jana-cisarova jana-cisarova komentáře u knih

Jak jsem našla správnou životní cestu Jak jsem našla správnou životní cestu Jana Císařová

Co ještě říct k této knize, která je mojí autobiografií, počítaje zhruba od věku po čtyřicítce. Jak jsem našla tu správnou cestu životem, jak jsem našla cestu k té správné církvi. Co pro mne v životě udělal Bůh. Zachránil mne z těžké nemoci, zázrakem jsem unikla chemoterapii "za pět minut dvanáct", našel mi dočasné povolání při výuce cizích jazyků v době, kdy jsem ztratila zaměstnání a těžko bych ve svém věku hledala nové na úrovni vzdělání. Dovolil mi hodně cestovat a poznat cizí země, i přesto, že jsem na to neměla finanční prostředky. Dal mi dar psaní, což bych nikdy nevěřila, že bych po padesáti letech, když jsem ve svém mládí psala příběhy a romány "do šuplíku", byla schopná skutečně knihu napsat a během pěti let jich vydat už čtrnáct. Psala jsem bez problémů, aniž bych se musela namáhat, šlo to zázrakem úplně samo. Sice nějaké "mouchy" tam zůstaly, ale bohužel, korektury si dělám sama, nikdo mne nekontroluje.
A dál bych mohla jmenovat řadu věcí, za co vděčím Pánu Bohu. Jistěže jsem i něco ztratila. Mám handicap špatné mobility a spoustu dalších problémů, ale to je nic, proti tomu, co jsem dostala. Je to neskutečně mnoho, za co mohu Pánu Bohu děkovat.

05.03.2023

Životní cesty dětí Bachmanových Životní cesty dětí Bachmanových Jana Císařová

Jak krátce okomentovat knihu, která má 438 stránek? 4. díl rodinné ságy z cyklu Zahradnice z předměstí. Je přímo nabita příběhy jejich, již dospělých a dospívajících dětí.
Začátek se dá zaměnit s červenou knihovnou první poloviny 20. století. Třída samých pubertálních dívek a nově příchozí profesor, který má zastoupit jejich třídní, která odchází na mateřskou. Navíc mladý a velmi pohledný. Třídou při té zvěsti zahlaholí hlasité Hurá. Jediná, která je vůči té zprávě netečná, je Brigita. Právě ona se stane tou, do které se mladý profesor zamiluje na dálku, při pohledu na její foto z třídní fotky loňského ročníku. Ona si zatím doma odbývá těžký zápal plic a nového profesora spatří až po více než třech týdnech.
Nejstarší z dětí, Petr, starý mládenec. Převzal od maminky starost o zahradu, zdědil její zahradnické povolání. O dívky neměl zájem, jen on a ještě jedna osoba, věděli proč.
Druhá v pořadí, Brigita. Byla velmi krásná a rodiče měli už od jejích dvanácti let strach, aby něco nevyvedla a nedostala celou rodinu do maléru. O rok mladší Laura od dětství snila o povolání letušky. Lásku a jakékoliv citové vzplanutí si nekompromisně zakázala. Přesto si i ona dovolila krátké milostné zážitky se dvěma spolužáky ze středních škol, které vystudovala. Její cíl byl, aby se po maturitě dostala na dvouletou nástavbu cestovního ruchu. Byla to jediná škola v ČSSR a sídlo měla v Karlových Varech. Lori měla výborné maturitní vysvědčení, její úsilí a obětavé snažení se vyplatilo a dostala se tam.
Třetí sestra v pořadí, Elisa. Od dětství milovala ruční práce, nadání měla po mamince Lorce. Šila oděvy pro celou rodinu, pletla a háčkovala. Zvolila si učební obor dámská krejčová a švadlena. Po ukončení učebního oboru měla možnost si udělat maturitu na nástavbě dívčí rodinné školy.
Nejmladší syn Robert byl v tomto dílu ještě dítě. I on měl možnost po revoluci nastoupit na nový druh gymnazijního studia. Od páté třídy ho rodiče přesunuli na osmileté gymnázium.
Kniha mohla být o čtyři kapitoly, cca o 60 stránek kratší, kdybych dopředu věděla, že pátý, poslední díl, s názvem Letuškou v Emirátech, nebudu moct vydat s tak vysokým počtem stran, které by došly až skoro k pěti stovkám. Musela jsem rodinnou sérii rozdělit nikoliv na pět, ale na šest dílů. Přidala jsem pátý díl s názvem Vysněná cesta do oblak, která začíná posledními čtyřmi kapitolami ze čtvrtého dílu Životní cesty a pokračuje Lořiným prvním pracovním místem na Ruzyni. Zpočátku pracuje na check in při odbavování cestujících. Přitom navštěvuje tříměsíční kurz pro palubní průvodčí. Její sen se splní a stává se letuškou. Její osudy popisuje pátý díl Vysněná cesta do oblak.
Kniha je velmi čtivá, to vím od čtenářek, přesto, že je tak silná. Zařadila jsem do ní několik barevných fotografií, které znázorňují mé hrdiny, děti Bachmanovy. Hledala jsem ve fotobance až do omrzení tak dlouho, až mi podoby některých mladých lidí přesně sedly s mou představou, jak moje děti vypadaly.
Při tvorbě svých knih se vždycky snažím o to, aby obálky knih korespondovaly s názvem knihy a s jejím dějem. Jsou to často hodiny strávené na Pixabay, než najdu to pravé foto na obálku. Na některé obálky knih mi poskytl fotografie můj syn Marek, cestovatel a fotograf. Jeho dílem je foto na obálku této knihy, Životní cesty dětí Bachmanových. Též jsou jeho dílem fotografie na obálku Královna rozbouřených moří a Vila Adriana.

