Jirinamac Jirinamac komentáře u knih

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Jedna z knih, která dobře seznamuje s rasismem v minulém století. Bílé paničky se černochů štítily, ale jejich práce a doteků při ní se neštítily. Děti jim svěřily a nevadilo jim, že jsou černé, ale sami k dětem cit neprojevovaly. Název plně vystihuje téma knihy.

09.12.2020 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Dlouho jsem lepší knížku nečetla. Až do konce jsem přemýšlela, která sestra je vypravěčka. Utrpení žen ve válce bylo hrozné, hlad a bída a přesto dokázaly myslet i na jiné. I když je to román vymyšlený, tak mám při čtení pocit, že ho autorka sama prožila.

10.05.2018 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Této knize opravdu náleží titul světový bestseller. Od této autorky ani nejde očekávat, že by to byl propadák. Četla jsem naprosto všude, a málem nic jiného nedělala. Babičku Minku jsem obdivovala. Ke konci jsem trošku tušila, že to bude jinak, ale napnutá jsem byla až do konce. 5 hvězdiček je málo

02.10.2017 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Jsem zvyklá číst v MHD, ale na tuto knížku jsem potřebovala samotu. Ve stejné době, kdy jsem se narodila i já a moje máma kousek od Pankráce bydlela, tak člověk si snad ani nedokáže představit, že se něco takového mohlo dít, ale bohužel se to dělo. Po válce, kdy už mohl být klidný a spokojený život, tak nastoupil bolševický režim, který se vyrovnal tomu fašistickému, ale to byli Češi, kteří toto páchali na Češích. Krutá doba o které se moc nemluví, ale je dobré vědět a vzpomenout i na tyto zločiny, které většinou zůstaly bez trestu. Bolestné čtení.

03.07.2023 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Mám ráda knížky ze staré dobové Prahy, představuji si klidnou atmosferu té doby a Povídky malostranské mně perfektně sedí. Knížku jsem četla už před dlouhou dobou a dneska jen takovou rychlovku, ale myslím, že se k ní zase někdy znovu dostanu.

25.09.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jsem šťastná za dobu po r. 89, ale tato knížka mě svým námětem nenadchla. Nemám ráda, co by kdyby a toto dílo mě tlačí k ovlivňování lidí zrovna tak, jak za časů minulých. Dneska si někdo myslí, že tenkrát bylo dobře, nebylo, ale tady je popis 50. let a né r. 89. Je tady dost překrucovaná minulost a nalhávanou minulost jsme tady měli hodně dlouho. Doufám, že už nikdy nebudeme žít život v totalitě, ale svobodně s vlastním názorem. I když manipulovat s lidmi se dá různě.

10.05.2021 3 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Copak na takovou knížku říkají příznivci a voliči komunistů a estébáků? Ten, kdo říká, jak to byla krásná doba, tak asi takové knížky nečte, ale chválí, že měl pivo za 1,70 a bůček za 17,-Kčs Šestnáctiletý kluk a zničili mu celý život. 10 let tvrdého žaláře za nic. Člověku je zle a jenom o tom zvěrstvu čte a ty šmejdi bez svědomí za to nebyli nikdy potrestaný a dál si užívají krásný život. Příběh by měl být zfilmovaný, aby se dostal k ještě více lidem.

01.01.2021 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Knížku jsem odkláda, abych mohla hned navázat čtením dalšího dílu. Byla to doba zlá a autor tady podává jednoduchým, ale poutavým způsobem život po válce, zabydlování pohraničí a odsun Němců. Znám podobné vyprávění z rodiny mé tchýně, kdy její babička také patřila mezi ty odsunuté, ale její děti provdané za Čechy zůstaly tady. Jsem zvědavá na pokračování. Takové knížky bych zařadila na školách mezi doporučované čtivo pro mladé lidi, kteří raději přečtou formu románu, než literaturu faktů.

08.09.2023 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Na Štěpánova bedra padá spoustu životních starostí, které ho dovedou z dětství k zodpovědnosti dospělých. Život se s ním nemazlil, ale zvládl to a musel se stát díky starostem soběstačný. Moc dobře napsaná knížka.

