Jezinkabezinka Jezinkabezinka komentáře u knih

"Někdy dojde k zvláštním věcem..." Pět středohornoněmeckých textů o strastech dvorské lásky "Někdy dojde k zvláštním věcem..." Pět středohornoněmeckých textů o strastech dvorské lásky * antologie

Tak proč se tato knížka nestane ozdobou mé knihovničky středověké poezie:
a) musela bych ji obalit, byť z 5 básní bych jen 2 označila za lehce sprosté, tak téma autory fascinovalo natolik, že to museli zdůraznit na obalu.
b) po delší době jsem se při čtení musela dívat do slovníku cizích slov a ani tak jsem nepochopila, co v úvodu občas chtěli říci, netuším, co vyjadřuje "dvorský diskurz"
c) přirovnat prohlášení ženy, která ač převlečená za muže, řekne, že miluje jen muže, za coming out mi přijde dost mimo
d) v básní Růžový keř volí překladatel nejvulgárnější výraz pro ženské pohlaví a sám připouští, že ten výraz není neutrální (samozřejmě, někomu kdo pochází z Ostravska to může přijít v pohodě), což celou báseň krapet snižuje
e) páni autoři by si měli mezi sebou vyjasnit, co je vagína a co je vulva, aby věděli, co pochoduje světem (srov. s. 48 a s. 169).

11.12.2022 3 z 5

Panství Edenbrooke Panství Edenbrooke Julianne Donaldson

Nepříjemná " ich forma" na kterou si časem zvyknete. Ale datace do 1816 s kostkami cukru, napouštěním vany a příliš kontaktním tancem (slovo valčík nepadlo) trochu narušuje atmosféru. Jinak je to něžné, milé a mile nevinné. Tj. romantika bez sexuálních scén.

19.10.2022 3 z 5

Poslední jednorožec (komiks) Poslední jednorožec (komiks) Peter S. Beagle (p)

První seznámení s tímto dílem. Mám z toho dojem, že se toho spoustu nevešlo a je třeba si přečíst knihu.

09.10.2022 4 z 5

Kniha větru Kniha větru Džiró Taniguči

Příběh sám je dobrý, ač místy trochu nepřehledný pro toho, kdo nezná nic z japonské historie. Díky množství stran, kde jsou jen bojové scény, lze přečíst velmi rychle. A to i přes nepříjemnou transkripci. Snižuje to zážitek. V beletrii bych byla vždy pro použití české transkripce.

05.10.2022 3 z 5

Sexkomiks 2: Intimní historie Afriky a Orientu Sexkomiks 2: Intimní historie Afriky a Orientu Philippe Brenot

Oproti prvnímu dílu nejen, že ubylo humoru, ale celé mi to přišlo vulgárnější, jak slovem tak obrazem. Nějak nechápu tu potřebu překreslovat japonské porno (na originál se dá aspoň dívat). Celé to dělá dojem, že je to ušité horkou jehlou a zaměřené na rozkresleni dobových erotických příruček, což je poněkud zúžený pohled.

09.06.2022 2 z 5

Tři králové Tři králové Zdeněk Ležák

Pro lepší orientaci bych uvítala trochu více propojovacího textu. Skvělé jsou medailonky na konci. Jinak velmi záslužné dílo, které připomene řadu lidí, kteří by jinak byli zapomenuti.

15.04.2022 4 z 5

Serpens Levis - Ve smyčkách hada Serpens Levis - Ve smyčkách hada Michal Kocián

Nápad dobrý, ale chaotické zpracování. Ztrácela jsem se jak v ději, tak v kresbách.

09.07.2021 2 z 5

Podivuhodné příběhy a písně z Modrých hor Podivuhodné příběhy a písně z Modrých hor Kamil Zvelebil

Zajímavé příběhy, občas s erotickým zabarvením. Některé mají všeobecný pra- základ (stvoření - žebro, otázky jak na děda Vševěda), v jiných je náznak proniknutí Angličanů do folklóru.

17.04.2021 4 z 5

Miss Blanka 3.A Miss Blanka 3.A Blanka Solařová-Calibaba

Ze začátku dost nuda, od druhé půlky rozjezd. Párkrát jsem se i zasmála, ale měla jsem větší očekávání.