05.03.2023 5 z 5

Plantážníkova dcera, Měsíční království a jiné povídky Plantážníkova dcera, Měsíční království a jiné povídky Jana Císařová

(SPOILER) Plantážníkova dcera, Měsíční království a jiné povídky
Moje předposlední kniha obsahuje tři novely a čtyři kratší povídky. V tomto komentáři se zaměřím na novely „Plantážníkova dcera“ a „Měsíční království“. Jde o dva příběhy, které se vzájemně prolínají.
Děj romance se odehrává v exotické Brazílii v šedesátých letech minulého století. Začíná okázalým karnevalem v Riu. Ulice plné až k prasknutí, zástupy tančících polonahých žen, bubnujících mužů a alegorických vozů. Plantážník Fernando Gutiérez posílá jejich osmiletou dceru Zoranu pozdě odpoledne domů, a nařizuje soukromému řidiči, aby ji předal chůvě. Zorana se brání, domů ještě nechce. Když se blíží k plantážníkovu sídlu na venkově, požaduje, aby jí řidič zastavil, že domů dojde pěšky, vždyť je to už jen kousek. Po delším váhání a její neústupnosti jí povolí a vysadí ji.
Zorana je svobodná, nikdo ji nehlídá. Poskakuje, napodobuje tančící ženy z průvodu. V cestě jí stojí úzký potůček, ten se rozhodne přeskočit. Chybí jí jen pár centimetrů… Skončí v korytě potoka s vymknutým kotníkem. Než si uvědomí, do jaké bryndy se dostala, že z potoka s bolavou nohou nevyleze a domů nedojde, připlazí se k ní had a uštkne ji. Nárt začne ošklivě natékat a celé místo zrudne. Křičí a bezradně volá o pomoc. Určitě zbytečně. Had byl zaručeně jedovatý a zbývá jí jen několik minut, než tady bez pomoci, aniž by o ní někdo z domu věděl, zemře.
Záchrana přijde „za pět minut dvanáct“. Mladý student, George Redford, host jejího otce z Velké Británie, se též vrací z karnevalu a udělá si procházku lesnatou buší podél potůčku. Slyší zoufalé volání o pomoc, které se ozývá odněkud z potoka. Zoraně se dostane pomoci v poslední minutě, kdy už ztrácí vědomí. George ji ošetří a odnese v náručí do domu.
Rodiče Zorany jsou mladému Georgovi nesmírně vděční. Plantážník ho zaučuje do pěstování cukrové třtiny, neboť se chystá studovat tropické zemědělství na univerzitě. Zorana se na mladého George nesmírně upne. Děkuje mu za záchranu a prohlašuje, že její život mu bude navždy patřit.
O deset let starší George je z toho rozpačitý a zaskočený. Rozloučí se spolu jako kamarádi a on slibuje, že za dva nebo za tři roky sem opět přijede na další stáž, aby měl podklady k diplomové práci.
O tři léta později se opět setkávají. Jedenáctiletá Zorana je už v plném rozpuku dospívání. Tentokrát se netají s tím, že se do něho zamilovala. Tři týdny pobytu v něm zanechají velký zmatek a nejistotu. Bojí se komplikací, neboť ona je stále ještě dítě, i když vypadá na patnáct. V Brazílii dívky dospívají o moc dříve než u nás. Také jsou tam jiné zákony pro pohlavní zletilost než v Evropě.
Příští rok má zase přijet. Zorana se nemůže dočkat, počítá každý den do jeho příjezdu. Geoge nakonec jejímu otci oznámí, že letos nepřijede. Neudělal jednu těžkou zkoušku, v srpnu ji musí opakovat. Zorana se úplně zhroutí. Nikomu nic neřekne, z čeho pramení její nemoc. Duševní trýzeň, horečky, dusivý kašel, ztráta dechu a bolesti srdce. Když už si matka neví rady, zavolá své přítelkyni ze studií, která žije v jihobrazilském regionu Rio Grande do Sul, ve městě Santa Maria uprostřed neprostupných hor a džunglí. Paní Zilda pozve Zoranu k ní na prázdniny. Rodiče souhlasí, souhlasí i Zorana, která vůbec nekomunikuje, je z ní vyhublá troska.
Za měsíc se vrací domů úplně zdravá, veselá dovádivá, jako bývala dřív. Nikomu neprozradí, co se s ní stalo, že se v noci lednového úplňku dostala k měsíčním královnám, které jí z bezvýchodné situace našly východisko. Tento příběh není součástí Plantážníkovy dcery, je popisován v novele „Měsíční království.“
Zorana se vrací do školy a po půlroce v srpnu očekává poslední příjezd její velké lásky. George, bude už za rok končit studium a letos potřebuje poslední podklady k diplomové práci. Má od měsíčních královen vypracovaný plán, co musí udělat. Musí Georgovi odhalit svou lásku, musí ho svést a zařídit, aby se s ní oženil. Bojí se, že otec by ho nepřijal jako vhodného ženicha pro svou dceru, musí zařídit, aby nebyla už „použitelná“ pro dohodnutého manžela, kterého by jí vybral otec.
Svou lásku si nakonec získá. George nevěří, že by mohla být pro něho dosažitelná, ale splní její žádost a podmínky. Pokračování příběhu je pak samé tajemství, zvraty a kamufláže. Opět jí pomůže její dobrá víla, matčina přítelkyně Zilda, a pozve ji k sobě na prázdniny do města Santa Maria. Tam dojde k odhalení. Po dvou měsících přilétá Zorana domů a nese odpovědnost za vše, co provedla. Ukazuje se, že měla nesprávný odhad, a vše, co zařídila, aby Georgie získala, bylo zbytečné a neúměrně předčasné. Je za to potrestána, vlastně oba jsou za to potrestáni. Nakonec ale všechno dobře dopadne.

