JaniMa JaniMa komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Perfektní čtení bez zbytečné omáčky. Přesto, že je od začátku celkem jasné, jak se celý příběh bude vyvíjet, je těžké se od napínavého čtení odtrhnout.

21.08.2020 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Tentokrát mě to opravdu bavilo. Napínavé od začátku do konce. Postavy jsou skvěle vykreslené a rychle vstoupí do paměti. Bavilo mě mezi nimi hledat pojítka a snažit se odhalit vraha. Podezírala jsem každou chvíli někoho jiného. Celé je to skvěle promyšlené a ač některé pasáže působí trochu rozvláčně není v nich prostá vata. Ochutnat trochu severské samoty bylo fajn, i tak by mě ale potěšil návrat Bergmana do ČR.

29.11.2022 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Skvělé a napínavé čtení. Ještě v polovině knihy jsem si sice myslela, že tento příběh nemůže v mém pomyslném řebříčku překonat knížku Deset malých černoušků, ale nakonec se obě knihy dělí o jednu příčku. Rozuzlení jsem sice tak nějak předvídala, ale jistá jsme si jím rozhodně být nemohla, a tak jsem pátrala po dalších indiciích v každé další větě.

06.09.2020 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Víc knih jako je tato! Napínavé, nepředvídatelné a přitažené za vlasy přesně tak akorát, aby tomu člověk v zápalu čtení uvěřil. Lisbeth jsem si oblíbila. Sice bych nepotřebovala vědět o každém nápoji, který vypije a jídle, které (ona nebo Mikael) zkonzumuje, ale alespoň mám do letošní výzvy knihu s hrdinou, který pije kávu. Konec mě dostal. Myslím, že do dalšího dílu se pustím brzy.

07.06.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Nevím, proč jsem byla vůči české detektivce tolik skeptická. Začátek neohromil, ale jak se příběh začal rozvíjet, nemohla jsem se odtrhnout. Očekávala jsem sice, že kniha bude víc zaměřená na vyšetřování vraždy než na mezilidské vztahy a osobní problémy, ale ve výsledku mi to nevadilo. Nechybí napínavé pasáže, něco k zamyšlení ani chvíle překvapení. O tom, kdo je vrah jsem až do konce neměla ani tušení. Trochu mi to připomíná knihy od Agathy Christie. Žádné potoky krve, přestřelky ani supermoderní analytické metody, je to o lidech.
Za prvotinu autorce dávám v hodnocení něco navíc. Myslím, že v blízké budoucnosti sáhnu po další knize z její série.

01.10.2021 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Královsky podané krimi. Na vtipnější přirovnání a humornější hlášky, které navíc působí velmi přirozeně, jsem snad ještě v žádné jiné krimisérii nenarazila. Dějově propracovaný příběh odhalující životní cestu několika příslušníků vyšší třídy, ze kterého opravdu mrazí, je možná poněkud přitažený za vlasy, ale jak jinak by mohl působit text pronikající do smýšlení psychopatů? Sem s dalším dílem!

27.05.2023 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Nestává se, aby mě od čtení knihy odrazovala obálka. Tato kniha je výjimkou. Děj je ale unikátní a strhující, takže po pár stránkách bylo jasné, že tohle dočtu, i kdyby měla obálku polepenou živými šváby. Autorka si umí pohrát s lidskou tendencí předvídat a nešetří zvraty ani akcí. Rýpal by našel pár dílků, které v knize úplně nezapadají, vše plyne tak svižně, že je snadné je minout bez povšimnutí. Moc se mi líbily postavy. Určitě si přečtu i další díl!

05.07.2022 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Nejprve jsem viděla film. Nezaujal, ale kniha byla fajnová. Bavilo mě porovnávat knižní a filmové zpracování a čekat, zda příběh vyústí ve stejné finále. Překlad mi přijde opravdu vydařený. Ráda si přečtu i další díly.

