Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Mé hodnocení preciznosti zápletky je v tom, že po filmu, ve kterém ty pochybnosti důvodu byly natolik v rychlém sledu deseti aktérů, neurčité a dokonale minimálně naznačené, že nešlo určit potencionálního pachatele, takže po letech si znovu vzpomínkami projít a nést se dějem - zvukem bylo to pravé.
Od "Královny" mistrovský kus.

Kolik jich bylo a je, dnes, těch neprokázaných v pandemii skrytých, v politice budoucích.
Audiokniha skvělá.

27.04.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Citlivá vypravěčská Story, audiokniha.
Objevovat rodinné osudy prošlé zlomy v historii je v rodokmenech rodů zajímavost, která dovede nadchnout, ale dostat se přes šťastné chvíle do dramat je v tomto případě odvaha k sebetrýzni.
Citace :"Nad každým očkem si snila svůj sen o háčkovaných záclonách, krajkových dečkách, o dokonalé rodině, manželovi a dětech."
Té přehlídce 5* se nedivím, že by zájem o tuto nelehkou dobu dostal do podvědomí i hodnoty prosté lidskosti ? Snad ano, budiž světlo v temnu neznalosti.
Historie z těžkých dob napsaná na jedničku.

29.05.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Audiočetba.
Příběh podmanivě teskný, život navršený tichým smutkem, slovem výmluvně mlčenlivým.
Po dramatu odloučení je první dětské slůvko "mamí" to poslední v životě, to ztracené "tati" je posledním v příběhu.
Story, ve které by mohla špetka radosti udělat i v mlčení pocit prožitého štěstí. (škoda)

10.10.2019 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Touto audioknihou jsem si udělala radost, protože k vyvážení soudobého stavu, je nutné se třeba i znásilnit humorem.
Úzkost je stav, který dnes eskaluje po světě.
Z úzkosti zahnané do krajnosti je člověk nucen řešit potíže i proti svému morálnímu přesvědčení. A zdeť toho nesmírné množství.
Každý, a je jich hodně, má ty své úzkosti zapeklitě vyglančené do specifika.
Moudra a humoru vrchovatě.

Citát: (vtip jako léčivo) " Dva Irové na loďce sami uprostřed moře. Po dlouhé plavbě jim o loď ťukne zavřená láhev. Po otevření se zjeví džin a slíbí splnit jedno jediné přání. První Ir se nadechne a honem poví :" Chci místo moře rum. "
"Staniš se" řekne džin a zmizí.
"Ty ses snad zbláznil" , na to druhý "To abysme teď čurali do lodě."

Opravdu superbomba, doporučuji .

15.03.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Audiočetba a mistrovská, sérum strachu při lesním bloudění, natož v noci a v zimě, v neznámých končinách, jen tak nezapadne v zapomnění.
Tríbeč, prostor pro boj logiky a fantazijní možnosti nevysvětlitelného. Všechny možnosti jsou zde ve hře. A tak změna podmínek pustí fantazii do víru chaosu.
Horor, žádná krev, žádné monstrum, spíš jen pohádkové bludičky, lesní náruč, tiché louky, staré sídliště, a výzva k výletu pod širák, pár fotek, pár dokladů z trezoru a zvídavost spolu se snahou prezentovat zajímavost na netu , sestava pro úzkostný horor, která vyšla dokonale.
Není nad "hození zpráv do placu" - (netu), bez úprav ve vývoji v následném časovém sledu. To si pak informace žijí vlastní příběhy, a pak to stojí za to.
Pošlu tam odvážné příbuzenstvo, ale asi budou chtít, abych šla s nimi, tak nevím.....asi by mi měl stačit zážitek z poslechu,... i když ten noční s tím hlukem, v termálních možná geopatogenních zónách,... asi bych potom musela zvažovat intenzivní ošetření fytoterapií v lázeňském prostředí s romantickou, hudební kulisou a labužnickým choutky.
Citace:"Když se ztratíš, a nevíš, kde jsi, je to malá smrt - je to vybočení, vypadnutí ze známého vesmíru."
Asi na tom " otevírání se" na netu, něco je, (má brzdná dráha ve skluzu).

25.02.2019 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Audiokniha poutavá.
Příběh je drama reality se vzpomínkami.
Námět jde do hloubky problémů asociálního, amerického prostředí.
Bída plodí závist, závist plodí zášť, zášť plodí nenávist, nenávist plodí zlo v pestrých variantách.

Na malém pískovišti velké drama.
Docela hustý.

25.03.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Audiokniha - dotek rodinného tabu.
Z objevů rodinných tajemství se čas, jenž má mít léčivou sílu, znovu vrací a síla argumentů vysvětlení pro tehdejší činy znovu ožívá.
Síla pověr a bludů zakořeněná v myslích má uhrančivou moc.
Strasti a problémy, láska a zášť se prolínají v poutavém příběhu ozdobeném přírodními scenériemi.

Hezký poslech.