Měsíční království
Daleko od civilizace, v neprostupných horách a džunglích, v jihobrazilském městě Santa Maria, se scházejí v noci za měsíčního úplňku, tajemné měsíční královny. Jsou to dívky z masa a kostí, studentky střední internátní školy, které pomáhají lidem a dětem s jejich trápením, starostmi a problémy různého charakteru. Každá dokáže pomoci a poradit v oboru, který na škole studuje. Jsou tam psycholožky, zdravotnice, budoucí sestry a lékařky, sociální pracovnice, vizážistky a modistky.
Sem poslali rodiče Zoranu, která už byla bledá, docela průsvitná, zlomená v hlubokých depresích a s nikým nekomunikovala. Nikdo nevěděl, že je to bolest a nemoc z nešťastné lásky.
Hned první noc po jejím příjezdu měla Zilda v nemocnici noční službu a musela nechat Zoranu doma samotnou. Náhodně se dozvěděla, že dnes, když se na obloze rozzáří úplněk, bude noc, kdy tu úřadují měsíční královny. Zorana se způsobem téměř nadpřirozeným dostane k nim a svěří se se svým trápením. Je jí nabídnutá pomoc. Ujme se jí královna Saravah a poradí, jakým způsobem svou lásku získat.

25.02.2023 4 z 5

Spící tygr Spící tygr Rosamunde Pilcher

Selima má před svatbou. Když si prohlíží darovanou knihu poznává, že spisovatel je podle fotografie, jména a iniciálů podobný na jejího otce, který prý zemřel ve válce. Je tou myšlenkou natolik unesená, že přes nesouhlas snoubence odletí na středomořský ostrov, kde spisovatel žije.
Na letišti ji čeká rána. Ztratil se kufr se vším oblečením. Navíc jí někdo ukradne z kabelky peněženku. Přesto přijíždí do sídla domnělého otce. Doma ho nezastihne a dluží peníze taxikáři za odvoz. Jak se zachová spisovatel, když mu Selima prozradí, že je její otec?
Příběh je humorný od samého začátku. Selima dělá jeden malér za druhým. Za dva dny se oba lidé sblíží, ani jeden netouží po tom, aby okamžitě odletěla zpět domů. Když jí jeho přítelkyně zaplatí letenku a odveze ji na letiště předstírá, že ztratila pas. Knihu jsem četla dvakrát, viděla jsem i film. Obojí se mi moc líbilo Pět hvězdiček.

24.02.2023 5 z 5

Někdo mne sleduje Někdo mne sleduje Jana Císařová

Jsem zvyklá knihy psát, nejsem zvyklá knihy komentovat. Snad si zvyknu. Začnu od těch svých vlastních. Moje poslední kniha „Někdo mne sleduje“ se vymyká těm předešlým, které byly ryze pozitivní, určeny jako romány pro ženy. Toto je psychologický román s kriminální zápletkou.
Barbora to nemá lehké. Během několika málo let se musí vyrovnávat s několika dilematy. Nejdříve s traumatem po znásilnění a předešlému stalkingu. Poté se dostane do situace, kdy se musí rozhodnout mezi dvěma zly, aby si zvolila to menší. Když se se vším smíří, přijde další rána. Nezbývá nic jiného, než se otřepat a jít dál.
Po pár letech se zdá být vše celkem v pohodě. Jen do té doby, než se na scéně objeví jeden člověk. Byla by ho odkázala do patřičných mezí. To také udělá, jen kdyby… Musí se smířit s dalším kompromisem. Za krátkou dobu i s tím, že člověk, který jí kdysi ublížil, jí nakonec zachrání život. Ale ani nyní není všem trampotám a dilematům konec. Když už se rozhodne, jak se svým životem naloží, dožene ji vlastní hloupost a jedno přeřeknutí z doby, kdy byla v úzkých a chtěla si zachránit dobrou pověst.
Své knihy si nebudu sama hodnotit, to nechám čtenářům.