01.06.2022 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krátká povídka a měla by být aktuální i dneska, když přírodu spíš likvidujeme.

18.01.2021

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Jako 1. jsem četla až druhý příběh detektivní dvojice, který mě bavil o trošku víc, ale zajímal mě i příběh z jejich soukromého života a myslela jsem si, že tady bude více zmíněn.. Detektivky z českého prostředí mě začínají dost bavit. Vraha jsem odhadla brzy, ale 100% jistota to nebyla.

09.06.2022 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Na začátku bylo v ději dost lidí a neměla jsem přehled. Pak se to srovnalo a byla to příjemná česká detektivka, která se odehrává ve venkovském dostihovém prostředí, kde hraje roli minulost i současnost. Pár věcí zůstalo nevysvětlených, ale asi se to nevyšetřilo. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

02.03.2022 4 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Ze začátku jsem si myslela, že mě asi knížka moc bavit nebude, ale K.H. je autorka, které umí výborně popsat děj a tady navíc krásné prostředí, kde se tento smutný a tvrdý životní příběh odehrával.

15.01.2021 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Začátek se zdá, že to bude poklidné čtení, postupně děj nabírá na napínavosti a už jsem byla zvědává, jak to dopadne. Trošku mi vadilo, že Davidův život tam byl víc v pozadí, než život Thea, ale zápletku a důvod vyměnění dětí bych nepředpokládala.

31.07.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Knížka se čte moc dobře a těšila jsem se na každou další stránku, která vyšetřování posune zase dál. Osobní příběh mi vůbec nevadil, jen si myslím, že to bylo příliš vyhrocené. Předchozí knížku jsem nečetla, tak nevím, jaké probíhaly mezi nimi vztahy. Myslím, že by knížka mohla být označená jako serie č.2

07.05.2022 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Ke knížkám se nevracím, ale k této se určitě časem vrátím. Mně se právě líbil i styl psaní, bylo to stručné, ale všeříkající a člověk si uvědomoval zlo té doby. Bratři nebojovali proti komunistům, ale chránili svůj rodový majetek o který je režim komunistů chtěl připravit, tak jako o něj připravil mnoho jiných rodin. Oni dali slib svému otci a ten boj vydrželi. Ta doba byla zlá a o to to bylo horší, že to byli zfanatizovaný Češi proti Čechům. Snad se už nikdy podobní lidé nedostanou moci. Knížku bych brala i jako námět na filmové zpracování.

13.08.2020 5 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

To je knížka, kterou znají děti všech generací nazpaměť a mravenečka milují. Takové skvosty snad už dneska nikdo nedokáže napsat.

03.01.2020 5 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Je konec války a mladá zdravotní sestřička se vrací z Ravensbrücku do Prahy, kde před zatčením pracovala v nemocnici na Karláku. Cestou přes vybombardované Drážďány se její cesta spojí s malou šestiletou holčičkou, která prožívá šok a nemluví. Společně se dostanou do Prahy a začne i jejich společný život. Nejprve v Praze, ale později, když dochází zabydlování pohraničí po odsunu Němců, tak se spolu vydají do Krásné Lípy, kde Marie začne pracovat v místní nemocnici...... V knížce je dobře popsaná doba po válce a 50. léta, kdy se dostávají k moci komunisti. Skoro mi bylo líto, že už mám knížku dočtenou a brala bych i další pokračování v Mariině životě, určitě by bylo o čem psát.

08.06.2023 5 z 5

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Tyto krásné pohádky a básničky jsem koupila pro své první dítě v roce 1983 cestou od doktora, když jsem se dozvěděla, že jsem těhotná. Jak ráda jsem z ní dětem četla. :)

05.01.2019

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Arthur, kouzelný a pohádkový dědeček, který dokáže pomoci, když je potřeba. Ale při čtení člověku dojde, že ta pomoc je vzájemná a dojde ke sblížení tří osamělých lidí. Neskutečný, ale dojemný příběh.

24.08.2022 5 z 5