jmn7053 jmn7053 komentáře u knih

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

(SPOILER) Je to dobré. Líbilo se mi prolínání aristokratického Yale, plného nabubřelých rozmazlených blbečků a temnějšího světa narkomanů, prostitutek a drog. K tomu všemu se mezi nimi jako had svíjela magie, neutrální k oboum stranám, jen čekající, kdo jí jak využije.
Alex, Galaxy - best hooker name ever, se mi zamlouvala. Možná bych ocenila, kdyby byla více dravou šelmou, ale autorka ji jasně viděla jako chřestýše. Ostatní postavy byly taky příjemné, některé více, jiné méně, ale vyloženě mi nikdo nevadil. Akorát vzájemná dynamika mezi postavami mi přišla nešťastně rozdělena, protože Alex s Darlingtonem mi moc neseděli, přesto dostali nejvíce prostoru. Mnohem zajímavější mi přišli AlexxPammie, AlexxNorth, Alex a kdokoliv jiný. :D

Příběhová linka se rozvíjela docela pomalu, zvláště kvůli prolínání časových os. A od cca poloviny je hlavní záporák celkem zjevný. I když drobné detaily překvapí.

Začátek knihy je trochu o čtenářově výdrži, protože je zde mnoho rádoby intelektuálních poznámek a citátů, nad kterými jsem občas skřípala zuby. Jakmile se však dostaneme přes tyto nesmysly (a později se objevují už jen sporadicky, vhodně k daným situacím), kniha chytí lepší tempo, Darlington zmizí (což mi vlastně vůbec nevadilo) :D , a Alex přinese čistý, realistický vzduch do přeslazeného Yale, kde peníze vládnou.

Úplný konec (nájezd na pokračování) mě příliš nenadchl, spíš se obávám směru jakým chce autorka sérii vést, neboť z magické atmosféry univerzitních spolků se vydáváme (ne tak-) úplně jinam a kniha kvůli tomu může hodně ztratit...

05.02.2022 4 z 5

Tři temné koruny Tři temné koruny Kendare Blake

(SPOILER) Myslím, že bychom měli začít rozdělovat fantasy knihy do podsegmentů, tohle totiž není fantasy, tohle je ROMÁN s prvky fantasy a ten kdo neví, je nalákán třemi královnami, které si mají jít po krku, magickým světem, zvláštními nadáními, krásnou obálkou, a vidinou krve, potu a slz, se může ocitnout nad knihou, která se mu nelíbí a odložit ji než se dostane ke konci, a věřte mi, že konec pro mě všechno změnil!

Kdyby se kniha měla jmenovat podle postavy, které dala autorka nejvíce prostoru, tak by to bylo - Dobrodružství (hlavně romantická) Jules a Camden, plus sidekick Arsinoe. Styl psaní byl poutavý, vykreslení světa, postavy, zvyky a tradice, to všechno bylo skvělé, a ty drobné detaily jako jáma uprostřed ostrova, kam hážou mrtvá těla předchozích nešťastnic, mlha, co královny nepustí z ostrova, fakt, že dívky nemají stejně rozdělenou moc, malá magie, traviči, co jí jen otrávené jídlo,... no prostě bylo toho dost v čem jsem se vyžívala, jenže to bylo naprosto zazděno dějem, který mi rval oči z důlků.
Místo, abychom sledovali Katharinu (malého Pygmaliona) mezi hady, jak kuje pikle, tak jsme sledovali Jules a Josepha; místo, abychom s Mirabellou odkrývali neřesti kněžek a tajemství Bohyně, tak tu byla zas Jules a Joseph; no a místo toho, abychom s Arsinoe běhali po tajemném ostrově a hráli si s malou surovou magií, která nepřináší nic dobrého, tak jsme zase byli u těch dvou zamilovaných/nezamilovaných. Mirabella tu byla jen pro obzvláštnění jejich vztahu, Arsinoe jako wingman a chudák Katharina byla jen vycpávka mezi kapitolami, aby čtenář neztratil pozornost. Takový potenciál a naprosto ztracen kvůli romantické zápletce, která ani nebyla ničím zajímavá.

