Jezinkabezinka Jezinkabezinka komentáře u knih

Zvířata a rostliny v lese Zvířata a rostliny v lese Peter Wohlleben

Především jsem se nechala zmást obálkou, nejedná se o průvodce, ale o přehled jednotlivých vybraných jedinců fauny i flóry. Užitečné shrnutí je až na konci. Ale i tak se dobře čtě o méně známých druzích, nebo jsou vypíchnuty různé zajímavosti.

16.08.2018 4 z 5

Lenin ve vlaku Lenin ve vlaku Catherine Merridale

Čtivě napsané, jen ke konci je takový skok. Lenin prchá z Petrohradu v zrzavé paruce a následuje zhodnocení říjnové revoluce plus dnešní vnímání a Putinova politika. Taky by s ohledem na množství jmen byl vhodný glosář s medailonky, což by už ale bylo nad rámec této knihy.

22.07.2018 3 z 5

Dynastie – Vzestup a pád Caesarova rodu Dynastie – Vzestup a pád Caesarova rodu Tom Holland

Opět lehce napsané historické pojednání. Některé nesrovnalosti na konci ve jménech by asi šly na vrub překladu. Další nezvyk je zaměňování "qu" za "kv" , to beru jako překladový vývoj.

03.06.2018 4 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Slabší rozjezd, pak standard.

12.04.2018 3 z 5

Barbarská Evropa Barbarská Evropa Karol Modzelewski

Pro upřesnění Skandinávie, Island a Británie jsou zmíněny jen okrajově. Pro svůj časový rozsah je kniha méně čitelné, občas by u právních zvyklostí neurazila jednoduchá tabulka s přehledem poplatků, než popsání hromady stran. Některé informace se opakují. Čtenářsky nejpříjemnější je úvod a závěr. Dojem z knihy, že Evropu doteď výrazně rozděluje lines Romanum by chápavý čtenář odhalil i bez ní, další zajímavé myšlenky a informace o kmenovém společenství, tak zaniknou v nevhodném rozsahu. Rozdělení na dvě publikace by bylo vhodnější. Kdo si fakt chce přečíst něco o právu, tak směle do toho.
Poznámka k překladu: sv. Ansgar mne opravdu naštval, ale chápu, že když se to píše na wikipedii, tak je to asi pro mnohé usus, že. Proč používat zažité výrazy? Proč rovnou toho Oskara neškrtnout z kalendáře?!

07.03.2018 3 z 5

Přání otcem myšlenky Přání otcem myšlenky Thilo Sarrazin

Kniha zahrnuje filozofování, rady a vzpomínky autora na kariérní minulost. Od počátečního přehledu utopií až k přání, co by Německu prospělo, což je bohužel také utopie. Filozofie, ekonomie a školství, etc. a také pohled na současné Německo. Rozhodně stojí přečíst aspoň některé části. Např. školské reformy alias trendy k nám dorážejí později a můžeme si přečíst k čemu to bude nebo se již tak stalo, ale proč si to nevyzkoušet na vlastní kůži. Doba si to žádá.

27.02.2018 4 z 5

Watsonovi Watsonovi Jane Austen

Příběh by mohl být rozpracovanější, některé pasáže působí kostrbatě a zkratkovitě. Překlad se krapet shodil termínem "jak dlouho jste v zemi?" - týká se přijezdu z Londýny na venkov nebo putování mezi venkovskými městečky. Popis některých osob je za hranicí karikatury. Nepovažuji to za dobré dopracování nedokončeného díla.

25.01.2018 2 z 5

Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost Vladimír Dzuro

Vzpomínková kniha na vyšetřování zločinů během rozpadu Jugoslávie. Vyšetřování je zaměřeno na zločiny Srbů, jak autor sám v úvodu upozorňuje. Vhodná doplňková četba k syntézám, které snad jednoho krásného dne budou přeloženy nebo napsány.

08.01.2018 4 z 5

Nemůžete za to vy, ale on Nemůžete za to vy, ale on Georgia Witkin

Vtipně popsané momenty, opakující se rady a věty, aby si je ženy zapamatovaly. Na konci rady jak na "ně" krapet zavání manipulací.

31.12.2017 4 z 5

Temná strana národních států: Etnické čistky v moderní Evropě Temná strana národních států: Etnické čistky v moderní Evropě Philipp Ther

Rozhodně dobrá kniha, která nám připomene, co se vše může stát, když se hranice států vytyčují podle pravítka na mapě. Jedním velkým nedostatkem knihy je, že postrádá mapy. Popisovat etnické problémy a lokality bez doplňujícíhc map, zvlášť pro menší lokality je nešvar; když čtu knihu opravdu nechci "googlit" o jaké oblasti pojednává, i když mlhavě tu představu mám. A věřte tomu nebo ne, některé podrobné mapy ani nenajdete nebo v takovém měřítku, že vám stejně nic neřeknou. A jeden malý spoiler, ač se autor snažil být objektivní, tak od určité části začnete přemýšlet o jeho původu a nebudete se mýlit.

