JFK117 JFK117 komentáře u knih

Habsburské císařovny Habsburské císařovny Sigrid-Maria Größing

Osudy dvaceti osmy žen od 17. do 20.století. Jen pár z nich dokázalo vzít život do svých rukou a žít podle vlastních představ. Ostatní byly loutkami ostatních a kromě reprodukce neměly jejich životy téměř žádný smysl. Jen nevím, proč má kniha podtitul Osudy tajných panovnic. Asi to dobře vypadá na obálce.

20.08.2022 3 z 5

Plavci Plavci Margaret Elphinstone

Co dělá knihu nezapomenutelnou? Nevím. V téhle je vše - láska, oddanost, dobrodružství, přátelství, moudrost. Přesto jí to kouzlo velkých Spisovatelů chybí.

19.12.2020 4 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

(SPOILER) Autorce se podařilo vtáhnout mě do příběhu okamžitě. Přibližně do poloviny knihy jsem odhadovala, kdo je pachatel. Druhou část knihy jsem si přála, aby vše bylo jinak, aby se to nestalo. Aby to byl jen hnusný sen, ze kterého se Debby probudí. Dospělá, šťastná,třeba po oslavě matčiných narozenin...
Děkuji za varování v komentářích - přeskočila jsem likvidaci krav, ale přeskakovala jsem i podrobný a opakující se popis vyvraždění rodiny.

19.12.2020 4 z 5

Co čmeláci nevěděli Co čmeláci nevěděli Adéla Fialová

Moje oblíbená dětská knížka o nemocném mravenečkovi má konkurenci! Tentokrát mohu dětem číst o jednom výjimečném čmeláčkovi!

09.12.2020 5 z 5

Tíživá láska Tíživá láska Elena Ferrante

Unesena kouzlem jazyka, stylem psaní a vytvořenou atmosférou nechala jsem se unášet příběhem hrdinky, poznamenané nešťastným dětství. Smrt matky ji přivedla na cestu poznání sama sebe, odpuštění matce, že dovolila otci psychicky ničit celou rodinu a nakonec konfrontace s tyranem, kterou zvládla a vyšla z ní čestně.

15.08.2020 4 z 5

Láska k životu aneb Kniha o podivuhodném a dobrodružném životě, díle, láskách, bojích a smrti Jacka Londona, spisovatele, zlatokopa, námořníka, tuláka a snílka Láska k životu aneb Kniha o podivuhodném a dobrodružném životě, díle, láskách, bojích a smrti Jacka Londona, spisovatele, zlatokopa, námořníka, tuláka a snílka Jack London

Tahle kniha je krásné umělecké dílo jako celek. Pod černým obalem jsou bílé desky se zlatým kompasem. Překvapí i pečlivé ilustrace životopisné části,která je proložena devíti povídkami s obrázky Adolfa Borna. Přes tuto zvláštní kombinaci vše působí jednotně, celistvě.
Pro takové knížky stojí za to, mít rád čtení a literaturu. Najít si pro sebe perlu a srdeční knihu není jednoduché. A já ji letos našla.
Z povídky Na trati: "Občas tvrdím (jen tak žertem, jak moji posluchači soudili), že hlavní znak, jímž se člověk odlišuje od ostatních živočichů, je to, že člověk je jediný tvor, který trýzní ženy svého rodu. Je to něco, čeho se nikdy nedopusti žádný vlk ani zbabělý kojot. Je to něco, co nikdy neudělá ani pes, zkažený ochočením v lidské domácnosti... "
... a z životopisu :" Zkoprnělý Jack si za napjaté pozornosti davu půl hodiny vydával a zasazoval zuby.... Již tehdy začínal tušit, že se lidé málokdy proslavi tím, zač bojují, ale že naopak to, zač bojují, vejde ve známost až přes nějaké ty klapací zuby."

09.05.2020 5 z 5

Chanovičtí páni Chanovičtí páni Vladimír Červenka

Podrobně zpracovaná historie budov i lidí, kteří byli se zámkem spojeni. Vznik knihy, asi jako každé, která chce jít do hloubky tématu, byl jistě spojen s velkým úsilím a nadšením autorů. Je zde nepřeberné množství údajů od 14.století do dramatického období konce 2.světové války. V osudech jedné obce se odrážejí dějiny celé země.

14.12.2019 4 z 5

Zachránila mě slza Zachránila mě slza Angele Lieby

Silný prožitek neudělá z člověka spisovatele, zajímavý příběh neudělá z knihy bestseller.

