JezinkaJ JezinkaJ komentáře u knih

Zvon Zvon Neal Shusterman

Zvon už není druhé čtení, kdysi jsem ho odložila, protože mě čekalo něco, co odvedlo mou pozornost a ke knize jsem se už nevrátila. Tak teď znovu a hezky od začátku.

Zvon je prostě jiný. Má pozornost kolísala, chvílemi mě příběh bavil hodně, chvílemi míň, jenže mě prostě zajímalo, co bude dál. Rozčiloval mě Nimbus, který se zrovna stabilitou a statečností moc nevyznamenal. Kdo by to byl do něj řekl? Já tedy ne. Vzdyť to byla autorita. Tím, že si ho autor dost uzavřel, se podle mě zbavil hodně silné postavy. Pořád jsem čekala, když se z Faradaye stane znovu Faraday - velký muž a zásadní postava a...? Na druhou stranu se mi moc líbil motiv Alexandrijské knihovny s jejím novodobým fondem. Skvělý nápad.

Konec je nekonec a já teď nevím, co s tím vším. Celou triologii jsem začala znovu číst vlastně jen proto, že jsem si pamatovala málo a čekala jsem na Kosení, v průběhu jsem zjistila, že to není další část, ale antologie, což mě lehce přesměrovalo.
Jako pozitivum vidím, že se z příběhu nakonec milostný román nestal. No, sláva!

25.09.2023 3 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

I Nimbus podruhé a ještě lepší než jsem myslela. Jen mi prostě schází Faraday, škoda. Taková původně "velká" postava a tak málo prostoru. Líbil se mi Lucifer - skvělý nápad.
Trochu žbrblám, protože jsem si děj představovala jinak, ale v podstatě mě to hodně bavilo. To že zloduch se svými nohsledy je ještě horší, než si myslíme, je v knize rozhodně víc zábavné než v životě.
Trvalka mě zklamala, protože si neumím představit, co mě asi tak čeká ve třetím díle, když...

25.09.2023 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Druhé čtení, stejné nadšení.
Kdybych si byla tehdy všimla zařazení do "Pro děti a mládež", to bych se byla ale ošidila.
Můžeme číst po povrchu a nebo pod ním, otázka našeho přístupu.
Četla jsem si, bavila jsem se podruhé úplně stejně jako poprvé. Hodně jsem toho zapomněla, safra! jak je to možné? Proč si čtu, když to pak zase zapomenu? :)
Příběh se mi moc líbil, dobře rozehraný děj a dokonale rozestavené figurky na životní šachovnici, padouši i hrdinové. Osobní měřítko pro mě bývá to, jak moc jsem vtažena do děje a tady jsem na té šachovnici stála a hrála také.
Zajímavý nápad i detailně rozpracovaný svět, cech Smrtek, prostor pro "ekologické aktivisty", autor vážně myslel na všechno. Nevím, jestli bych v takovém světě chtěla žít.
Každopádně vím, jaká bych chtěla být Smrtka, kdyby náhodou přišel čas. :) :)

18.09.2023 4 z 5

Slečny Slečny Barbora Baronová

Slečny, ženy bez manželů, které žijí své životy, jak nejlépe to umějí. Každá má svou cestu, svůj osud a svůj život ve vlastních rukách.
Knížku jsem četla s předstávkami, občas jsem nějaký příběh musela trochu víc rozmyslet, vstřebat. Z některých osudů byl cítit smutek a možná i jistý náznak marnosti víc, z některých méně.
Každopádně je to zajímavá kniha zvenčí i uvnitř. Je veskrze holčičí, originálně výtvarně pojatá. Ač netíhnu k růžové, líbil se mi i její růžový kabátek.
Ke čtení, těm které baví příběhy ostatních lidí, doporučuju. Už mám doma Hlasy žen.

