca aj humor, s akým písal o sebe aj vážnej vede. Zaujímavé je, že vedel pútavo písať nielen poviedky zo svojho života, ale aj Prednášky z fyziky-

11.01.2012

Páteční klub pletení Páteční klub pletení Kate Jacobs

Pri čítaní tejto knihy mi zišlo na um, že každodenný život hrdiniek sa nelíši od každodenného života, ktorý ja žijem. Raňajkujem, varím, nakupujem, stretávam sa s priateľmi a po večeroch pletiem. Nie v klube, to hrdinky robili aj tak iba raz týždenne, ale doma pri knihe a televízii, nie v New Yorku, ale na Slovensku a nie z kašmírovej vlny, ale som rada, keď je to aspoň 50% ovčia vlna. Ale nápady a invencia nám ani jednej nechýba.
Keď je Georgia v ťažkej životnej situácii tehotná a opustená milencom, síce si zúfa, ale pracuje na zabezpečení pre svoju dcéru a seba. Otvára si obchodík s vlnou, pletie na zakázku a stretáva iné ženy, ktorá sa tiež ocitli na križovatke života. Rôzne typy ľudí, s rôznym pôvodom, zázemím a cieľmi vytvoria skupinu priateliek ktoré si navzávom pomáhajú.
Koniec knihy je náhly a prekvapivý

08.01.2012 3 z 5

Milenec lady Chatterleyovej Milenec lady Chatterleyovej David Herbert Lawrence

Verím, že v časoch vzniku bol považovaný za nemravný a podľa mňa aj nepravdepodobný príbeh.

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Nezabudnuteľná kniha. Šokovala ma formou zloby a zvrátenosti. Film bol popisnejší, hlavne som ho videla nedávno a pripomenul mi
dej. V tomto prípade radšej kniha

05.01.2012 5 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Kniha na dovolenku, napriek smutnému deju. V 18 človek vidí svet inak, ako postupom času. Ak čítate prvú Simmelovu knihu, je supper, pri ďalších je zrejmé, že to nie je literatúra, ale remeslo.

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Zdĺhavé opisovanie fráz, odpísané od iných. Mne pripomínala Hesseho Siddhártu ale ako slabý odvar. Dobrá myšlienka, spracovanie za ňou pokrivkáva

05.01.2012

Niečo ako dobrovoľné povinné čítanie teenagerov za našich mladých čias. Dnes by ma nudila, ale mala svetlé chvíľky

05.01.2012

Knihu mi odporúčali synovia a nenadchla ma.

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Zaujímavá idea, mať doma partnera, ktorý je naprogramovaný tak, že spĺňa všetky očakávania a túžby aj nevypovedané. Ideál alebo nuda? A čo deti, dcéry, ako by otcovia akceptovali tento vývoj v ďalšej generácii?

04.01.2012

Pád z hnízda Pád z hnízda Ruth Rendell

Lisina matka bola znásilnená a z tohoto zážitku sa narodila Lisa. Žijú v dome pri panskom sídle, kde nie je ani kúpeľňa, ani televízia a dcéru vyučuje matka sama. Občas príde návštevník, alebo majiteľ usadlosti, ale skoro sa všetko vracia do starých koľají. Lisa sa naučí v matkinej neprítomnosti chodiť do veľkého domu, tam objavuje vonkajší svet až do udalosti, ktorá zmení jej život. Z nešťastného domu Lisa uteká s priateľom a stretáva ľudí, ktorí jej pomôžu dohnať stratené.
Čítala som knihu v origináli "Crocodile bird"

04.01.2012 3 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Rádobyvtipné a opakované. Má aj lepšie knihy. Mne sa páčila Výchova dívek v Čechách, ktorá bola jednou z prvých a ešte sviežich dielok.

03.01.2012 1 z 5