10.12.2019 3 z 5

Dům v ulici Naděje Dům v ulici Naděje Menna van Praag

Přistoupila jsem na pohádkovou atmosféru, duchy a nadpřirozeno. Hledání sama sebe, umět něco pro sebe najít i v beznadějných situacích. Nehledat jen smysl, ale i řešení a východisko.
"Oči ostatních jsou naše vězení ;jejich myšlenky naše klece."

16.10.2019 4 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Moje cestovní kniha, beru si ji s sebou už skoro deset let a ještě mě neomrzela.

31.05.2019 5 z 5

Roky pod psa Roky pod psa Markus Zusak

U mě dobrý, knížka se četla sama. Víckrát už ji asi nedám, ale jsem ráda, že jsem ji potkala.

17.04.2019 4 z 5

Stín někdejšího času Stín někdejšího času Luis Sepúlveda

Slabší než Stařec, který četl milostné romány, přesto stojí za přečtení. Vtipná kniha o zrůdné době. Hvězdičku navíc za Fučíka.

11.04.2019 4 z 5

Vltavěnka Vltavěnka Blanka Kubešová

Překvapivě milé a příjemné čtení. Mohla bych číst vícekrát.

07.04.2019 4 z 5

Pozoruhodně bystrá stvoření Pozoruhodně bystrá stvoření Shelby Van Pelt

Úžasná kniha. Předvídatelná dějová linka dokáže udržet napětí. Co když to skončí jinak? Krásně výstižné charaktery postav i prostředí. Paráda!

16.04.2024 5 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Nemám moc ráda povídky, ale... Mám ráda kočky, Kafku a teď i japonská jména : Takacuki, Kafuku, Kino, Goto, Tokai, Samsa.

12.03.2024 5 z 5

Útěk do Egypta přes království České Útěk do Egypta přes království České Otfried Preussler

Úžasná kniha jako stvořená pro čtení v adventu. Trošku mě mrzí, že to Josef, Marie a Ježíšek nevzali zkratkou přes Šumavu!

30.12.2023 5 z 5

Básník (Román o Ivanu Blatném) Básník (Román o Ivanu Blatném) Martin Reiner

Byly to krásné večery ve skvělé společnosti. Děkuji autorovi, ale i básnikovi. Autorovi za krásně a poutavě napsanou knihu. Blatnému za to, jaký byl. A závěr knihy =vše se vyřeší, život uplyne a dávné spory ztratí na důležitosti. Dvacáté století je pryč.
" televize se opravdu stala konkurencí Boha. Ona je nejen tím, kdo všechno ví - je vševědoucí - ale také tím, kdo všechny lidi vidí a zná jejich hříchy."
" připomínal línou kachnu, která se na rozdíl od svých kolegyň nechává nést proudem a čeká, co k ní voda přinese. Ostatní kachny lítají jako splašené, usilovně shánějí potravu.... Ale na konci dne se ukáže, že na tom vlastně nejsou o moc líp. "

06.12.2023 5 z 5

Vlak naděje Vlak naděje Christina Baker Kline

Setkání dvou žen se stejným startem do života. Jedna prožívá své osamělé dětství v době hospodářské krize, druhá v současnosti. Prožitky a zkušenosti jsou si hodně podobné. Už jen to, že se se svými traumaty dokáží vyrovnat je vlastně zázrak. Připomněla jsem si sílu okamžiku a setkání se s tím správným člověkem. Obě měly předpoklad u soudu vyprávět o nešťastné dětství. Ale to už by byla jiná kniha.

17.04.2020 3 z 5

Moje žena Moje žena Dominique Cozette

O čem to bylo? O jeho ženě? O něm? O jejich manželství a společném životě? O jejich konci? Pro mě vlastně o všem. Přes počáteční nesympatie k vypravěči jsem knihu přečetla za jeden večer a byl to příjemně strávený čas.

14.03.2020 4 z 5

Mandlovník Mandlovník Michelle Cohen Corasanti

Blízký pro mě představuje něco známého, příjemného. Vůbec to ale neplatí o Blízkém východě. Tolik zla, nenávisti a příkoří na obou stranách. Kniha končí lehce optimisticky - spolupráce nepřátel je možná. Přesto bych spíš sázela na mandlovnik jako jediné jistotě v rozbouřené zemi.

30.01.2020 4 z 5