Kacatko86 Kacatko86 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Smutná a přesto krásná kniha, se silným příběhem. Napsaná tak, že vás nutí číst dál a dál a pomalu odkrývá tajemství, životy a osudy hrdinů. Zanechá ve vás otisk, kniha, které se v myšlenkách jen tak nezbavíte. Četla jsem od autorky opěvovanou Slepou mapu, která nebyla špatná, ale čekala jsem od ní víc. U Hany jsem byla připravená, že může být také přechválená, ale své kladné hodnocení si zaslouží.

30.03.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Vzhledem k všeobecné chvále jsem se knize dlouho vyhýbala, bála jsem se, že budu mít velká očekávání a kniha je nenaplní. Ale i já se přidávám k fanouškům knihy i autorky a nemohu jinak než hodnotit plným počtem hvězdiček. Kniha mě uchvátila, styl psaní byl krásný, přenesl mě do Slezska o více jak 100 let zpátky a já s hlavními hrdiny prožívala každý okamžik, často mi bylo ouzko, přesto jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Navíc jsem si doplnila mezeru v našich dějinách a už se těším na druhý díl!

19.09.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Útlá knížka, ale takové akce. Při odhadu, kdo je vrah se jazýčky vah přelévaly z jedné postavy na druhou. Nakonec jsem byla stejně úplně mimo. Bylo to moje první setkání s autorkou, ale určitě ne poslední.

01.05.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Pěkná kniha, komorní rodinné drama,kdy každý svádí své malé bitvy. Napsáno z pohledu dcery a otce, každý popisuje svůj vlastní život i ten společný, své pocity a odlišné pohledy na stejné věci. Kniha určitě vybízí k zamyšlení - co všechno je člověk schopen z lásky a přesvědčení udělat, obětovat, dá se utéct dostatečně daleko před svým svědomím, dokáže člověk opravdu začít nový život, jak velký vliv mají rodiče na děti, i když se jim snaží vyhýbat.... Samozřejmě že v knize je pár nedotažených věcí, ale určitě nutí k zamyšlení.

28.01.2022 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Úžasná kniha, neměla jsem žádná očekávání a dostala takový krásný příběh, emocionální nálož, se kterou jsem se musela poprat. Prostě wau! Autorka píše tak, že vás vtáhne do děje a nepustí vás ani po přečtení posledního slova. Všechno, co prožívá hlavní hrdinka, to všechno jsem prožívala s ní - lásku, radost, smutek, strach, odloučení, samotu, ztrátu, naději,....
Název Velká samota neoznačuje jen odlehlé místo na Aljašce, ale také pocity, které prožívá Leni během svého vyprávění.
Kniha mě velmi zasáhla, líčení drsné přírody a náročného života v ještě náročnějších podmínkách, se kterým se Leni a její rodiče musí vyrovnat. Hlavním tématem je především rodinný život, křehká a přesto silná pouta, která k sobě lidi vážou, démoni, se kterými se mnozí musí vyrovnat a jejich dopady na nejbližší, přátelství, které přeroste v lásku, ztráty a bolesti, které v životě přijdou. Prostě příběh o životě...

20.10.2022 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Pěkná kniha, dcera dostala jako dárek při odchodu z MŠ. Nejvíc jsme se pobavili při pohádce Jak si pejsek roztrhl kaťata.

17.07.2021 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Kniha ve mě stále doznívají a rezonuje. Silný příběh, napsaný bez zbytečného patosu. Příběh dvou žen, jejich dětství, dospívání i dospělost, jejich postavení ve společnosti, to vše na pozadí desetiletí válek a bojů v Afghánistánu. Bohužel, stále aktuální téma, které nebere konce a pro nás pro Evropany mnohdy nepředstavitelné, že něco takového se ve světě stále děje. Celý příběh byl dechberoucí! Překvapivé pro mě bylo poznání, že pro ženy a vlastně nejen pro ně by byl komunistický režim lepší než nastolený islám pod taktovkou Talibanu.
Autor píše skvěle, dokáže krásně popsat, přiblížit téma a vtáhnout do děje i prostředí. Určitě ještě vyhledám jeho další knihy.

24.01.2022 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Moc pěkná knížka, na střední bych ji určitě řadila k top knihám, dnes to pro mě bylo pěkné odreagování. Ale určitě fajn se na věci podívat zase z pohledu dospívajících, co prožívají "děti", jak nahlíží na své rodiče, jak se cítí v rodině, jak těžké je s někým mluvit o svých citech a ještě těžší o nich nemluvit. Celá kniha je protknuta smutkem ze ztráty, pocitem izolace a nepochopení, ale také nadějí, že jste našli spřízněnou duši, která vám rozumí, odvahou, že když trochu odhalíte své emoce, nic se vám nestane, naopak můžete získat. Declana jsem si zamilovala, prostě drsňák s citlivou duší

23.08.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Opravdu silný příběh. Surový, krutý, citlivě napsaný. Dějiny Pobaltských států jsem vůbec neznala, naprosto je zastínila druhá světová válka, byť se odehrávaly ve stejném časovém období s přesahem v podstatě do současnosti.

14.06.2021 5 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Mnohovrstvý román, rozplétání minulosti, prolínání tří generací, rozpětí téměř 100 let. Eliza, Nell, Cassandra, ale také Rose, Georgiana, Mary. Nebudu lhát, musela jsem si udělat seznam postav, takový malý rodokmen a k němu časovou osu, protože zpočátku pro mě bylo náročné přebíhání mezi osobami a dobou. Ale postupem času, jak se se všemi seznámíte, už to není tak složité. Román byl krásný a postupně odkrýval rodinnou historii i tajemství, často temné, osudy postav a jejich pohnutky. Krásný citlivý román, řadím ho mezi nejlepší, které se mi letos dostali do ruky a určitě ještě někdy přečtu.

