JáraTym JáraTym komentáře u knih

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

V české literatuře (a tady musím opravdu vyzdvihnout um překladatelky) jde o zjevení. Nádherný jazyk, nádherná slova, nádherný příběh - myslíte si, že přeháním? Vydejte se na tuhle cestu sami - a až si promluvíte se sekáčem, pochopíte. Do batohu si přibalte kotel Nutelly, pásky na ohořelou nohu, a nekonečný vesmírný prach.

20.03.2024 5 z 5

Pérák Pérák Petr Stančík

Jako by byly stránky napuštěny nějakým opiátem, a když ne stránky tak alespoň autorova klávesnice. A je zvláštní, jak to v souvislosti s tímhle autorem nikdy nepíšu ve zlém. A ještě daleko zvláštnější je fakt, že to píšu de facto u každé jeho knihy. A co je nejhorší - všechny jeho knihy, které jsem četl mě úžasně bavily. Dobře stát!

07.07.2023 5 z 5

Hoď se do pogody Hoď se do pogody Sandra Pogodová

Kniha u které se budete nepokrytě řezat smíchy! Pogodovic osobitý humor je v každé ze čtyřiceti originálních povídek a zhltl jsem ji jedním dechem za dva večery! Nemůžu než vám ji doporučit!

26.12.2020 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Do knížky Bábovky se mi upřímně řečeno nechtělo. Chtěl jsem si jí přečíst jen proto abych mohl porovnávat s filmem. Co se týče autorky, tak ta je mi od začátku nesympatická. Ne zžil jsem se s jejím stylem psaní a ani nemám potřebu číst od ní cokoliv jiného.
Kolem knížky, byla až moc velká propagace, což mi velmi vadilo. Podle mého je na světě hromada lepších a čtivějších knížek, které si zaslouží rozhodně větší propagaci než mají bábovky. První věc kterou jsem si přečetl byl přebal knihy. Všechno co se píše na přebalu knihy je lež. Ať už to co se týká příběhu a nebo to, že si Třeštíková myslí že napsala emotivní, humorné a ironické příběhy. Blbost!
Například, na obálce je téměř doslova napsáno: "Přemýšlely jste co dělá milenka ženatého muže? A je jeho manželka doopravdy tak hrozná jako jí muž milence popisuje?" Samozřejmě, že ta manželka toho nevěrného manžela nebude taková fúrie, jako jí popisuje. Jenže to je jasné už když čtete anotaci. Hrozně prvoplánové, ploché, jednovrství hrdinové...tato kniha si takovou publicitu nezasloužila.
Nápad o propojení dvanácti žen není vysloveně špatný. Problém je už v tom počtu. Chápu že autorka chtěla korespondovat s měsíci v roce atd. ale dvanáct žen, na to aby se nám dobře představily, dokázali vystavět propracovanou dějovou linku je prostě moc. Ve filmu jich je například jen polovina.
Již jsem se dotkl toho že kniha není dobře propracovaná. To je pravda. Neuvěřitelně klišoidní, plochá a v některých pasážích nucená.
Teď ovšem netvrdím že autorka neumí psát. Kniha je řemeslně velmi dobře napsaná, od první stránky vás to chytne, tak že se nemusíte dlouho vtahovat do děje. Já jí osobně přečetl za jeden den, velmi dobře se kniha četla, ale to je asi tak všechno.
Kniha zaznamenala obrovský "Bům" ve světě knih, a každý kdo nečetl Třeštíkovou, jako by nebyl. Já ovšem po přečtení bábovek vůbec nechápu proč?
Hlavní téma knihy je láska. To není špatné téma ale znám určitě tisíc dalších knížek o lásce a jsou daleko lepší. Nehledě na to, že autorka na toto téma neklade dostatečnou váhu a spíš se soustředí na nevěru. Opravdu. Není postavy v této knize, která nikdy nepodvedla svého partnera, a občas je ten věkový rozdíl mezi danými postavami až brutální.
Také tato kniha nabízí několik až skoro nechutných pasáží, kdy se autorka začíná velmi podobat Michalu Vieweghovi. Muž, který má zálibu v krvi a to promítá i do svého milostného života...a hromadu takových kravin vám tahle břečka nabídne.
Tuto knihu vám bohužel doporučit nemůžu a spíš se od ní držte dál. Pokud tedy nejste člověk který knihy nečte a chce jen něco na odreagovaní na dovolenou. A nebo taky si jí přečtěte když jste žena, po čtyřicítce a nemáte na práci nic lepšího.

24.06.2020 2 z 5

České pohádky České pohádky Jan Drda

Jedna z nejlepších českých pohádkových knížek. Vždy si rád nějakou přečtu.

17.05.2020 5 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Nádherná kniha o všem co dokáže přinést život. Byť s občasným skákáním v čase. Jestli se chcete dozvědět něco víc o životě během války a mezi válkami, nebo o tom, kde se bere inspirace pro detektivní příběhy, sáhnout po téhle knížce je pro vás skvělou volbou.

