jasminecka jasminecka komentáře u knih

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Na muj vkus trochu moc psychedelicke. Mozna kdybych knihu cetla na papire a ne jen poslouchala jako audioknihu, bude zazitek lepsi.
Libilo se mi symbolicke pojmenovavani. Zapletka byla vpravde napinava, coz je pro me klad i zapor, neb byvam naladena na spise klidnejsi notu.

03.07.2023 3 z 5

Žijte ve své zahradě Žijte ve své zahradě Ferdinand Leffler

Libilo se mi, jak vede cloveka k premysleni nad tim, co od zahrady potrebuje, jak zije a co se mu libi.

19.05.2023 4 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Kniha mela o nejakych 400 stran vice, nez by pribeh vyzadoval. Ocividne to unavilo i korektora, protoze chyb tam bylo docela dost (i/y, nedokoncena veta, preklepy...). Nektere linky mi prisly zbytecne (kdyby me zajimalo staveni lodi, pujcim si o tom knihu), jine by zaslouzily vic rozvinout (napr. na prebalu avizovana linka modni navrharky). Bavila me atmosfera Benatek a hlavne kousky hlavniho hrdiny (i kdyz ke konci uz to bylo docela predvidatelne).. Ocenuju mnozstvi pohledu na "odlozene deti", kdy se clovek mohl zamyslet nad ruznymi okolnostmi zplozeni, privedeni na svet, duvodu pro odlozeni a pod. Jina moudra, ktera usty svych postav autor sdeloval, mi prisla sice zajimava, ale rusiva, nemam moc rada, kdyz me nekdo v beletrii poucuje...

18.03.2023 3 z 5

Němý hlas: Kniha první Němý hlas: Kniha první Jošitoki Óima

(SPOILER) Prvni manga a hned pribeh o klukovi, co tak dlouho sikanuje, az se to totalne otoci proti nemu a je tercem sikany on sam. Marnost. A az na konci vlastne zjistim, ze to je jen prvni cast pribehu, ktery je rozkouskovany do X knizek, ktere vychazeji co mesic (?). Ach ten marketing...
Vizualne me to moc nenadchlo, libila se mi snad jen Soko.
Klady - bavilo me "objevovani" napadniku Sojovy sestry.
Primelo me to kouknout na vzdelavaci system Japonska.

02.03.2023 2 z 5

Tappi a první sníh Tappi a první sníh Marcin Mortka

(SPOILER) Ano, mela bych par vytek. Treba ze jmeno Tappi se hodi spis pro mys nez pro obriho brichateho Vikinga, nebo ze zviratka se zrovna dvakrat nedrzi svych prirozenych charakteristik (ze maji rada horkou cokoladu, to bych jim prominula, KAZDY musi mit rad cokoladu, ale ze uvitaji vlky ve svem lese... tohle jako by psal nekdo z DUHY a ne Polak). Pokud ale nejste chovatel ovci na Broumovsku nebo se dovedete povznest nad tyhle detaily, objevite pribehy o zviratkach, ve kterych se vy i deti treba poznate. Nebo - jako v pribehu o ukecanem drakovi, ze ktereho jde vsem obyvatelum lesa hlava kolem a ktery najde trpeliveho posluchace az ve svem vlastnim obrazu na vodni hladine - poznate treba svoji sousedku.
Pribehy skytaji i nejake to pouceni, treba ze ne trestem ale dobrym slovem (a kusem zvance ;-)) promenite i nabruceneho carodeje, nebud lenivy, nehraj si na dospeleho, kdyz se dostanes do nesnazi, rekni si o pomoc, ... Kniha se da vyuzit i k povidani o strachu z neznameho, pomoci druhym nebo treba o tom, kde je nas poklad.

04.02.2023 4 z 5

1000 věcí, co mě serou Vol. 1 1000 věcí, co mě serou Vol. 1 Attilla Bič Boží (p)

Zivot je prilis kratky na cteni knih, jako je tahle...

28.01.2023 1 z 5

Stane se zázrak Stane se zázrak Zuzana Štelbaská

U detskych knih se vetsinou nezdrzuji ctenim tiraze, takze jsem vlastne nemela zadne ocekavani. Tahle kniha me zaujala ilustracemi a uz na prvni strance me vtahla do sveho klidu. Je to vlastne pohadkova ucebnice mindfulness, cohle bych chtela predat i detem a sama sobe casteji pripominat.

06.01.2023 5 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

Knihu jsem vybirala naslepo, vyskocila na me jako novinka v knihovne, tak jsem vyuzila e-vypujcku. Dost me v tehle podobe rusily chyby v sazbe, kdy byla slova nesmyslne rozdelena mezerami a pod.
No, ale ke knize. Potencial urcite ma, kdyz mi po X strankach doslo, ze to je asi literatura peo ctenare o 20 let mladsi, nez jsem ja, doslo mi, ze nema cenu se znepokojovat nad tim, co mi prislo nerozvinute a co naopak zbytecne. Pribeh me ale bavil a mel celkem dobrbe davkovane dobrodruzstvi - nejake napeti a ocekavani bylo, ale ne prilis, takze dej odsypal.
Komu prisly vily tak trochu jako autisti?
A co se stalo, ze se Vlastovka zachovala, jak se zachovala?

06.01.2023 4 z 5

Vánoční pohádka Vánoční pohádka Daniela Krolupperová

(SPOILER) Jako vysvetleni toho, proc Jezisek nosi darky, bych ji asi nezvolila, ale jako zimni pribeh proc ne. (Pokud bych si tedy chtela komplikovat zivot naslednym vysvetlovanim, jak to chodi mezi mocnostmi a tak vubec. Nicmene ne vsem rodicum a ne vsem detem by to muselo vadit, nekdo nad tim tolik nehlouba.)
Co urcite stoji za vypichnuti, je zaverecne polepseni mlynare po peci vesnicanu. Jen jsem se nedovedla zbavit dojmu, ze motivace deti jsou ponekud vypocitave.

27.12.2022 3 z 5

Pusinky pro velkého zlého vlka Pusinky pro velkého zlého vlka Jean Leroy

Diky tehle knizce se mi poodhalily moznosti vyuziti manasku - jak bych si mohla hrat s detmi a byt tak mensi suchar (jo, jsem VELKY suchar, co se tyce vymysleni her a tak ). A bavilo me to. Meli jsme ji z knihovny nekolikrat a pujcujeme znovu.

19.12.2022 5 z 5

Návrat Návrat Maria Calasanz Ziesche

Knizky teto autorky mam moc rada, ale tahle kniha me moc nezaujala. Mozna, ze jsou mi psychicke pochody postav z 50. let 20. stoleti dost cizi, nebo je stavba vnitrniho sveta udelana neverohodne. Nebo moc srovnavam s knihou S Bohem v Rusku, ktera je proste neskutecne podrobnejsi a pro me uveritelnejsi vypovedi o nitru kneze, ktery byl veznem v Rusku.
Kazdopadne pohled na povalecne Nemecko pro me byl velmi zajimavy...

02.08.2022 3 z 5

Transport za věčnost Transport za věčnost František Tichý

Kdybych mela dospivajicim doporucit knihu o zivote nejen Zidu za protektoratu a 2. sv. v., zvolim tuhle - na pribehu mladeho kluka ozivaji ty abstraktni informace, ktere jim diktuje ucitel dejaku.
Mne bavila i dojimala.

05.05.2022 5 z 5