Jenette Jenette komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Ohromně optimistická kniha. Doporučuju k přečtení každému ve chvíli, kdy má pocit, že se mu nic nedaří. Hrdina poráží všechny nesnáze pomocí vynalézavosti, naděje, humoru a nezdolného optimismu. Ačkoli to není humoristický román, místy jsem se smála i nahlas. Velmi příjemné a dobře odsýpající čtení.

07.02.2019

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Čekala jsem červenou knihovnu, ale je to plnohodnotný historický román s tou nejkomplikovanější literární hrdinkou, kterou jsem měla tu čest poznat. Je dobré mít trochu povědomí o historických skutečnostech, protože autorka je zde podává poměrně jednostranně, a navíc z toho druhého pohledu, než jsme zvyklí - není divu, že jsou kniha i film tak oblíbené na americkém jihu. Rozhodně doporučuji číst mezi řádky a přemýšlet.
Kromě toho je to ale strhující společenský román s bravurně vykreslenou tehdejší morálkou i vztahy mezi postavami. Scarlett i Rhetta nelze nemilovat... ale co probůh viděla na tom ňoumovi Ashleym? :)
Knížka se dá poměrně dobře číst i v angličtině, až na pasáže v černošském slangu - tam je to trochu detektivka :)

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Je mi moc líto, ale víc než tři hvězdy tomu dát nemůžu. Téma je zajímavé a odvážné, řemeslně je to napsané bezesporu dobře, historii má autorka v malíku. Přes to všechno to byla tak příšerná nuda! Hlavní hrdinka je absolutně pasivní a na celých 400 stranách neudělá jediné vlastní rozhodnutí. Je mi jasné, že byl záměr vykreslit ženu vláčenou osudem, ale aspoň troška vlastní iniciativy by neuškodila. Nezaujala ani Gerta, ani žádná z mnoha vedlejších postav. Dočteno s největším sebezapřením.
EDIT: Po přečtení některých komentářů musím ctěnému čtenářstvu připomenout, že Gerta je nespolehlivá vypravěčka par excellence. Nad jejími názory se máte zamyslet, ne je tupě přijímat (tím, že není zrovna sympatická, není zas tak těžké s ní místy polemizovat). To jen k těm, kdo tvrdí, že je to nějaká agitka.

25.07.2023 3 z 5

Vetřelci: Vasquezová Vetřelci: Vasquezová V. Castro (p)

Po prvních 20 stranách jsem to chtěla odložit, ale byla jsem zvědavá, jestli druhá půlka bude stejně špatná, jako první. No, nebudu vás napínat, byla.
Chtěla jsem tu napsat obsáhlou esej o podprůměrném příběhu, schematických postavách a dialozích, u kterých se čtenářovi křiví i palce u nohou (čteno v originále, takže překladem to není), ale všechno podstatné už tu bylo řečeno, tak si nebudu plýtvat písmenka. Jen jedna věc, mohl by mi někdo vysvětlit, proč na konci 22. století všichni poslouchají akorát Hendrixe, Metallicu a čtou 50 odstínů šedi? (nekecám!) Kromě toho, že mě to pocitově vytrhovalo z už tak dost špatně napsané sci-fi (kde všichni řešej problémy prudce aktuální v současné době), zanechává to dojem, že se v příštích 150 letech v oblasti vědy, politiky a kultury nestane vůbec nic zapamatováníhodného. Nejspíš všechno umění začne psát umělá inteligence. Což je něco, o čem bych si ráda přečetla, narozdíl tadyhle od Vazquezové.
Závěrem: Nečtěte to. Dvojnásob to platí pro fanoušky cameronových Vetřelců. Jediné plus je, že samotná J. Vazquez se v knížce objevuje tak málo, že si ji nestihnete znechutit.

14.05.2023 odpad!

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Mnohem víc než jen milostný příběh. Scarlett můžete milovat nebo nenávidět (nebo oboje), ale nemůžete popřít, že je to je jedna z nejkomplexnějších románových hrdinek, které kdy byly napsané. Chvíli ji musíte obdivovat, chvíli si říkáte, co je to za krávu :)
Jako historický román to trochu selhává kvůli politické zaujatosti autorky, takže doporučuju brát s rezervou. Ale pokud o tématu něco víte, je to dobrá sonda do mysli části americké populace (a přes stáří knihy to platí dodnes).
V každém případě kniha stojí za přečtení a film s fantastickou Vivien Leigh za shlédnutí.

