jmn7053 jmn7053 komentáře u knih

Zvony Londýna Zvony Londýna Ben Aaronovitch

Je to opět zábavné, chytré a sympatické, ale...
Kdyby to byl most mezi dalšími knihami, tak jsem spokojená. Příběh rychle ubíhá, děj je akční i vtipný; Peter jako vždy kouzelně zmatený, Nightingale charismatický, Lesley drsná a Muž bez tváře nepolapitelný (bohužel zde spíše polapitelný a předvídatelný...).
No jo, jenomže autor z toho udělal poslední díl série. Se vším, co jsme doposud zažili bych čekala lepší ukončení, toto bylo, jak už mnozí další psali, nejen lehce zmatené ale přineslo i vlnu zklamání, ne kvůli mě, ale kvůli Peterovi (a Muži bez tváře), který si zasloužil víc.
Zdá se však, že autor Petera neposílá k ledu, spíše se již chtěl zbavit zápletky s Mužem bez tváře (no, sedm knih je přece jen dost), tak se můžeme těšit s čím se vytasí příště.

13.07.2021 4 z 5

Paměť Babylonu Paměť Babylonu Christelle Dabos

Autorka pěkně rozmotává hlavní dějovou linku a rozšiřuje tamější svět. Je to zajímavější a zajímavější! :)
Musím přiznat, že první polovina tohoto dílu mi přišla slabší a pomalejší; čekala jsem, a doufala, kdy se příběh rozjede, jak tomu vždy bylo v předchozích dílech. Naštěstí jsem se dočkala, druhá polovina je opět famózní. Sice (jako obvykle) končíme s více otázkami než odpověďmi, ale tak už to u vícedílných knih chodí...

24.04.2021 5 z 5

Muž bez tváře Muž bez tváře Caimh McDonnell

Sympatické postavy. Vcelku originální a chvílemi humorné, nic z čeho byste se potrhali smíchy, ale i tak dobré. Příběh ubíhá poměrně rychle; jako letní čtení k lenošení je to ideální.
Nejsem si jistá, zda se někdy pustím do pokračování..., leda by se mi kniha připletla do cesty. :)

21.08.2020 4 z 5

Město lží Město lží Sam Hawke

Příběh je velmi bohatý, neustále se něco děje a mění; mezi začátkem a koncem knihy je hluboká prospast, kdybyste nečetli stránky mezi nimi, téměř byste netušili, že jde o jednu a tu samou knihu.
Velmi se mi líbily pasáže jednotlivých bitev, myslím, že tam autorka vskutku zazářila, naopak v některých chvílích se naneštěstí často opakovala a sdělovala čtenáři tytéž skutečnosti pořád dokola, což nemělo žádný jiný efekt než že se kniha protáhla nad 500 stran.
Celkově však šlo o velmi originální vyprávění; a upřímně, kdo by po knize s takovou obálkou alespoň nezašilhal.

10.01.2020 5 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Příjemné čtení, ačkoliv je kniha velmi obsáhlá; po prvních asi dvou kapitolách jsem netušila, kam autorka míří..., a dalo by se říct, že "hlavní" děj se odehrává na posledních 150 stranách, ale, zbytek knihy má své kouzlo a postavy, které vidíte stárnout Vám přirostou k srdci, včetně mrazivě krásné Rusi.
Je to kniha mnoha kontrastů a protikladů - je to pohádka/nepohádka, o skromnosti a ješitnosti, odvaze/strachu, moci a slabosti. O dětství i stáří, starých bozích i o těch nových a hlavně o svobodě a pozlacené kleci.

14.11.2019 5 z 5

Bez srdce Bez srdce Marissa Meyer

Marissa Meyerová je skvělá vypravěčka a tato kniha to jen potvrzuje. Příběh je plynulý, zajímavý. Možná by kniha mohla být kratší, našly se pasáže, které mi trvaly delší dobu přečíst, ale pak tu byly chvíle jako čajový dýchánek, rozhovory s Šklíbou, kroket, milostné dopisy, setkání se sesterským triem, a tak dále, či posledních asi 100 stran, které byly opravdu vynikající.
Divnost, nerozumnost/nemožnost a šílenství bylo zachováno, navíc zakomponování Poeova Havrana tomu všemu dodalo šmrnc. Catherine (a zbytek obyvatel) vkusně dosáhla bodu zlomu a s pompézou se ponořila do hlubin bláznovství.
A i když bych uvítala více Šklíby, Havrana a Kloboučníka, kniha má své kouzlo a určitě bych ji doporučila všem bláznům, kteří nechtějí opustit říši divů.

