Jonna Jonna komentáře u knih

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Myšlenka dobrá, nápad brilantní,(i když ne originální), zpracování... takové ploché. V druhé půlce mě kniha přestala bavit, a když jsem přemýšlela, čím to je, zjistila jsem, že je to vykreslením charakterů jednotlivých žen - všechny byly stejné! Klidně to mohla prožívat jedna žena. Všechny ty ženy si byly podobné jako vejce vejci. Ať sedmnáctiletá nebo šedesátiletá, všechny uvažovaly stejně, jen na pozadí odlišného příběhu. Vím, že je to těžké, zvlášť při tolika osobách, ale autorka si prostě ukousla příliš velké sousto, a ke konci už mi přišlo přidávání osob takové samoúčelné, a s hlavním příběhem příliš nesouvisející. Takové perpetuum mobile nových postav, jakoby si autorka už s tím jejich "líhnutím" nevěděla rady. Přesto knihu úplně nezavrhuji, ale ani nijak zvlášť nedoporučuji. Je mi to skoro líto, neboť autorka je mi sympatická.

27.05.2016 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Po dlouhé době kniha, která měla dobré recenze, čtenářský ohlas, a přesto mne nadchla. Trochu jsem se ji bála číst, přece jenom se této tématice - koncentrační tábory, válka,... spíše vyhýbám, ale jsem ráda, že jsem u této knihy udělala výjimku. Autorka je skvělá vypravěčka, pokud popisuje hrůzy života za války, nedělá to účelově, ani senzacechtivě, její popisy jsou citlivé a niterné. Určitě si přečtu i další knihy autorky.

04.07.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Teď už málokdy přečtu knihu za jediný den, ale u téhle knihy to šlo samo. Byla jsem tím trochu (příjemně) zaskočena, knihu jsem dostala jako dárek, vím jaký druh literatury autorka píše, a chtěla jsem si u knihy spíše odpočinout a nečekala jsem takový zajímavý příběh. Takže asi ještě přehodnotím i některé další knihy autorky.

02.06.2022 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Další kniha autorky, co mě nezklamala a krásně se četla. Postavy, stejně jako příběh, nejsou černobílé, například tatínka dokážu litovat i nenávidět, ostatně tak to je se všemi postavami. Zatím tato autorka nenapsala knihu, která by se mi nelíbila. Teď se chystám se na Listopád, už se těším.

08.06.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Trošku jsem se na začátku knihy lekla, že autorka sklouzává do trochu jednostranného vidění světa, ale naštěstí kniha dál pokračovala už v jiném pohledu. Ulevilo se mi, a opět jsem si vychutnala brilantní styl vyprávění, a zase jsem objevila nějaká nová historická fakta. Těším se na třetí díl.

29.04.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Po Haně od Mornštajnové další kniha, která byla dobře hodnocená, oblíbená čtenáři a líbila se i mně. Kniha se skvěle četla, autorka dokáže vykreslit náladu, místo i povahy postav, a zároveň vše udržet v reálné historii. Za to také musím autorce poděkovat, že jsem se dozvěděla spoustu nových informací o historických událostech, o kterých jsem doteď měla jen mlhavou představu. S nadšením si přečtu i druhý díl.

19.02.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Po některých komentářích jsem ke knize přistupovala obezřetně, ale po pár stranách se ukázalo, že je to zbytečné. Myslím, že rozdílný názor budou mít čtenáři, co období sametové revoluce zažili jako dospělí, nebo ti co byli malí, případně nebyli na světě. Sama se pamatuji na ty obavy, co panovaly, "aby se to nezvrtlo". Naštěstí ne, a kdyby, umím si představit, že by to dopadlo hodně podobně, jak popisuje autorka. Kniha je skvělá a vzbuzuje hodně emocí.

15.11.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

AUDIO Knihu jsem tentokrát nečetla, ale poslouchala. Pořád mi z ní není dobře; hlavně proto, že je zase stále více aktuální, lidstvo je nepoučitelné, stejně jako ta zvířata.

15.11.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Po dlouhé době kniha, kdy se moje mínění sešlo s mainstreamem. Kniha se četla sama, občas jsem se přistihla, že se brzdím ve čtení, aby mi kniha vydržela déle. Nicméně vzhledem k eskalaci děje mi to nevydrželo a konec jsem přečetla jedním dechem. Moc doporučuji, i kvůli skvěle vykreslené atmosféře bažin. Doufám, že se od autorky dočkáme dalších knih.