19.11.2022 5 z 5

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

Za mě asi nejlepší česká fantasy. Žádné velké mávání mečem, žádné čárymáryfuk, žádné kouzelné artefakty, jen každodenní "domácí" magie tak, jak ji mohli vnímat naši předkové. Vše je ohraničené velmi uvěřitelnou historickou etapou, kterou mají autoři opravdu bravurně nastudovanou. Téměř se dá říct, že je to historický román s prvky fantasy :)
Vše napsané oku lahodícím lyrickým slohem. Kniha nikam nespěchá, věnuje prostor detailům, ale nechybí ani akční prvky. Zasazení do přesných míst české kotliny jen potěší.

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Za mě jedna z nejpřeceňovanějších knih vůbec. Nuda nuda, šeď šeď a hlavní hrdina extrémně nesympatický floutek. Kerouacova "specifická" typografie už je jen poslední kapkou k nečtivosti.
Dočteno s největším sebezapřením.

07.02.2019 1 z 5

O jabloňce O jabloňce Eduard Petiška

Kam se hrabali všichni Krtečkové, u nás doma vždycky nejvíc frčela jabloňka.

Let do nebezpečí Let do nebezpečí Arthur Hailey

Příjemná svižná novela, ideální na delší cestu letadlem :) Rozhlasová hra je překvapivě minimálně o hvězdičku lepší než kniha.

08.02.2019 4 z 5

Svobodnej národ Svobodnej národ Terry Pratchett

Série o Toničce je pro mě nejlepším počinem z celé Zeměplochy. Není tak rozvláčná jako "normální" pratchettovky, takže se snadněji čte a určitě ji zvládnou i (starší) děti. Taky to není typická Zeměplocha, i když je stejně vtipná a v příběhu se skrývají hluboké lidské pravdy. Pravdy podané velice civilně a skromně, nikoli s pompézností některých pseudointelektuálských autorů. A to je mi velmi sympatické.
Kdybych mohla, dám hvězdičku navíc za Nac Mac Fígly! A do psí nohy!

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Po druhém přečtení nerada ubírám jednu hvězdičku, zejména za zacházení s ženskými postavami. Buď jsou hnusné a blbé, nebo to jsou neustále nažhavené sexuální bohyně, vlastní agenda žádná (samozřejmě kromě touhy uspokojit mužského hrdinu), o výrazech, kterými je autor popisuje, radši ani nemluvím. Na první přečtení mi to moc nevadilo, na druhé už hodně. Pokud jste chlap, tak vám to ale nejspíš nepřijde a klidně si hvězdičku přidejte :)
Mimo to je to samozřejmě kriminální klasika, čtivé, napínavé, drsné. A kdo by nefandil donu Corleonovi!

19.11.2022 4 z 5

Čerwuiš Čerwuiš Alberto Vojtěch Frič

Hluboký lidský příbeh o přátelství "civilizovaného" Evropana a jihoamerického "divocha". Aktuální dnes stejně jako před lety, zároveď podaný poměrně lehkým a čtivým tónem, v němž se skoro ztrácí tragikomičnost (a ke konci spíše tragédie) celého příběhu. Skvělý je i komiks "Divoši" od Lucie Lomové, která vypráví stejný příběh grafickou formou. Doporučuji všemi deseti.

16.05.2019 5 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Tak tohle byla pěkná depka. Hlavně první polovina, kdy autor velice věrohodně popisuje, co se v takové situaci děje s lidmi. V druhé polovině mi přišlo, že kniha trochu ztrácí tempo.

Titanic Titanic Miloš Hubáček

Asi nejlepší populárně naučná kniha o nejslavnějším vraku světa.