22.02.2023 5 z 5

Blackout Blackout Marc Elsberg (p)

(SPOILER) Velice napínavý thriller Marca Elsberga, který se podle mínění čtenářů může kdykoliv stát realitou. Když jednoho únorového dne zhasla světla v Italském Miláně, poté bylo totéž hlášeno ze Švédska a postupem následujících hodin z téměř všech států Evropy, vypukl velký zmatek. Byly hlášeny první oběti. Zpočátku šlo o havárie automobilů na dálnici, když rázem zhasly semafory, všechno kolem zahalila neproniknutelná tma, automobily vrážely jeden do druhého, sypala se skla, demolovaly se karosérie.
Piero Manzano, italský programátor a bývalý hacker, brzy objevil, že to, co se stalo, není náhoda nebo nějaká náhle vzniklá havárie. Šlo o globální výpadek elektrické sítě v celé Evropě a s ní všechny následky, co způsobí výpadek energie. Bylo jisté, že ve skutečnosti jde o teroristický čin jednoho nebo několika jedinců, kteří chtějí ochromit ekonomiku Evropského kontinentu. Po několika dnech došlo k výpadku elektrické energie i ve Spojených státech.
Knihu jsem četla s velkým napětím, události se střídaly po kapitolách v různých městech a různých státech Evropy. Zpočátku byl problém si zapamatovat tolik osob, které v jednotlivých kapitolách vystupovaly. Bylo to moc zajímavé, ale hodně odstrašující při představě, že stačí málo, a toto všechno se může stát kdekoliv ve světě, nebo i u nás.

18.05.2024 4 z 5

Tatínkova holčička Tatínkova holčička Mary Higgins Clark

(SPOILER) Sedmiletá Ellie ztratila svou patnáctiletou sestru Andreu, která byla surově zavražděna. Ellie věděla, že se má sestra večer sejít s mladíkem, do kterého byla zamilovaná a měla od otce zakázáno se s ním scházet. Rob Westerfield byl usvědčen z vraždy, ale stále popíral a snažil se ji svalit na jiného mladíka, Andreina kamaráda Paulieho. Když se zoufalí rodiče dozvěděli, že malá Ellie věděla o rande své sestry a kryla ji, vyčítali jí to. Ellie nesla tu vinu celá léta na sobě. Tragedie v rodině rozloučila její rodiče. Otec od nich odešel a po letech se oženil s jinou ženou. Ellie ho mohla navštěvovat, ale vzdala se toho. Žila s matkou až do její smrti.
Rob Westerfield si odseděl dvacet dva let a pak měl být propuštěn na podmínku. Ellie byla v tu dobu investigativní novinářkou a vzala si za čestný úkol nedopustit, aby se vrah její sestry dostal na svobodu. Jelikož šlo o syna bohatých a velice vlivných rodičů, podařilo se jim dostat ho z vězení.
Ellie se pustila do pátrání, aby usvědčila Roba z jiných trestných činů a dokonce z další vraždy, kterou měl spáchat ještě před její sestrou. Tímto se ocitá ve velmi nebezpečném postavení. Otec a nevlastní bratr ji chrání, všude ji sledují a jen díky nim vyvázne s holým životem. Její úsilí najít spravedlnost je nakonec korunována úspěchem a vrah je po zásluze potrestán nejvyšším trestem.
Velmi zajímavé a napínavé čtení od začátku až do konce.

20.04.2024 4 z 5

Perfektní společnice Perfektní společnice Nicola Cornick

Na panství Hewly se vrací kapitán Lewis Brabant, po létech strávených na moři. Musí převzít panství a majetek po otci, který je těžce nemocný. Na panství se vrátila otcova kmotřenka Julie Chessfordová, která ovdověla a kdysi byla snoubenkou Lewise Brabanta. Je to žena plná lží a intrik, která se dokáže převléct do kůže beránka. Caroline, její bývalá přítelkyně z dob studií, přijala u ní místo placené společnice, ve skutečnosti je však pro ni spíše služkou pro všechny její rozmary. Julie se vnutila do rodiny Brabantů jako kmotřenka jejich otce s očekáváním, že Lewis se s ní po příjezdu zasnoubí a později ožení, a ona tím získá velký majetek.
V době Lewisova příjezdu se Caroline ocitá na ranní procházce v lese, pro kterou si zvolila nevhodné oblečení. Lewis jí na koni zkříží cestu a je jí okouzlen. Od první chvíle jí projevuje své sympatie, city, a zahrnuje ji polibky. Caroline je z toho vyvedená z míry, pokládá ho za svůdce žen a snaží se před ním ukrývat.
Kniha je nenáročná na čtení, taková oddechovka. Vadily mi však dokonečna opakované a omílané téměř stejné milostné rozhovory a intimní sbližování při setkáních Lewise a Caroline, téměř od samého začátku až po konec knihy, která mohla být o hodně kratší.