Chtěla jsem tu knihu několikrát odložit...naštestí ale přišel Beltain a přinesl trochu akce! Ten konec, bohužel opravdu jen posledních pár stran, byl famozní! Konečně fantasy jakou jsem očekávala už od začátku. Bylo to zajímavé, neotřelé, akční a dramatické. Možná i sáhnu po dalším díle, a to vše jen díky těm pár stranám. :)

P.S. Mám mnoho otázek a pramálo odpovědí. Možná jsem to zapomněla, nepostřehla, vymazala z paměti, ale pročpak se královny musejí navzájem zabíjet? Rozumím, že je to pro ostrovany mnohem zábavnější volba královny, ale co by se stalo kdyby dvě zůstaly naživu? To mi nějak nebylo osvětleno. Nebo proč nemůže vládnout Rada, která to po porodu a "útěku" dosavadní královny stejně celou dobu dělala? Proč královny nosí jen černou a nepamatují si nic z dětství? Proč se jim říká "královny" neměly by to být spíš princezny? Proč mají kněžky takovou moc, když bylo zmíněno, že většina lidí se stejně k víře nehlásí... Bohyně se zdá být dost flegmatická, zatímco si tam někteří vymýšlejí vlastní pravidla, takže hněv Bohyně asi nebude ta vhodná odpověď...No zkrátka autorka sice vymyslela spoustu tradic a zvyklostí a pravidel, ale jaksi je zapomněla vysvětlit nebo alespoň trochu přiblížit proč se většina dodržuje. Pokud má někdo odpovědi, které jsem přehlédla, klidně mi pošlete zprávu, díky! :)

28.12.2021 4 z 5

Klan Klan Adrienne Young

Fragment by se měl stydět, naprosto nechápu jak mohla být kniha vydáná, když je text v takovém stavu - na každé stránce nejméně jedna hrubka/chyba v textu. Možná jsem moc drama queen, ale tohle mi opravdu kazí zážitek ze čtení.. :(
Ale k příběhu, je to velmi prosté, přímočaré. Upřímně by to ani nemusela být kniha ale více by se mi líbila kratší povídka, takhle je zde zbytečně mnoho prostoru, který není využit.
Postavy jsou milé, ale nic originálního či zapamatováníhodného.
Líbilo se mi to i přes několik nelogických/nedomyšlených částí. Prostě příjemná rychlovka.

01.09.2020 4 z 5

Legenda Legenda Stephanie Garber

Hlavní hrdinkou druhého dílu je mladší sestra Donatella; musím se přiznat, že mi v první knize nebyla příliš sympatická, nyní však byla její horlivost a tvrdohlavost atraktivní a celkově překonala svou starší sestru, která zde naopak byla za trochu hloupou naivku...tak nevím jaké bude finále...
Každopádně, kniha je stále velmi magická, tentokrát i více akční, s mnoha nečekanými i očekávanými zvraty. Líbí se mi jak autorka popisuje pomocí barev a pocitů.
A ty šaty...ach! :)

07.02.2020 5 z 5

Kouzelnice Kouzelnice Sebastien de Castell

Líbí se mi, že autor netvoří hrdinu, spíš smolaře a břídila, který tento fakt začíná celkově přijímat a naopak využívat ve svůj prospěch - je to sympatické. (Doufám, že se to v budoucnu nezmění!)
Tento díl se mi asi nejvíce líbil z pohledu dynamiky mezi postavami, na druhou stranu příběh byl trochu jednodušší a předvídatelný. Humor je však stále dobrý a akce je také dost; další, prosím!