09.04.2023 5 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Skvělý start románové fresky, který mapuje léta od počátku vlády Jana Lucemburského. Je velmi příjemné číst Vondruškovu epopej, a nedostávat v každé kapitole detailní popis středověkých toalet a sexu. V této knize je oproti poslední epopeji Husitské hlavně dění ze života panovníků a vysoce postavených lidí té doby, a už se příliš nezaměřuje na život prostého lidu - což není na škodu, naopak máte větší pocit jistoty, že se to tak opravdu mohlo stát, a není to jen autorova fabulace. Střízlivě očekávám další díly.

21.03.2023 5 z 5

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

Poslední vydané dílo slavné britské autorky je řemeslně dobře napsané, se skvěle vykreslenou atmosférou a brilantními dialogy, leč kvality autorčiných předchozích počinů nedosahuje.

09.01.2023 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Myslím že důstojné zakončení "aristokratické" série. I když poslední kniha o těchto svérázných obyvatelích tohoto zámku to není, tudíž je to takový nevtíravý reklamní tah, ale po přečtení to autorovy lehce prominete.

30.12.2022 5 z 5

Zelňačka Zelňačka René Fallet

Neznámá "klasika" francouzské literatury. Humorný svazek potěší a pobaví a dostanete při jeho čtení chuť na jednu moc dobrou polévku... A jen tak mimochodem byl skvěle zfilmován Girauldem.

27.07.2022 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Kniha mě jako zapřisáhlého odpůrce Fantasy literatury velmi bavila. Možná hlavně proto, že je plná humoru a optimismu. Čaroděj Mrakoplaš je přesně ten typ hrdiny, kterému fandíte a přejete mu štěstí. Tudíž jasně vyplívá, že je kniha velmi dobře zpracovaná a napsaná. Všechno promyšleno do detailů, vypointované scény a kreativní dialogy. Neuvěřitelní zápletky, fantastičtí tvorové a nečekané zvraty a překvapení. Doporučuji, každému fandovy Fantasy literatury a už teď se velmi těším, až si přečtu díl další.

22.06.2020 5 z 5

Malý Gatsby a Carmen z Chodoriva Malý Gatsby a Carmen z Chodoriva Michal Viewegh

(SPOILER) Když už se Viewegh dostane (konečně ve své nové éře) k nosnému tématu, kdy může naplno využít literární potenciál války na Ukrajině, následného úprku z okupované země, a pomalé sbližování prchající ženy s mužem, který se jí ujal, aby se nakonec do sebe zamilovali - napíše text, který se z první části zaobírá historkami o úchylném šmírování mladé sousedky, depresích a čtyřhodinové erekci, z nichž žádná není ani vtipná, ani podstatná, tudíž se jedná o bezduchou padesáti stránkovou vatu.

Když už se děj (pokud se tomu tak dá říkat) konečně přesouvá k hlavní premise, situace na Ukrajině se odbyde jednou dvěma stránkami, na kterých autor prozradí jak následně sblížení Ukrajinky s hlavní postavou, tak i její smrt. Po několika dialozích o klepání a vaření, kdy ve spisovateli probudí ona žena "city o kterých netušil že jich bude ještě schopen" nastává souboj o to, kdo je žárlivější a kdo koho častěji utěšuje. Pokladní v Tescu, šikanátor a jakási nymfomanická místostarostka už jen dokládají jak omezenou fantazii autor má a nedokáže se soustředit na hlavní nápad, ani ho rozvíjet a to jakkoliv, jakýmkoli směrem.

Jméno hlavní postavy - Mojmír - působí na čtenáře dojmem, nechápavosti. Jedná se Vieweghovo neustále obemílané alter-ego? Je kniha čtvrtým pokračováním série o Bio-manželích? Nebo autor navazuje na nějakou "Mojmírovu" povídku? Anebo není prostě jen schopen vymyslet jiné jméno, kterým by se pokusil (jako už tolikrát) zamaskovat fakt, že i jeho další kniha je jen přepsaný kus životopisu, v nichž už se ani nesnaží měnit reálie, jména nebo vyfabulovat situace, díky kterým by tato novela držela pohromadě?

V Oxaně čtenář nejprve vidí starostlivou matku, podváděnou a psychicky týranou ženu, která je Mojmírovi vděčná za poskytnutí útočiště, aby se z ní vzápětí stala chorobně žárlivá a vydírající mrcha, která se chová jako ony sázavské paničky, které ji tak vytáčely?

Krom toho všeho, přespřílišné opakování stejných informací, jak už je v poslední době u Viewegha zvykem.

Suma sumárum - jedná se sice o lepší text než byla vulgární "Dula" a úchylně erotický "Zdvořilý Leopold", nicméně jak již bylo nesčetněkrát zmíněno - autorových předchozích, starších počinů nedosahuje.

15.08.2023 2 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Řemeslně docela dobře napsaný román s chvílemi dosti poutavým příběhem, který je jako jízda v rychlém autě - na začátku nasednete a pak si jen užíváte tu jízdu, a na konci se vám možná ani nebude chtít vystoupit. Ovšem, v některých chvílích je kniha příliš vleklá a některé pasáže by bylo dobré zkrátit, ovšem i tak se jedná o knihu, kterou není úplně od věci si přečíst, protože Jirka Mádl psát umí (což už několikrát předvedl, ve formě filmových scénářů).