07.04.2024 4 z 5

Lepšího manžela abys pohledala Lepšího manžela abys pohledala Alena Jakoubková

(SPOILER) Nová knížka od Aleny Jakoubkové, kterou jsem četla poprvé. Je od samého začátku trochu odlišná od předchozích románů, kde děj začíná zklamaným manželstvím, nebo rozchodem a snahami přítelkyň dohodit hlavní hrdince nového ženicha.
Dora je už plnoletá, ale matka ji stále ještě pokládá za dítě a zakazuje jí svobodný život. Otec je před léty opustil, oženil se s mladší ženou a žije s ní v Mnichově. Matka to nedokázala strávit a zakazuje Doře se s ním stýkat. Každé setkání otce, dcery a jeho nové ženy skončí skandálem.
Dora je po celou dobu studia na gymnáziu zamilovaná do svého profesora Oldřicha Lučinského. Po maturitě si s ní její idol domluví schůzku a poté využije její naivity. Až po čase jí přizná, že je ženatý. Dora to velice těžko nese. Nebere na vědomí spolužáka Michala, který je do ní zamilovaný taktéž od prvního ročníku.
Trvá jí několik měsíců, než si vybojuje právo na setkávání s otcem a s jeho pomocí se od matky distancuje. Nastoupí studium na vysoké škole pedagogické. Otec jí koupí dům v Třeboni, do kterého se odstěhuje a před matkou se schovává.
Až po letech, kdy už končí vysokou školu promocí, vlastně až v poslední třetině knihy, přichází na scénu její budoucí manžel. Seznámí ji s ním matka, se kterou se už usmířila. Manželství s Arturem je však odlišné od normálu, což ona velmi brzo poznává. Také si uvědomuje, že zahodila svoji největší šanci na lásku s bývalým spolužákem Michalem.
Kniha se mi líbila, četla se dobře, patří k těm lepších od této oblíbené autorky.

05.02.2024 5 z 5

Princezniny deníky Princezniny deníky Meg Cabot

(SPOILER) První díl nás seznamuje se čtrnáctiletou dívkou Miou Thermopolisovou. Osudy americké dívky z Manhattanu, která se ze dne na den stane princeznou malého evropského knížectví Genovie, jsou popisovány v deseti dílech. Příběh byl také zfilmován a musím přiznat, že filmová verze se mi líbila víc než knižní podoba. Nejvíc se mi líbila představitelka princezny Mie, Anne Hathaway. Filmové zpracování se také dosti odklonilo od knižní předlohy.
Na samém začátku se čtrnáctiletá Mia potýká s problémy, které jí ničí radost ze života. Kromě kocoura Tlusťocha Louie má kamarádku Lilli, která je oproti ní velice přemoudřelá. Mia má komplexy ze své, na její věk nedostatečně vyvinuté postavy, závidí nejkrásnější dívce ze třídy Laně, která má toho všeho nadbytek, navíc chodí s nejpopulárnějším klukem ze školy, do kterého je Mia zamilovaná. Aby toho nebylo málo, propadá z matematiky. Matiku ji učí pan Gianini, který se právě seznámil s její matkou, a k její hrůze spolu začali chodit. Mia si myslí, že ji už nic horšího nemůže potkat. To se ale velice zmýlila.
Do New Yorku přilétá její otec, který s její matkou nikdy nebyl ženatý, ale Mia každoročně trávila prázdniny s ním u jeho matky, kterou místo „babičko“ oslovovala „Grandmére“. Mia se dozvídá, že její otec prodělal těžkou nemoc, po které zůstal neplodný. Teprve nyní poznává, že její otec je knížetem Genovie, a ona, která je jeho jediným potomkem, zdědí po jeho smrti knížecí titul a stane se vládkyní té malé evropské zemičky. Poznání, že už není obyčejná dívka, studentka střední školy, ale princezna, od které se očekává, že bude vládnout, ji úplně dorazí. K tomu všemu přijíždí Grandmére, aby se jí ujala a dávala jí hodiny princeznování. Jak se s tímto vším Mia vyrovná, o tom vypráví první díl desetidílného svazku.

02.02.2024 4 z 5

Po nás nezbude nic Po nás nezbude nic Jana Císařová

Kniha povídek několika žánrů. V první části jsou autobiografické povídky z mého života. Ve druhé části povídky ze sousedských vztahů, které jsem zpracovala na základě vyprávění známých osob, tedy mají z větší části pravdivé jádro.
Třetí část tři historické povídky. Jsou již delší, dvě z nich jsou beletrií. Námět jsem čerpala z vyprávění a legend obyvatel Mexika (Černý panter), zcela vymyšlená je povídka „Zapomenutý kout“, a poslední, „Neznámá manželka“ má pravdivé jádro. Příběh ženy si pamatuji z vyprávění, uvedeném v jednom ženském časopise v době mého mládí.
Čtvrtá část obsahuje dvě povídky z mé fantazie. První z nich je pohádkou pro dospělé, druhá je fantastická vidina o tom, jak žijí lidé a děti na obydlené bezhříšné planetě J.V.D.H.