18.01.2023 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Audiokniha - jako vždy skvělá po všech stránkách.
Autorka miluje venkov, kde je tolik příležitostí ke všem druhům skutkům nelibých.
S vytříbeným citem pro ty podlé záchvěvy povah na pokraji rozhodnutí překročit tu mez, kdy pak zbyde stud, neboť zločin je děj přirozeně působivý.
Titul je úžasný, i když se ozřejmí později, určitě utkví v paměti jako druh hýčkaného, svébytného trpitelství.
Hledáním příčin nedorozumění v minulosti se ocitá aktérka mezi dávnými přáteli, pokřivenými životem.
Kdo komu co závidí, nepřeje, pomlouvá a kdo má pech a svízel, koho týrá svědomí a strach z odhalení?
Super zamotané ***** bez debat.

28.11.2022 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Britský mušketýr, vojenskou akademií vyškolený, nasáklý vědomostmi o válce z počátku století, s vojenským drilem o "nediskuzi", je v Africe a v evropských zemích v kontroverzních střetech s národnostním kolorytem uvržen do osvobozeneckého chaosu, ze kterého díky houževnatosti ve víru odvážné strategie nadřízených, je stupínek po stupínku povyšován v hierarchii, z důvodu jedinečnosti v případech, kdy se civilní osvobozovaný národ netakticky plete do vojenské ostražitosti britských osvoboditelů, tím, že zneužívá mužstvo, mimo jiné, k obohacování se, na úkor mravopočestnosti, zdolání met, za účelem degustačních orgií se v těchto případech hodnotí, jako vítězství bitev, po kterých "velín" je velení neschopný, čímž konflikty nabírají na velkoproblémovitosti a je třeba jisté vyhodnocení; díky chaosu se jeví posun na hodnostním žebříčku, jako odsun k vyšším metám.

Zážitky v pestrém kolorytu evropských národností jsou typické a nastalé střety by mohla opačná východní, ofenzivní armáda této západní jen závidět.
Audiokniha coby extradílo.
Další jedinečná paráda s cejchem "anglického humoru".
Válečné zhoubě navzdory.

01.12.2020 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Skvělý sériový start.
Citace:" Objevila se ryba, která líně proplula kolem dívčí hlavy a ocasem se otřela o její rty....."

Autor známý svým životním postojem, dává ženským postavám zabrat.
Kombinace možných variant řešení se zadrhává na mužských přístupech ovlivněných britským žebříčkem vlivnosti a nemizející národnostní arogancí.
Obrázek z pestrého života vrstev, s obroušenými hranami soudnosti.
Slovenský naturel v bestselleru má tak ve světě o popularitu vystaráno.
Ani se nedivím, že se mu na Slovensku líbí.

28.08.2019 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Z gruntu akční tlak s cílem "vabank" bez váhavosti s vizí "konečné"?
Bavila jsem se, a to je pro dnešní dobu to "léčivé", co nechá zapomenout na kardinální nelad v hlavách pohlavárů.
Všichni na Kostce mají starosti buď finanční, zdravotní a v nebývale mediálně nakažlivé i milostné.

Citace:"M.ovšem "trestnou" výpravu do butiků na Manhattanu odmítla. Prohlásila, že ji tam nikdo nedostane "ani za zlaté prase". Zdůvodnila to tím, že nemíní hrát roli "ocasu", který vlaje za ženskou verzí filmu Blbý a blbější. Kromě toho nechtěla vybírat svatební šaty pro "odkvetou a vyzobanou slunečnici"."

Vskutku podařený díl.
S humorem jsme přímo virtuózní, ale ten u některých hlav zdravý selský rozum ne a ne probudit.
Doporučuji.

16.02.2023 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Reportážním stylem psaný thriller v pasti vyspělé civilizace.
Jestli se svezu, tak představy z této četby povezu sebou.

Za dokonalé zobrazení patří autorovi hodnocení - excelentní.
Je to pocta lidem za záchranu, kterou jen tak někdo splnit nedokáže.

Citace:" A tak jste se s mučivou pomalostí sunuli chomáči tmy, napasováni do železobetonové roury tunelu, nad hlavou tíži žulových mostních pilířů i valících se hektolitrů řeky, zmáčnuti mezi potícími se těly, vměstnáni do vystresovaného stáda, a přesto absolutně sami... a čím dál víc ve vás sílilo přesvědčení, že to dál nevydržíte.

A myšlenku na šílenství jste si hýčkali v hloubi mozku jako tajný drahokam."

Čím větší monstrum, tím nebetyčnější problémy.
Čtivá děsivost současnosti fundovaně zpracovaná.

27.05.2022 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Jaksi mi ty lesní procházky bezděčně nahrazuje četba, takto po sobě už třetí a stále v napětí.
Tentokrát Beskydy, ve kterých staré usedlosti mají kouzlo klidu a nostalgii vzpomínek starých časů, než zazní střelba.
Život na samotách je pro silné, odpoutat se, je duševní devastací, příroda je zdrojem životního poslání pro citlivky, pro jiné zdrojem kořisti. Jedno s druhým v averzi tvoří třaskavou munici vztahů.
Citlivě vystínovaný obraz krajiny, kde by zločiny jeden nečekal.
Audiokniha celá skvělá.

