jitka_dankova Online jitka_dankova komentáře u knih

Lyceum Lyceum Lukáš Malý

(SPOILER) Myslela jsem, že čtenářskou výzvu na téma nešťastná láska vynechám a ejhle, přesně toto téma se v knize Lyceum objevilo. Nečekala jsem, že to špatně dopadne. Nečekala jsem, jak se zvrtne kniha v půlce a jak z mého pohledu hlavní hrdina zahodí své ideály a představy o světě a jak to bude depresivní. Jak se z mého pohledu vlastně nic nevyřeší. Tohle pro mne fakt není.
Oceňuji, že knihu napsal autor v tak mladém věku a odráží ten teenagerovský pohled na svět. O to víc mne ale vyděsilo, jak šíleně je kniha prostoupená všudepřítomným alkoholem. Středoškoláci běžně a pravidelně na dvou pivech, dědeček opijí vnuka silným alkoholem, ořechovice od spolubydlícího a i to milé děvče má běžně doma tvrdý alkohol a bez vína by nebyl ani ten sex. Ach jo, šílené. Jestli knihy odráží svoji dobu, tak je děsivé, jak se s alkoholem u mladých nic moc nezměnilo. Je mi pětatřicet, dost mi vadila ta posedlost českých mladých alkoholem už v době mého mládí a myslela jsem, že se tohle časem zlepší. Očividně ne, když to má takovou silnou pozici v knize mladého autora.
Knihu nehodnotím. Autor očividně velmi pěkně píše na svůj věk, fakt si s tou knížkou pohrál. Jen se nějak stalo, že jsem četla téma, které jsem vůbec číst nechtěla a tak jsem ze čtení zklamaná. Ale kniha jako taková kvalitní je.

21.01.2022

Výjimečná Výjimečná Kristin Cashore

(SPOILER) Pohádkové fantasy dobrodružství o dívce, která si ponejvíce cenila své nezávislosti. Po delší době jsem četla knihu v er-formě a znovu jsem si připomněla, proč knihy z tohoto odosobněného pohledu moc nechci číst. Nedařilo se mi do knihy ponořit. Charaktery postav mi přišly takové plytké. "Výjimečnost" mi tam přišla taková, no, nepropracovaná. Romantická linka tam sice byla, ale ne taková, jakou bych si představovala. Taková, no... nějak odbytá. Konec knihy mne akorát naštval a působil na mne dost depresivně. Nějak jsem prostě zápletku knihy nedokázala ocenit. Další díly ani číst nebudu (jsou o jiných osobách, z jiného času, nenavazují).

09.01.2022 2 z 5

Dávná kletba Dávná kletba Marianne Curley

Půvabný příběh na téma hledání ztraceného sebevědomí a přijetí sebe sama. Je působivě popsaný právě pro cílovou skupinu cca patnáctiletých a věkově to hezky sedí. Jak tématy, rozhovory, popisy pocitů i jen jemnou a nežnou úrovní romantiky a vztahů. Dokázala jsem si z něj ale něco vzít, i když už dávno cílovou skupinou nejsem. Příběh je psán střídavě z pohledu obou osob a mezi řádky opravdu silně vidíte to nadšení, které sálá z Kate a to naprosté popírání a odmítání seba sama ze strany Jarroda. I když se v knize objeví i téma cestování v čase, myslím, že je pěkně zpracované (s ohledem na věk cílové skupiny) a zjednodušení problému se změnami v čase tentokrát nijak nevadí a neruší.

10.12.2021 5 z 5

Zkouška věrnosti Zkouška věrnosti Julie Kagawa

První díl série o dracích mi doslova učaroval. Příběhy, ve kterých figurují tato nádherná bájná stvoření, miluju. A tady o to více, protože draci zde mohou mít i lidskou podobu a taky se třeba klidně zamilovat. Ano, v podstatě je celý příběh o vztazích, nikoliv o nějaké akci, to je dobré vědět dopředu (kdekdo přehlédl, že nejde ani tolik o fantasy, jako hlavně o dívčí román...). Mně to velmi vyhovovalo a postoje a názory hlavní hrdinky se mi líbily, text je čtivý, prostě mi knížka sedla.
Problémem je akorát očekávání z pokračování, kdy se obávám, že půjde o téma milostného trojúhelníku (to nesnáším) a navíc následující díly ani nejsou přeložené... ale i tak do toho půjdu, prostě když jde o draky, tak se neznám.