12.09.2023 4 z 5

Léto vlků Léto vlků Hans Rosenfeldt (p)

Hannah Westerová a celá základní sestava mi lehce připomíná sérii se Sebastianem Bergmanem, což vůbec nevadí, jen mě to v průběhu čtení napadlo.
Začátek skvělý, pořád jsem čekala, že se motiv vlků vrátí, ale bohužel se tak úplně nestalo. Vlci už byli jenom lidé.
Děj mi na konci přišel trochu překombinovaný. Je vidět že autorovi víří v hlavně tolik nápadů, že by se vešly nejmíň do dvou knih, místo do jedné. Škoda že nám rovnou říká, že na druhý díl si počkáme, protože trpělivost není moje ctnost.
Zajímavé postavy, zajímavé prostředí, šikovný autor, máme se na co těšit.
A Hansi, mé osobní díky patří skvěle vykreslené postavě Hannah Westerové. Díky, že jí není 35. :) Moc ráda jsem se s ní seznámila.

21.08.2023 4 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Zatím poslední díl série byl, myslím si, nejlepší. Od třetího dílu, podle mého názoru, úroveň stoupá. A mně je teď líto, že mám dočteno.
Dobrý příběh, české reálie, hlavní postavy i jejich vztahy se vyvíjejí a jsou pro mě zajímavé. Je kam jít, vše je hezky rozvržené. Hodně mě to začalo bavit. A to jsem zpočátku zcela pochybovala, že se dostanu až k tomuhle, doufám, zatím poslednímu dílu.
Pěti hvězdičkami šetřím, tady jsou za komplet, stoupající úroveň, za skvělý poslední díl, za všechno dohromady.

30.07.2023 5 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Výborně.
Další díl série za mnou, bohužel už jen jeden přede mnou. Tři navzájem se prolínající příběhy se na konci protnou. Závěr sice vzbudil mírné pochybnosti, ale čert to vzal.
Tomáš Volf je čím dál zajímavější postava, vyvíjí se i jeho vztahy na pracovišti a v soukromí, což mě vždycky baví. Zapojení Evy Černé do děje se mi moc líbilo a těším se, že tahle linka bude pokračovat. Celá série začíná být trochu krimi-románem, který, já osobně, řadím nad prosté krimi.
Tento příběh budiž důkazem, že je vždy dobré hledat více cest a řešení, chceme-li dojít správných konců.

25.07.2023 4 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Konečně.
Po rozpačitém prvním a druhém díle této série se třetí část hezky rozběhla. Zajímavé téma, rozpracované do detailů, stejně jako práce policisty, jeho úvahy, pochybnosti, hledání, tápání nalézání řešení i pravdy. Do toho trocha osobního života i profesních vztahů, hezky se seznamujeme. :)
Ráda budu ve čtení pokračovat.

25.07.2023 4 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Jsem na tom stejně jako čtenář "evilunicorn". První rande s autorem a asi i poslední. Neverohodny motanec bez logiky, šokující násilí, všechno jsou to takové plovoucí písky.
Škoda, na knížku jsem se těšila a největším překvapením pro mě zůstává zjištění, co všechno autorovi u čtenářů prošlo.

09.07.2023 2 z 5

Psí domov Psí domov W. Bruce Cameron

Bohužel, co je moc, to je moc. Pohádky už nečtu. :)
První díl byl skvěly, vtipný i dojemný tak akorát. Druhý byl ještě dobrý, ale třetí? Ten snad napsal někdo jinej? Za úplatu? :)
Knize se v žádném případě nedá upřít čtivost, ale obsah notně pokulhává za formou.
Podle mého názoru je to psí harlequinka. Kdo je má rád, bude spokojen.
Já odkládám zhruba v polovině. Třeba se k příběhu vrátím, třeba ne.

08.07.2023 1 z 5

Psí cesta Psí cesta W. Bruce Cameron

Uznávám, že je to trochu prvoplánově dojemné, ale na to přijdete až pak. :) I tak mě čtení bavilo a dojimalo. Trochu jinak se teď koukám i na své kočky a přemýšlim nad tím, co si asi říkají...
Moc mě bavily pasáže, kdy se reinkarnace povedla tak, že ze psa byla fenka, která ale o sobě uvažovala jako o psovi. To je hezký autorský vtípek.
Je to vážně moc milá kniha, vybočující svou úrovní z podobných.
Přála bych si, aby každá psí i kočičí duše měla svého člověka a domov.