03.01.2023 4 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

(SPOILER) Kniha začala netradičně. Washington Poe je zatčen a terpve další stránky odhalují, spletitý příběh, který odstartovala několik let stará vražda dívky. Ta je ale nyní zpět a zdá se, že domělého vraha dostala do kriminálu jen policejní ctižádost a nikoliv skutečné důkazy. Poe ví, že nepochybil. Jenže jak to dokázat, když se najednou zdá, že vše stojí proti němu?

Opravdu strhující čtení. Můžete vytvářet různé teorie o tom, co se skutečně stalo, ale myslím, že kompletní rozuzlení složené z mnoha střípků se vám poskládat nepovede. Přestože je příběh neskutečně zašmodrchaný, v závěru je vše vysvětleno. Jednotlivé nitky jsou navíc prezentovány tak, aby se čtenář neztratil (to je podle mě umění). Děj není přehnaně akční, ale rozhodně nenudí. Postavy jsou zpracované obstojně, a ač jsem si přinejmenším ty hlavní opravdu oblíbila, nejsou tím, co u mě knihu staví na piedestal. Mám slabost pro knihy, ve kterých autor tu a tam upustí nějakou tu zajímavost, a tady se jich na mě vysypala řada. Dozvěděla jsem se něco o gastronomii, lanýžích, charakteru severoanglického venkova, analýze DNA, ... Prostě paráda. Třetí díl už čeká!

17.07.2023 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Scény v knize jsou rozvržené špičkově. Klubko událostí je zamotané přesně akorát, aby bylo možné se v té spleti vyznat. Jen ten závěr, ten mi přišel zbytečně useknutý. Kniha má rychlé tempo a jsou v ní vykresleny, když ne sympatické, tak alespoň zajímavé postavy (Tobias, Lukas, Rachel, pastor, Gabriel, Holger, Malin,…), škoda jen, že zrovna k vyšetřovatelce Mie jsem si cestu nenašla. Ne, že bych se nesnažila. Obraz brilantní vyšetřovatelky utápějící se v alkoholu, lécích a traumatické minulosti mi ale byl proti srsti. To je asi jediný důvod, proč váhám, zda se shánět i po druhém díle. Předpokládám, že v něm bude Miin osobní příběh pokračovat.

07.01.2023 4 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Na prvních stránkách jsem se obávala, že kniha bude umělým humorem poslepovaná slátanina. Na těch posledních, že neseženu druhý díl.
Takhle perfektně servírovanou porci akce jsem před sebou asi ještě neměla. Hlavní hrdina působí velmi autenticky. Humorné líčení života v naší kotlině z jeho pohledu je humorné, a přitom vážné a skutečné. Hlavní dějová linka je jednodušší, ale perfektní živoucí kulisy jí dávají nové rozměry a líčení událostí vlévá do žil takovou porci adrenalinu, že je těžké se odtrnout. Skvělý čtenářský zážitek.
(…a také velmi příjemná změna. V poslední době jsem přečetla dost krimi thrillerů od vyhlášených zahraničních autorů a už jsem ztrácela naději v hledání něčeho originálního. Nečekala jsem, že to najdu u českého autora. Kniha mi vyrazila dech.)

20.10.2022 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Ze začátku jsem se bála podobnosti se sérií S. Bjørka (matematické prvky, vyšetřující poznamenaný předešlými případy, talentovaná nepříliš přijímaná vyšetřovatelka,...), která měla sice slibný rozjezd, ale nakonec mě zklamala. Pak jsem ale s překvapením zjistila, že už mám třetinu knihy přečtenou a jsem opravdu zvědavá, jak spolu všechny události souvisí. I postavy jsem si vcelku oblíbila. Autor dokáže vykreslit scénu několika slovy a vkládá do příběhu vtipné hlášky (př.: "Kdyby byl nucený v tomto uspořádání trávit čas, věděl, že do hodiny by používal slovo kurva místo čárky ve větě.") i různé zajímavosti. (Netušila jsem, že existuje něco jako rétorický otazník.) Knížka mě také přivedla k vyhledání informací o severní Anglii. Jediné, co bych jí vytkla je rozuzlení, které je sice propracované, ale zbytečně tlačí na pilu. Trochu méně zrůdností a životních strastí a na těch 5 hvězd by to bylo bez zaváhání.