30.11.2021 5 z 5

Historie nás dvou Historie nás dvou Rachel Harris

Knihu jsem přečetla, ale není to nic pro mne. Jde o příběh o tom, jak se dva znovu dají dohromady. Celou knihou se prolínají dvě časové roviny, jedna teď a druhá před třemi lety, a to bylo pro čtení hrozně nepříjemné. Mátlo mne, kde zrovna jsme a co se děje, těžko jsem se začítala do toho děje, když pořád skákal tam a zpátky. A nejde ani o nijak zvlášť extra romantiku. Autorka ale jinak píše hezky, takže chápu, že se v knize někdo najde a zaujme ho, pro mne to ale moc není.

29.11.2021 2 z 5

Instant karma Instant karma Marissa Meyer

Milý odpočinkový příběh, kdy se při plánu na záchranu jednoho mořského střediska dají dva lidi dohromady. A také je to příběh o tom, jak se postupně mění jedna děsně protivná holka. Ze začátku jsem měla problém se do příběhu začíst, chytlo mne to až při péči o ta zvířata. Nakonec jsem ráda, že jsem knihu neodložila a začetla se. O nějakou romantiku tam až tak moc nejde, nevnímala jsem ji nějak přehnaně, ale ta péče o ta zvířata ve mně celkem hezky zůstala. Co se týká nápadu s karmickou odplatou, myslím, že pro příběh není vůbec stěžejní a šlo by to napsat i bez něj. Nějak mne ten nápad moc nevzal a nepochopila jsem ho. Ale pustila jsem si písničku Instant Karma od Lennona, to jo. Nečekejte prostě nic extra, jen takovou obyčejnou pohodovou knížku.

19.11.2021 4 z 5

Chumelení Chumelení Jiří Kahoun

Knihu jsme chtěli číst šestiletému před spaním před Vánoci. Ač máme jinou knihu pana Kahouna rádi a syn ji zbožňoval, tato nás vůbec neoslovila. Příběhy jsou krátké - to jsem myslela, že bude pozitivum i pro pozdější synkovo vlastní čtení. Jenže autor podle mne potřebuje větší prostor pro to, aby dostatečně rozvinul pointu a děj, takže příběhy působily neukončeně. Nebo tak, že se v nich vlastně nic nedělo, syn nedokázal vlastními slovy říct, o čem byly. Vánoční atmosféra na nás vůbec z knihy nedýchala. Syn nechtěl číst dál, ani mně nic takové společné čtení nedávalo, knihu jsme darovali někomu jinému.

16.11.2021 1 z 5

Nick a Norah: Až do ochraptění Nick a Norah: Až do ochraptění Rachel Cohn

Nápad jako takový úplně špatný nebyl. Ale, proboha, co je to za nehorázný styl psaní? Kniha reálně nešla číst. Nedalo se v textu vyznat. Nešla pořádně rozpoznat přímá řeč od myšlenek a těch myšlenek tam bylo přehršel. Určitě si nápad zasloužil vhodnější zpracování a formu.

15.11.2021 odpad!

Má první láska Má první láska Tanja Voosen

Kniha mne zklamala. Nápad z rozchodovou agenturou nedostal vlastně žádný prostor, de facto nedával smysl, tak jak byl v knize prezentován. Hlavní zápletka a motivace Coltona byla povrchní a hodně nedospělá. Kdy a kde se Ti dva dopracovali k lásce, to abyste v knize hledali lupou, minimálně mně to vůbec smysl nedávalo. Prostředí kovbojů a koní a pláže mi přišlo popsané tak nějak neuvěřitelně. Rozhodně jsem si nepřipadala, že by to takhle mohlo vypadat. A závěrečné prozření hrdinky? Kde k těm myšlenkovým pochodům přišla, to by taky mne zajímalo.