04.07.2023 4 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Přečteno za dva večery a cestu městem.
Dojemné akorát, milé, vtipné čtení o životě s lidmi z pohledu psa. Ha ha.
"ty lodičky jsem jí přeci ani moc neokousal, vždyť to ani nešlo, vždyť jsem byl strašně prežranej, tak co na mě tak křičí..." velmi volná parafráze, při které jsem se smála nahlas, neb jsem si prakticky představila různé úhly pohledu na jednu trochu ukousnutou botu. :))
Mám ráda zvířata, roky mám dvě původně toulavé kočky, tak mě tahle knížka bavila, těšila a na slzy taky došlo.
Skvělé čtení, když se vám nechce číst nic těžkého, život vás trochu tíží a prázdniny klepou na dveře.
Jdu si uzit druhý díl, aby mi náhodou něco z psího života neuteklo. Jednou totiž na dveře útulku zaklepu a nějakou smutnou psí duši adoptuju. Dík této knize, budu připravená.
PS. Není to obyčejný příběh o psu, v téhle knize je mnohem víc, než jen to. Dějové linky jsou originálně a dobře vymyšlené.

01.07.2023 4 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Čtivá letní detektivka. Kate Marshall bojuje s padouchy i vlastním alkoholismem a naštěstí vyhrává na obou bojištích.
Kniha se dobře čte, příběh plyne a já jsem měla pocit, že jsem tam také, že i já bloudím v trávě a snažím se zjistit, co se to vlastně stalo. Časem děj i příběh nejspíš zapomenu, ale teď mě čtení bavilo.
Výhodou je, že obě postavy jsou sympatické, proto doufám, že série bude dlouhá. :)
A velkým osobním plusem je ranní plavání Kate.

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

No, zase skvělý.
Po přečtení prvního dílu, jsem se rozhodla, že ten druhý si nechám na dovolenou. Do odjezdu zbýval tak týden? Ha ha, nejřív, že jen nakouknu a nakonec mi zbylo sotva 10 stránek, které jsem stihla dočíst cestou "tam".
Baví mě všechno, každé vysvětlení autorovi "sežeru". :) A mám radost, že upíři neradi lidskou krev. Tím se autor vyhnul mnoha problémům. Vtipná byla i rybí "bloody Mary" z prvního dílu.
Kdo není příliš útlocitný, nebazíruje na reálnosti, rád se baví a hledá bezva knížku na prázdniny, která ho neuvrhne do tenat pochybností o světě a polemik ze sebou samým, může si směle dopřát Noční klub.

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Skvělý.
Lítám ve svých čtenářských zájmech od zdi ke zdi - Harro a Libertas, Čekání na kocoura a Noční klub, v tomto pořadí. :)
Noční klub mě po delší době vrátil k panu Kulhánkovi a byla to jízda, tedy ta čtenářská. Frčela jsem po cestách příběhu, který napsal a bavila jsem se náramně. Komentář čtenáře "pif69" mi mluví z duše. Navíc můžu přidat jen to, že naprosto nechápu, svůj nadšený zájem, sice nechápu, ale i tak si dopřávám druhý díl. :)
Jo a dodatek: hodně moc se mi líbil kocour, bylo mi ho líto, škoda, že neměl víc prostoru, byl skvělý šelmič.

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Milé nekonfliktní povídky, spíš pohlazení po duši, než její obohacení. Ale právě to je někdy potřeba víc. A nejvíc se mi líbila povídka s Tasemničákem. Mám totiž pro kočky slabost a pro takové zvlášť. Však se mi také dvě ztracené kočičí duše před mnoha lety vloudily do života a víc jak deset let mi dovolují se o ně starat.