18.12.2019 5 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

He's half bad at reading, half bad at sleeping indoors, half bad at dating, half bad at staying safe and half bad at many other things... :)
Je to taková pěkně čtivá, avšak průměrná fantasy/YA kniha. Nepřichází s ničím novým, ničím extra, ale postavy jsou líbivé a příběh se rychle rozvíjí. Čekala jsem trochu víc akce a "temnoty", což se nekonalo, i když příležitostí bylo mnoho, tak třeba v následujících dílech.
#teamgabriel! :3

21.11.2019 5 z 5

Ocelové srdce Ocelové srdce Brandon Sanderson

Je to vtipné, svižné, akční; postavy mají charakter (ačkoliv někteří výjimeční jsou prezentováni jako témeř neporazitelní a na závěr je rychle po nich...) a příběh vcelku dává smysl.
Je to trochu jako komiks The Boys, akorát PG rated. ;)
Jediné z čeho jsem si chtěla vyškrábat oči z důlků byla ta korekce textu u vydání z roku 2015!

02.11.2019 5 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Příjemné doplnění hlavního příběhu.
Styl je stejný jako u zbylých knih, čte se to velmi snadno. Jednotlivé historky jsou částečně navazující; obsahují akci, vtip a typický "Maasovský šarm" některých postav.
Ideální pro osvěžení paměti než se dostanete k dalšímu dílu.

23.09.2019 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Tak za prvé, celá série je skvělá - svět inspirovaný východem funguje a je velmi atraktivní; postavy jsou milé, propracované, nechybí jim jiskra; čtení je svižné, nenudí a příběh se zajímavě vyvíjí.
Za druhé - závěr knihy je zvláštní; není vyloženě špatný, zapadá do směru, kterým se trilogie ubírá, nečeká se velký souboj, protože světlo a tma zde nejsou tak úplně protiklady, ale zároveň po všem co se událo chce čtenář menší emoční bombu. Přišlo mi to trochu narychlo dovyprávěné, přitom možností bylo mnoho - Temnyj, Nikolaj, další postavy, včetně Aliny a Mala...potenciál ne zcela využit.
Každopádně autorka si zvolila cestu života namísto smrti a to je v pořádku, i když uznávám, že jsem jedna z těch, kdo by radši viděli trochu více kmotřičky smrti.
Posledních pár slov však smazalo předchozí zklamání, všichni se tak trochu potýkáme s tou prázdnotou a temnotou uvnitř a vědět, že malá Alina na to není sama mě zahřálo u srdce.

04.07.2019 5 z 5

Divoká píseň Divoká píseň Victoria Schwab

Příběh byl srozumitelně podán a představen, což zabralo prvních 100 stránek, které prostě nebyly tak zábavné jako zbytek; kniha však nabírá na dynamice a ani se nenadějete a jste na konci, lačnící po pokračování.
Třebaže dějová linka byla chvílemi předvídatelná, celkové pojetí příběhu, atmosféra a vykreslení světa mě překvapilo a mile potěšilo.
Moc se mi líbilo proplétání dobra a zla, monster a hrdinů. Kdo je doopravdy příšera a kdo je víc lidský než se na první pohled může zdát?
Sem tam mezi řádky vložená (podobná) filozofická zamyšlení dodávala knize šmrnc.
Chemie mezi hlavními hrdiny výborně fungovala, a byla jsem ráda, že romantika šla stranou. (Mám pocit, že autoři YA žánru románky cpou všude, až je to otravné!)

26.04.2019 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Bohužel kniha nedostála některých očekávání. Atmosféra je kouzelná, postavy jedna lepší než druhá, příjemný humor, styl psaní je líbivý, včetně zajímavého prolínání dějových linií, ale všechno se tříští o pomyslnou skálu - o příběh.
Prostě tomu něco chybí, taková ta nepopsatelná špetka čehosi, snad lepší hlavní myšlenky, snad více akce, kdo ví, co by knihu vynesla do výšin. (Nevyhnutelné srovnávání s Grišou tomu taky moc nepomáhá.) Takhle je to jen další pěkný příběh, s fajn postavami, který vás ale nesloží do kolen.
Nicméně třeba se vše zlepší s následujícími díly, uvidíme.