Jakubův cestovní deník Jakubův cestovní deník Jakub Čech

Trochu netradiční cestopis, je to prakticky deník z každého dne zdolávání PCT (a přepis původního autorova blogu). Narozdíl od jiných tady, vůbec mě to nenudilo, zevrubný popis každého dne dává čtenáři aspoň trochu prožít autorovu situaci. Tedy že tohle "šlapání" nejsou jen samé úžasné zážitky a zajímavé historky, ale i spousta stereotypu, nudy, fyzických problémů a dnů, kdy se nedaří. Zároveň zevrubně popisuje organizaci, lidi a náladu na trailu, všechna zajímavá místa, zastávky v civilizaci... Povinná četba pro každého, kdo by se chtěl do podobného podniku pustit. Knize by slušela přísnější korektura a mnohem více (a větších) fotografií.
Kdo si nechce knihu kupovat, tak všechny deníky autora i se spoustou fotografií jsou tady: https://jakubuvcestovnidenik.cz/

07.02.2019 3 z 5

Bůh maličkostí Bůh maličkostí Arundhati Roy

Tohle nebyl můj šálek (indického) čaje. Kniha je krásně napsaná, ale k čemu jsou všechny ty lyrické popisy, když se tam vůbec nic neděje? Doporučuju pro milovníky pomalé literatury, já u toho usínala. Nedočteno.

05.01.2024 2 z 5

Věčná válka Věčná válka Joe Haldeman

Čistokrevná (anti)military sci-fi plná na svou dobu originálních nápadů (za předpovězení deep fake v médiích přidávám hvězdu). Jenže dneska už bohužel působí většina autorových myšlenek zastarale (A sexisticky. A homofobně).
Rozhodně to není nadčasový příběh, doba jeho napsání na vás bude neodbytně pomrkávat od začátku do konce. Většina knihy staví na celkem zdařilém worldbuildingu a popisech vojenské reality, postavy jsou naopak ploché a postrádají jakýkoli vývoj. Závěr byl velmi předvídatelný, ale svým způsobem uspokojivý. Jako mnozí považuju za největší slabinu popis sexuálních a homosexuálních vztahů, kterým autor dává zbytečně moc prostoru, a které dnes působí v lepším případě směšně, v horším urážlivě. Překlad plný překlepů a hrubek (paperback z r. 96) tomu taky moc nepřidal.
Klasika žánru? Určitě ano. Dobrá kniha? Dnes už spíš ne.

16.03.2024 3 z 5

Seržant Seržant Miroslav Žamboch

Mno... osciluju mezi 2 a 3 hvězdami, nakonec dávám tři za povedený konec. První polovina knihy byla příšerná nuda, pak to začalo konečně odsejpat a závěr byl fajn. Nicméně, postavy jsou prvoplánový až prostoduchý, svět nedává moc smysl a vůbec mám dojem, že si tu autor honí... ego ještě víc, než je v tomhle žánru obvyklý. Navíc, těch WTF momentů bylo na můj vkus trochu moc (a to snesu hodně). Ve chvíli, kdy hrdina pohledem do jiné reality spatří Emila Zátopka a Alberta Einsteina, jsem musela knihu zahodit a jít si něco nalít. Přirovnání k pejskovi s kočičkou sedí dokonale, bohužel břicho z toho dortu taky trochu bolí. Přídavek s díky odmítnu.

14.01.2024 3 z 5

Divoši Divoši Lucie Lomová

Pro mě se jednalo o obrázkový doprovod k románu Čerwuiš, který jsem četla předtím, a rozhodně nezklamalo. Možná je ještě víc melancholický a nesmlouvavý k evropské "civilizované" společnosti, ale nabízí i humornější historky ze života tohoto pražského indiána. Zaručeně osloví děti i dospělé. Grafika je velice vydařená, Lucie Lomová za tento počin zaslouží jedničku s hvězdičkou!

16.05.2019 5 z 5

Štuclinka a Zachumlánek Štuclinka a Zachumlánek František Nepil

Štuclinku a Zachumlánka jsem objevila až v dospělosti, ale nebaví mě o nic míň. Laskavé a vtipné vyprávění o jedné dlouhé zimě, o tom, jak důležitý je česnek, o kaprech zamrzlých v rybníčku a střelených husách. Doporučuji i audioverzi namluvenou panem Hrušínským, to je naprostá lahoda pro uši i pro duši.