18.07.2019 5 z 5

Černé znamení Černé znamení Sebastien de Castell

Pěkné, vtipné a jednoduché v dobrém slova smyslu.
Líbilo se mi, že hrdinové se vzásadě nemění, přesto rostou a jdou svými vlastními cestami. Cestou divokých sedmikrásek, Cestou nekonečných hvězd, Cestou zabijáka králíků,... :)

16.04.2019 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Úžasný příběh, fantastické a charismatické postavy, nevýslovně sympatická hlavní hrdinka - žeru její proměnu a navrch spoustu magie ve fantaskním světě.
Tato kniha trpí pouze svou délkou. Ač příběh pomalu graduje, jsou pasáže, které prostě jen vyplňují stránky, aby zbylo dost akce pro poslední knihu série.
Nicméně posledních pár stránek jsem projela jako pendolino Prahou, s mantrou "Sankta Alina" přidušeně mumlajíc si pro sebe.

15.03.2019 5 z 5

Nejodlehlejší stanice Nejodlehlejší stanice Ben Aaronovitch

Je to taková příjemná jednorázovka, která se obsahem nijak neodlišuje od zbytku série.
Když Petera Granta není dost (a toho není nikdy dost), tak je tato kniha příjemnou náplastí na tu díru v srdci, co se neustále rozšiřuje s každým dalším dnem bez pokračování hlavní dějové linie. :)

28.02.2019 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Čtu, čtu, čtu - najednou si všimnu, že mi zbývá posledních sto stran - čtu nervózně, čtu nervózně a nemohu dýchat, nakonec však čtu poslední stránky s úsměvem.
Válka byla perfektní, moc jsem si ji užila!
Zakončení bylo překvapivě klidné, až jsem se lekla, že je to poslední díl série.

05.02.2019 5 z 5

Strom viselců Strom viselců Ben Aaronovitch

V tomto díle se konečně dostáváme na kobylku Muže bez tváře, díky čemuž je příběh ještě více akční než obvykle. (Ale těšila jsem se, že se Nightingale pořádně předvede, tak snad příště!)
Lesley Mayová se vrací v plné kráse (doslova!) a mé sympatie k ní jen rostou s každou další přečtenou stránkou.
A hurá na další díl! :)

27.12.2018 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Kniha se pomalu rozjíždí a musím přiznat, že mi chvilku trvalo než jsem si zvykla na autorův styl předávání informací. Moc mě však bavily vsuvky z mysli symbologa, kdy nám osvětloval různé záhady a mystéria. Samotný příběh jsem (bohužel?) v hlavě stále srovnávala s filmovou adaptací, takže Robert byl prostě sympaťák Tom Hanks a basta! Je to čtivé a nabízí mnoho zajímavých myšlenek a zamyšlení.

04.12.2018 4 z 5

Záludné léto Záludné léto Ben Aaronovitch

Pořád mě to baví a bavit bude!
Peter je sympatický konstábl, se kterým je zábava trávit čas. Je jako starý dobrý kamarád, nepotřebuje představování, počáteční zdrženlivé chování ani nudné zdvořilé řeči. Nezáleží kolik času uběhne, vždy se vracíte k tomu stejnému čaroději, co Vás vtáhne do dalšího neuvěřitelného dobrodružství.
Neomrzí, pohladí duši a častokrát i rozesměje!

15.11.2018 5 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Sarah byla skvělá vypravěčka od začátku, ale s každou další knihou se posouvá a vyvíjí jako autorka - dialogy jsou přirozené, postavy osobité, příběh smysluplně a zajímavě podán. Nechybí akce, napětí, vtip, romantika (osobně bych něco omezila, neboť to spěje k 50 shades of fairies...). Všechno je tak senzační, že lze jen těžko odlepit oči od potištěných stránek a 700 stran uteče jakoby nic... ach jo... :)
Minulý díl byla jasnou favoritkou Manon, tentokrát mi srdce (nejvíce) bilo pro Elide.