20.06.2023 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Chvíli mi trvalo naladit se na pomalé tempo. Teprve pak jsem si neotřelé popisy míst, osob i dění začala opravdu užívat. Tolik perfektně vystihnutých detailů se v krimi příbězích obvykle nesejde.
Hodně prostoru bylo věnováno osobním životům Robin i Strika. Nad některými pasážemi jsem trochu skřípala zuby, ale začínám se smiřovat s tím, že v téhle sérii není detektivní zápletka na prvním místě.
Líbí se mi, že Strike není bezchybný hrdina robot a sledovat jeho a Robinin rozdílný pohled na stejné situace mě baví.
Všechny postavy působí velmi věrohodně, takže není těžké nad příběhem uvažovat, jako by šlo o realitu. Pomáhají i kulisy skutečných míst a událostí.
Přestože je kniha hodně objemná a popisná nedá se říct, že by byla vycpána vatou. Mezi kapitolami jsou různé spojky (narážky, vodítka, stopy), a kdo čte trochu pozorně může se těšit nad tím, jak se jednotlivá očka spojují a tvoří pevný řetěz propracovaného příběhu. Za mě asi dosud nejlepší díl série.

14.11.2022 4 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Ke čtení mě inspiroval seriál Three Pines. Detektivní zápletka je zajímavá. Z knihy na mě dýchla atmosféra zapadlé kanadské vesnice, a aniž bych věděla kde se vzal, tak i klid. Charaktery postav jsou propracované, jen dějový spád mohl být trochu větší. Když seženu další díl, ráda si přečtu i ten.

16.02.2023 4 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

V první polovině knihy bylo pár nevybroušených okamžiků, kdy se mi zdálo, že kriminalisté musí mít křišťálovou kouli, když z několika matných indicií dochází k tak jistým závěrům. Druhá polovina knihy byla napínavá a strhující, jak už je u této skvělé série zvykem, ale... Od knihy jsem měla velká očekávání a přijde mi trochu slabší než předchozí díly. Přesto je to v rámci žánru pořád špičkové čtení.

29.01.2023 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Ano, knihy M. Klevisové jsou rozvláčnější, ale když víte, do čeho jdete, tak je vcelku pravděpodobné, že si vás svým poklidným tempem podmaní. Nejsem obdivovatelka vyumělkovaných popisů krajiny, ale Beskydy jako hlavní dějiště příběhu mě potěšily. Autorka umí věrohodně vykreslit postavy a v tomto díle se dotkla také několika zajímavých témat (názorové střety ve vztahu člověka k přírodě, travestita, kontrast životních stylů různě smýšlejících lidí, alkohol, práce realitní makléřky, ...). Překvapivý, věrohodný a uspokojivě dotažený závěr nevyznívá pochmurně, takže se po odložení knihy s lehkou hlavou rádi pustíte do další.

