jiri2737 jiri2737 komentáře u knih

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Můj letošní objev. Připomíná mi Hetešu, ale je vtipný hravý a má lehkou a vypsanou ruku. Velmi zábavné, vůbec jsem se nenudil.

14.05.2023 5 z 5

Velká iluze? Esej o Evropě Velká iluze? Esej o Evropě Tony Judt

Neuvěřitelné plácání britského eurointelektuála, který poukazuje na nejrůznější rozdíly v Evropě a nevnímá trám ve vlastním oku a sice to, že nejoddělenějším státem Evropy je Velká Británie, která Evropu nazývá Kontinentem. Názorně se to ukázalo vystoupením Velké Británie z EU.

12.04.2023 odpad!

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Nenechte se odradit slabším začátkem. Brzy se děj rozvine.

13.01.2023 5 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Velmi zajímavý námět. Autorův styl je brilantní. Jedna hvězda dolů za úplné nepochopení politické a historické situace v Německu ve třicátých letech. Francouzští spisovatelé a historici nejsou ve své pýše na vlastní národ schopni dohlédnout dále než za Rýn, takže v popisu historie jiných národů jsou úplně vedle. Druhá hvězda dolů za brutalitu. Stejně ubohý je i překlad. Pokud překladatel ročník narození 1946! překládá obecně profláknutou přezdívku Hitlera český kaprál jako cikánský kaprál je překlad bezcenný.

19.12.2022 3 z 5

Veřejní nepřátelé Veřejní nepřátelé Michel Houellebecq

Nečetl jsem ale vyzkouším s opatrností. Levy je typický francouzský nabubřelý užvaněný kaviárový komunista klouzající po povrchu a libující si v pseudoproblémech a Houellebecq je depresivní nihilista, ale skvělý přecitlivělý spisovatel

18.12.2022

Tango mortale Tango mortale Pavel Kohout

Řemeslně skvělé. Co mě překvapuje u fanatického stalinisty z padesátý let, který se ženil v modré košili ČSM a pohnal manželku za nevěru před stranickou komisi, že pohrdá "čecháčky" a devótně obdivuje noblesu a italskou milionářku z "kulturně vyspělého Západu" v které se vyloženě vidí.

07.12.2022 2 z 5

Kniha rozkoší, smíchu a radosti Kniha rozkoší, smíchu a radosti Vladimír Páral

Vladimír Páral se zničující otevřeností popisuje tragikomedii vlastního mužského přechodu. Takové parodické sebeodhalení svých blízkých nemohly jeho rodinné vztahy přežít. Protože zažívám stejné období velmi jsem si román užíval s pochopením. Jedna hvězda mínus za popis sexuálních scén hraničících s nechutnou pornografií.

30.11.2022 4 z 5

Čínské století Čínské století Federico Rampini

Základní nepochopení čínské společnosti a historie. Jakýkoliv pokus o umělé naroubování západní demokracie s jejími mnohdy pokryteckými "hodnotami", která je navíc v současné době v hluboké krizi, odlišným kulturám je předem odsouzený k nezdaru.

13.11.2022

Lidé lži Lidé lži M. Scott Peck

Amerika je země neomezených možností ve které můžete být vymítačem ďábla a psychiatrem současně.

02.11.2022 odpad!

Soumrak demokracie Soumrak demokracie Anne Applebaum

Anna Applebaum patří v USA tomu čemu se říká Deep State.

03.10.2022 odpad!

" ... Uvědomit si tyto typy nerovností je důležité pro to, abychom vysvětlili
nespokojenost lidí, volbu populistů, obavy z globalizace, fragmentaci
společnosti či touhu po návratu k jednoduchému světu ... " Autor je úplně mimo. Na třídní nerovnosti je kapitalismus založen a více méně s tím nejde nic dělat. Třídní nerovnost není tím společenským zlomem, který dělí společnost. Zásadním zlomem jsou tři společenské jevy: 1. Snaha globalistů zničit národní státy 2. Boj USA o udržení role světového hegemona 3. Totální odtržení elit od životních potřeb řadových občanů. Autor zcela záměrně tyto jevy marginalizuje. Kniha je z tohoto pohledu v podstatě bezcenná.

13.09.2022 odpad!

Bouře před klidem Bouře před klidem George Friedman

George Friedmana nemám rád pro jeho americký militarismus, ale musím uznat, že je to brilantní mozek s hlubokými znalostmi z mnoha oborů včetně historie. Takový americký Petr Robejšek. Knihu doporučuji pro její aktuálnost.

16.08.2022 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Nenávidím výraz divoké devadesátky nebo vůbec devadesátky. My co jsme toto období zažili ho charakterizujeme jako pochod ve stínu, ale na které jsme pyšní kdy jsme tuhle republiku vydřeli z absolutního dna kdy se rozpadla socialistická ekonomika a státní instituce řízené ÚV KSČ do relativního blahobytu dneška. Jestliže v roce 1989 byl poměr životní úrovně Západní Německo : ČSSR 10 : 1 dnes je to 1,5 : 1.

30.07.2022

Šibumi Šibumi Trevanian (p)

Naprosto výjimečná kniha navíc jako audiokniha v podání Martina Stránského je to hluboký umělecký zážitek. Přirovnal bych to k Růži pro Algernon s Ladislavem Mrkvičkou nebo Příběhy soudce Ti s Richardem Honzovičem. Pasáž odehrávající se v Baskicku ztrácí dynamiku. Je z ní patrné, že autor měl rád Baskicko a Basky. Škoda, že se toho od autora nepřeložilo více do češtiny.

13.07.2022 5 z 5

Jan Souček Jan Souček Jan M. Tomeš

Neprávem zapomenutý snový český malíř. Moc se mi líbí jeho obraz Sen introverta.

08.07.2022 5 z 5

Poslední léto ve městě Poslední léto ve městě Gianfranco Calligarich

Nádherné popisy a psychologie bohužel to devalvuje, že je to deník flákače, který popisuje jeho prázdný bezcílný život v duchu hesla Mladý Ital v zimě nepracuje a v létě tančí. Děj se stále opakuje: Šel jsem do baru kde jsem potkal Camila zaplatil mi pití půjčil jsem si od něj peníze a vyslechl přednášku, že bych si měl najít práci.

30.06.2022 3 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Neuvěřitelně hluboký psychologický ponor a plastické detailní popisy nálad a situací.

04.06.2022 5 z 5

Skořápka Skořápka Ian McEwan

Geniální, dokonalé! I když opravdu makabrózní. Ale nebudete se nudit. Už mám dost banálních knih.

04.06.2022 3 z 5

Muž leží a sní Muž leží a sní Lavie Tidhar

Odmítám číst jakkoliv zajímavé knihy pokud si autor libuje v popisování hnusu.

06.05.2022 1 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Naprosto skvělé! Nejlepší jsou povídky Hod mrtvou labutí a Průmysl 4.0.

04.05.2022 5 z 5