09.04.2019 5 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Je to stále úchvatné! Známé postavy se krásně vyvíjí a mění se dle situací; ty nové učarovávají svým propracováním.
Akci z prvního dílu vystřídalo hluboké zamyšlení, které jde cítit z každé stránky knihy, z každého vytištěného řádku. Plíseň je skutečně o plísni, a bolí to. Bolí to někde hluboko na duši, která cítí všechno to špatné na našem světě.

14.12.2018 5 z 5

Aerie Aerie Maria Dahvana Headley

Začátek je trochu pomalejší než by se mohlo mnoha čtenářům líbit, ale! Jakmile se dostaneme zase do nebes, už je mezi řádky cítit to zvláštní kouzlo Magónie. Pokud se Vám líbil první díl, ten druhý je jeho příjemným doplněním, krásně navazuje a dotváří celý příběh. Je to milé, odpočinkové čtení, které nadchne hlavně snílky a námořníky! :)
P.S. Zbožňovala jsem hrátky se vzhledem textu v prvním díle. Můj vnitřní snob by jich uvítal v druhém díle mnohem víc, ale co se dá dělat...

21.11.2018 4 z 5

Divotvůrce Divotvůrce Sebastien de Castell

Příběh je velmi originální, stějně tak zápletka. Postavy jsou osobité a sympatické, v průběhu děje se pěkně vykreslují, rostou do svých délek a hloubek.
Bohužel je první polovina pomalejší, byť nezbytná, protože se v ní čtenář seznamuje se světem a hlavními aktéry. Mohl být úvod zajímavěji podán? Ano. Záleží na tom? Vlastně ani ne, protože druhá polovina knihy všechno napraví; kapitoly si pomyslně předávají štafetu napětí, akce a humoru a na nějaký pomalejší začátek se rychle zapomene. :)

08.10.2018 5 z 5

Tulák Tulák Peter Newman

Autor nechává hodně volného prostoru pro čtenářovu představivost. Krásně vykreslí svět a postavy, ale zároveň neurčuje přesné hranice. Můžete se tak lehce ztratit v temném světě s rytíři a démony.
Některé pasáže možná byly trochu pomalejší, ale cesta utekla jako by nic.

10.06.2018 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Příjemně čtivé, zajímavý příběh a postavy...dala bych 4,5* (místami pomalejší) :)

09.04.2018 5 z 5

Kázání ohně Kázání ohně Francesca Haig

Téma knihy je zajímavé a poutavé. Naneštěstí je první polovina knihy o dost slabší než ta druhá. Sama autorka jako by se v psaní hledala. (Opakování stále stejných vět a zdlouhavé nezajímavé pasáže mě téměř odradily od čtení!) Když se konečně našla a příběh se začal rozjíždět, přišel konec. Ale kolem a kolem je kniha dobrá, čtivá a posledních třicet stran se Vám možná i zrychlí tep. :)

04.04.2018 4 z 5

Magonie Magonie Maria Dahvana Headley

Asi kniha není pro všechny, ale to není žádný román (naštěstí). Příběh je trochu lenivější a nabírá na obrátkách pomalu, ale k akci se i tak dostane. Postavy jsou různorodé, milé. Je to celé takové snové, jako když usínáte v houpací síti pod modrým nebem s oblaky a než zavřete oči, tak přemýšlíte, za kterým se skrývá Laputa...dobře tak Magonie - koráby a plující města.
Mně osobně se to velmi líbilo a už se těším na další díl.

31.03.2018 5 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Čekala jsem trochu více zábavný příběh, trochu více akční. Každopádně druhá část v knize byla přibližně taková jakou jsem si přála (kéž by to autorky dokázaly zapracovat do celého příběhu). Škoda, ale samozřejmě i tak byla kniha příjemná a čtivá.

22.02.2018 4 z 5