21.01.2024 4 z 5

Velká šestka Velká šestka Arthur Ransome

Velká šestka je příběhem šesti přátel z Klubu Lysek na konci letních prázdnin. Tom a hoši ze Smrti a slávy očekávají příjezd jejich kamarádů Dicka a Dorotky.
Jožka, Bill a Péťa se těší, že budou moci na Smrti a Slávě přespávat.
Než přijedou jejich kamarádi Dick s Dorotkou, odváže někdo motorový člun, který kotví blízko jejich lodě. Všichni si myslí, že je to jejich dílo. A proč ne, když jejich starší kamarád Tom už jednu loď na jaře odvázal?
Lodí je odvázáno víc, ne jenom v jejich vesnici, ale i v těch dalších, a to vždy, když tam v tu dobu je Smrt a sláva. Naštěstí Dorotka pochopí, že někdo to na kluky hraje, aby je očernil a dostal je pryč z řeky.
Záškodník je vypátrán díky jejímu smyslu pro detektivní činnost a hoši ze Smrti a Slávy jsou očištěni.
Kniha se mi líbila stejně, jako všechny Ransomovky, i když jsem v ní postrádala Vlaštovky a Amazonky.

06.01.2024 5 z 5

Kam čert nemůže…nastrčí manžela Kam čert nemůže…nastrčí manžela Alena Jakoubková

Kniha se lehce četla, na podobné téma jich však už bylo od autorky více. Šestnáctiletá zamilovaná Zuzana se dá pochopit, ale nepochopím přístup jejích rodičů. Jistěže měli o ni strach, aby nedopadla s mužem o 15 let starším špatně. Jejich konečné zavržení vlastní dcery už bylo ranou pod pás.
Zuzka si pomohla jen do zlaté klece, která ji po několika letech začala dusit. Dušan byl zpočátku hodným a vzorným ochráncem své mladé ženušky, později se ukázal být jejím diktátorem. Když se chtěla vymanit a zařídit si život podle svého, zapudil ji. To jí pomohlo prosadit si svůj styl života.
Celkově hodnotím příběh na tři hvězdičky. Odpočinková četba.

30.11.2023 3 z 5

Jezero snů Jezero snů Lisa Kleypas

Zajímavá a čtivá kniha. Oblíbila jsem si postavu Zoë, která měla milou a obětavou povahu, s jakou láskou se starala o svou babičku Emmu, která ji vychovala. Nyní byla Emma nemocná s postupující demencí a Zoë jí oddaně opatrovala a ošetřovala.
Bratři Nolanovi, Sam, Mark a nejmladší Alex, zahořklý cynik, který opovrhoval vším hezkým a poctivým. Lásku pokládal za přežitek, která je jen pro pošetilé osoby. Od takového citu se musí držet co nejdál. Jeho jedinou přítelkyní byla láhev whiskey. Jeho životním postojem zamávala až událost, kdy se po jeho boku objevil duch. Nejen, že on jediný ho dokázal vidět, ale také ho slyšel mluvit.
Když se seznámil se Zoë, zasáhl do jeho života pořádný šok. Nechtěl si přiznat, že se zamiloval. Zoë ho přitahovala a ji samotnou Alex přitahoval, přestože věděla, že je to darebák, od kterého se musí držet co nejdál.
Duch měl v přítomnosti Alexe svou vlastní úlohu. Hledal milovanou ženu, se kterou měl vztah před svou smrtí. Díky Alexovi mohl zjistit, kým byl a kdo byla jeho velká láska.
Konec knihy a vyústění příběhu mne moc nenadchlo. Jakkoliv nemám ráda duchařské příběhy, tento se mi zdál celkem neškodný, někdy až docela vtipný. Co se však stalo na konci, už zavánělo mystifikací a okultismem. Přesto se mi děj knihy líbil, dávám jí čtyři hvězdičky.

05.11.2023 4 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Co napsat do komentáře o knize tohoto charakteru? Upřímně, je to taková slátanina, jakou jsem ještě nečetla. Ale natolik dobrá slátanina, abych ji poctivě přečetla až do konce.
Hlavní hrdina, Arthur Dent, jediný přeživší obyvatel planety Země, a jeho tři přátelé, cestují kosmickou lodí Srdce ze zlata po různých planetách v čase a prostoru. Nejednou byli už mrtví, aby se čirým zázrakem znovu probrali k životu.
Hlad je zavedl až na samý konec galaxie, do restaurantu na konci vesmíru. Právě v tu dobu byl ohlášen konec vesmíru, po němž už mělo být jen Nic. Ale čtyři přátelé přežili, i když od sebe odděleni a děj pokračuje dalším dílem s názvem Život, vesmír a vůbec.