25.09.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kya si mě získala, postupně a pomalu si mě omotávala kolem prstu. Po začtení do knihy jsem ji nechtěla odložit a když se blížil konec, nechtěla jsem číst dál, protože jsem se nechtěla s Kyou a jejím životem v bažinách rozloučit. Líbila se mi detektivní zápletka i prolínání časových rovin, které potom vyústily do současnosti, krásný jazyk, na který jsem si pravda musela trochu zvyknou. Jediné mínus vidím v závěru, kde je tedy vše vysvětlené, ale už tomu chybí ten kýžený šmrnc, to kouzlo, které celou knihou provází.

27.01.2022 5 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Tak tahle kniha si zaslouží plný počet hvězdiček. Tolik emocí, zvratů, lásky, nenávisti, rozhodnutí... Ano, přiznávám, že občas přitažené za vlasy, ale to u slaďáků musí být. Na čtivosti to nic neubírá.
Hope, Sky, Less, Karen, Holder a jedno velké zlo, které všem zničí život.

27.01.2023 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Příběh o dvou dívkách z jiné doby, ke kterým osud nebyl příliš shovívavý. Izzy,která jde z jedné pěstounské péče do druhé se při práci pro muzeum dostane do prostředí bývalé psychiatrické léčebny a objeví tam mezi osobními věcmi zápisník jedné z pacientek Clary Cartwrightové . Čtení v ní vyvolává spoustu otázek o Claře, ale také o své matce, minulosti i budoucnosti. Zatímco čtenář postupně odhaluje příběh Clary, Izzy prožívá ten svůj. Název i obálka ve mě vyvolávali pocit, ze půjde o nějakou duchařinu, ale není to tak. Příběh je zajímavý, pro mě neotřelý a i když tam bylo pár drobností, které mi neseděli, tak vřele doporučuji.

10.12.2022 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Jako první jsem četla Vesnici, protože jsem nevěděla, že se jedná o sérii. Vesnice byla o fous lepší, ale Stvůra byla také čtivá. Bohužel, co ubralo knize na napínavosti je to, že čtenář dokáže odhalit vraha a důvod zohavení těla dřív než detektivové.

02.10.2022 4 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Nejsem moc "detektivní" typ, protože většina detektivek, na které jsem narazila se mi prostě nelíbily. Ale tohle bylo něco jiného. Kniha mě chytila hned od začátku a pustila až na konci. Postavy, děj, vztahy, dialogy - reálné, uvěřitelné, konec naprosto peckovní, žádný happy end, ale tak jak to v životě prostě chodí! Za mě nemůžu jinak než plný počet hvězdiček.

29.08.2022 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Moje první setkání s autorkou a už už se poohlížím po dalších knihách. Tohle byla prostě emocionální jízda. Střídání Tehdy a Teď, naprosté euforie v začátcích vztahu a nenaplněné touhy v průběhu let, to jak k sobě dva prostě patří a jak se ti stejní dva odcizí až už možná není cesty zpět. Krátké kapitoly, u kterých jsem se usmívala nad zamilovanou dvojicí a za dvě minuty mi tekly slzy nad bolestí manželského páru. Moc hezky zpracováné prolínání minulosti a přítomnosti, nešlo se odtrhnout. (ekniha)

24.05.2022 5 z 5

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Moc hezky napsaný příběh, bavil mě od začátku do konce, líbil se mi i styl, kterým autorka psala.
Dvě strany jedné mince - Karel - pro někoho nevýrazný, málo ambiciózní, pro druhého spása a naděje na šťastnější život. A také pojítko mezi dvěma ženami. Ženami, které po odchodu Karla rozebírají svůj život a možnosti, odhalují se před čtenáři až na dřeň a přemýšlí, zda budou ještě někdy šťastné.

27.03.2024 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Kristin Hannah opět potvrdila svoje kvality (přečtena již Velká samota). Začátek knihy se trochu táhl, ale zato na dalších stránkách člověk nalezne skvěle vystavěný příběh.

01.10.2023 5 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Colleen mám fakt ráda, její knihy se čtou jedna báseň. Být mi -náct, tak jako hlavní hrdince, určitě bych dala plný počet hvězdiček, teď dávám tak 3,5.
Jí je osmnáct, jemu 21 jedna, láska na první pohled. Rádi by byli spolu, ale zjistí, že nemůžou...
Kniha kromě romantické linky zpracovává vážnější téma, a to smrt blízkého člověka a vyrovnání se s jeho odchodem.
Super jsou sourozenci hlavních hrdinů, kteří do knihy vnáší lehkost, líbila se mi i vedlejší postava Eddie, playlist ke knize a klubové večery s poezií.

27.09.2022 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Pěkná a silná knížka o nesnadném osudu Anny. Líbil se mi vypravěčský cit autorky i to jak bylo celé vyprávění zpracované (prolínání minulosti a současnosti). V knize byly silné okamžiky, ale k plnému počtu hvězd mi tam něco chybělo. Useknutý konec, shrnutí zbylých cca 45 let do pár vět a na konci spousta postav, která se v příběhu ani neobjevila.

31.07.2021 4 z 5