12.11.2021 1 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

(SPOILER) Kniha podle mne patří spíš k takovému průměru. Postrádala jsem nějaký šmrnc, něco opravdového, necítila jsem se při čtení moc komfortně. Asi je to dané tím, že nedokážu pochopit, jak mohlo dojít k tak špatnému nedorozumění a proč si to postavy nevysvětlily. A těžko lze podle mne stavět vztah na tom, když to v minulosti takto nefungovalo a pohořelo. Chybělo mi tam opravdovější hledání důvěry mezi těma dvěma. A tak jako ostatní, musím podotknout, že úvod byl hodně táhlý a nudný. Vyznat se ve všech těch postavách a vztazích jen kvůli tomu, aby potom mávnutím kouzelného proutku hned zmizeli ze scény? Bylo to zbytečně natahované. Samotné putování divočinou už bylo celkem hezké, ale prostě jsem tomu, co prožívají, ani za mák nevěřila.

26.10.2021 2 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Uff, no tohle pro mne není. Hrdinka, která je ztřeštěná, nevadí jí smrdět, dělat až příliš šílené hlouposti s klukama, ten nevhodný humor a vtípky. Jsem spíš na elegantní hrdinky. Ale smála jsem se, to jo, to musím přiznat. Styl psaní pro mne byl nezvyklý. Kniha je psána jako smršť myšlenek v hlavě hrdinky, to bylo působivé, nejsem na to zvyklá. Ale pokud se neztotožňujete s hrdinkou, které smrdí podpaží a hodně se potí, mluví sprostě a je prostě až moc chlapská, raději nečtěte.

25.10.2021 1 z 5

Pod nekonečnou oblohou Pod nekonečnou oblohou Veronica Rossi

(SPOILER) Tahle postapokalyptická romance pro mne byla příjemným a osvěžujícím překvapením. Kniha je opravdu čtivá, nechybí jí spád a romantická linka je pěkná. Postavy si člověk snadno zamiluje, určitě se k tomuto prvnímu dílu budu vracet.

Ze začátku jsem akorát hodně bojovala s nedostatkem popisných částí. Já vím, že by zdržovaly, ale prostě v knize bylo hrozně moc nových pojmů a já absolutně nevěděla, co znamenají a jak si mám představit třeba ty bouře a ta místa apod. Chybělo připodobnění do "normálního" světa, aby se člověk chytl. To je krapet vada na kráse jinak pěkné knihy.

[SPOILER] Co se týká dalších pokračování série, tak za sebe musím říct, že jsem je jen rychle přečetla (děsně špatně se shání, je to "podpultovka", musíte z druhé ruky, knihovny, nebo pokoutně přepsané online verze), abych věděla, jak to dopadne. Ale byly prostě plné umírajících milých vedlejších postav, krapet depresivní a bylo tam hodně utrpení a protahovaných problémů, byť to ve výsledku vlastně dopadlo dobře. Takže vracet se budu jen k tomu prvnímu dílu, který byl ještě celkem milý a nenesl se v takové posmutnělé náladě. Je to rozhodně kniha, ke které se dá vracet a číst ji vícekrát.

22.10.2021 5 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Budu upřímná, kniha pro mne byla velkým zklamáním. Četla jsem ji na doporučení a asi prostě nejsem ta správný cílová skupina. Z knihy jsem měla deprese, cítila jsem beznaděj a nedala mi žádnou hlubší myšlenku, nic, k zamyšlení. Bývala bych ji raději nečetla, mám na ni špatné vzpomínky.

21.10.2021 odpad!