24.10.2018 5 z 5

Použité duše Použité duše Christopher Moore

Vtipné, Svěží ( ͡° ͜ʖ ͡°), originální čtení, které neomrzí. Stránky tak nějak nenuceně ubíhají, zatímco se v metru jako blbec usmíváte nad čtenými řádky a když je konec, tak se Vám nechce opustit všechny ty sympatické postavy.

17.09.2018 4 z 5

S láskou tě nenávidím - 13 povídek o ničemnosti S láskou tě nenávidím - 13 povídek o ničemnosti * antologie

Kdyby šlo, některé povídky bych hodnotila za 4+, jiné naopak za 2-. Naneštěstí je rozdíl ve schopnostech autorů zaujmout a vyprávět tak citelný, že to narušuje celkový dojem z knihy. Ničemu nepomáhají ani většinou nezajímavé příspěvky 'booktuberů'. (Možná jejich odběratelé budou více nadšeni...)
Každopádně první dvě nebo tři povídky Vás nechají na pochybách zda vůbec pokračovat, ale pokud vydržíte, čeká Vás příjemné a nápadité čtení.
Za zmínku stojí hlavně Mořská čarodějnice, Umíráček, Julian proti všem pravidlům, Krásný jed a Indigo a Stín.

03.09.2018 3 z 5

Osud Tearlingu Osud Tearlingu Erika Johansen

Kniha je skvělým pokračováním příběhu o Tearlingu. Postavy se přímo před očima vyvíjí a rostou, nejvíce sama hlavní postava. Je příjemné sledovat její cestu, myšlenky a názory, které ke konci opravdu odpovídají královně.
Trilogie, stejně jako její příběh vytváří pomyslný kruh, kde se spojuje minulost, přítomnost i budoucnost. A tak vidíme nejistou (zakřiknutou) dívku měnit se v silnou, krásnou a nebojácnou královnu, ze které se nakonec opět stane jen nejistá dívka, avšak s duší a srdcem královny.

31.07.2018 5 z 5

Nejtemnější kouty Nejtemnější kouty Kara Thomas

Zajímavý příběh, i když zaměřený na mladší čtenáře. Je to jednoduché a oddechové, hezky se to čte.

17.07.2018 4 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Hirka, hlavní hrdinka je báječná. Ostatní postavy jí skvěle doplňují. Příběh vás bez okolků vhodí do rozjetého vlaku, takže se s dějem, postavami a celým světem knihy seznamujete tak nějak za běhu, ale není to nic co by knižní sportovec, zvyklý na 500 stránkový běh nezvládl! ;)
Moc se těším na pokračování!

19.04.2018 5 z 5

Pět temných osudů Pět temných osudů Kendare Blake

(SPOILER) Celá série rozhodně stojí za přečtení, ačkoli jednotlivé díly se výrazně liší kvalitou.
Jak mnoho komentářů zmiňuje, poslední část příběhu trochu ztrácí atmosféru tajemného ostrova s odlišnými zvyky a rituály, a trochu se vleče. Ne, že by se špatně četla, to vůbec, akorát, když se na chvíli zastavíte a zamyslíte se nad dějem, tak zjistíte, že po přečtení 300 stránek se stále vlastně nic nestalo.
Sem tam někoho rozcupuje mlha, ale i ta se v tomto díle krotila, škoda. :)
Konečná bitva byla dobře napsaná, ačkoliv trochu bez chuti, i rozuzlení celého příběhu mohlo být více slané. ;)
Celkově byl tento díl jako plavání na hladině, kdybychom se ponořili, v hlubinách by se třeba moha najít Atlantida.
Naštěstí všechny postavy měly něco do sebe a po takhle dlouhé sérii prostě musíte vědět, jak to s nimi dopadne.

Katharinu jsem měla nejradši, a byla bych radši, kdyby skončila jako pořádný zloduch než jako zneužitá panenka s jinak dobrým srdcem. Ale každý máme své preference. :)

10.11.2023 4 z 5