jordys jordys komentáře u knih

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

(SPOILER) "Jsou jiné světy než tento" (Jack Chambers)
Ta představa se mi líbí, proto čtu fantasy. Jen už se mi nelíbí Podlondýn, kde to zrovna nevoní a člověk si ani nepokecá s krysou. I tak bych se vrátil stejně jako Richard, ale jen pro další dobrodružství, nikoliv pro krásu Podlondýna.:)

05.09.2021 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Chtělo by to více stran!
Frodo v knížce je oproti filmům celkem snesitelný, takže i jeho dějová linka je perfektní. Knižní zakončení konfliktu a pád Prstenu se mi v knize zamlouvá mnohem víc, stejně tak konec Sarumana. Způsob vyjadřování jednotlivých postav je chvílemi až moc zvláštní, ale asi autentický, takže i tuhle maličkost beru.

02.09.2021 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Skvělé postavy s jedinečnými problémy by stačily na solidní příběh i bez Kupole, ale pod Kupolí je z toho román, který uteče až příliš rychle. Dale Barbara je skvělá postava a po Rolandovi z Temné Věže i postava s nejlepším jménem od Kinga. Co se stane, když izolujete několik normálních lidí s pořádnými psychopaty jako jsou Jim Rennie a Junior? Stačí si o tom přečíst.:)

25.08.2021 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Po prvním přečtení jsem knihu nedokázal tolik docenit, asi jsem měl příliš velká očekávání na základě filmů, které jsou za mě skvělé, i když se na tom neshodne každý fanoušek Tolkiena. Před druhým přečtením jsem si přečetl několik komentářů a rozhodl jsem se ke knize přistupovat trochu jinak. Byl jsem rád za každou dodatečnou informaci o Společenstvu a užil jsem si i zdlouhavý odchod hobitů z Kraje.

27.07.2021 5 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Nejlepší (jediná) pohádka, kterou jsem kdy četl. Na kinga až moc obyčejné postavy, ale to asi souvisí s tou změnou žánru. Od Flagga jsem taky čekal trochu lepší výkon. I tak super čtení jako vždy.

30.05.2021 4 z 5

Můj svět Můj svět Peter Sagan

Sagan si zaslouží respekt za úspěchy v cyklistice a za tuto knihu rozhodně taky, jen u té cyklistiky bude toho respektu mnohem více. Myslím si, že život cyklisty, i na takové úrovni a takového kalibru, je pořád jen rutinní záležitost - kolo, jídlo, spánek a opáčko. Zkrátka není o čem psát, pokud se zrovna nechcete přiznat k dopingu.
I tak Peter popisuje několik zajímavých věcí a událostí ze zákulisí cyklistiky, jen jich mohlo být o něco více, protože popisovat průběh jednotlivých závodů není tak poutavé.

22.05.2021 4 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Kniha byla nejvíce zajímavá, když věci nešly úplně podle Motýlkových plánu, což se dělo skoro celou knihu, ale ve druhé polovině přece jen o něco více. Nejvíce mě překvapila část, kdy musel znovu do káznice s tím, že tam zůstane osm let. Něco takového si nedokážu představit a to se považuji za psychicky vyrovnaného člověka, vždyť jsem zvládl i u uzavření okresů v ČR!:)

19.05.2021 5 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Postavy záživné jako vždy, trochu mě zaskočilo, že celý děj bude o důchodci, ke kterému se v polovině připojí další důchodce, ale autor si v tom prostě libuje. Děj byl místy slabší a možná zbytečně natahovaný, jak je tomu zvykem, ale stačila mi jedna souvislost s Temnou věží, abych to dočetl do konce. Navíc se to celé odehrává v Derry a v Derry nikdy není nuda.

10.05.2021 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Žhářka, To, Mrtvá zóna jsou opravdu velmi podobné knihy, takže se samozřejmě jedná o skvělé čtení na obdobné úrovni! Hlavní postavy mi zpravidla vždy lezou na nervy, u Kinga nikdy, to platí i u této knihy - Tim a Luke, super!
Úvodní informace o pohřešovaných dětech celému příběhu přidává na hodnotě.

27.04.2021 5 z 5

Tajný závod Tajný závod Daniel Coyle

Jako sportovec mám aspoň nějakou představu o tom, co to obnáší dostat se na vrcholovou úroveň a když vám po tom všem dají na výběr mezi dopingem a ukončením kariéry, není se čemu divit. Nechci obhajovat kohokoliv, kdo dopuje, ale dokážu to pochopit.
Po přečtení jsem taky změnil názor na Lance Armstronga, měl jsem za to, že přece jen každý dopoval a podmínky pelotonu byly vyrovnané. Ale ten doping je u Armstronga to poslední. Posedlost, manipulace a touha vyhrát za každou cenu jsou v jeho případě mnohem horší.