O pandě, která měla vši O pandě, která měla vši Christine Beigel

Máme doma téměř celou sérii knih autora Hervé Le Goff, vizuální podoba knih je totiž opravdu lákavá. Jde o malé krátké knihy, kde je vždy jen trochu textu a velké obrázky. No a působí dojmem, že půjde o vtipné příběhy o zvířátkách. Tolik k reklamě a proč jsme za ně utratili peníze. Na synka opravdu působily dobře, chtěl je číst (to je co říct), ony prostě lákají ke čtení malé čtenáře, kteří sotva končí první třídu. Jenže samotný text a příběh byl pro mne velkým zklamáním. Snaha udělat text rýmovaným se nepovedla. Text se dítěti špatně čte, moc nechápe, o čem to tedy opravdu je a hůř sumarizuje, o čem kniha byla. Poselství v knize není žádné a vtipu jsme se taky zrovna moc nedočkali.

Hlavní výhoda těchto knih je ale ta, že se dobře píšou do "čtenářského deníku", který vyžaduje učitelka. Dítě má naoko přečteno spoustu knih, "stíháme", a můžeme se věnovat v klidu hodnotnějším knihám, které syn prostě nedočte za jeden měsíc.

08.10.2021 1 z 5

O hroznýšovi, který měl velikánský hlad O hroznýšovi, který měl velikánský hlad Christine Beigel

08.10.2021 1 z 5

O žirafě, která se nechtěla mýt O žirafě, která se nechtěla mýt Christine Beigel

Dievča z titulky Dievča z titulky Lenka Kyselicová

(SPOILER) Čekala jsem romantický příběh z vysokoškolského prostředí okořeněný historkami s útěky před novináři. To jsem ale nedostala. Místo toho jsem se marně snažila začíst do příběhu rozbitého do různých období mezi roky 2000-2013, ve kterém jsem se ale děsně ztrácela. Smrt první lásky Serafíny mne šokovala. Ten druhý vztah a jeho problémy jsem nepobírala. Intriky a problémy ohledně článků a papparazzi mne deptaly. A jako takový detail mne rozčilovalo, že hrdinka kouří.
Nějak si nejsem jistá, proč je kniha zařazena v sekci "Pro děti a mládež", protože je spíš o dospělém vztahu a o problémech, které si spíš přečtou dospělé ženy.

31.01.2022 1 z 5

Láska a iné závislosti Láska a iné závislosti Lenka Kyselicová

Young adult romance, ve které ho ona nejprve nenávidí, ale postupně k němu najde cestu. A rozdělují je pak typické young adult problémy z jejich minulosti. U něj drogy, u ní ztráta blízkého člověka a autonehoda. U knížky jsem měla zásadní problém s pochopením vztahů mezi osobami. Docela dlouho jsem si myslela, že je Peter opravdu její vlastní bratranec a pořád jsem nechápala, že je autorka chce opravdu dát dohromady. A toto mi pak znepříjemnilo celé čtení, takže mám z knihy rozporuplné pocity. Také ta problematika drog tam byla tak nějak zvláštně popsaná.

31.01.2022 1 z 5

Nela Nela Zuzana Ryšavá

Odpočinkový příběh zakázané lásky studentky vysoké školy a jejího učitele, který se nemine bez následků v podobě vydírání. Popravdě, z anotace jsem si myslela, že budu číst nějakou středoškolskou romanci, že se příběh odehrává na vysoké, mne překvapilo. Jde o takové normální odpočinkové čtení pro zkrácení chvíle třeba ve vlaku, nic, co by v člověku zanechalo nějakou stopu.

27.01.2022 3 z 5

Sen o velké lásce Sen o velké lásce Eva Paříková

(SPOILER) Smutný příběh letní lásky, do kterého se mi absolutně nedařilo začíst. Autorka musí prominout, ale prostě způsob textu srovnávám s mnoha jinými dívčími romány, které čtu, a v tomto příběhu mi chyběla jakákoliv hloubka, smysl, cokoliv víc. Rozhovory byly hrozně plytké, text jen popisoval děj a nic víc. Prostě mi chybělo v příběhu něco, cokoliv, co by mi něco dalo. Romantická linka taková unylá. Postavy prostě takové bez života, povrchní, jen jako takové loutky bez emocí, které nedokážou vést kvalitní rozhovor. To jsou mé pocity z knihy, bohužel.

25.01.2022 1 z 5