20.03.2021 3 z 5

Úvod do studia dějepisu Úvod do studia dějepisu Miroslav Hroch

Povinná, velmi nezáživná kniha. Doufám, že se již přešlo k modernější a lepší učebnici.

14.12.2020 2 z 5

Béowulf Béowulf Santiago García

Nuda, díky minimálnímu textu a jen obrázky to nezachrání

07.11.2020 2 z 5

Morální dilema: Dějiny druhé světové války Morální dilema: Dějiny druhé světové války Michael Burleigh

Autor přibližuje postoje jednotlivých stran v IIWW a okolnosti, některých rozhodnutí. I přes svůj velký rozsah je kniha napsaná čtivě. Samozřejmě se najdou slabší kapitoly. Doporučila bych rozhodně přečíst prvních 5 a poslední.

29.09.2019 4 z 5

Jak si postavit dům Jak si postavit dům Martin Sodomka

Mile napsané jaké nás čekají úskalí při stavbě domu, doplněno rozborem stavby a technickými termíny.

29.08.2019 4 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Krásný popis gotických kostelů u kterého jsem měla chuť se zvednout a jít se projít Novým Městem. Bohužel to by stačilo na malou stať a ne na román, který ze začátku vypadal rozvlekle, pak trochu slibně a od půlky nudně a jen čirá zvědavost mne donutila dočíst to do konce, závěr bych označila za bizár - asi proto, že nemám ráda mix různých žánrů: realistický román, detektivka, fantasy nebo přímo scifi?

25.08.2019 2 z 5

Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 Jindřich Marek

Skvělý počin, protože pamětníků je čím dál méně a ve finále opět může zvítězit jen lepší propaganda. Připojený citát z deníku Goebblse jak jsou Češi naivní, že věří Anglii a Francii stojí za to. I vzpomínky na zabírání spíše českých vesnic.

20.08.2019 5 z 5

Stalinova komanda: Ukrajinské partyzánské jednotky 1941–1944 Stalinova komanda: Ukrajinské partyzánské jednotky 1941–1944 Alexander Gogun

Kniha je nabušená daty, ale tím hůře se čte. Čtivější je až závěr, kdy se shrnují jednotlivé jevy.
Samotný formát knihy také nebyl zvolen zrovna šťastně.

18.07.2019 3 z 5

Císařův prezident Císařův prezident Dušan Spáčil

Nebudu se otírat o to, že na základě jedné notičky, lze vyslovit hypotézu. Spíš bych si všimla, že kniha je prostě špatně napsaná ( ... dostat z jalovice krávu ...) , přeskakování od podstatných k nepodstatnému a plno nepodložených emočních vztahů (nenávist/láska) a autorových domněnek. Navíc, aby to vůbec vydalo na knihu, je tam připojeno dost drbů o Habsburcích. U kompilací bych aspoň ocenila čtivost (která chybí) a vyvarování faktografických chyb (a pokud si jich všimnu, tak to snižuje kvalitu úplně všeho). Když už měl autor potřebu se zabývat nápadem, že František Josef I. je otcem TGM, tak proč nás neseznámil s císařovými ostatními levobočky? Srovnání císařova vztahu k ostatnímm dětem by bylo rozhodně zajímavější.

02.01.2019 1 z 5

Příběhy z Medové stráně Příběhy z Medové stráně Václav Deyl

Jedna z mých oblíbených dětských knížek, kterou jsem měla dobře naposlouchanou

09.11.2018 5 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Podivná směs jednotlivých postav a popisů - výrazně to na sebe nenavazuje a není problém, dělat i několikatýdenní pauzy mezi čtením, což jsem u tak vysoce hodnoceného románu nečekala. Atmosféru to moc nemá, spíš je to takový oddych, pokud chcete zabít čas v tramvaji. Některé popisy jsou pěkné, ale tak jak volně plyne román, tak zase odplynou a hlubší dojem nezanechají. Spíš obecný jásot pro román vidím v krátkosti některých pasáží a přeskakování z jednoho na druhé, což spíš odpovídá stylu 21. století než viktoriánské Anglii.

09.11.2018 2 z 5

Tajná síť přírody Tajná síť přírody Peter Wohlleben

Krásně napsané jak je vše provázané se vším a že lidský život je příliš krátký a v rámci planety i nepatrný.

17.09.2018 5 z 5