17.04.2021 5 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Obdivuji, že je možné napsat román o tom, jak je někdo pouze sám se sebou, na jednom místě, ve vlastní hlavě. Ještě ke všemu to je velmi čtivé jako všechno od Kinga. Zase jsem pro změnu rád, že jsem se nenechal odradit hodnocením na databázi.

14.04.2021 5 z 5

Vzhůru k obloze Vzhůru k obloze Brandon Sanderson

Bál jsem se, že to bude další knížka o dětech a výhradně pro puběrťáky, navíc mě sci-fi zase tolik nebere, pokud to není Star Wars.
Asi ne úplně překvapivě jsem se mýlil, protože to byla moje první kniha (jediná volná v knihovně) od Sandersona a já nevěděl, co čekat. Navíc M-Bot je přesně něco mezi C-3PO a R2D2, taky má trochu od mašinky Blaina z Temné věže, asi jen můj pocit.
Takže, další díly, prosím!

30.03.2021 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Nečekal jsem, že mě takhle chytne knížka zařazená do povinné četby. Sice jsem ji četl zpětně a dobrovolně, ale i to se počítá. Skvělá atmosféra od začátku do konce. Solidní horrorovka.

18.03.2021 5 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Knihu jsem si půjčoval v domnění, že se jedná o biografii nějakého horolezce a kdybych věděl, o čem tento román bude, nikdy bych knihu nečetl. Ale jsem rád, že jsem tak udělal a nedokážu přesně popsat proč. Zajímavé postavy a postupné odhalování vztahů a souvislostí mezi nimi mě velmi zaujalo.

12.03.2021 5 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Informace o Tibetu a poznatky z cest jsou super, ale mně se nejvíce líbí ta touha po dobrodružství a poznání Nového. Celé to ze strany působí jako jedna velká dovolená, ale kdybych to měl srovnat s moderní představou cestování (do roku 2020), tak tento neuvěřitelný příběh působí jako nemožný pohyb na hranici se smrtí.

05.03.2021 5 z 5

Můj dlouhý běh Můj dlouhý běh Luboš Brabec

Četl jsem více knih o běhání, všechny byly skvělé, ale chyběla jim jistá autentičnost a možnost ztotožnění. Daniel Orálek popisuje právě ty pocity bolesti a utrpení, své úspěchy, ale hlavně neúspěchy. To je na té knize to krásně.

01.03.2021 5 z 5

Pohon: Překvapivá pravda o tom, co nás motivuje! Pohon: Překvapivá pravda o tom, co nás motivuje! Daniel H. Pink

Každý zná rozdíl mezi vnitřní a vnější motivací a zpravidla chápe, která z nich je lepší. To ale není celým obsahem knihy. Je uvedeno mnoho praktických příkladů, doložených informací a oceňuji i shrnutí na konci knihy.
Nevím, proč má kniha nižší hodnocení. Název je velmi výstižný a odpovídá obsahu i mému očekávání!

24.02.2021 5 z 5

Čeho před smrtí nejvíce litujeme Čeho před smrtí nejvíce litujeme Bronnie Ware

Čekal jsem spíše naučnou knihu, ale jde více o autobiografii a to nebylo nic pro mě, jelikož jsem se nedokážu s autorkou ztotožnit. Názvy kapitol jsou zcela jistě pravdivé a velmi poutavé, ale konkrétní případy klientů byly alespoň pro mě příliš krátké a nezajímavé na to, aby mi utkvěly v paměti. Možná jsem jenom necita.

21.02.2021 4 z 5

Cesta k osvícení Cesta k osvícení Jeffrey Hopkins

Buddhismus mi vždy připadal jako to Rozumné náboženství. Nedokázal jsem se svým postojem nevěřícího pochopit úplně vše a osvícený si teda rozhodně nepřipadám. Budu se však snažit přenést alespoň část knihy do svého života a třeba začít myslet i na ty druhé, což je dle mého názoru splněným posláním této knihy pro lidi jako jsem já (sobecké ateisty).:)
Doporučuji přečíst opakovaně.

20.02.2021 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Myslel jsem si, že se snadno nechám ovlivnit hodnocením před přečtením knihy, není to pravda. Funkční medicína mi dává smysl, zabývat se příčinou je podstatné. Tato kniha psaná formou rozhovoru podává pouze neurčité a ničím nedoložené informace, marně se tak snaží napodobit (mám pocit, že nejen formou) skvělou knížku pana profesora Koláře - Labyrint pohybu.
Občas to i hraničí s ezoterikou, např. díky autorovi teď vím, že si mě maminka v porodnici vybrala a já si zase vybral maminku. Doteď jsem měl za to, že rodiče mezi sebou hrají o děti kámen, nůžky, papír.

13.02.2021 2 z 5