janca6129 janca6129 komentáře u knih

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Mé mladší já by z této knížky bylo zcela jistě nadšené a určitě se hned vrhlo na další díly. Já to možná odbudu filmy, protože na mě to bylo celkem... nudné čtení. Ty rádoby vtípky a supervtipné poznámky mi nepřišly vtipné, vůbec jsem nepostřehla, jak se Gwen a Gideon dostali do té konečné fáze jejich "vztahu" (?)...

Už jsem asi někde jinde a měla bych se konečně zaměřit na dospělejší knihy. Každopádně se to četlo hezky a mladým děvčatům určitě doporučuji. :)

08.02.2022 3 z 5

Adventní kalendář povídek na zimní nečas Adventní kalendář povídek na zimní nečas * antologie

Adventní kalendář, který udělá radost nejednomu knihomolovi. Za mě krásná předvánoční tradice plná zajímavých a jedinečných povídek.

26.12.2021 5 z 5

Temný květ Temný květ P. M. Freestone

Začátek knihy mě bavil. Seznamovala jsem se s hlavními hrdinami, jejich osobními problémy a světem, který se mi líbil i navzdory přehršle cizích názvů či jmen.

Pak to celé sklouzlo k nezáživnému hledání a cestování, k němuž by se určitě hodila mapa, aby si čtenář mohl celý ten svět rozdělený do tolika částí představit. Tenhle úsek by si jistě zasloužil víc akce.

Pak ta romantická linka. Jedná se o veeelice pomalý slow-burn, kdy si nejste jistí, zda by nebylo vážně lepší, kdyby Ash miloval toho prince a s Rakel si nevybudoval jen silný přátelský vztah.

Chvílemi jsem měla chuť knihu odložit, naštěstí jsem to vydržela a konec už byl o dost lepší - rozhodně mě navnadil na další díl.

Celkově příběh Temného květu nebyl špatný. Byl voňavý a jazyk čtivý, jen mu chybělo víc akce (hlavně v prostřední části) a romantiky. Spíš se jedná o jednodušší oddechovku než o napínavé čtení. :)

27.07.2021 3 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Docela pěkná pohádka pro odrostlejší děti. Krásně a jednoduše se čte. Chválím svět, kde si knihy žijí vlastním životem a mění se ve zlotvory, a čaroděje, kteří, aby mohli kouzlit, musí sepsat smlouvu s démonem.

Děj není nikterak náročný, čte se plynule. Jen sdílím několik názorů, které už zazněly - romantická linka je neslaná nemastná, člověk už tak nějak od začátku prostě ví, že ti dva skončí spolu. Navíc mi tam chybí nějaký ten "ách" efekt, kdy se vám při polibku zatají dech nebo zaštípou slzičky v oku. Ani jedno se nekonalo, spíš jen takové pokrčení ramen. Dále příliš brzké prozrazení záporáka, možná bych ho zabalila do většího tajemna.

Být tu možnost dávat i půlhvězdy, za mě by to bylo 3,5. Zajímavý svět, zas o něco odlišnější používání magie, plynulé čtení... na druhou stranu nudná romantická linka a nezajímavý záporák.

Ještě jednu věc bych vytkla - při korekturách je důležité dbát jak na pravopisnou a gramatickou stránku, tak na stylistiku - a ta tady značně pokulhávala. Přijde mi, že právě u literatury pro mladé se na tyhle věci příliš nedbá - knihy jsou plné chyb a překlepů.

A teď trooošičku off-topic:

Kouzla rodu Thornů jsou sice po pravopisné stránce o úroveň výš než jiné YA fantasy od téhož (i od jiných) nakladatelství, nicméně stylistická stránka je strašná. Až rušivě častá přivlastňovací zájmena, opakující se slova v odstavci, dokonce na tomtéž! řádku... Jasně, určitě budu považována za hnidopicha, takové chybičky se přece neřeší, korektoři jsou taky jen lidé, bla bla bla... jenže ti lidé za to dostávají zaplaceno (byť kolikrát směšně málo), navíc je to jejich práce. A knihy, zejména pro mladé čtenáře, by kromě požitku měly přinášet i vzdělání - po slohové i jazykové stránce. Možná by bylo na čase s tím začít něco dělat, neboť celková jazyková úroveň v literatuře značně upadá...

