JáraTym JáraTym komentáře u knih

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Mistrovský kus klasické světové detektivní literatury. Nechte se ponořit do husté mlhy na blatech, projeďte se drožkou po Londýně, zjistěte něco o poněkud záhadné rodině Baskervillů a zažijte napínavý a poutavě napsaný příběh jednoho z nejslavnějších detektivů všech dob.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Smekám! Geniální, napínavé, vzrušující, děsivé, neskutečně čtivé - i když tentokrát bez šedých mozkových buněk - počtení od ženy, která je právem titulována královna detektivek.
Čten první překlad, kde jsou ještě černoušci, černoušky. Za novou jaksi korektní úpravu s vojáky by se měli stydět. Autorská licence jim nic neříká?

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Mrazivé, surové, tajemné - a nutkavé k dočtení. Autorka si opět zaslouží obdiv.

02.06.2023 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Řemeslně dobře napsaný román o lidech a jejich životních osudech v nelehkých časech plný nelehkých překážek a tajemství. Autorka má živé dialogy, plastické a silné postavy, a mistrně vykreslený příběh.

28.04.2023 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

(SPOILER) Zřejmě jsem našel nového oblíbeného autora, neboť mě historicko-magické vyšetřování komisaře Durmana naprosto uchvátilo, svým jazykem, ostro-vtipem, gurmánskými vložkami a také tím, že autor nechává čtenáře, aby si na vraha přišel sám. Člověk má potom z knížky po dočtení mnohem větší radost. Při čtení mi v hlavě šrotovali kola ozubená zkaženými vyrvanými lidskými zuby, mé mozkové buňky zešedli jako dlažba Staroměstského náměstí, z uší mi musela být upouštěna pára, abych celý tento literární kolos utáhl, a kolem mě tančili pražské lehké děvy, nesoucí na podnosech jídlo všeho původu a všech barev. Nutno prožít. Díky za takové publikace.

24.03.2023 5 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Důmyslné, nápadité a vcelku odvážné počínání vraha, to se musí nechat, ovšem i přes to vše se neskryje před šedými mozkovými buňky věhlasného belgického pěstitele dýní. Právem se této knize říká nejlepší detektivka všech dob. A opět musím vysmeknout poklonu autorce s jakou brilancí dokázala napsat tento útlý spis.

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Nejlepší humorná detektivka všech dob.

14.11.2020 5 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Humorně nechutná zbraň hromadného ničení. Třeskutá nálož, která v návalu vaší pozornosti exploduje a vy ji dychtivě stihnete dočíst ještě než se usadí prach. Opět geniální dílo od geniálního autora!

08.05.2023 5 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Humorná, dojemná, někdy i bolestná kniha, která vás přenese na vesnici a dozvíte se vše, co by se vám tam mohlo stát. Kniha je doplněna krásnými ilustracemi Josefa Lady, které knihu nádherně doplňují. Pro všechny zvídavé, nebo ty, kteří si rádi přečtou neobyčejný život národního umělce.

17.02.2021 4 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Autorka používá při psaní zvláštní jazyk, který má ve své slovní zásobě slova až archaická. Dobře řemeslně vystavěný detektivní příběh s příměsí humorných situací. Hlavní hrdinka - autorčino alter-ego - je velmi sympatická, a fandíte jí v každé situaci.

08.02.2021 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

(SPOILER) Kniha, kterou přelouskáte za dva večery, ve vás vzbudí nějaký zvláštní dojem. Dokáže vás dojmout, napnout, pobavit, typickým "Svěrákovským" humorem, ale to není vše. Je v ní zaznamenané období Protektorátu, s kulisami české vesnice, na kterou se náš hlavní hrdina musí přestěhovat. Zajímavé také je, že je celý příběh vyprávěn, očima malého chlapečka, což je jen kuprospěchu věci. Další povedená knížka, která dokazuje, že Zdeněk Svěrák ještě umí psát. Podle knihy vznikl další nádherný film, který také stojí za to vidět. Ideální oddychovka, na kterou budete dlouho vzpomínat.

29.08.2020 4 z 5

Bubáci a hastrmani Bubáci a hastrmani Josef Lada

Jedna z nejlepších knížek mého dětství. Skvěle propracovaný a napsaný příběh a každé třetí stránce lahodí nádherná ilustrace, která vše perfektně dotváří. Velmi doporučuji.