30.08.2022 3 z 5

Převážně zdvořilý Leopold Převážně zdvořilý Leopold Michal Viewegh

(SPOILER) Jestli toto někdo myslí vážně a navíc tomu říká literatura, měl by si zajít na vyšetření. Viewegh od jisté fáze svého života píše naprosto nesmyslně, s přehnanými vulgarismy a nechutnostmi. Chápu, že neprožil zrovna hezké chvíle, ale tyto své pocity by měl raději ventilovat jinam, než do něčeho, co se může dostat k lidem.

Vystavění celé "zápletky" na skupinovém sexu, který avizujete v každé předešlé kapitole tohoto "humoristického románu" který protkáváte sebelítostí a ufňukaností hlavní postavy u psychiatra, je až zvrácené a ačkoliv, při vší skromnosti jsem empatický čtenář, nepřidávám této historce právo na literární existenci, přestože se jedná o poslední knihu Michala Viewegha ve které se alespoň pokusil vytvořit hlavní postavu jinak, než podle svého života a která má vydatelný rozsah.

26.07.2022 1 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Prvních 50 stran knihy bylo chaotických a nedalo se v nich vyznat. Čtenář nemůže, ze zběsilého a zmateného, začátku poznat, kdo je kdo, co se právě děje, a nebo jestli se jedná o přítomnost, či současnost. Po těchto 50 stranách se kniha rozjede. Bohužel se rozjela tak, že jsem ji musel ihned odložit. Nepochopitelné chování vám nesympatické hrdinky, plné flustrací, zmatku, zvláštní pachuťi a odporu je doplněno o několik až nechutných scén, které nepochopíte ani kdyby jste se snažili sebevíc.
Bohužel kniha není jiná od autorčiných předchozích, jak někteří knižní blogeři říkají. Já jsem četl jen Bábovky, a nic se nezměnilo. Nesympatické hlavní hrdinky, sex, násilí, krev a vulgarita. Tato kniha se vůbec dobře nečetla. Neměl jsem chuť otáčet na další stránku s obavamy, co my nabídne tentokrát.
Jestli paní Třeštíkovou psát baví, ať tedy píše. Nicméně to nemusí vydávat, a tím někoho zatěžovat!

05.07.2020 odpad!

Péct, milovat a žít Péct, milovat a žít Josef Maršálek

Skvělá kniha. Velmi poutavě napsaná, zajímavá a inspirativní. Bohužel, je zde několik malých okamžiků, na kterých je na důležité věci (dle mého názoru) kladen malý důraz. Poutavé fotografie. Každou kapitolu doplňuje skvělý recept. Nemůžu než doporučit, komukoliv. Kniha zahrnuje celý Josefův život, který je více než neobyčejný. Nelze přečíst jen jednou!

09.06.2020 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Jako přízrak nedovolil hrdinům v knize zastavit, nedovolila kniha mně přestat jí číst. Filozofické pasáže lehce nudí, a konec je zklamáním.

10.05.2024 4 z 5

Tanec papírových draků Tanec papírových draků Petr Brožovský

Autorovi se můj postoj ke knížce pravděpodobně nebude líbit, ale přesto ho musím zklamat... Na tohle se opravdu nedá napsat nic negativního. Mám pocit jako bych při čtení knihy seděl s kámošem někde na pivu a vyprávěli si jazykem, kterým dnes mluví de facto každý, ale ne každý jím píše literaturu, o slastech a strastech našeho každodenního života, který obsahuje navíc přestřelky, převtělování a pouštění draků. Musel jsem chvíli zápasit s hlavním hrdinou o světélkující obal těla, neboť se mi chtěl vrýt do paměti - nebylo vyhnutí. Teď ho mám někde v sobě a čekám, co to způsobí, ale to se asi stalo každému kdo četl tuto knihu, u které se ani nestačíte divit čemu všemu se ještě můžete zasmát. Těším se na hejno bílých vran ve druhém pokračování!

05.06.2023 5 z 5

Jablko nepadlo daleko od stromu Jablko nepadlo daleko od stromu Vlastimil Vondruška

Cimrmanův Hamlet bez Hamleta - Vondruškův Oldřich bez Oldřicha. Je to sice zajímavé literární odkročení z dobře vystavěné série, nicméně zápletkových kvalit "klasických Oldřichovských příběhů" nedosahuje. Jeho děti jsou sice sympatické, a dokážete je vnímat jako hrdiny, kteří baží po spravedlnosti, stejně jako jejich otec, bohužel zápletka nedokázala jejich potenciál plně rozvinout. Na to, že je v názvu "prémiový příběh" byla zápletka chabější.

21.03.2023 4 z 5

Prodavači ostatků Prodavači ostatků Vlastimil Vondruška

Sympatický hrdina v neotřelém příběhu, plném zvratů, bojů, přátelství a lásky (jejíž jedné z podob bylo v knize opravdu přespříliš). Kniha se velmi dobře četla a já se těším na další díl. Jen bych uvítal více dobrodružných, akčních nebo bojových scén než těch milostných.

24.08.2022 4 z 5