06.02.2024 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Je to zlé, už začínám předvídat vývoj událostí a zážitek z knihy není ani zdaleka takový, jaký by byl před rokem nebo dvěma. Asi je na čase dát si na čas od kvalitních krimi pohov.
Příběh je opravdu dobrý. Sněhulácké puzzle má hodně díků a jejich sestavování rozhodně není žádná zívačka. Překvapivá zjištění, střípky vedoucí k odhalení stavitele sněhuláků roztroušené napříč kapitolami a porce akčních momentů prostě nutí číst dál. Stopy vedoucí ke klíčovým postavám překvapí originalitou. Snaha autora přimět čtenáře k vyvozování předčasných závěrů už ale v mém případě (bohužel) nepadá na úrodnou půdu. Asi je to tím, že sází na stejnou kartu jako Helen Fieldsová, od které jsem v nedávné době přečetla hned 3 knihy, a tak na mě podobné kličky z textu skoro svítí.
Od vysokohodnoceného sněhuláka jsem čekala víc, ale kvalitu knihy rozhodně neshazuji. Patří bez pochyby k užšímu výběru, který stojí za přečtení. Taky si na ní velmi cením těch několika zajímavostí, které jsem si z ní odnesla. Líbí se mi, jak Nesbø pracuje ve svých knihách s fakty.

06.10.2022 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Zaujal mě rozhovor s autorkou, a protože recenze na její knihy byly velmi slibné, nechala jsem se zlákat. Pozvolný a na můj vkus zbytečně popisný začátek pro mě byl trochu zklamáním. Vlastně i později jsem se sama sebe ptala: „Proč já to ještě čtu?“
Odpověď je asi takováto: Protože je to jako komáří štípanec. Když už o něm víte, je těžké ho ignorovat.
Příběh se celý točí kolem záhadného zmizení miminka a vztahů mezi několika málo postavami, které jsou do něho nějakým způsobem zapletené. Vždy, když už se zdá, že pramen napětí začíná vysychat, rozvíří dění nějaký nečekaný zvrat. Závěr překvapí. Mně zanechal v hlavě pocit prázdnoty, beznaděje a marnosti. Autorka tedy zřejmě píše dobře a umí se propsat čtenáři pod kůži, nejsem si ale jistá, jestli je zrovna vnitřní prázdnota to, co si chci z přečtených knih odnášet. Před čtením dalších knih od S. Lapeny si nejprve ujasním, co můžu čekat.

19.09.2022 4 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Zdálo se, že to nebude taková jízda jako u předchozího dílu, ale WOW! Kniha překročila už tak vysoké očekávání.
Ano, její stránky jsou plné brutality, ale kostra příběhu je pevná. Nejde jen o líčení nechutných scén a překračování mrtvol. Velmi oceňuji schopnost autorky sestavit komplikovaný příběh a předložit ho v natolik stravitelné formě, aby se v něm čtenář neztratil.
Obětí i postav je zde dost. Jejich představení je ale provedené tak obratně, že jsem se v nich neztratila ani já, a to se jmény mívám často problém.
Tempo je perfektní. Postupná gradace a žádné prázdné odstavce. Mnoho zvratů přišlo ve chvíli, kdy jsem je opravdu nečekala. Snad jen některé události ze závěru knihy jsem měla tendenci předvídat. Ani to mi ale nebránilo setrvat v napětí až do poslední kapitoly.
Detektivky, které se točí kolem osobních životů vyšetřovatelů mi obvykle nevoní. Tato je výjimkou. Opravdu mě začíná zajímat, co s některými postavami autorka udělala v dalších dílech.
V téhle sérii stojí za to pokračovat. Velké doporučení!

06.08.2022 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Oslovilo mě umístění příběhu. Myslím, že je to poprvé, co mě nějaké čtení zavedlo do Austrálie. Líbilo se mi, že jsou v knize zmíněny některé lokální postřehy. Kriminální zápletka byla vcelku zajímavá, ale místy se až příliš vlekla. V několika pasážích mě otrávilo chování hlavního hrdiny. Zvláště v jedné opilecké jsem neměla chuť ani dočítat kapitoly. Na druhou stranu tématika závislostí mi tu přišla podaná zajímavým způsobem. S počtem postav a jmen to byl místy trochu oříšek. Musela jsem se vracet a téměř u konce jsem se mezi jmény krátce ztratila úplně. Přesto byl čas strávený u Netopýra fajn a v budoucnu se určitě pustím i do dalších dílů z Nesbøvy série.

20.05.2021 4 z 5