01.06.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Freska hodná pozornosti nejen z literárního hlediska...

09.05.2024 5 z 5

Opravdu nechápu jak mohou tyto dehonestující, potupné a přehnaně vulgární rady komukoliv pomoci zlepšit svůj pohled na život. Kniha nenabízí prakticky nic co má v názvu - jen ty vulgarismy...

04.06.2023 1 z 5

Klasický Ziburův cestopis, ve kterém se kromě pěší chůzi autor věnuje i cyklistice a auto stopu. Vydává se, bez jakýchkoliv plánu, poznat Gruzii, Arménii a Národní Karabach. Vtipné, a optimistické situace, doprovázené letní atmosférou, kterou zobrazují nádherné ilustrace. Skvělá kniha, zajímavý cestopis, poutavé, ale přitom oddychové čtení. Nutno si přečíst.

23.07.2020 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Nápad na oboustrannou knihu není špatný. Bohužel provedení v tomto případě selhává. Trapné pokusy o humor (až na pár případu, což je v 500ti stránkové knize málo), nepochopitelné chování hlavních hrdinů, nesympatičnost a nepředpokládané situace. Já bych osobně většinou reagoval jinak než hlavní hrdinové. Kniha byla oddychová. To jí nikdo neupře. Čte se velmi rychle, takže jsem neměl problém celých těch 500 stránek za několik večerů přečíst. To je ovšem vše. Nenadchne, nepobaví, nedojme. Doufám, že se Patrik Hartl ještě vzchopí a napíše něco smysluplného a poutavého. Tuto knihu vám bohužel doporučit nemůžu. Pokud tedy nejste někdo co právě nemá nic lepšího na práci.

04.06.2020 1 z 5

Povídky smíchovské Povídky smíchovské Marie Rejfová

Magický vhled do života plastických postav, v detailně vykresleném Smíchovckém prostředí, který tancuje na pomyslné hranici mezi romanetem, tklivou báchorkou a opulentní psychologicko-mysteriózní novelou. Jakmile vstoupíte do příběhu, budete cítit nutkání číst pořád dál, abyste nemusely opustit brilantně napsaný svět, který pro vás Marie Rejfová, spolu s Jakubem Arbesem za ramenem připravila. Pevně věřím, že se kniha stane čtenou, čtenáři prožívanou, a milovanou sbírkou, ke které se budou vracet, protože situace, do kterých se lidé v knize dostávají jsou univerzálně napasovatelné na jakoukoliv dobu a tím pádem lidsky uvěřitelné. Smekám klobouk až ke kotníkům...

19.05.2023 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Román - ano! Humor - rozhodně ne! Tato kniha vám nabídne sondu do života několika lidských životů. A to je vše. To, že si někdo dá na silvestra novoroční předsevzetí není nic neobvyklého, jenže tito (jak to říci) "hrdinové" se opravdu celý rok aktivně snaží tyto přání si splnit. A to je všechno. Nic víc. Chápu, že by se mělo jednat o oddychovou knihu, což nezpochybňuji, nic méně tato kniha obsahuje několik až nechutných, místy trapných a vulgárních okamžiků (kterých nebylo věru málo), a ty knihu degradovali tak, že si těch 73% nezaslouží!

27.06.2020 1 z 5

Jeden kopeček šmoulový Jeden kopeček šmoulový Marie Doležalová

Skvělá poutavá, zajímavá, oddychová a humorná kniha. Knížka se žije. Na každé stránce na vás dýchne nějaká fotka nebo ilustrace. Marie Doležalová umí psát zábavně a to nám s úspěchem dokazuje i v tomto titulu. Nemohu než doporučit, protože tu si prostě musíte přečíst.

04.06.2020 4 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

V české literatuře (a tady musím opravdu vyzdvihnout um překladatelky) jde o zjevení. Nádherný jazyk, nádherná slova, nádherný příběh - myslíte si, že přeháním? Vydejte se na tuhle cestu sami - a až si promluvíte se sekáčem, pochopíte. Do batohu si přibalte kotel Nutelly, pásky na ohořelou nohu, a nekonečný vesmírný prach.

20.03.2024 5 z 5