12.09.2023 2 z 5

Únos zpěvačky Únos zpěvačky Martin Nezval

Kniha na mne zpočátku vůbec nezabrala. Zdála se mi jako hotová slátanina, které jsem ani pořádně nerozuměla. Do první poloviny jsem myslela, že ji odložím.
Prolínaly se v ní dvě události. Unesení zpěvačky Renaty Máchové, což jsem zprvu za únos nepovažovala. V druhé linii se jednalo o přijetí mladého zakomplexovaného kluka Marcela do redakce bulvárního tisku. Byl schopný donášet pikantní příběhy na zpěvačku Renatu, za což mu redaktorka Anna byla velice vděčná.
Na výsluní se dlouho neudržel. Příběh před koncem ukázal, čím byla domnělá ochrana zpěvačky před únosem. Šlo o skutečný únos, na němž si namastili kapsu ti, kteří zpočátku vypadali jako ochránci.
Styl psaní knihy mne však vůbec neuchvátil. Dávám dvě hvězdičky.

03.06.2023 2 z 5

Návrat do českého pekla Návrat do českého pekla Barbora Koudelková

Bára se vrací do rodného Česka, ale její životní situace už od samého začátku neslibuje nic dobrého. Má jediného kamaráda, který je pro ni ochotný přijet do Vídně na letiště. Začíná boj s úřady o identifikační doklady dětí. Bez nich nedostane žádnou finanční dávku, aby měli z čeho žít. Nemá trvalé bydliště. Musí se pokořit před matkou, aby mohla aspoň krátce žít v bývalém domově. Stále je pronásledována věřiteli, kteří se nechali nachytat a poslali do Afriky nemalé finanční částky, na které jim ona sama podepsala směnky.
Svůj příběh zveřejní nejdříve v časopise pro ženy, poté se jí nabídne možnost vystoupit v televizi. Je stále někým oklamávána. Nemá kam se s dětmi uchýlit. Trpí hladem a nedostatkem peněz, nevhodným ubytováním. Když někomu uvěří, ukáže se, že naletěla. Skrývá se, musí s dětmi žít v nepříznivých podmínkách, až se octne úplně na dně a pokusí se o sebevraždu. Je zachráněná, ale tímto skutkem přichází o děti.
Než se její život začne měnit k lepšímu, stane se mnoho věcí, ponejvíce nepříjemných.
Od knihy jsem neočekávala nic lepšího, žádné lepší životní vyhlídky pro Báru název knihy nesliboval. Ani tady, když byla zpátky v Česku, se nezbavila své naivity, a znovu několikrát naletěla a doplatila na svou důvěru.

05.05.2023 4 z 5

Juliánka Juliánka Eliza Orzeszkowa

(SPOILER) Juliánčin příběh se odehrává v Polsku ve 2. polovině 19. století. Byla odloženým novorozencem, kterého našla jednoho rána stará žebračka před branou do velkého dvora, kde se nacházel starý, oprýskaný a napůl zbořený dům. V něm nacházeli útočiště ti nejchudší a nejubožejší lidé z města. Holčičku tito chudí lidé přijali jako nalezence, o kterého budou střídavě jednotlivé rodiny pečovat. Jejich ochota k tomu však byla pramalá, navíc sami měli málo, aby své vlastní početné děti uživili.
Juliánka prožila kruté a neradostné dětství, od dětí byla šikanována. Přesto se v tomto nehostinném polozbořeném domě našlo během let pár lidí, kteří si k ní našli těsnější pouto. Jednoho dne přišla do domu bydlet chudá soukromá učitelka, která v Juliánce poznala svou dcerku, kterou před sedmi lety zde zanechala
Příběh je moc smutný, smutně začal a smutně pokračuje. Spisovatelka chtěla ukázat na těžké životní podmínky prostých lidí a dětí. Docházka do škol byla nepovinná, lidé negramotní, přišla hospodářská krize, vysoká nezaměstnanost, nebylo co jíst, práce byla často nedostupná i pro ty, kteří chtěli poctivě pracovat, aby se uživili.
Kniha byla dojemná, ráda jsem si příběh této malé holčičky přečetla, i když často byly pročítané řádky k pláči. Nejvíc mne na konci knihy zklamalo, že příběh byl nedokončený. Skončil v době, když už trochu větší Juliánka opustila dům a dvůr svého dětství, žila na ulici, žebrala, navštěvovala domy boháčů a zámožné paničky a jejich služky jí vždy daly něco k jídlu. Ve starém domě, kam se dřív občas vracela, se už moc dlouho neobjevila. A právě v tu dobu se vrátila ona nešťastná a zlomená žena, která byla její matkou, což úzkostlivě tajila. Ale nikdo jí už nedokázal říct, kde by Juliánku našla, byla naprosto nezvěstná.