26.12.2017 4 z 5

Katastrofa křesťanů: Likvidace Arménů, Asyřanů a Řeků v Osmanské říši v letech 1914-1923 Katastrofa křesťanů: Likvidace Arménů, Asyřanů a Řeků v Osmanské říši v letech 1914-1923 Petra Košťálová

Knihy zasadním způsobem mapuje postavení křesťanských menšin v Osmanské říši během I. světové války (s přesahy do 19. století a hlouběji do 20. století) a zaplňuje tak naše mezery o této době. Kapitoly jsou rozděleny podle jednotlivých národnostních/náboženských skupin. Při popisu počtu obětí v jednotlivých provinciích by snad bylo vhodnější použít tabulky, než vyjmenováni lokality + počty. Za další mínus považuji absenci celkové mapy Osmanské říše, nebo mapy kavkazské hranice. Jednotlivými mapkami lokalit a směry "pochodů smrti" je kniha vybavena. Ale barevná národní mapa, by mne opravdu neurazila.
Za další důležitý počin považuji ohlas vnímání jednotlivých genocid ve světě a kulturní ohlasy, jak světové, tak daného etnika (např. krásná ukázka autocenzury řeckých autorů).
Bohužel chybí zmínka, jak si nejmenové velmoci už během války Osmanskou říši rozparcelovali (aneb co je dobré pro Anglii a Francii je dobré i pro zákon ....)

27.09.2017 4 z 5

Ve stínu islámu: Menšinová náboženství na Blízkém východě Ve stínu islámu: Menšinová náboženství na Blízkém východě Luboš Kropáček

Kniha, která nám přiblíží nejen další náboženské skupiny a jejich dějiny, ale .... Pro laické čtenáře to je trochu náročnější čtení, protože autoři pracují s odkazy na většinová náboženství a ne všichni jsme teologicky vzděláni. A ono vysvětlit jednoduše různé odchylky křesťanských skupin ani nelze. Jedná se o statě různých autorů, takže jednou se dočtete o roce 2015 v kontextu s Armény jako o politování hodném krveprolití, ostatní mluví o genocidě. Část autorů používá výraz monofyzitismus část miafyzitismus, protože monofyzitismus je dehonestující (proč to se nedozvíme).
Přesto považuji knihu za důležitou, i z toho důvodu že si uvědomíme, že v těchto končiná je krom příslušnosti náboženské, politické, národnostní nejdůležitější příslušnost klanová.

15.09.2017 3 z 5

Pánbíčkáři Pánbíčkáři Krzysztof Koehler

Soubor statí, kdy za přínosné považují jen ty první a poslední. Prostřední se zabývají příliš filosofickými až teologickými otázky, což je pro průměrného čtenáře těžko stravitelné.

28.07.2017 3 z 5

Ze života prababiček Ze života prababiček Jana Skarlantová

Kniha je prošpikováná citacemi z dobových románů a novin, po hříchu ale chybí označení odkud je čerpáno. Chápu, že příliš dlouhý poznámkový aparát by byl naobtíž, ale až na výjimky se můžeme jen dohadovat k jakému roku a autoru se daná ukázka váže. Zbytek je doplněn někdy až citově zabarveným textem. Sám název je trochu zkreslující, celá kniha pojednává především o modě a jednotlivých sezónách roku. O praktickém životě prababiček většiny z nás se toho mnoho nedovíte.

04.07.2017 2 z 5

Móda: Obrazové dějiny oblékání a stylu Móda: Obrazové dějiny oblékání a stylu neznámý - neuveden

Jako vždy větší důraz na 20. století, ke konci knihy se zvětšuje počet grafických chyb.

25.06.2017 3 z 5

Zločiny ve jménu cti Zločiny ve jménu cti Ayse Onal

Kniha je velmi jednoduše napsaná, tím pádem se rychle přečte. Jedná se o zpracování příběhů na základě vypravování vrahů plus domyšlené pocity jednotlivých dívek. Chybí tomu pořádný úvod či závěr, který by poukázal na to, že většinou šlo o případy z nejnižších sociálních vrstev, kde chudoba a negramotnost jdou ruku v ruce. Postrádala jsem mapu Turecka, chronologický přehled. Což samozřejmě nesnižuje hrůznost příběhů.

18.06.2017 3 z 5

Hitlerovy fúrie Hitlerovy fúrie Wendy Lower

Místy trochu nepřehledné, ale rozhodně zajímavé čtení. Zajímavé i poučení jak po válce různě pracovaly soudy v Západním a Východním Německu (Rakousko se o nic moc ani nesnažilo).

10.01.2016 4 z 5

Šumafuk / To si pište! Šumafuk / To si pište! Peter Cheyney

Velmi nepovedený překlad, kterým trpí humor knihy a působí vulgárně. Navíc považuji za nevhodné nepoužívat zaběhnuté názvy.

12.12.2015 2 z 5

Příběh panice Příběh panice Iljás bin Júsuf Nizámí

Jedná se o jeden z příběhu ze souboru Sedm princezen

02.01.2015 4 z 5