02.01.2021 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Variabilnost víry má v sobě zdrcující účinek, představy až morbidní pak chorý mozek zpracuje do role manipulační moci.
Nějak příliš psychózy u všech, stabilní a pohodové postavy jsou ty s podivným záměrem.
Citace :" Jsem (tedy) Ježíš, uvidíme se doma Otče; kulky zasáhly kněze doprostřed hrudníku."
Audiokniha poutavá, Norsko s přísným přístupem k dětské ochraně, má asi své tragické zkušenosti, sekty a choré mozky.

14.07.2019 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Autorčino hrozné hobby slaví triumf.
Horor ze života v překvapivém zobrazení.
Tak zase v lese, no proč se bát.
Opět stačí úzkost, strach v temném lesním porostu bez navigace, pak rokliny a pasti už vykonají své, psychika dostane co proto a čtenáři - posluchači taktéž.
Vydařená audiokniha.
Trhlina v čase a v chráněné oblasti - parku.

07.07.2023 4 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

V sérii "Dokonalosti" nelze vynechat žádný díl.
Tato "Tma" je tmou v nejistotě pro zklidnění před nadcházející kruťárnou.
Postupem času se dá přijmout děj, ale konečný virbl šokuje.
Hrátky v představě, že se skutečnosti třeba jen kapku podobají je děs.
Výdělečnost na životovábivé hlouposti je další surovost.
To vše zabaleno v originální Dokonalosti.

Citace:"To co v týhle práci vidím ...pokaždý, když si myslím, že už to horší být nemůže, někdo se zas sakramentsky předvede a dokáže mi opak."

Superčtivo.

20.07.2022 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Audiokniha s poutavým námětem.
Autor shrnul spoustu společenských tabu problémů, které v morálce společnosti mají vždy přednost před pravdivým lidským přístupem.
Rodina postižená ztrátou jednoho člena je v hledáčku policie, tak jako podezřelí devianti.
Soukromí vyšetřovaných i vyšetřovatelů je tradičně všestranně lidsky pestré a dětský motiv hraje virtuózně na city.

Líbila se mi.

24.05.2022 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Takhle psát, tak to je sen.
Měla bych se zajímat o další oceněné knihy Britského společenství, jestli tuto úžasnou knihu něco překoná. Řekla bych, že možná další od téhož autora.
Dvě noci jsem dumala nad vyznáním, všechny se mi zdály nevhodné z důvodu obsahu. Jak můžu napsat něco v čem by byl pocit mimořádné ušlechtilosti, když se tu i brutálně válčí.
Mám dojem, že nic tak přesvědčivě obsažného, jako je tento dokonale vygravírovaný životní příběh, jsem zatím neposlouchala, ( v tomto případě jde o audioknihu, mistrně načtenou od L. Mrkvičky 5*), a to mám toho už hezkou řádku přečtenou.
Skutečnost v neskutečně bohatém vyobrazení s detaily, co rve city na cáry a zas poté z jejich kousků tvoří ornament. Je zde vše, co tato doba mohla pro drama nabídnout, i tu sílu a moc Řeckých božstev.

Citace: Po válečném pustošení; "Zemětřesení..město v plamenech...,rozběsněné výkřiky kněze... On ovšem božstvo nezapřísahal, aby ustalo, on mu lál, chrlil všechna zapovězená slova ..."To jsem tě dost nemiloval ? Ty nevděčnej smrade, ty ďáblovo lejno"... Hluboké zadunění mu bylo odpovědí.... kakofonie hřmotu, nahodilé zvonění zvonů, vzdouvající se země.... rozrušený gigant."

Asi bych neměla odvahu zhlédnout film, aby se mi zážitek nenarušil. Za to četbu hodnotím na * z drahokamů.
Doporučuji.

08.02.2019 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Pilíře země - Chrámy víry, takto to budu mít v paměti.
Impozantní stavby, které berou dech jsou symbolem v nichž pohled vzhůru otvírá duši oči.
Pochopit strategii stavby, tak aby účinky světla byly co nejpůsobivější spolu s velkorysostí a vznešeností, tak potom je sakrální architektura úchvatná.
Sága je poutavá. Příběhy plné dramatu a zvratů.
V historii Británie si Jindřichové s církví užili jen což.
Respekt vyžadovaný pro papežskou církev jim byl vždy trnem v oku.

Audiokniha jenž milovníky historie potěší.

23.08.2023

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Audiokniha.
Případ v němž do tajemství "propasti smrti" má možnost nahlédnout jen vrah.
Anglie se shovívavostí k homo vztahům má ve své ostrovní výjimečnosti i svérázně záludné zločiny.
Takže jsme díky autorově znalosti opět v prostředí jenž se v české literatuře tak hojně nevyskytuje.

Jak to chodí, v čím se chodí a kam to dojde, když to zajde až k neschůdnosti.

Je to dráždivá výzva pro agenturu bez zakázek.
A tak kdo se moc ptá, někdy až moc se doví.

Autora si musím servírovat s přestávkami, přílišnost kazí osobitost v lecjakých směrech.
Čtivé.

25.01.2023 4 z 5