08.05.2021 3 z 5

Čarodějův odkaz Čarodějův odkaz Ondřej S. Nečas (p)

Tohle mě strašně bavilo. :) Bylo to milé, pohádkové, fantastické, úsměvné, humorné, poetické... Vlastně jsem na knihu narazila náhodou v nějaké akci a jsem za to ráda, protože mám chuť sáhnout po dalších autorových dílech!

10.03.2021 5 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Pro mě osobně jedna z nejlepších knih, které jsem letos přečetla, a to i přes absenci propracovanějšího děje nebo složitější orientace v postavách na začátku. Ve finále mi ani jedno nevadilo, protože Noční cirkus jsem si užívala stránku po stránce.

Krásně kouzelné čtení protkané tajemnem od začátku do konce, magií, zajímavými postavami... Ač děl nebyl tolik nabytý, vůbec mi to nevadilo. Noční cirkus má v sobě tolik jiného kouzla a zvláštností... Právě ta jinakost zařadila Noční cirkus mezi knihy, které jen tak nedostanu z hlavy. Za mě 5/5.

09.12.2020 5 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

(SPOILER) Docela se divím tomu vysokému hodnocení. Já se do dočtení musela vyloženě nutit. Dost situací bylo předvídatelných, občas mi přišly divné reakce hrdinů na různé okolnosti. Měla jsem pocit, že to psala náctiletá dívka, ne dospělá žena od rodiny. Nebavilo mě to, nedokázala jsem se vžít do postav, protože mi přišly "nijaké". Navíc jsem dost věcí nechápala, až jsem nad nimi reálně kroutila hlavou (např. milování po tom, co Jelena zvracela, válela se ve špíně aj. - ani kýbl vody ten zápach nesmyje...). Některé situace by zas nebylo na škodu rozvést (například jsem moc nechápala vsuvku velitel/velitelka). Za mě teda dost slabá YA.

Jediné plus byl námět ochutnávačky jedů a to, že se to rychle četlo.

28.10.2020 1 z 5

Neviditelná knihovna Neviditelná knihovna Genevieve Cogman

Taky jste se těšili na super příběh o super nadupaný knihovně a skvělém čtenářském požitku?

Osobně jdu hledat dál a knihu s velkým zklamáním odkládám do poličky "Nedočteno, snad někdy jindy. A nebo taky ne." Nevím, jestli autorka tak příšerně píše, nebo je to tím příšerným překladem, redakční prací a korekturou, ale číst to bylo utrpení.

Dala jsem jen pár desítek stran a znechuceně odložila. Ano, bohužel to tak musím napsat. Úroveň stylu psaní ( nebo překladu) je tu vážně hrozná. Mnohdy to znělo jako okopírované z Google Translatoru a bez jakékoliv námahy následných úprav. Nedala jsem to.

Ani příběh samotný mě nenadchnul. Postavy nijaké. Celkově je to pro mě strašné zklamání.

10.09.2020 odpad!

Prokletý sníh Prokletý sníh Barbora Žampachová

Bohužel... Nedočetla jsem. Špatně se mi četlo kvůli nedotažené korektuře textu. V dnešní době, kdy je korektorů a redaktorů "na úrovni" poměrně dost, se tohle špatně odpouští. Ale to je spíš podpis vydavatele než spisovatelky. Velké plus za krásnou obálku. Ale... Příběh sám o sobě mě ani moc nezaujal. Čekala jsem víc...

21.05.2020 1 z 5

Za mě ne. Jsem milovnice kouzelného světa HP, ale tohle se nepovedlo, ani jako béčková fanfiction. Naprosto jsem se v ději ztrácela, za mě příběh naprosto bez solidní zápletky a děje...

27.04.2019 1 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Námět jako takový je skvělý. Lehce morbidní, ale originální. I jedna z ústředních myšlenek, právo na život a svobodu, je originálně zpracovaná. Dějové zpracování je však, dle mého názoru, horší. Bohužel pro mě natolik, že se kniha stala jednou z těch, které jsem ani nedočetla. Což je, při její originalitě, vážně škoda...

25.12.2018 2 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Přečetla jsem celou sérii... Inu, občas jsem se pousmála, ale velké terno to, dle mého skromného názoru, moc není...

18.10.2018 2 z 5

Příběh samurajů Příběh samurajů Roman Kodet

Graficky velmi krásně zpracované, informace podané jímavě i zajímavě, s přístupností i pro naprostého laika. Určitě doporučuji každému milovníkovi Japonska a jeho nejslavnějších bojovníků!