PS. Touhle knížkou jsem klidnila svou mysl a emoce při čtení příběhu Harra a Libertas. A fungovalo to.

05.06.2023 4 z 5

Harro a Libertas Harro a Libertas Norman Ohler

"Obětuj všechno, co máš, - a nakonec obětuj ještě i to, pro co jsi všechno obětoval!"

Velký příběh skutečných (skutečných ve smyslu reálně či opravdu existujicích) hrdinů o nichž jsem až dosud neměla ani tušení. Teď, naštěstí, už mám. Komentovat knihu nemůžu, protože na to má slova nestačí. Snad jen poznámka, že úplný závěr všechno před tím staví na hlavu. Bože můj, co my jsme to zač....
Na Harra, Libertas, jejich spolupracovníky a přátele nikdy nezapomenu, stejně jako na jejich cestu a tuhle knížku.

Pět hvězdiček je za sílu příběhu. Víc dát nelze.

05.06.2023 5 z 5

Universalchymie Universalchymie Petr Heteša

(SPOILER) Pro jistotu jsem spoiler označila, i když jsem si dávala velký pozor, abych nic neprozrazovala.

Skvělý.
Zábavný.
Jedinečný.
A napínavý.
Moc dobře jsem si početla, Líbil se mi děj i dialogy. S radostí jsem se ubírala po čtenářské stopě, tak jak ji pan Heteša vytvořil. A přitom to vlastně pořád ještě nechápu. Já jsem přece čtenář detektivek, románů, sem tam klasiků, mezi něž už vlastně zahrnuju i Agathu a kuchařských knih. :)
Jakmile se objeví známá charakteristika hlavní postavy, už se bavím a vesele si čtu, neb kdo si čte, ten nezlobí.
Terry Trent je dobrej kousek, vede studentský klub a radostně popíjí víno (příjemná změna) a loví holky (tady k žádné změně nedošlo). :) Motýlky vystřídaly žluté kytičky a jahůdky. Tyhle drobnosti jsou hezké pohrávání autora s textem a čtenáři.
Sama jsem si v závěru říkala, jak se asi tenhle děj může srovnat, takže s koncem spokojená jsem, protože vysvětlit jinak, by to asi nešlo. Bez cavyků šup zase zpátky. :)))
PS. Kam ale zmizeli ti dva?

15.05.2023 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Další pohodový kousek s detektivem Bergmanem za mnou.
Styl psaní autorky mi hodně sedí. Příběhy nejsou žádná zvláštní pecka, ale moc dobře se mi čtou. Děj hezky ubíhá, prostředí zvlášť v tomhle příběhu, je hezké. Příroda a život na ostrově je tak lákavě popsané, že jsem připsala na osobní seznam přání jednu položku, návštěvu.
Ve čtení budu průběžně pokračovat, i když paradoxně víc kvůli postavám a příběhům, než kvůli vraždičkám a vyšetřování.

11.05.2023 4 z 5

Holky se čtečkou Holky se čtečkou Vítězslav Jareš

Holky se čtečkou - já uzkoprsec jsem viděla sebe a pár dalších holek se čtečkami e-knih. :)

Po delší době hezký ženský román, který je mnohem víc život než červená knihovna. Skladba mi trochu připomínala mou oblíbenou Maeve Binchy, mám moc ráda romány s přiběhy a tady je jich také víc, než jen jeden, hlavní.
Knížka patří do kategorie knih, které nám dávají naději, že všechno blbé pomine a že snaha je základ k tomu, aby se tak stalo. Můžeme se sesypat, ale pak se zase musíme usebrat a postavit na vlastní nohy, abychom mohli vyrazit vstříct lepším zítřkům. Kdoví kde jsou, za prvním nebo za patnáctým rohem, někde být přece musí.
Oceňuji i fakt, že to naší hrdince nešlo samo a že vydržela.
Prostě, tahle kniha mi udělala radost i jako román pro ženy, které moc nečtu!

02.05.2023 3 z 5