20.07.2023 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Poslouchala jsem to jako audioknihu, a ta je opravdu skvělá. Nejenom zpracováním, ale i tím, že kniha je naprosto trefná. Vyrůstala jsem na vesnici, a je to jak návrat domů. :-) Doporučuji.

16.05.2022 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Kniha mě naprosto uchvátila, a to se opravdu nestává často. Moc jsem nevěřila ani komentářům, že trilogie má vzestupnou úroveň, ale mohu to jen potvrdit.

02.11.2021 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Knihou jsem nadšená, moje procházky po lese získaly další rozměr. Hned jsem si koupila další díla autora.

31.08.2020 5 z 5

Himmlerova kuchařka Himmlerova kuchařka Franz-Olivier Giesbert

Už vážně nechci nic číst v tomhle stylu. Ještě mne snad pobavil Stoletý stařík, ale tyhle knihy snažící se svézt na vlně jeho popularity, už jsou jen nastavovaná kaše. Tahle kniha mě ještě šokovala tím, že stařenka vraždila jako když vařečkou míchá, a zároveň je stavěna do role oběti. O historických faktech už se mi snad ani nechce mluvit, chápu, že si autor sem tam něco přizpůsobí, ale tohle? Nemám ani chuť číst další knihy autora.

23.07.2019 2 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Po hodně dlouhé době jsem se ke knize vrátila, a vzhledem k tomu, že jsem sklerotická, tak jsem si i vychutnala (opět) odhalení vraha. Knížka se mi zdála geniální v sedmnácti a líbila se mi i teď. Rozhodně jedna z nejlepších detektivek, co kdy byla napsána. Pár roků počkám, zapomenu, kdo je vrah, a dám si zase repete.

25.09.2017 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha mne nebavila, možná proto, že o léčitelkách a historických souvislostech už něco vím. Kniha byla (hlavně ve střední části) rozvláčná, předvídatelná, a fakta se opakovala.Chvílemi to působí, že autorka sama je zahlcena dokumenty a nějak si s nimi neví rady. Nic, co by nešlo shrnout do dvojstránkového článku v časopise.
Sexuální zápletka je takový umělý přílepek, aby zatraktivnil knihu i pro "širší čtenářskou obec". Docela by mne ale zajímalo, jak detailně četl dokumenty z archivů právě tenhle typ čtenářů.
Touhle knihou se mi bohužel opět potvrdilo, že neplavu s hlavním čtenářským proudem, kterým jsem se nechala vyprovokovat ke koupě knihy.

17.03.2014 2 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Moje druhá kniha od tohoto autora, a opět se mi moc líbila. Takové ty popisné pasáže, které v jiných knihách bytostně nesnáším, jsou tady tak skvělé, že úplně vtahují do atmosféry. A charaktery postav taktéž. Byť jsem v jižních Čechách byla jen párkrát, jsou mi díky téhle knize hodně blízké.

07.09.2021 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Ze začátku jsem trochu měla problém se začíst, a a nebavilo mě přehrávání scének z manželského života, ale nakonec jsem knihu dočetla na jeden zátah. Byla to moje první kniha od tohoto autora a rozhodně mne zaujala na tolik, abych se začetla i do dalších knih.

20.03.2021 4 z 5

Knihu jsem přečetla za jediný den, a ne proto, že by mne tak nadchla, ale že byla tak jednoduchá. Od knihy jsem sice neočekávala žádné hluboké myšlenky, ale na tuhle je škoda papíru. A už vůbec nechápu, proč se takovéhle knihy překládají!? Takové práce, a pro co? - Pro knihu, která je podobná stovkám dalších, které byly napsány v češtině? Lituji, že jsem si ve slevě koupila oba díly.

25.07.2017 1 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Obdivuhodný příběh, poslouchala jsem jako audio a prakticky bez přerušení, tak mě její příběh strhnul. Ráda si to zase zopakuji a nejspíš si koupím i knihu.

29.12.2022 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Autor mne opět nezklamal. A jsem ráda, že svůj třetí román neuspěchal, i když si umím představit jaký na něj vydavatelé vyvíjeli nátlak.
Po zkušenostech s předchozími jeho knihami jsem už knihu nečetla před spaním, ale tentokrát to nebyl takový problém, i když kniha svým způsobem děsivá byla - takovým vnitřním neokázalým způsobem.
Hosseini v knize opět potvrdil svůj vypravěčský talent a bohatost jazyka,a za to, že jsem si to mohla užít, patří můj dík i překladatelce paní Kopicové.
Krásné čtení.

02.02.2016 5 z 5