14.03.2023 4 z 5

Letuškou v Emirátech Letuškou v Emirátech Jana Císařová

(SPOILER) Poslední šestý díl z cyklu rodinné ságy zahradnice z předměstí. V tomto dílu opět vystupuje Lori, která dostává nabídku práce u nově vzniklých emirátských aerolinií AbúDhabi air. Získává pro ně i svoji mladší sestru Elisu, která dosud pracovala soukromě jako dámská krejčová a šila oděvy pro zákaznice z domova. Lori si na konci tříletého období práce u ČSA udělala kurz na letušku první a bussines třídy. Eli musela začínat od samého začátku a potýkat se se studiem v angličtině.
V Abú Dhabi mají krásný byt samy pro sebe. Jejich přítel a ochránce Amir Al Fazghi, personální manažer letecké společnosti jeho otce, jim zařizuje další výhody. Přístup do jednoho z nejdražších mezinárodních hotelů na jeho pláž, zahrady, restaurace a kavárny, vozí je po městě, zve je na farmu svého bratra Ahnmeda v Al Ainu.
Po absolvování tříměsíčního přípravného kurzu začínají absolvovat nejdříve kratší lety po okolních arabských zemích, později létají do desítek vzdálenějších destinací. Jednou za rok za nimi přilétají rodiče na dovolenou, ony samy mají dvě dvoutýdenní dovolené v roce na odlet domů. Jejich otec Petr je často navštěvuje, když pilotuje let ČSA do Dubaje a má tam dvoudenní pauzu.
Lori je od samého začátku do Amira zamilovaná. Musí se moc ovládat, aby její cit nikdo nepoznal. On je šejch, syn jedné z nejbohatších a nejváženějších rodin v emirátu Abú Dhabi. Amir ji miluje také, ale i on musí svůj cit tajit. Prohlédnou je jich blízcí, dříve, než jeden druhého. Eli to na Loře dávno poznala, na Amirovi též, a moc se toho děsí. Amirův otec syna prohlédne při návštěvě Lořiny a Elisiny rodiny u nich v rodinném sídle. Přestože Amir je druhorozený syn, otec mu zakazuje vztah a manželství s bílou nevěřící dívkou, přestože je to jejich jedna z nejlepších palubních průvodčí a má otce významného letce a kapitána.
Jak si nakonec mladí lidé poradí? Uhájí si svou lásku a naději na společný život? Požehnají jim aspoň Lořini rodiče Petr s Lorkou? Jak dopadne Eli? Najde i ona svého osudového muže?
Mnoho událostí se ještě stane v Emirátech i v České Republice, u Lory, Elisy, u ostatních dětí Petra a Lorky u nich doma. Co ještě dál, když se na scéně znovu od čtvrtého dílu objeví Abigail, a nyní už není ochotna mlčet o tom, kde je její místo? Kniha je dost obsáhlá na to, aby se v ní odehrálo hodně událostí, které budou končit až na začátku 21. století, ale vrátí se k nim ještě sama Lori v jejím ohlédnutí se po deseti letech, v roce 2016-17.

12.03.2023

Odstrčená - Erasmus 87 Odstrčená - Erasmus 87 Jana Císařová

(SPOILER) Opět přidám komentář k jedné mojí knize. Jde o třetí díl ze série rodinné ságy „Zahradnice z předměstí“. První díl „Osudová setkání“ nám představil hlavní hrdinku, zahradnici Lorku, která v tomto dílu zažije tři osudová setkání, která od základu změní její dosavadní život. Ve druhém dílu „Rodina“, se z ní stává vdaná žena, provdaná za mladého, o více než deset let mladšího muže, studenta Petra Bachmana. Petr se po mnoha letech dálkového studia stává pilotem civilních letadel. V té době mají již čtyři děti a páté je na cestě.
Odstrčená – Erasmus 87, je třetím dílem cyklu. V tomto díle vystupuje do popředí jejich prostřední dcera Laura, zvaná Lori, která se od útlého dětství trochu odlišuje od svých sourozenců. Je přecitlivělá, nerozumí si s nimi, cítí se odstrčená a ušlápnutá. Již od svých zhruba sedmi let touží stát se letuškou. Poznává jejich práci při častých rodinných letech do různých destinací na volné letenky, které jejich otec dostává pro každého člena rodiny. Její nezáviděníhodný osud ušlápnutého dítěte se začne měnit, když dosáhne věku čtrnácti let.
V osmé třídě přihlásila s dovolením rodičů celou svoji rodinu do mezinárodního programu všech socialistických států "Erasmus 87" Jejich rodina byla zkontaktována se stejnou rodinou z Bulharska, kde měli taktéž 5 dětí, stejného pohlavního složení a stejného ročníku narození. Lori získala nejmilejší kamarádku, erasmovou sestru, stejně starou Larissu Lorencu Dimitrievu. Následoval společný výměnný pobyt v jejich rodinách a prázdninový pobyt v sanatoriu v Nesebaru. Tam byly první čtyři týdny jen děti samy, ale pak za nimi přijeli ostatní členové jejich rodin, a strávili tu krásné prázdniny, na které nikdy nezapomenou.
Lori byla docela dobrá ve psaní, proto se přihlásila do soutěže, kde měly děti napsat své zážitky a zkušenosti z erasmových pobytů a nového přátelství. Ujala se toho s vášní mladé začínající spisovatelky. Jak se jí její práce povedla, dočteme se na konci tohoto třetího dílu rodinné ságy.

27.02.2023