04.06.2024 5 z 5

Pláč němého boha - 2. svazek Pláč němého boha - 2. svazek Tereza Matoušková

Bohové, mocenské boje, intriky, zrady, láska... Vše, co se v předešlé části pomalu rozebíhalo, v pokračování Pláče němého boha doslova strhlo lavinu. Příběh příjemně graduje a v průběhu nabere strmý spád – napětí, které v předešlé části spíše doutnalo, se tu pořádně rozhoří a s jednotlivými osudy se zamíchá jako s balíčkem karet.

Čtivé, temné, originální. Uvěřitelní hrdinové, jedinečný svět. Velice krásný jazyk, díky němuž je i čtení popisů skvělým zážitkem.

09.11.2023 5 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Miloučká, kávou a sladkým provoněná jednohubka, dokonale hodící se do letních večerů i zimních temnodní. Důkaz, že čtivá a čtenáři oblíbená fantasy nemusí být od začátku do konce narvaná akcí, složitým budováním světa či dnes s tak oblíbenou vsuvkou erotiky. Romantická linka je tu nenásilná, leč ani ne dvakrát jiskřivá. Jednoduše si to celé jede na pohodových vlnkách kouře z horkého nápoje. Krásně odpočinkové. :)

06.07.2023 4 z 5

Padesát odstínů tymiánu Padesát odstínů tymiánu Zdenka Pšeničková

Velmi milá a zábavná, pohádkově laděná dívčí fantasy. Pobavila jsem se i odpočinula zároveň. :)

29.06.2023 5 z 5

Čarodějnice z Hex Hall Čarodějnice z Hex Hall Rachel Hawkins

Zábavné, napínavé počtení pro náctileté i starší milovnice YA čarodějné fantastiky. Hlavní hrdinka mě bavila, jako už dlouho žádná, děj možná otřepaný a plný klišé, podaný ale s notnou dávkou humoru a sarkasmu, který příběh okořenil. Na další díly se těším. :)

15.04.2023 5 z 5

Tajemství černé dámy Tajemství černé dámy Kateřina Loučková

Fantastika nemusí být nutně strhující, plná válek a krve nebo nadupaná kouzly od začátku do konce. Tajemství černé dámy je toho důkazem jedná se o skutečně krásné čtení se sympatickými hrdiny, dobovou atmosférou a něžnou i spalující romantikou.

03.04.2023 5 z 5

Dívka, kterou spolklo moře Dívka, kterou spolklo moře Axie Oh

Tahle knížka neoplývá bůh ví jakým napětím, strhujícím či akcí nadupaným příběhem. Milostná linka je taková docela strohá, řekla bych. Sice tam "to něco" je, nemá to však potřebný náboj a úplně to nefunguje, snad trochu jen v závěru. Takže si dokážu představit, že může Dívka, kterou spoklo moře mnohé zklamat.

Já si knihu ale i přesto zamilovala. To milé prostředí, jinakost, asijskou mytologii, bohy, kteří nesplnili dívčina očekávání, příjemné postavy, překvapivý závěr a především ohromnou čtivost... Všechno mě to pohltilo a nepustilo do samého konce.

Moc se mi líbila pohádkovost, k níž příběh zklouzával. Temných strhujících příběhů je v žánru spousta. A tohle bylo sice pomalu plynoucí čtení, zároveň však milé, příjemné a taky lehce dojemné. O lásce, přátelství a především rodině.

3,8/5

13.03.2023 4 z 5

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

Tak jo, koukám, že má Království těla a ohně fakt vysoký hodnocení, takže to moje mezi vším tím "hajpem" bude vypadat jako pěst na oko. :D

Nicméně jsem nedočetla. Přišlo mi to nudné, zbytečné čtení, postavy se nevyvíjely, děj ubíhal tak rychle jako unavená želva na slunci, milostná linka mě nebavila a to Casteelovo věcné "jsi tak vzrušující, když..." mi přišlo žalostné. Pořád jsem si nezvykla na jméno Poppy, nebavilo mě, jak se furt ptá (na což měla samozřejmě nárok, jen mě ten popis světa touhle formou nezaujal) a za těch 300 stran, co jsem dala, se toho prostě nic moc nedělo (až teda na ten jeden pokus o útěk, no).

Omlouvám se všem fanynkám a fanouškům, jedničku jsem žrala, ale tohle mě prostě nenadchlo. Odkládám. Za mě zatím největší zklamání roku.

14.07.2022 1 z 5